Pedal Yapımı (önerilerinizi Bekliyorum)

• Sizin girişiminizi saygıyla karşılıyorum ancak, piyasada (saymadım) belki binden fazla pedal var. Bir çoğu nüans farkları ile birbirinden ayrılıyor. Sayısız marka fuzz pedal, distortion, chorus vb. pedallar var. Kaldı ki elektronik ile ilgili bir alt yapınızın olmadığını da belirtmişsiniz. Bence hobi seviyesinde uğraşmanız sizin için daha isabetli olacaktır. Şunu da eklemeliyim; bu işlere girdiğinizde mutlaka belli bir yol kat edeceksiniz ancak ticari bir rekabetiniz zor olacaktır. Size yinede sonsuz başarılar dilerim....

• Sizin girişiminizi saygıyla karşılıyorum ancak, piyasada (saymadım) belki binden fazla pedal var. Bir çoğu nüans farkları ile birbirinden ayrılıyor. Sayısız marka fuzz pedal, distortion, chorus vb. pedallar var. Kaldı ki elektronik ile ilgili bir alt yapınızın olmadığını da belirtmişsiniz. Bence hobi seviyesinde uğraşmanız sizin için daha isabetli olacaktır. Şunu da eklemeliyim; bu işlere girdiğinizde mutlaka belli bir yol kat edeceksiniz ancak ticari bir rekabetiniz zor olacaktır. Size yinede sonsuz başarılar dilerim....
Eyvallah hocam zaten şuan için ticari bişey gütmüyorum sadece üretimin devamını sağlamak için kaynak olarak yaptığım pedalları satabiilmek amacım bu tarz elektronik işlerle uğraşmayı severim diy ilede uğraçtığım için kutu boyamak tasarım yapmak falan severim dediğiniz gibi belkide hobi olarak kalmalı ama hayıtlısı tabi :)

hocam bilgiler için teşekkür ederim ama pcb hazırlamıyorum pedal yaparken dediğim gibi 2 sene öncede yapmıştım pedal pcb gerçekten bu işte çok önemli ve yapımı acemi bi insan için çok tehlikeli 2 sene önce yurtdışına çıktığımda stripboard diye bişey duyup birkaç plaka almıştım :)
şöyle bişey
stripboard.jpg
türkiyede bulunmaması üzücü elimdekileride dikkatli kullanıyorum :)

pedalları bu şekilde tasarlamaya çalışıyorum ilk başlarda belki sonrasında pcb yapabilirim
pedal denemelerimi yaparken şuan için
pr_01_3397_max.jpg
böyle bi parça kullanarak entegreleri istediğim gibi söküp takarak tek boardda birden fazla entegre deneme şansım oluyor :)

hocam bilgiler için teşekkür ederim ama pcb hazırlamıyorum pedal yaparken dediğim gibi 2 sene öncede yapmıştım pedal pcb gerçekten bu işte çok önemli ve yapımı acemi bi insan için çok tehlikeli 2 sene önce yurtdışına çıktığımda stripboard diye bişey duyup birkaç plaka almıştım :)
şöyle bişey34267 eklentisini görüntüle türkiyede bulunmaması üzücü elimdekileride dikkatli kullanıyorum :)

pedalları bu şekilde tasarlamaya çalışıyorum ilk başlarda belki sonrasında pcb yapabilirim
34268 eklentisini görüntüle böyle bi parça kullanarak entegreleri istediğim gibi söküp takarak tek boardda birden fazla entegre deneme şansım oluyor :)

Turkiye' de bulunmadigi kanisina nerden vardin bilemiyorum fakat heryerde rahatlikla bulunabilen birsey. Delikli pertinaks diye istersen, her seklini her boyutunu onune cikarirlar.

