Sonakord Lambalı Amfi (yardım)

şuan elimde uzun süredir kullanılmayan sonakord marka lambalı gitar amfisi var . bilerek çalıştırmayı denemedim korktum açıkcası çünkü lambalarının üzerinde biriken en ufak tozlanmadan bile etkilenen aletler bunlar diye biliyorum durduk yere yakmak istemedim .bu aletin bakımını kendim yapabilir miyim kaba taslak ?

Lambalı amfiler sandığınız kadar narin değillerdir. Lakin, temizliği haricinde, devrelerine, transformatörlerine falan müdahala etmeyi düşünüyorsanız, elektronik konusunda ciddi bir deneyiminiz yoksa uzak durun derim. En ufak hata hayatınıza mal olabilir. Kullanım sonrası devrelerinde, kapasitörlerinde falan ciddi yük barındırabilen aletler bunlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Lambalı amfiler sandığınız kadar narin değillerdir. Lakin, temizliği haricinde, devrelerine, transformatörlerine falan müdahala etmeyi düşünüyorsanız, elektronik konusunda ciddi bir deneyiminiz yoksa uzak durun derim. En ufak hata hayatınıza mal olabilir. Kullanım sonrası devrelerinde, kapasitörlerinde falan ciddi yük barındırabilen aletler bunlar.
cevabınız için çok teşekkür ederim .
elektronik aksamının bakımı konusunda tecrübelerim var onda bir sorun yaşamam diye düşünüyorum lakin tecrübelerim hep yeni sistemler üzerinde denendi ,korkum bu aletler eski ekipmanlar olduğundan biraz şüpheli yaklaşmak zorunda kaldım çünkü eski mal narin maldır mantığıyla hareket etmek zorunda hissettim kendimi.yalnız aklıma takılan en büyük soru bu eski amfilerin içerisinde regülatör görevi gören bir aksam var mı ? eğer yoksa amfi ile priz arasına seyyar regülatörlerden taksam aynı koruma görevini elde edebilir miyim ? özellikle son günlerde yaşadığım ani voltaj ivmelenmeleri beni düşündürür oldu .

Dediğim gibi lambalı amfiler o kadar narin değiller. Voltaj iniş çıkışlarına karşı da dayanıklıdırlar. Ama bakımları aksatılmamalı, eskiyen parçaları değişmeli. Yoksa ne olduğunu @antbalci anlatsın.
Hemen söyleyeyim :) Cihaz yanabiliyor. Devrenin bozulması manasında değil, alev alev yanabiliyor.
Edit: Bu arada çok keyifli süper güzel bir amfiydi (bass) . Aktif olarak çalıyor olsam ve yine bulsam, yine alırdım (bu sefer minik bir yangın söndürücü ile)

Son düzenleme:
cevabınız için çok teşekkür ederim .
elektronik aksamının bakımı konusunda tecrübelerim var onda bir sorun yaşamam diye düşünüyorum lakin tecrübelerim hep yeni sistemler üzerinde denendi ,korkum bu aletler eski ekipmanlar olduğundan biraz şüpheli yaklaşmak zorunda kaldım çünkü eski mal narin maldır mantığıyla hareket etmek zorunda hissettim kendimi.yalnız aklıma takılan en büyük soru bu eski amfilerin içerisinde regülatör görevi gören bir aksam var mı ? eğer yoksa amfi ile priz arasına seyyar regülatörlerden taksam aynı koruma görevini elde edebilir miyim ? özellikle son günlerde yaşadığım ani voltaj ivmelenmeleri beni düşündürür oldu .

Lambalı amplilerde dc regulasyon yapılmıyor. Yalnızca kondansator filtreleri bazılarında bobin ve kondansator filtreleri kullanılıyor. Fakat voltaj dalgalanmaları belli limitler içinde, ki bunlar 5-10 V gibi az değerler değil, hiçbir sorun olmaz. Hakan abi de söylemiş yukarda öyle narin cihazlar değiller, ama board tasarımı karmakarışık. Daha önce pcb üzerinde onarım yaptıysan bunun sana çok yardımı olmayacaktır. Ama bakım olarak ilk aklıma gelen filtre ve kuplaj kondansatorleri değişimi, elektromekanik parçaların temizlenmesi ve gerekenlerin değiştirilmesi.

Geri