Amfi Devresi Yapımı

Arkadaşlar merhaba.

Elimde iki adet, televizyondan çıkma (7w - 8 Ohm)'luk hoparlör mevcut.

Basit bir devre hazırlayıp, bunları kullanmak istiyorum. Çalışma amfisi niyetine.

Hoparlörlerin kabinleri mevcut. 12-24 volt arası bir adaptör ile beslemeli bir devre var aklımda.

Distortion/gain kanalı istemiyorum. Sadece "clean" kanallı basit bir sistem. Harici analog pedal ile kullanmayı düşünüyorum.

Yol gösterecek, "şurada şu şema var, onu yapabilirsin" diyecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler.

...

12-24 volt arası bir adaptör ile beslemeli bir devre var aklımda.
...

O zaman transistörlü/opamplı bir şey yapacaksınız.

Ayak üstü örnek bir devre tasarladım :D Şimdi burda kurup deneme şansım yok; ama siz deneyerek gerekiyorsa üzerinde küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Ben sadece simülatörde çalıştırdım. BOOST devresi de koydum :) Şema ilişikte var.

Detaylar:
- Kutupsuz kondansatörlerin hepsi seramik ve en az 35V olacak.
- Kutuplu kondansatörler %10 luk en az 35V olacak.
- LED indikatör herhangi bir renk olabilir.
- Dirençlerin hepsi %5 lik 0.25W karbon direnç olacak.
- HIGH ve MID potları lineer, LOW, VOLUME ve BOOST potları logaritmik olacak.

Eğer EKOLAYZER devresini kullanmayacaksanız:
- R5, C11, C12 ve EQ potlarını komple iptal edin, C9 yerine 10u/35V elektrolitik kondansatör koyun. + ucu transistöre, - ucu VOLUME potuna gitsin.
- VOLUME potu da 250k yerine 10k olabilir.

Eğer BOOST devresini kullanmayacaksanız:
- C10, POT ve BOOST anahtarını komple iptal edip LM386 nın ilgili bacaklarını boşta bırakabilirsiniz.

NOT: Yozgat'ta bu malzemeleri nerden bulursunuz bilmiyorum. Çocukluğum Yerköy'de geçti, geçen Ramazan'da da ordaydım; ama elektronik malzeme satan bir yer de hatırlayamıyorum :) Kolay gelsin.

Dosyalar

• basit_gitar_amp.pdf
    35.1 KB · Gösterim: 593
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ne yalan söyleyim, ağzım açık kaldı :D Çok teşekkür ederim.

Şimdi şemayı inceledim. Kendime göre şu şekilde modifikasyon yapacağım ve size bir kaç sorum olacak:

1. Boost ve EQ kullanmayacağım şimdilik, ileride geliştirmeyi düşünüyorum.
2. Şema okuma konusunda daha yeniyim, "gitar girişi" yazdığınız yerde aktif ucun ne tarafa geleceğini çözemedim.
3. Şemada sadece "bir" adet speaker kullanmışsınız. Bende iki adet mevcut. Bunları seri mi paralel mi bağlamam gerekiyor?
4. "C1" "C2" ve "C8" kutupsuz kapasitör sanırım, bunlarda yön belirtmemişsiniz. Bunu teyit amaçlı soruyorum :)

Ve gelelim Yozgat kısmına. Sorun burada başlıyor :)

Artık televizyoncuları tek tek dolaşıp arayacağım malzemeleri. Kapasitörlerin ve dirençlerin çoğu mevcut elimde. Ama diyot, transistör ve LM386 konusunda şansımı deneyeceğim. Bugün bir televizyoncu tamircisine uğradım evin yakınında. Adama gösterdim şemayı, "LM386 var mı?"dedim. "Bende pazarcı amfisi var 40 watt, bunlarla uğraşma sana onu vereyim, 35 lira olur" şeklinde komik bir cevap aldım :D

Hiç olmadı, internet üzerinden toplu elektronik malzeme satan siteler var. Hiç alışveriş yapmadım ama eğer parçaları, hatta muadillerini bile temin edemezsem, internetten sipariş vereceğim. Zaten bir kaç malzemeye daha ihtiyacım var. Onları da aradan çıkartırım diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim, inanın sabahtan beridir adam akıllı bir LM386 amfi şeması arıyordum. Çok memnun oldum uğraşınız ve yardımınız için.

Son gelişmeleri buradan yazacağım yine. Yarın akşama başlarım artık ucundan diye hesaplıyorum

Cevaplarınızı bekliyorum yine, görüşmek dileğiyle.

