Kendi Gitarımı Yapmak Istiyorum! :d

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda frknkzlyl tarafından 4 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar merhaba, birkaç konumda da yazdığım gibi Grg270b gitarım var :D Aslında açtığım bir konuda Les Paul kasa gitar almak istediğimi söylemiştim ama bugün acaba dedim, acaba yapabilir miyim? Sonra biraz bakındım, belki olur dedim ama yine de size danışmak istedim. 500 liradan fazla masrafım olacak bu yüzden riske atamam :D
  Şimdii öncelikle şunu söyleyeyim gitarın içiyle ilgili pek bilgim yok :D Mesela şu iki linkteki sap ve gövdeyi aldıktan sonra almam gereken ne kalacak başka? (manyetik, knob, switch, burgu... Vs. Basit şeyler dışında)
  Gövde; m.ebay.com/itm/151309975081?nav=SEARCH
  Sap; m.ebay.com/itm/161028245989?nav=SEARCH
  Şimdiden herkese teşekkür ediyorum...
   
 2. Zor iş.. Genelde ilklerin günahı olmaz derler ama sonuçta riske girmiş olacaksın. 500 liranı çöpe atma ihtimalin de var, ayrıca bu manyetikler falan derken daha da artabilir. Benim tavsiyem iyice düşün bu işi.. Bunu yaparken de bol bol 2. el epi ara :)
   
 3. Abi Epi'lere baktım Standart buldum 660 liraya ama uğraşmak, bişeyler öğrenmek istiyorum :D En azından nelerin lazım olduğunu, kısaca nasıl yapacağımı anlatacak birine ihtiyacım var :D
  Aslında nasıl yapılacağını internetten hallederim takıldığım yerleri burada sorarım ama neler lazım onu bilmiyorum :D
  "Manyetik, switch, potans, burgu, köprü"
  Sanırım bildiklerim bunlar, başka neler var? :D
   
 4. boyama olayı var, kozmetik olayı var. Bunları yapacak ustanın emeği var. Aslında göründüğü gibi yapboz birleştirmek işlemi değil pek. Vidalı bağlantılı ve önceden boyalı cilalı hazır parçalar olsa gene bir nebze daha rahat ama bu durumlarda birazcık zaman-para canavarı haline gelebiliyor bu tarz projeler. Heves kırmak gibi olmasın ama ilk denemede tatmin olmama olasılığı bayağı yüksek, gövde ve sapa verilen 500 lirayla da kalmayacak tabi boyası cilası sapı gövdeyi birleştirmesi ile manyetiksiz elektroniksiz burgusuz köprüsüz bir gövde duruma göre 1000 lira civarlarına dayanabilir :) ebayden alacağınız ürünlerin vergisini-shippingini saymıyorum tabi.
   
 5. Aslında tanıdığım marangoz var. Gövde ve sapı ona yaptırsam olur mu? 500 lira sadece onlara vereceğim yoksa. Kozmetik kısımları ben yaparım diye düşünüyorum. Benim korktuğum işin elektronik kısmı
   
 6. Gövdeyi ve sapı hazır aldıktan sonra onun adı gitar yapmak değil gitar modifiye etmek olur :D Manyetik, switch, köprü, burgu, potans lazım sadece. Ama kaliteli bir ürün elde edilmek isteniyorsa pahalıya gelir 660 kurtarmaz kesinlikle. Boyama işlemi zor değil internette bir sürü video var, onlardan feyz alınarak 1-2 günde halledilebilecek bir şey. Sonuç olarak zor bir iş değil ama biraz el yatkınlığı ister ve bolca para ister :)
   
 7. Peki gövde ve sap marangoza yaptırılır mı? Şuan çok gaza geldim, herşey bu soruya bağlı, olursa hemen başlıyorum :D :D
   
 8. Marangoz değil luthier yapar dostum
   
 9. Ortalama kalitede gövde ve sap kadara mal olur peki?
   
 10. Konuyu gördüm , yardımcı olmak adına bir iki şey karalayayım diye başladım, yazımı bitirdiğimde şu son mesajını gördüm ve yazdıklarımı silesim geldi. Bence sen hiç bulaşma bu işe. Yine de vakit ayırıp yazdım, belki aynı heyecan ve niyetle bir gün bir başkası okur diye de silmeye kıyamıyorum.

   
 11. Dostum iş 2 sunta alıp kesmekle bitmiyor;
  belki kafanda bir şeyler şekillenir
   
 12. Öncelikle yazınızc için çok teşekkür ederim :) Son mesaj dediğiniz sanırım marangoz olayı? O çok saçma oldu evet kabul ediyorum :D İngizlicem orta diyebilirim ama abim İngizlice Tıp okuyor, baya iyi İngilizcesi. Yapım için kullanılan malzemelerin (gitar malzemeleri değil :) ) de çoğunu biliyorum.
  Tekrar teşekkür ederim ilginize, biraz daha araştırma yapacağım
   
 13. Ne sen bu sözü söylemiş ol ne de biz de duymuş olalım :D İlla ki les paul kasa olsun demezsen sahibindende transparan mavi bir gövde görmüştüm onu alabilirsin mesela. Forumda da sap vardı bir ara ne oldu bilmiyorum ama ona da bakabilirsin.
   
  celal12345 bunu beğendi.
 14. Son düzenleme: 4 Haziran 2014
 15. Büyük rezillik hocam, bi daha hayatta söylemem böyle bişey :D
  Yukardaki linklere bakar mısınız, onları alsam olur mu acaba?
  Özellikle Les paul istiyorum hocam :)
   
 16. Furkan, parayı böyle saçma, bak evletlıktan red dilirsin demedi deme :) İlle de saçacağım, bizimkiler beni anlar diyorsan şu siteyi bir incele:

  http://www.guitarfetish.com/
   
 17. İşçiliği güzel duruyor ama gitar ağaçlarını detaylıca bilmiyorum bu konuda hackeiommi daha detaylı cevap verecektir :)
   
 18. Bana sormayın, tennon olayına girerim, hayal yıkarım :)
   
  müzik mağduru bunu beğendi.
 19. hackeiommi bunu beğendi.
 20. Guitar Fetish cep dostudur :) Ama alış veriş yapmadan, varsa yorumlara, demolara bir bakmak gerek.

  EKLEME: Ne göz varmı sende yahu @müzik mağduru
   
  müzik mağduru bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş