Makale/Tutorial Floyd-rose Hakkında Herşey

Floyd-Rose Hakkında...

Görünen o ki, birçoğumuz floyd-rose ve türevi köprüleri olan gitarlar kullanıyoruz ama çok azımız hatta belki hiç birimiz bu köprülerle ilgili yeterli bilgiye sahip. Forumda birçok başlıkta bu konuda sorular sorulduğunu ve çoğunun yanıtsız kaldığını görünce, internetten bir miktar araştırma yapıp, bazı sitelerdeki makalelerden faydalanalarak ve bazılarını direkt çevirerek bir yazı/makale oluşturmaya çalıştım.

Floyd rose nedir hiç bir fikri olmayan birisinin de birşeyler öğrenebileceği gibi anlatmaya çalıştım konuyu, başlarında belki biraz sıkılabilirsiniz ayrıca bazı kısımlarında "bunu da bilelim artık" diyebilirsiniz. Ama mümkün olduğunca tamamını okumaya çalışın (eğer ilgileniyorsanız) çünkü belirli bir sıra içerisinde birbirleriyle bağlantılı olarak anlatmaya çalıştım herşeyi :)

Çok önemli bir şey daha; bütün yazı boyunca oldukça fazla İngilizce kelime kullandım. Floyd-rose'la ilgili bazı terimlerin tam Türkçe karşılıkları yok, ben de kendim birşeyler sıkmak ya da "yay kıskaçı, yay pençesi" gibi komik terimler kullanmaktansa İngilizcelerini kullandım. Çoğu yerde elimden geldiğince Türkçelerini belirtmeye çalıştım. Ayrıca internetten bir şeyler okurken bilmediğiniz kavramlarla karşılaşabileceğiniz için (şahsen bende öyle oldu) bu yazıda ne olduklarını öğrenmeniz internetten araştırma yaparken de işinize yarayabilir diye düşünüyorum.

BURAYA DİKKAT!

Şu anda bu sayfada bir çok resim var, genelde bu tarz sayfalarda resimlerin hepsi tamamen yüklenmez. Ayrıca eminim bir çoğunuz sadece bazı kısımlarını okumak istiyordur, bunun için her bir konu başlığını ayrı bir mesaja koydum, ve aşağıdaki listede bunlara link verdim, bunların üstlerine tıklayarak direk sadece istediğiniz mesajlara ulaşabilirsiniz, okumayı kolaylaştıracaktır :) Hatta ben olsam şu anda yukarıdaki ” dur” düğmesine tıklayıp aşağıdaki linklerden okurdum mesajları

1-)Floyd-rose nedir, nasıl bir yaratıktır?

2-)Floyd-rose'un bileşenleri nelerdir, ne işe yararlar?

3-)Floyd-Rose çeşitleri

4-)Floyd-rose'un çalışma prensibi

5-)Floyd-rose'lu bir gitarın artıları ve eksileri nelerdir?

6-)Bir floyd-rose'u iyi yapan nedir?

7-)Floyd-rose akord kaçırıyor ne yapılabilir?

8 )Tremsetter

9-)Tremol-no

10-)Floyd-rose'u bloklamak (eski kafa)

11-)D-Tuna

12-)Floyd-rose'lu gitarda tel ve akord değiştirme

13-)Floyd-rose nasıl ayarlanır?

14-)Entonasyon ayarı nasıl yapılır?

15-)Bazı ekstra sorular

14E42A8C-339B-4388-931D-0B3CFFAD254D.jpeg

Merhaba, öncelikle gitarımı ikinci el aldım ve üzerinde ki floyd rose değiştirilmiş o yüzden modelini vs. Bilmiyorum köprünün herşeyini ayarladıktan sonra ilk dakikalar sorunsuz çalabiliyorum ama sonra köprüden tık sesi gelip sol telinden oluyor akord bozuluyor sorunumu nasıl giderebilirim. Köprü eski olduğu için ilk geldiğinde yağladım o sırada saddlelar karıştı ve hepsini tellerin bıraktığı izin kalınlığına göre yerleştirdim hala karışıklık olabilir.