işte pertinaks değil stripboard diye geçiyor :) bi nevi breadboard mantığında
large-stripboard-95-x-127mm-pack-of-1-576-p.jpg

robotik_Pertinaks.jpg
aralarında ince bi fark var

benim dediğim stripboardda böyle gereksi yollar ypmaya gerek kalmıyor :)
0FB3F19FCB2C50F5C9987A6B8CB8509E.jpg

böylelikle dip gürültüsü indirgenmiş oluyor :)

bu sayede pcb için wiring aramama gerek kalmıyor iletken yollar daha sağlıklı oluyor ms hocamın önerisi ilede korozyonu önleyici boya atıp dip gürültüsünü dahada indirgemeyi planlıyorum :)
bu videodaki gibi bi tasarım yapma şansım oluyor :)

Simdi biraz kafan karismis gordugum kadari ile. Senin yolladigin da zaten pertinaks. Pertinaks dedigin sey; elektriksel ve isisal izolasyon saglmak icin kullanilan, kagit ve recine ile yapilan kahverengi yalitkan malzeme. Yani strip board dedigin seyde pertinaks. Boardlar pertinaks veya epoksi olur zaten, pertinaks isim degil yani, malzemenin ta kendisi.
Diger yandan bu boardlarin epoksi, cift tarafli, boylamasini birlesik yollu veya birkac hucreli gibi hemen her cesidi var Turkiye' de.
Gurultu konusuna gelirsek; Eleman yerlesimini iyi yapip kaliteli malzemeler kullandiktan sonra dogru kutulama yaparsan gurultu problemi olmaz, iyi yapmadiginda ise her halukarda gurultu problemi olur. Bunun pertinaksla dogrudan veya dolayli bir iliskisi yok.

şöyle bişey34267 eklentisini görüntüle türkiyede bulunmaması üzücü elimdekileride dikkatli kullanıyorum :)

34268 eklentisini görüntüle böyle bi parça kullanarak entegreleri istediğim gibi söküp takarak tek boardda birden fazla entegre deneme şansım oluyor :)
stripboardları nasıl ve nereden buldunuz banada yardımcı olur musunuz :D

Simdi biraz kafan karismis gordugum kadari ile. Senin yolladigin da zaten pertinaks. Pertinaks dedigin sey; elektriksel ve isisal izolasyon saglmak icin kullanilan, kagit ve recine ile yapilan kahverengi yalitkan malzeme. Yani strip board dedigin seyde pertinaks. Boardlar pertinaks veya epoksi olur zaten, pertinaks isim degil yani, malzemenin ta kendisi.
Diger yandan bu boardlarin epoksi, cift tarafli, boylamasini birlesik yollu veya birkac hucreli gibi hemen her cesidi var Turkiye' de.
Gurultu konusuna gelirsek; Eleman yerlesimini iyi yapip kaliteli malzemeler kullandiktan sonra dogru kutulama yaparsan gurultu problemi olmaz, iyi yapmadiginda ise her halukarda gurultu problemi olur. Bunun pertinaksla dogrudan veya dolayli bir iliskisi yok.
hocam dediğim gibi bi kaç yere sordum ankarada yok internette dahi yok bu birleşik yollu pertinakstan diğerine göre çok daha az zahmetli diğerinde tüm devreler arasında bağlantı kurman gerekiyor bunda hazır bakır yolların olması çok faydalı temin konusundada yardımcı olursanız sevinirim @MetalPose arkadaşında sorusunu yanıtlamış oluruz :)

hocam dediğim gibi bi kaç yere sordum ankarada yok internette dahi yok bu birleşik yollu pertinakstan diğerine göre çok daha az zahmetli diğerinde tüm devreler arasında bağlantı kurman gerekiyor bunda hazır bakır yolların olması çok faydalı temin konusundada yardımcı olursanız sevinirim @MetalPose arkadaşında sorusunu yanıtlamış oluruz :)
http://www.dorukanstore.com/Plaketl...Only=1&type=catalog&searchalpha=&searchprice=

Bravo mmukoza kardesim, destek olmak kostek olmaktan cok daha zor bir sey.