1. Boost ve EQ kullanmayacağım şimdilik, ileride geliştirmeyi düşünüyorum.
2. Şema okuma konusunda daha yeniyim, "gitar girişi" yazdığınız yerde aktif ucun ne tarafa geleceğini çözemedim.
3. Şemada sadece "bir" adet speaker kullanmışsınız. Bende iki adet mevcut. Bunları seri mi paralel mi bağlamam gerekiyor?
4. "C1" "C2" ve "C8" kutupsuz kapasitör sanırım, bunlarda yön belirtmemişsiniz. Bunu teyit amaçlı soruyorum :)

1) O zaman ilk mesajımdaki uyarıyı dikkate almanız lazım.
2) Onu simülasyon için koymuştum. Gitar sinyalinin canlı ucu C8'in transistöre gitmeyen ucuna bağlanacak.
3) Seri ve paralel bağlayarak sonuçları görün. Seri bağlamanız hayrınıza olacaktır :) Ama paralel bağlayarak da deneyin.
4) Evet onlar kutupsuz, o yüzden yönleri yok. Mümkün mertebe seramik bulmaya çalışın.

Elektronik malzeme temini konusunda hiç internete bulaşmadım açıkçası, bu yüzden sizi bu konuda yönlendiremeyeceğim.

Çok teşekkürler, eğer amfiyi yapıp çalıştırırsam buradan yine son durumu paylaşacağım. Haydi bakalım hayırlısı :)

Yalnız bir dakika! Ben analog pedal ile kullanacağınızı gözden kaçırmışım. Eğer analog pedalınızda volume veya master gibi bir ayar varsa, girişteki transistörlü bloğu ve VOL potunu kaldırıp pedal çıkışını direk LM386'nın + ucuna bağlayarak da sistemi çalıştırabilirsiniz. Çünkü pedalın çıkışı muhtemelen düşük empedans.

Benim girişteki transistörlü bloğu koymamdaki gaye şu:
LM386'nın girişi 50k olduğu için direk gitar sinyali girilmez buraya, buffer veya çıkış empedansı düşük bir kuvvetlendirici/zayıflatıcı koymak lazım. LM386 1W çıkış veriyor, 8 ohm için 2.8Vac çıkış demektir, boştayken kazanç 20 olduğundan girişin 0.1Vac civarına düşmesi lazım. O yüzden transistörlü zayıflatıcı ve VOL potu koydum.

Şema karıştı desenize :) Ben şimdi sadece "Q1"i mi devre dışı bırakacağım? Etrafındaki dirençler aynen kalıyor mu?

Bir de volume potunu kaldırabilirsiniz demişsiniz. Peki bu durumda amfinin sesini ayarlayamayacağım sanırım? Bu durumda "C9" un (-) kutbunu ne tarafa bağlamam gerekiyor? Çok karıştı kafam, keşke biraz anlasam şu şema yollarından, hiç uğraştırmayacağım sizi...

Bu arada sizin çizdiğiniz şemanın daha basit haline benzer bir şema bulmuştum, bunu yapacaktım ben de:

lY5V2r.jpg

Sanırım sizin yorumunuzla, burada da transistörü iptal etmek gerekecek. Yine bunu bulduğum yerde şu şemayı da buldum:

0VJQ8R.jpg

Ama işte bunda da "volume" pot yok. "Dimmer" kullanayım desem devre başında, komik mi olur :D

Sanırım sizin yorumunuzla, burada da transistörü iptal etmek gerekecek. Yine bunu bulduğum yerde şu şemayı da buldum:

0VJQ8R.jpg

Ama işte bunda da "volume" pot yok. "Dimmer" kullanayım desem devre başında, komik mi olur :D
Su an disardayim, telefondan yaziyorum.

Bu semada C2 yi iptal edin, cunku kazanci artiracagi icin sinyal distorsiyona ugrar. Input kismina benim semadaki gibi VOLUME POT koyun, 10k logaritmik olabilir.

Şimdi fark ettim, üzerinde konuştuğum bu en son yolladığım şema 9v için tasarlanmış. Neyse, siz müsait olduğunuzda görüşelim, ben daha fazla rahatsızlık vermeyeyim şimdi.

Şimdi fark ettim, üzerinde konuştuğum bu en son yolladığım şema 9v için tasarlanmış. Neyse, siz müsait olduğunuzda görüşelim, ben daha fazla rahatsızlık vermeyeyim şimdi.
LM386 nin -1 ve -4 modelleri var (LM386N-1 veya LM386N-4 gibi). -4 olanlari 18Vdc ye kadar besleme kabul ediyor, oburleri 12Vdc ye kadar yanlis hatirlamiyorsam. Sema 9Vdc icin verilmis olsa dahi 12Vdc ile de calistirabilirsiniz.

