Gitarda Boya Atmasını Kapatma

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda frknkzlyl tarafından 3 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar gitarım parlak siyah renk ve 1 mm kadar boya atması var. Bunu nasıl bi boyayla kapatırsam belli olmaz acaba? Normal guaj boya varsı evde ama biraz mat, o yüzden belli olur. Böyle tamamen kapatack birşey var mıdır?
   
 2. Bu gibi ufak tefek dökülmeler için en iyi çözüm bence oje. :)
   
  tugberkozdemir bunu beğendi.
 3. Boşver, doğal relic olmaya başlamış dokunma :)
   
 4. Oje bulabilirsem deniycem hocam sağolun :D
   
 5. Ama çok çok ufak bi yer olduğu için kapatmak istiyorum, büyük bi yer olsa "Olan olmuş yapıcak bişey yok, kalsın" derdim ama bunu düzeltsem iyi olur :D
   
 6. Derin ve genişse macun sürerek deliği kapatıp, kuruyunca oje sürmek kafidir.
   
 7. Ver bi luthiere 10 liraya layığıyla boyasın en iyisi olur :D
   
 8. Yakınlarda luthier yok ve o kadar zahmet çekip bi de üstüne 10 lira vermektense oje daha kolay geliyor hocam, biraz üşengeç biriyim de :D
   
 9. Ama en az fark edilebilecek şekilde en orijinalinden kapatır.
  Gene sen bilin :D
   
 10. videoyu inceleyebilirsiiz
   
 11. Teşekkür ederim ama İngilizcem çok iyi değil :) Kullandığı malzemeleri ve yapımı çok kısa bi şekilde anlatabilir misiniz?
   
 12. Kullandığı malzeme dandik boya+alkol karışımı üstüne japon yapıştııcısı, ardından önce düşük kumda, 240-300 düzleştirip, 2000'e kadar partlama ve düzleştirme amacıyla zımparlıyorsunuz. Hatta 7500'e kadar devam ediyorsunuz.

  Benzer yöntemi denemiştim, işe yarıyor bu arada. Tek problem renk pigmenti oluyor. Oje üstüne kuruduktan sonra japon deneyebilirsiniz. 7500'e gerek yok, 2000'e kadar zımparalayıp, ardından düzgün bir araba pasta-cilası ile devam edimesi yeterli, zaten onların içinde de mikro aşınırıcı oluyor.

  Yalnız tecrübesizseniz, gitarın tam boyası sökülen kısmın yakınlarını da itinayla içine etmeniz muhtemeldir, bu işi öğrenmek için birkaç defa bozup, sıvamak gerekiyor. Ustalık önemli. Oradaki yapan kişi de Amerika'da baya ünlü bir luthiyerdir, kitapları ve videoları da mevcut.
   
 13. Kesinlikle boya sökülüp tekrar boyanmadan, çizik kapatmayı duymadım. Ne yaparsan yap ton ve biraz belirginlik olur. İncelersen farkedersin. Mobilya sektöründe çizik için tekrar boya atarlar. Ben uyguladığım yöntem şöyledir. Siyah güzel bir oje bulursun. Ciziğin içine ojeyi sürersin. dışına taşmaması lazım. Sonra kurumaya bırakırsın. Akşam yatarken sürebilişin. Sabaha kadar güzelce kurur. 1-2 saat sonra ojenin kurumayla çöktüğünü göreceksin. Artık çiziğin derinliğine göre defalarca bu işlemi yapabilirsin. Zamanla çizik dolacaktır. Ojede parlak olduğu için pek farke dilebilen bir şey çizik olmuyor. Ben bordo gitarda bunu yapmıştım. ama tonu tutturmak için kozmetikçilerde oje arayan bir erkek baya komik oluyor. Tabii o mağazadaki satıcı hatunlar başına dikilip sorularla bunaltması ayrı bir sıkıntıydı :) Korkmadan uygulayabileceğin bir yöntemdir. Birçok kişi kullanmaktadır. En son üzerini katı attıktan bir gün sonra güzel bir gitar cilasıyla parlatırsın.
   
 14. O şekilde olmaz, yani boya olur fakat parlatamazsın, gitar parlatıcısı boyayla etkileşime girip boyayı çıkartacaktır. Parlatma için üstünde sert koruyucu, aşınabilir bir katman oluşturulması gerekir bunun için drop-in poly veya üstteki gibi japon yapıştırıcısı kullanılması uygundur.

  Komple çıkartıp duymadım demişsiniz de öyle birşey yok. Gitarda komple boya çıkartılmaz, çıkartılmadan tamir edilebilir, hatta geniş alanlar dahi kurtarılabilir, tek problem doğru renk pigmentini bulmaktır.
   
 15. Herkese çok teşekkür ederim. Bugün arkadaşımdan ojesini ödünç aldım, deneyeceğim :D Zaten çok çok küçük bir çizik olduğu için sadece oje yeterli olur diye düşünüyorum?? Olmazsa tekrar yardımlarınız gerekebilir :D
   
 16. Ojeyle yapabildiğim kadar yaptım üstüne de parlak durması için biraz sıvı yapıştırıcı döktüm. İyi yaptım bilmiyorum ama durum bu, bence fena olmadı :D
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
 17. Fena değil, iyi bir zımpara ile düzelir.
   
  frknkzlyl bunu beğendi.
 18. Ben dökülsüm diye kıçımı yırtarım adam kapatmak istiyo :/
   
  frknkzlyl bunu beğendi.
 19. Zevk meselesi :) Ben de hiç hoşlanmam dökük boyadan, gitarın her yeri dün yapılmış gibi ter temiz ve yeni dursun isterim :)
   
  frknkzlyl bunu beğendi.
 20. Aynen ben de öyle düşünüyorum :)
   
  müzik mağduru bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş