Fender Tremolo Kapağı - Pil Için Pratik Kapak Yapımı

'Elektro Gitarlar' forumunda SteelString tarafından 13 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. Arkadaslar merhaba
    Bugün akustik gitarima elektroniginin pilini degistirirken birden aklima birsey geldi :)
    Yeni aldigim ve bakim icin bir arkadasima verdigim Fender Eric Clapton Signature Stratocaster´in arka tremolo kapaginin altinda sadece yaylar degil ayni zaman manyetikleri icin birde 9v pil var ve bu sayede 3. potans "active mid-boost circuit" özelligine sahip (duzeltildi)...
    Tremolo´yu hic kullanmayacagim icin bloke ettirecegim ama pil degisimi icin (simdilik tek elektro gitarim oldugu dusunursek, yogun kullanacagim) arasira acmam gerekecek, kullanmadigim zamanlar pile baglanan kablonun sökulebilmesi (zahmetsizce) cok guzel olurdu.
    Neyse tremolo kapagi tak cikar surekli vidalarin yuvalari zamanla deforma olacaktir, kapaksiz pil de yerinde durmadigi icin, aklima acaba sadece pile ulasabilecegim bir kapak cesidi var mi diye geldi, bircok akustik gitarda oldugu gibi.
    Biraz arastirmadan sonra benimle ayni dertten muzdarip olan bir ecnebi arkadasin asagidaki pekte guzel olan cözumu kendisinin urettigini gördum, bir benzeri cözumude baskasi uretmis, onunda resmi asagida var amma velakin pekte cirkin birsey.
    Simdi fazladan bir kapak siparis edebilirim, eger ki aklimiza bir modifiye gelirse deneyebiliriz, ayrica belki bu tur hazir kapaklar piyasada vardir ama ben bulamadim sanirim...
    Kisaca istediklerim:
    - Tremolo kapagi surekli takili olacak ve onu cikarmadan pile ulasabilmeliyim
    - Pilin de kapagi olabilme, cunku desteksiz yerinde durmuyor
    - Pilin kullanilmayacagi zamanlar switch yada benzeri bir mekanizma ile devreden baglantisini kesme

Biraz beyin firtinasi ile nele yapabiliriz acaba?

Simdiden yardiminiz icin tesekkurler...

(buyuk resimler icin ustlerine tiklayin...)

Fender Tremolo kapagi
    7206437_800.jpg

in3.jpg
    Ecnebi elamanin gelistirdigi sistem
    image-646894891.jpg
    image-1386838249.jpg
    Bir baska ecnebi elamanin cirkinde olsa farkli bir cözumu
    IMG_0051.JPG

Son düzenleme: 14 Haziran 2014
  2. Grundar

Grundar Forum Yöneticisi

890
    1,293
    9,255
    Konudan bağımsız olacak ancak
    noiseless manyetikler için pile ihtiyaç yok diye biliyorum, eğer varsa aktive mid-boost için olmasın?:bored:

Sevgiler ve saygılar...

SteelString ve Can Temtek bunu beğendi.
  3. Sanirim yanlis ifade ettim.
    Clapton signature de o manyetiklere etki eden en alttaki 3. potans icin o pil.
    Mesaji duzenlesem iyi olacak sanirim :)
    Tesekkurler

4. srv975

srv975

467
    159
    506
    Güzel çelik bir metal parça kullanabilirsin. Tabi etrafında yer varsa 1cm daha büyük kesilebilir. Resimde olduğu gibi pil kapağını kestirirsin. Pil kapağını iki vida tutar. çok daha şık olabilir. Çelik görüntüsü hoş olmaz dersen kaplama yaptırırsın.

SteelString bunu beğendi.
  5. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    sonuncu resimdeki gibi olabilir, ufak bir işçilikle ayrı kapak yapmak zor değil hatta crybaby wahlar için olan pil kapağından alınıp kullanılabilir.

6. srv975

srv975

467
    159
    506
    Bir plastik kapak bulunup ona uygun kesimde yapılabilir.

7. Bir ay kadar sonra yazin memleketteyim, Turkiye de.
    Gelmeden ölculeri alip orda bir yere yaptirmayi dusunuyorum.
    Cunku buralarda pek yaptirma sansim yok gibi...

Pek nerelere yaptirabilirim Turkiye de. kaynakci, tornaci :)hic bilgim yok...

8. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
  9. Aklimda bulunsun bu.
    Geldiğimde bakarim.
    Birde hazir olarak neden satilmaz ki anlamadim...

10. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
  11. Aslinda bir tane tam tremolo kapagini alip bununda yan seklinde icine pil alanlarindan birine göre kesip monte edilebilir. Hatta ufak birde dugme yapılabilir kullanilmadigindan pili devreden kesmesi icin...
    Is gitarı oymaya kesmeye gelince, öyle limon kasasi degil ki gönul elversin, hayatta fenderimi oymam oydurmam.
    Türkiye'ye gelince sanirim İzmir'de bir müzik magazasina gider konusurum yada bir tornaciya resimlerini paylastigim metalinden yaptiririm...

3D yazicimiz olaydi iyidi...

Kafaya taktim bu isi, en gec hafta sonu taslaklari cizmeye basliyorum ya burda yada Türkiye'de yapar/yaptiririm...

12. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    gitarın jackını kullanmadığında çekersen pil bitmez. düğme fuzuli olacaktır. ;)

13. Bu hic aklima nedense gelmedi.
    Sagol [emoji6]

Kutay_ bunu beğendi.
  14. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    fikir vermesi açısından, senin gitarının iç kısmının sanırım ikinci resimdeki gibi olması lazım.
    o yayların olduğu yer 1 cm civarı derinlikte
    fakat tam dibinden yapman zor cünkü asıl kapağın vida yerleri kenarın ortasında kalıyor.
    bu benim dediğim pil kapağının özelliği, bunu komple çıkartman gerekmiyor. kapak dönüyor, pili öyle içine takıyorsun.

image033.jpg image001.jpg image015.jpg image060.jpg

açık / vida yerinlerine dikkat
    pil yuvası 1.jpg

kapalı / paint terk
    pil yuvası 2.jpg

15. Eyvallah sagol
    Ama resimlere iyi bakarsan ilk mesajimda olanlar, orda pil ile tremolo tellerinin ayni oyukta oldugunu görursun yani ikinci bir oyuk acmak gerekmiyor.
    Zaten öyle olsa yapmam, pili cikarir atarim, potansi static ile degistiririm yine gitarima elletmem :)
    En iyisi mevcud kapaga pil kapagi yapmak yada dedigim gibi metal kapak yaptırmak CNC tezgahinda...

16. Bir de standart dışı tasarım yapacaksanız istediğiniz materyali reklam tabelacısı ya da plaketçilerde kolaylıkla-ucuz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Hatta manyetik çerçevelerini de bu şekilde yaptırabilirsiniz. Bazen renk uyumu için millet kıvrana kıvrana brass,gold ya da başka renk/materyalden çerçeve arıyor ama bu çok kolay bir çözüm kimse sanırım bunu düşünmüyor? :) Dediğim gibi esnafa bir örneğini götürürseniz kapak,çerçeve vs için sizin için kesebilirler.

17. Bak bu iyi oldu.
    Ben taslaklari cizer tremolo kapagindan bir tane fazladan alir giderim ;)
    Sagol

Vanhalen_1 bunu beğendi.
  18. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    "En iyisi mevcud kapaga pil kapagi yapmak yada dedigim gibi metal kapak yaptırmak CNC tezgahinda..."

kesme biçme olmasın dersen en güzeli tabii ki yeni kapak. Hayırlısı olsun resimleri bekliyoruz :)

19. Sanirim her ikisinden de yaptiracagim :)
    Plastik olani kendim yapabilirim ki bir iki hafta icinde baslarim, thomann.de den parcalari siparis ettikten sonra, cnc tezgahinda digerini yaptimak icin ise artik Türkiye´ye gelince.
    Her ikisi icin ayrintili anatim, resimler vs hepsini burdan paylasirim...
    Sagol

Bu Sayfayı Paylaş