WolkN, Pedal yapan birisi olarak tavsiyem vero-board ile baslaman, senin de stripboard dedigin sey.
Asagidaki gibi sitelerde envai cesit test-edip onaylanmis vero-board tasarimi bulabilirsin. Ayrica yapmak
istedigin bir pedal internette "pedal_ismi vero schematic" diye arattirirsan bir cok ornek cikar:
http://www.sabrotone.com/
http://tagboardeffects.blogspot.com/
http://www.aronnelson.com/gallery/main.php?g2_page=20

Adim adim yapim ornegi:
http://www.sabrotone.com/?page_id=386

Daha evvel dedigimi unutma, klonlamayi sadece ogrenmek icin kullanmani tavsiye ediyorum.

Merhaba. Öncelikle istedikten sonra başarılamayacak iş yoktur. Yetenekli insan vardır çalışmaz , yeteneksiz insan vardır araştırır ve çalışır bu insanın önüne geçer. Bunun gibi. Elektronik bilginizin fazla olmadığını söylemişsiniz. Bu işe hobi olarak başlamak adına bir çok kaynak var. Özellikle internette hobi devreleri yapımıyla ilgilendiğinizde temel olarak bileşenlerin bağlantılarını ve devreye ne sağladıklarını az çok öğrenirsiniz.

Bunun yanısıra bu işte tartışmasız en iyi öğrenme yollarından birisi de pratik yapmaktır. Teorideki bilgileri her öğrendiğinizde uygulamalı olarak deneme şansınız olursa bu teorik bilgileri pratikte çok daha etkili ve yaratıcı kullanma beceriniz gelişir. Bu bağlamda ilk başta yapımı fazla zor olmayan ve parçaları kolaylıkla temin edilebilen pedal devrelerini (Tube screamer , proco rat vesaire.) tonepad.com vb. sitelerden bulduğunuz şemalara göre tasarlayınız.

İlk zamanlarda yanlışlar kaçınılmaz olacağı için kesinlikle breadboard almanızı tavsiye ederim. Breadboard üzerinde çalışmak ayrıca ileriki zamanda elektronik devrelerin belki de en önemli unsurlarından birisi olan fiziki iç düzenin nokta atışı sağlanmasında çok faydalı olacaktır.

PCB yapımı kısmında oldukça detaylı bilgiler var internette. Fakat PCB yapımı konusunda zamanında ben de bu işlere kafa yorduğumdan çok değerli bir elektronik öğretmen ağabeyim ve ms pozitron pedallarının yapımcısı Mustafa Bey'le aramızda geçen uzun diyaloglar sonucunda püf nokta diyebileceğim önemli ayrıntıları aktarabilirim. Öncelikle bu konu biraz deneme yanılma. Mustafa Bey'in söylediğine göre bulunduğu odanın penceresi açıkken ütülediği devre ile pencere kapalıyken ütülediği baskı devre arasında bile farklar olduğunu söyledi. Tabii ki bu ilk bakışta çok ekstrem bir ayrıntı olarak gözükse de başlangıç seviyesinde bile ne kadar ucuz ekipmanlarla çalışsanız bile işçiliğe elinizden gelen en yüksek önemi vermeniz adına bu tip örnekler faydalıdır. Demem o ki ilk başta tabii ki el işi kağıdı, 50 kuruşluk bakır plaket ve 10 liralık havyayla çalışacaksınız tabii ki. Ama bunlarla bile çalışırken aşağıdaki faktörlere elinizden geldiğince dikkat ederseniz bu bir süre sonra sizde prensip haline gelir.

