solo gitarda parmak alıştırmaları

arkadaslar böyle bi konu açtım.en basitten gelişmişlere parmak alıştırmaları ve bunların faydaları.doğaçlamaya katkısı oluyo bazen...
1234-2345-3456-4567-... ööle gidio mesela en basiti..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bi de örümcek yürüyüşü var..

E||-------------------------------------------------------
B||-------------------------------------------------------
G||-------------4--1-----------------------5--2-------------
D||---------3---------2----------------4---------3----------
A||------2----------------3---------3----------------4-----
E||---1-----------------------4--2-----------------------5---

böle gidio....

E||--------------------4------1-----------------------------
B||-------------------------------------------------------
G||---------3---------------------------2-----------------
D||--------------2----------------3-----------------------
A||----------------------------------------------------
E||---1---------------------------------------4------------

faydası olur bununda...

vala bana sorarsan aç şöle sağlam sololu bi şarkı çalışmaya başla... öle parmak alıştırmasıyla falan olmuyor :D üstüne düşmenle alakalı

Oturup metod çalışacaksın. Şarkı çalışarak her zaman bir yerlerin eksik kalacaktır. Her solo da olmayan birşeyler vardır. Yada çaldığın şeylerin farklı kombinasyonlarını bulamazsın solo çalarak. Tersten de çalmazsın. Oysa gitarda en büyük numara çaldığın herşeyi tersten de çalabilmektir.

Guensedor demiş ki:
Oturup metod çalışacaksın. Şarkı çalışarak her zaman bir yerlerin eksik kalacaktır. Her solo da olmayan birşeyler vardır. Yada çaldığın şeylerin farklı kombinasyonlarını bulamazsın solo çalarak. Tersten de çalmazsın. Oysa gitarda en büyük numara çaldığın herşeyi tersten de çalabilmektir.

çaldığın şarkılar zaten yapılan en basit parmak alıştırmalarıdır... hemde insana gam bilgisi verir... ve eğer istersen terstende çalabilirsin...

ayrıca birçok soloda solo tekniklerinin birçok kombinasyonunu bulabilrsin beğenmedinmi kirk fadeto black solosu çalarken bi anda one ardından november rain ardından trooper a ardından as i am e ardından... liste böyle uzaar gider... kanımca bunları çalan adamın bi yeri eksik kalırsa oda alçak gönüllülüğü olurki ben zaten bunları yapsam gayette burnum dik olurum :D

ha 1-2-3-4-4-3-2-1 vb. dizilimleri tersten çalmak marifetse bunada sadece gülerim :D

her soloda olmayan bişey vardır ne demek hem bukadar komik olma :D asıl parmak alıştırmasında olmayan çok şey var 1. si duygu... eğer gitara duygu katamıyorsan sen bi hiçsindir sadece solo çalarsın evde yatağının başında :D insanlar sadece hızlı gitar çalıyor derler ama duygu katamazsın:D

gitar tellerine alışmak için eyv. 1-2-3-4 gibisinden alıştırmalar iyidir ama sonuçta sen alıoştırma çalışmak için gitar çalmıyorsun şarkı çalmak için ki alıştırmalar zaten şarkılardan çıkarılır... mantıksız yanlış yönlendirmelerde bulunmayalım

RaNCoR demiş ki:
vala bana sorarsan aç şöle sağlam sololu bi şarkı çalışmaya başla... öle parmak alıştırmasıyla falan olmuyor :D üstüne düşmenle alakalı

ben buna katılmıyorum.. önce parmak egzersizleri ile parmakları her türlü pozisyon ve geçişe alıştırmak.. bu altyapıyı oturttuktan sonra parçanın solosuna çalışmak. En azından süper yetenekli olmayanla için böyledir (bana göre böyle yani.. ahkam kesmek istemem ) . parmak egzersizleride bir iki tane değil çeşit çeşit vardır. Metronom eşliğinde düşük ritimlerden yavaş yavaş hızlanıp tekrar düşük tempoya inerek çalışılır. biraz sabır ister biraz can sıkıcıdır ama ilaç gibidir. işin duygu kısmı ise tamamen yetenek

Bence de kesinlikle önce teori (tamam sıkıcıdır) ve parmak egzersizi. Klişe olacak ama binanın temelini atmadan duvarlarını çıkmazsın. Zaten yeni başlamışsan gerçek soloları nasıl atacaksın ? Muhakkak bir yerlerde takılacak ve moralin bozulacaktır. En ünlü gitaristler bile sahneye çıkmadan evvel bir müddet egzersiz yapıp parmaklarını "ısıtır"

Önemli olan da yavaştan başlamaktır. Yavaş çal ama muhakkak doğru çal. Muhakkak metronoma uy.

