Amfi Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda rapboyz tarafından 12 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar öncelikle. Ev için bir amfi almayı düşünüyorum. Ve efek pedalim ile uyumlu caliscak.
    Elimde line6 hd400 var. Suan kullandığım 15Watt behringer AC108 vintage.
    Line6 hd400'ü direk amfinin inputa girince doğal olarak line6da hazırladığım tonun üstüne birde amfinin EQ su giriyor. Tonum bozuluyor.
    Kayıtta duydugum ile gitardan cikan ton farklı oluyor yani.
    Biraz araştirdim. FX SEND RETURN olayına girdim.
    Doğrumu anlamısım onu teyit etmek istiyorm yardımcı olursanız sevinirim.
    Amfinin Efek kısımlarına PREAMP deniliyor.
    Güç kısmınada poweramp deniliyor.
    Ben procesörü direk powerampa girmem gerekiyor sanırım. İnputa girince preampa girdiğim için gitar sinyalimin üstüne bir sinyal daha biniyor.
    Asil istediğim olay Line6 hd400 de hazırladığım tonu güzel bir şekilde almak. Ve evde çalcam komşular rahatsız olmaması lazım. Düşük seste güzel sound istiyorm.
    Nasil bir şey önerirsiniz ?

2. srv975

srv975

468
    159
    506
    Fx veya aux girişlerinden bağlantı yapacağınız her anfi olur. Tonunuzu hoparlörun marka ve modelide etkiliyebilir. Sevdiğiniz tarza uygun bir anfi seçin

Kutay_ bunu beğendi.
  3. Evet doğru bir arayış içindesiniz, ancak yukarıda önerilen amfilere sıcak bakmıyorum ben. Sizin durumunuzda bence hoparlör kalitesi ve çapına dikkat edilmeli. Çap büyüdükçe özellikle baslar daha net seçilir hale gelir. @srv975 'nin dediğini gibi marka ve model de fazlasıyla önemli.

rapboyz bunu beğendi.
  4. Yardımlarınız için teşekkürler. amfi yerine bir monitör alsam oda işimi görürmü ? Benim asıl istediğim olay kısacası evde caliscam prova kayıt vb. şeyler için amfinin sesi kısıkta olsa bile(apartmanda oturuyorum komsular rahatsız olmasın)Ton olarak bir kayıp yaşamak istemiyorm ve prosesörümde ayarladiğim tonu istiyorm ?
    Tarz olarak pop punk rock hard rock yeterli bnm için.

5. 500 600 tl bir bütçe ayirabilirim.

6. 500 600 TL bütçe ile FX loop u olan ve is görecek amfi bulmak çok zor bence. Monitör olayina gelince o paralara bulunabilir ama değer mi bilmiyorum.

Aklima gelen ilk şey pod u sahip üstüne o 500 600 u koyarak güzel bir amfi alabilirsiniz. Ornegin 900 TL civarinda Ibanez tsa15 h kafa amfisi var. Clean ve pedallarla anlasabilen FX looplu güzel bir lambali. Üstelik üzerinde tube screamer bulundurması da cabası. Üstüne zevkinize gore bir kabin alarak da güzel bir ikili yapmis olursunuz.

Tarzinizi bilmiyorum tabiiki ama düşünün derim bu paralara laney 12r ler TM 60 lar BJ lar var.

rapboyz bunu beğendi.
  7. Düşük ses deniyorsa 1 watt üzeri lambalı amfi komşularla kavga ettirebilir bence. 500'ün üzerine çıkamazsan, FX Looplu amfi de bulamazsan eğer yapabileceğin bir şey var, o da amfinin ekolayzerini flat ayarlamak (hepsini 10 üzerinden 5'e getirmek)

rapboyz bunu beğendi.
  8. Hd400'ü behringer amfinize girdiğinizde pod üzerinde kabin ve amfi simülasyonlarını kapamayı denediniz mi? Denemediyseniz bu şekilde yapıp biraz daha güzel ton alabilirseniz, ses kartı +hd 400 ile kayıt vs, amfi+ hd400 iki şekilde de şimdilik idare eder sanıyorum. Hatta üstünede birz paranız artar amfi işini sonrayada bırakabilirsiniz.

9. Zaten flat olarak ayarlıyorum. Dediğiniz gibi..

10. Kapatıp denemedim birde o şekil denerim. Kayıt işini suanlik amfi mikrofonlayarak yapmıyorm.direk line6 yı usb ile pc bağlayıp yapabiliyorm. Ama kayıt alırken amfiden cıkan ses ile kayıttaki ses ton olarak cok farklı oluyo.tek problemim bu aslında. Kayıtta aldığım tonu amfidende almak ve komsuları rahatsız etmemek.

11. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    Processor için referans monitörü kullanmak daha iyi bir yaklaşım bence de. Ayrıca bilgisayarla kayıt yaparkende işinize yarar.
    İdarelik bişey arıyorsanız iş yerinde düşük sesle müzik dinlemek için maudio av30 aldım. ara sıra amplitube de gitar falan çalıyorum gayet yeterli oluyor.
    ayrıca çok az yer kaplıyorlar.

12. srv975

srv975

468
    159
    506
    Abi en rahat kulaklık oluyor. Ama yazın terletir :)

Kayıttaki sesle aynı olmasını istiyorsanız Kutay'ın dediği gibi referans olan bir hoparlör veya kulaklık almalısınız.
    Anfiye FX'den de girseniz, ne yaparsanız yapın hoparlörün karakteri tona yansıyacaktır.
    Hoparlörlerinde kendine göre karakterleri oluyor. Kimi tiz kimi daha bass gelir.

Kutay_ bunu beğendi.
  13. sen direkt prosesörün karakterini arıyorsan, sana amfiden çok monitör öneriyorum, özellikle full flat bir monitör alırsın, direkt sadece prosesörünün karakterini işler ve oynama yaparsın, amfilerin karakterleri var çünkü, ister fx ten ister inputtan gir bir şekilde prosesörü etkiliyor, en güzeli monitör almak, ;) ve monitör aracılığı ile ses alırsan da en ham halini alırsın ki amacın bu anladığım kadarı ile.

Son düzenleme: 17 Haziran 2014
    rapboyz bunu beğendi.
  14. Yorumlarınız için teşekkürler. Peki monitor konusunda ne önerirsiniz. Hem kayıt hmde procesör için.?

15. yamaha hs50m al geç.

Kutay_ ve rapboyz bunu beğendi.
  16. Hocam yamaha azcık bütçemi aştı ya daha uygun fiyatli önerebilceğiniz monitörler varmı 700-800 tl gibi :D

17. Yamaha nın 2. elini o fiyat aralığından bulabilirsin bro. sahibinden de dolaşmaya başla derim. amfi, sahne tipi amfi düşünür müsün ?

18. Acıkcası referans monitörü düşünüyorum :D

Bu Sayfayı Paylaş