Baskı devre yapımına dair püf noktaları:
- En önemli ayrıntı "orijinal tonerli" ve 1200 dpi çözünürlükte bir "lazer yazıcı". (Çok toner denedim. Sadece orijinal tonerle en iyi baskıyı alabilirsiniz.) 1200 dpi altındaki çözünürlükteki baskılarda devre yollarında gözünüzle göremeyeceğiniz kaçaklar olabilir.
- Lazer yazıcıdan baskı alacağınız kağıt için piyasadaki transfer kağıtları, karbon 20 kağıtları gibi kağıtlara aldırış etmeyiniz. Bu kağıtlara muhtemelen çok ince oldukları için evdeki lazer yazıcınızla baskı bile alamayacaksınız. Bunun yerine en iyi sonuçları "el işi kağıdı" veya "reklamcılarda bulabileceğiniz sticker kağıtların altında kalan artık kısımları"
oldukça başarılı sonuçlar verecektir.
- Buharsız bir ütü kullanın. Öyle çok pahalı seramik tabanlı ütülere falan gerek yok. Basit buharsız veya buharlı bir ütüyse de su koymadan çalıştırın. Su koymadan çalıştırmak ütünün ömrünü oldukça azaltacaktır. Fakat önemli olan çok pahalı ütüler değil. Kesinlikle buharsız modda ve pamuklu sıcaklığında - sıcaklık göreceli olmakla beraber bu kalitede ütülerde genelde en yüksek sıcaklık veya pamuklu ayarını kullanın.- Ütüleme süresi basılan devrenin boyutuna göre değişmektedir. Bunu göz kararı olarak uygulayınız.
- Ütüleme işlemine gelince. Bakır plaketi öncelikle ütüyle 30 sn. - 1 dk. kadar gezerek ısıtın. Üstüne devre şemasının bulunduğu kağıdı yapıştırın. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta şudur; kaydırmadan tek seferde yapıştırın. Ayrıca kağıdın bir kenarını yaklaşık 1 cm. kadar geniş bırakın ki düzgün tutabilesiniz. İlk basış en önemli basıştır. Tonerin % 50 ye varan kısmı ilk basışla birlikte plakete geçeceğinden kaydırmadan sağlam bir şekilde basmak önemlidir. Bu arada ütülemeye köşelerden başlayın. Malesef bu yöntemle en iyi sonucu alabilmek için ütüyle devamlı güç denemesi yapar gibi kanırta kanırta bastırarak her yeri ütülemeniz gerekiyor. En önemli ayrıntı bu.
- Ütülenen plaketi direk soğuk suya değil de hafif ılık suya atarsanız elişi kağıdı gibi zahmetli çıkan kağıtların kolayca unufak olacağını görürsünüz. Kağıdı plaketten ayırdıktan sonra bir süre sonra plaket üstündeki sular kuruduğunda siyah devre yollarının üstünde beyaz beyaz kağıt parçalarının belirmeye başladığını görebilirsiniz. Telaşlanmayın ve bunu çıkarmak için uğraşmayın devre yollarını bozabilme ihtimaliniz yüksek. Bu sonradan beliren kağıt tabakası asit çözeltinde kendiliğinden eriyecektir.
- Asitl çözeltisiyle çalışırken çok dikkat ediniz. Zira astım vb. hastalığınız olabilir. Bu tepkimede çıkan gazları solumak bu gibi durumlarda hayati tehlike içerir. Ayrıyetten herhangi bir rahatsızlığınız olmasa dahi tepkime sırasında oluşabilecek her türlü etkiden korunmak için mutlaka kalın plastik eldiven, maske ve gözlük kullanın. İmkanınız varsa açık alanda imkanınız yoksa balkon veya pencere kenarı gibi havadar bir alanda asit çözeltisi ile çalışın. Unutmayın asitler gözle temasda körlük, deride tahriş ve çıkan gazları soluduğunuzda da akciğer tahrişine sebep olmaktadır.

Eğer ki her adımda işinizi önemseyerek yaparsanız ileride ticari bir boyuta geçtiğinizde de sıkıntı çekmezsiniz. Piyasada görülen şu ki pedal yapımı ve satımı konusunda Alen Geere markası ve birkaç kişi dışında hakkını vererek butik ve yüksek standartlarda özgün tasarımlı pedallar üreten yok. Bunun dışında kalan insanlar daha ziyade daha standart parçalar kullanarak ve daha özensiz işçilik göstererek piyasada tutulan pedalların kopyalarını 100 - 150 Lira gibi rakamlara satmak için çalışır. Ancak unutmayın ki özgünlük ve profesyonellikle bu gibi durumlarda aynı kefeye konmazsınız hiçbir zaman.

İyi forumlar.

Geri