Sana "guitar speed trainer" diye bir programı önerebilirim başlangıç için. Gerçi ben de pek beğenmedim ama gene de fikir olarak iyidir. (Bu arada bana da daha iyi bir program varsa bildiğiniz bildirebilirsiniz). Bir müddet çalışırsan o 1234 egzersizinin bile ne kadar faydalı olduğunu görürsün.

Ayrıca guitar pro yu edin. İstemeyeceğin kadar egzersiz bulabilirsin.

Bundan sonra da ünlü gitaristlerin kendi tekniklerini anlattıkları film veya yazılı dökümanları çalışabilirsin.

Tabi bu arada gene normal parçalara çalış tabi. Yoksa sıkıntıdan ölürsün herhalde :)) Ama önemli olan unutma : hızlı çalmaktansa doğru çalmaktır.

Guensedor demiş ki:

bana black starı tersten çalsana allah aşkına :D

parmak ısıtmak için falan eyv. iyidir parmak egzersizleri ama ilerleyen zamanda gelişimi tıkar ben bunu anlatmaya çalışıyorum... ilerleyen zamanda genelde 2. haftadır :D

Egzersiz alistirma bunlar bir gitaristin omur boyu ihtiyacidir.Ama bu ihtiyac neyden oturu gelir?Tekniginizi gelistirme gereksiniminizden oturu gelir.Teknik duzeyde kademe atlamak icin egzersiz yapmaniz sarttir ki bu egzersizi belli bir yerden sonra ihtiyaciniza gore kendiniz yaratir hizlandirir karmasiklastirir gelistirirsiniz.

Sarki calma olayina gelince.Teknigin bittigi yerde lick ezberleyerek teorinizi gelistireceksiniz.Teori olmadan bu is olmaz ve sarki calmak da cok pratik bir teori kazanim yontemidir.Sarki calmadan butun klasik lickleri gamlari kendi kafanizdan bulamazsiniz kac yilda uretilmis seylerdir bunlar.Ayrica egzersiz niyetine ayni amaca hizmet eden bir sarki mutlaka bulunur cunku egzersizi su sarkiyi calabileyim niyeti ile yaparsiniz genelde.

Sana tavsiyem oncelikle alternate picking i hatiri sayilir bir sekilde ilerletmendir.Sonra duzgun calisma ile 2 senede atilamayacak sweep istisnalar haric kalmaz.Tabi bu surecte sadece sweep calis demiyorum ama her oturdugunda sweepe vakit ayir %35-40 gibi.Ondan sonra da hizli alternate finger tapping whammy bar legato slide gibi daha virtuoziteye yonelik ileri teknikleri cozmeye calis.Eger belli bir yerde tekniginin yettigini dusunuyorsan teoriye yonel.Teoride ilerleme kaydettiginde zaten teknigini daha daha gelistirmek isteyeceksin.Bu periyod baya uzun surer gider ve daha saglam ekipman ister ona da emin olabilirsin :)

arkadaşlar habire gitara duygu katın gitara duygu katın diyorsunuz kendimi nasıl kontrol edebilirimki yeterince duygu katabiliyormuyum diye?

bazı konular yazılmıl çizilmiş iyi. egzerzis mutlaka yapılmalıdır. parça çalmaya gelindiğinde ise kimse kendini paralamasın. hangi eder veya hangi gitarcının bir eserini çalmak istiyorsan o parçayı hangi gam üzerine inşa etmiş işte budur önemli olan..transpoze yap istesiğin yerden çal. her eser bir gam üzerine yazılır.

Geri