159699 eklentisini görüntüle
Merhaba, öncelikle gitarımı ikinci el aldım ve üzerinde ki floyd rose değiştirilmiş o yüzden modelini vs. Bilmiyorum köprünün herşeyini ayarladıktan sonra ilk dakikalar sorunsuz çalabiliyorum ama sonra köprüden tık sesi gelip sol telinden oluyor akord bozuluyor sorunumu nasıl giderebilirim. Köprü eski olduğu için ilk geldiğinde yağladım o sırada saddlelar karıştı ve hepsini tellerin bıraktığı izin kalınlığına göre yerleştirdim hala karışıklık olabilir.
Onu bilmem de sanki entonasyonda hata var gibi. Özellikle en ince telde. Çok geride duruyor gibi görünüyor gözlerim beni yamultmuyorsa

Dosyalar

• IMG-20221207-WA0002.jpg
    IMG-20221207-WA0002.jpg
    415.2 KB · Gösterim: 44
159699 eklentisini görüntüle
Saddle sırasını karıştırdığını düşünüyorsan doğru sırayı bulmanın şöyle basit bir yolu var:
- saddleları köprüden çıkarıp yan yana diz,
- saddleların yüksekliklerini ölçmen lazım, teli zeminden ne kadar yüksekte tutuyor ona bakmalısın,
- en uzunları ortaya getir, en kısaları kenarlara at 2. ve 5. pozisyonda da ortanca yükseklikte olanlar kalacak zaten.

1-6, 2-5, 3-4 birbiriyle aynı yüksekliktedir ve aslında birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Yine te telin açtığı oyukların kalınlığına bakarak hangisinin kalın olan telinki olduğunu anlamaya çalışabilirsin.

Bu arada sol telinden gelen tik sesi saptan üst eşikleri kilitlemene rağmen mi geliyor ? Eğer öyle ise sol telini köprüden sıkarken sağlam sıkamıyorsundur. Ya da daha kötüsü saddle'da teli tutan kısım aşınmıştır. Böyle ise önce tel tutucu küpü deiştirmeyi deneyebilirsin. Olmazsa mecbur saddle değiştirilecek. Gene idarelik bir çözüm istiyorsan re teli saddle'ı ile sol teli saddleını değiştirip kullanabilirsin.

Saddle sırasını karıştırdığını düşünüyorsan doğru sırayı bulmanın şöyle basit bir yolu var:
- saddleları köprüden çıkarıp yan yana diz,
- saddleların yüksekliklerini ölçmen lazım, teli zeminden ne kadar yüksekte tutuyor ona bakmalısın,
- en uzunları ortaya getir, en kısaları kenarlara at 2. ve 5. pozisyonda da ortanca yükseklikte olanlar kalacak zaten.

1-6, 2-5, 3-4 birbiriyle aynı yüksekliktedir ve aslında birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Yine te telin açtığı oyukların kalınlığına bakarak hangisinin kalın olan telinki olduğunu anlamaya çalışabilirsin.

Bu arada sol telinden gelen tik sesi saptan üst eşikleri kilitlemene rağmen mi geliyor ? Eğer öyle ise sol telini köprüden sıkarken sağlam sıkamıyorsundur. Ya da daha kötüsü saddle'da teli tutan kısım aşınmıştır. Böyle ise önce tel tutucu küpü deiştirmeyi deneyebilirsin. Olmazsa mecbur saddle değiştirilecek. Gene idarelik bir çözüm istiyorsan re teli saddle'ı ile sol teli saddleını değiştirip kullanabilirsin.
çok sağolun hocam

IMG_0367.jpeg

Benim sabitleme yöntemim bu. Madeni paralar ve kağıt bant. Kağıt bant kaymıyor ve sıkışmayı destekliyor.
Yıllar geçtikçe No-tremolo gibi enflasyon zammına uğramayan hatta her geçen gün daha da ucuzlayan bir yöntemdir maliyeti 10-15 tl arası. 😋
1 tl kullanın ufak mm ayarları içinde 25 veya 50 kuruş kullanabilirsiniz. Köprüm tamamen hareketsiz milimetrik esneme bile yok. Locking nut iptal istediğim akorta alabiliyorum.

Geri