Afrika Maunu Vs Honduras Maunu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Erçin Kaçar tarafından 3 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. Bu iki maun türü arasında 4 kat fiyat oluşacak kadar kalite farkı var mıdır ? neck thru body bir gitarda rahat farkedilen bir ton farkı olur mu ? seymour duncan ya da emg set takmayı düşünüyorum.
   
 2. Hangi marka ve model hakkında bilgi verirseniz iyi olur
   
 3. Honduras maunu,Yağmur Ormanlarını korumak için çıkarılan yasadan beri artık gitar yapımında kullanılmıyor. Ancak 2000 ve öncesinden elinde, deposunda Honduras maunu kalmış şirketler şu anda kullanabilir.

  Afrika maununun kalitelileri Japonya'daki gitar sektörü tarafından en az 70'lerden beri kullanılır. Piyasaya yabancı değildir. Son yıllarda Gibson gibi büyük şirketler de Afrika maununa geçti. Honduras maunu artık az bulunduğu ve klasik LP soundunu oluşturan ağaç olduğundan, elinde bulunduranlar yaptıkları gitarlara fazla fiyat çekebilirler.

  Ağaçtan ziyade, marka, model bilgisi verip konuyu açarsanız, daha fazla şey söylenebilir.
   
  edipjohn bunu beğendi.
 4. marka model belirtemeyeceğim çünkü kendim yapacağım ancak ağaçlara tür olarak yabancıyım. işin içine girince bir çok maunla karşılaştım. Fender Jim Root tarzı bir gitar olacak akçaağaç sap maun gövde düşünüyorum.
   
 5. Erçin o konu gerçekten çok derin. Ağaçlar aynı coğrafyada bile o kadar çok türlere, alt sınıflara ayrılıyorlar ki, hangisinden gitar yapılır, hangisi sobada yakılır, botanikçi kadar bilmek gerek. Hani iyi gövde ve iyi sap ağacı buldun diyelim, o maun ile o akça uyumlu olacaklar mı, o bile şüpheli.
   
  Cabwaystar bunu beğendi.
 6. Gene yap tabi, deneye deneye öğrenirsin en iyisini yapmayı ama ilk denemede en uyumlu ağaçları seçmen uzak ihtimal. =))
   
  serhat13 bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş