Klasik Lp Vs Strat Vakası

Şu an tam gitarı alacak kadar param var gitarı 0 buldum gibi bi şey 2 hafta kullanmış alan adam ama sevemediği için satıyo bendeki de şans olsa gerek evlerimiz yakın çıktı davet etti gel dene dedi gayet hoş hiç bi cızırtı cazurtu alamadım çiziği falan da yok 500 kağıda alcam ekipman işini de bi tişört mağazasından teklif geldi orda çalışcam 1-1.5 aya onları da halletcem 300 liralık bi amfi başlangıç için yeter diye umuyorum @hackeiommi

300TL bence ilk aşamada 2nci el ampli için yeterli olacaktır...Ancak alacağınız ampli üzerinde bir çok farklı efekt olmasının ileride alabileceğiniz, prosesör ve/veya pedallar için size fikir vereceğini düşünüyorum...Sevgili @hackeiommi nin önerisi, Roland, Fender ve Marshallin benzer sınıftaki ürünleri 2nci olarak alınıp denenebilir...Elinizdeki paraya, benim kişisel önerim, ikinci el bir Fender Mustang I olacaktır...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
@hackeiommi Aynen öyle hiç yardım almadan akustiğimi almıştım bunu da öyle yapcam daha çok bağlılık katıyo :) Onları da yaz bitince alırım o kadar çalışcaz hepsi gitara falan gitmesin biraz da yiyelim demi :)
@Grundar Sizin de çok yardımınız oldu Fender mustang bulursam alırım

Nihayet bilgili bir kisi var galiba, tesekkur ederim hocam yaziniz icin.
Yanliz, bir sitem edecegim: Duzeltme yapacagim demissin, dedigim seyin aynisini baska ifadelerle anlatiyorsun.
Anlattigim seyin icerigine bakin lutfen, ufak detaylara takilmayalim.
Benim uzmanlik dalim "elektromanyetik dalga teorisi ve pratigi" uzerinedir,
siz de bu dalda misiniz? Ne tur tasarimlar yapmaktasiniz? Ozel mesajla haberlesebiliriz.

Ben burasi teknik olmayan bir ortam oldugu icin, basitlestirerek, kendi ifadelerim ile, yapabildigim kadar
turkceye tercume etmeye calisarak anlatmaya gayret ediyorum. Turkce fizikte bu kanun nasil ogretiliyor,
kitaplarda nasil tercume edilmis terimler bilmiyorum. Turkcem bu kadar sene icinde zayiflamistir,
belki kendi yaptigim tercume eksik kalmis veya tam ayni manaya gelmemis olabilir, ozur dilerim.
Sonucta anlatilan seyin icerigini ve ozunu degistirmiyor bu ufak detaylar.

Anlatmaya calistigimiz olay Faraday'in electromanyetik induksiyon kanunu.
Gerci hakkatten isin derinine inmek istersen bu olay tam tamina birebir Faraday kanunu ile
sinirli kalmiyorl, ekstra bir suru olay var bu gitar pickup teorisinde (nasil yani diyorsan teknik referans):
Nicholas G. Horton and Thomas R. Moore, "Modeling the magnetic pickup of a guitar," Am. J. Phys. 77 (2), 144-150 (2009).

Yani , sabit miknatis olan manyetik "pin" (ben bunu parmak diye cevirmistim begenmediniz) lerinin
urettigi sabit manyetik aki "flux", hareket eden gitar teli tarafindan degistirildigi icin (bunu da disturb yani durtu
olarak tercume etmistim, yine begenmediniz), sarimli bobin uzerinde manyetik akinin (izdusumunun) zamana bagli degisimi
ile orantili olarak akim meydana getiriyor. Orada o teller sabit miknatisin etrafina sarili olmasaydi
akim filan meydana gelmeyecekti, bunu soyledim "sarimli tellerden dolayi akim oluyor" diye.
Akimin yonunu de "sag-el kurali" ile belirliyoruz Lenz kanunu kullanarak:

Uretilen EMF Voltaji = -1 * (SARIM SAYISI) * (MANYETIK AKININ IZDUSUMUNUN ZAMANA GORE TUREVI)

Neyse, orjinal konu cok dagildi galiba, belki de bu yazdiklarimizi ayri bir bilgilendirme basligina tasimakta
fayda var.

Konuyu saptırdığım düşünülmesin lütfen, tartışmaya dahil olup ortalığı bulandırmaya da niyetim yok, ma1 ile kişisel bir husumetim filan da yok; fakat burada gerçekten bir düzeltme yapma gereği hissettim:
1) Lütfen "disturbance" veya "dürtü" gibi temelsiz kavramlar kullanmayın; 'cuz it causes a disturbance (bkz. to cause a disturbance: karmaşaya neden olmak). Bulunduğunuz ülke ve/veya aldığınız eğitim gereği İngilizce kavramlar kullanmanız bir noktaya kadar normal karşılanabilir; fakat İngilizce ders kitapları ile eğitim almış ve tüm araştırmalarını İngilizce veya Almanca kaynaklar üzerinden yürüten bir elektronik tasarım mühendisi olarak söylemek isterim ki, elektrik/elektronik kaynaklarında açıkçası manyetik veya elektrik alanla ilgili "disturbance" veya "dürtü" anlamına gelecek herhangi bir sözcük/kavram ile karşılaşmadım bu zamana kadar.
2) Manyetiklerin çalışma prensibini "manyetik parmak" gibi temelsiz kavramlar üzerinden açıklamanız, üstüne bir de "sarımlı tellerden dolayı" demeniz, açıkçası hiç olmamış. Sanki saımsız teller manyetiklerin uçlarında gerilim endüklemezmiş gibi bir şey çıkmış ortaya. Bunun yerine, şöyle açıklamak daha makul olacaktır kanımca:
Ortaokulda yaptığımız bir deney vardır hani. Tornavidanın etrafına izolasyonu soyulmamış kablo sarıp kablonun iki ucuna da kalem pil bağladığımızda tornavida mıknatısa dönüşür. Eğer daha çok pili seri bağlarsak daha kuvvetli mıknatıs olur. İşte gitar manyetiğindeki olayı da bunun tam tersi gibi düşünebiliriz. Etrafına teller sarılmış bir mıknatıs var ve siz bu mıknatısa bir iletken yaklaştırıp uzaklaştırırsanız (yani elektro gitarınızın tellerini titreştirirseniz), mıknatıs etrafına sarılmış tellerin uçlarında değişken gerilim endüklenir.

Nihayet bilgili bir kisi var galiba, tesekkur ederim hocam yaziniz icin.
Yanliz, bir sitem edecegim: Duzeltme yapacagim demissin, dedigim seyin aynisini baska ifadelerle anlatiyorsun.
Anlattigim seyin icerigine bakin lutfen, ufak detaylara takilmayalim.
Benim uzmanlik dalim "elektromanyetik dalga teorisi ve pratigi" uzerinedir,
siz de bu dalda misiniz? Ne tur tasarimlar yapmaktasiniz? Ozel mesajla haberlesebiliriz.

Ben burasi teknik olmayan bir ortam oldugu icin, basitlestirerek, kendi ifadelerim ile, yapabildigim kadar
turkceye tercume etmeye calisarak anlatmaya gayret ediyorum. Turkce fizikte bu kanun nasil ogretiliyor,
kitaplarda nasil tercume edilmis terimler bilmiyorum. Turkcem bu kadar sene icinde zayiflamistir,
belki kendi yaptigim tercume eksik kalmis veya tam ayni manaya gelmemis olabilir, ozur dilerim.
Sonucta anlatilan seyin icerigini ve ozunu degistirmiyor bu ufak detaylar.

Anlatmaya calistigimiz olay Faraday'in electromanyetik induksiyon kanunu.
Gerci hakkatten isin derinine inmek istersen bu olay tam tamina birebir Faraday kanunu ile
sinirli kalmiyorl, ekstra bir suru olay var bu gitar pickup teorisinde (nasil yani diyorsan teknik referans):
Nicholas G. Horton and Thomas R. Moore, "Modeling the magnetic pickup of a guitar," Am. J. Phys. 77 (2), 144-150 (2009).

Yani , sabit miknatis olan manyetik "pin" (ben bunu parmak diye cevirmistim begenmediniz) lerinin
urettigi sabit manyetik aki "flux", hareket eden gitar teli tarafindan degistirildigi icin (bunu da disturb yani durtu
olarak tercume etmistim, yine begenmediniz), sarimli bobin uzerinde manyetik akinin (izdusumunun) zamana bagli degisimi
ile orantili olarak akim meydana getiriyor. Orada o teller sabit miknatisin etrafina sarili olmasaydi
akim filan meydana gelmeyecekti, bunu soyledim "sarimli tellerden dolayi akim oluyor" diye.
Akimin yonunu de "sag-el kurali" ile belirliyoruz Lenz kanunu kullanarak:

Uretilen EMF Voltaji = -1 * (SARIM SAYISI) * (MANYETIK AKININ IZDUSUMUNUN ZAMANA GORE TUREVI)

Neyse, orjinal konu cok dagildi galiba, belki de bu yazdiklarimizi ayri bir bilgilendirme basligina tasimakta
fayda var.

Aha sitem de edebiliyor ya la bu :D

Gitar konusu olunca herkesin o kadar çok anlatacağı ve tecrübelerine dayalı tavsiyesi var ki... Galiba kendi bütçesine göre hatta bütçesini zorlayarak gitar aldıktan sonra hala arzuladığı soundun eksik kalan kısımlarının farkına varması sonucu oluşan tecrübe.... Ne paralar kaptırdık biz bu markalara... :smuggrin::smuggrin::smuggrin::smuggrin:

Geri