@.izzzyy
Hoparlörlerin çapı 7.8cm civarı. 3" oluyor sanırım. Daha güçlü bir amfi ne yapabiliriz, var mı öneriniz?

@ programci_84
Tamamdır. Öğleden sonra başlayacağım yapmaya, o vakite kadar LM386 temin etmem lazım. Diğer parçaları buldum.
Tek sorun logaritmik 10k potans. Elimdekilerin hepsi linear. Şu şekilde:
- 500k - 220k - 50k - 22k
Logaritmik bulabileceğimi zannetmiyorum burada :D Bu elimdekileri kullanamaz mıyım?

Son düzenleme:
Volume kontrolü normalde logaritmik yapılır hep; ama lineer kullanın madem, n'apalım? :) 22k potu kullanabilirsiniz. Potun gövdesindeki alt metal kısmı da topraklayın her ihtimale karşı. Ekolayzer ve Boost devresini kullanmayacağınız için 500k, 220k ve 50k potlara gerek yok. İlişiğe yeni bir şema koydum sizin taleplerinize göre.

3'' speaker ile zaten doğru dürüst kaliteli ses alamayacaksınız, o aşikâr. O yüzden daha yüksek güçlere gitmenin pek bir anlamı yok bence. Hani 8'' filan olsa... Kaldı ki 1W bile ciddi bir ses gücü demektir; tabii 3'' hoparlörde nasıl duyulur, bilemem :)

Diğer konuya gelirsek...İlk devredeki FET li blok, giriş empedansını yüksek tutup LM386'ya düşük empedansla girmek için yapılmış bir buffer. Yani gelen sinyalde değişiklik yapmayacak. FET bulamasanız bile buraya 2N3904 gibi bir transistör de koyabilirsiniz. Gain potu iptal edilerek 1. ve 8. bacaklar boşta bırakılırsa, tek başına VOL potuyla da kullanılabilir. Yalnız şöyle bir durum var: Gitarınızda humbucker kullandığınızı varsayalım, analog pedaldan çıkan sinyalin de 1Vac olduğunu farz edelim. VOL potunu çok düşük tutmanız gerekecek ki hoparlöre giden sinyal distorsiyona girmesin. Çünkü 1. ve 8. bacaklar boşken kazanç 20 ve besleme de 12Vdc. Bu yüzden, en azından benim verdiğim devreyi yapın; çünkü girişte zayıflatma var ve nispeten daha rahat bir volume kontrolü sağlayacaktır.

İkinci devredeki TDA2822 normalde stereo amplifikatör; ama buradaki tasarımda bridge konfigürasyonunda (H köprüsü gibi düşünün) kullanmış ve çıkış gücü yine yaklaşık 1W. LM386'yla yapmak bence daha iyi; çünkü entegreyi bulmak zor olmaz.

Benim ilişiğe koyduğum yeni devreye gelirsek:
- Giriş bloğu yine de giriş empedansını yüksek tutup LM386'ya düşük empedansla girmeye yarar. Ayrıca gelen sinyale yaklaşık 1/3 oranında zayıflatma uygular. VOL için 20k yerine 50k pot da kullanabilirsiniz.
- Boost ve EQ devresi yok. Daha sonra eklemek isterseniz siz bilirsiniz.
- Girişte R7 15k; fakat 15k bulamazsanız 22k da kullanabilirsiniz.
- Elinizdeki hoparlörleri seri ve paralel bağlayarak sonuçları görün.
- Kullanacağınız adaptör 9-12VDC arasında olmalı.

Dosyalar

• basit_gitar_amp_rev1.JPG
    basit_gitar_amp_rev1.JPG
    54.1 KB · Gösterim: 485
Son düzenleme:
Tamamdır, son yolladığınız devrede karar kılalım. Başka türlü amfiyi yapamayacağız :) Sabah 6 dan beridir araştırıyorum. Artık bıkma derecesindeyim.

Yolladığınız şemadaki elemanları aramaya başladım. Birazdan da çıkacağım LM386 için, inş. bulurum.

En çok seri ve paralel sonucunu merak ediyorum şu anda. Çok teşekkür ederim, oldukça uğraştırdım sizi :)

Son olarak aklıma şu takıldı:

http://diagramfix.blogspot.com.tr/2013/11/3-watt-power-amplifier-schematic.html

3w olması mümkün mü bu devrenin? LM380/LM384 kullanmışlar.

Geri