Subliminal Mp3 Lerdeki Telkinleri Duyulabilir Hale Getirme

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda hiung nu tarafından 14 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. arkadaşlar başlıkta da yazdığım gibi elimde subliminal mp3 ler var. ben bu mp3 lerin içine gizlenmiş telkinleri duyulabilir hale getirmek istiyorum. bu telkinler çok düşük frekanslarda kayıt edilmiş olduğu için duyulmuyor. bunun nasıl yapılacağını bilen bir arkadaş bana detaylı olarak anlatabilirmi. teşekkürler
   
 2. Tüpçünün yorum uçmuş. :D Hadi madem.

  Öncelikle düşük frekanslarda kaydedilmiş olamaz, zira insanın çıkaramayacağı sesi kim nasıl kaydetsin. Oluru şudur; normal kaydedilmiştir, sonra pitch shifting ile düşürülmüştür. Yapman gereken de bunun tersi. Bir ses editleme programıyla (misal Goldwave) ses dosyasını açacaksın, oralarda bir yerde pitch ile alakalı bir seçenek vardır, onu kullanarak pitch'i artıracaksın. Tabi bunun sonucunda anlamlı bir şey elde edememen çok yüksek ihtimal. Verdiğin "düşük frekans" varsayımı üzerinden yazdım.
   
 3. Şehir efsanesi yalnız. Ne kadar düşük frekans? Eğer ses sisteminiz düzgün değilse(düzgünden kastım, 3000-4000 dolarlık sub-bas destekli mid-range mastering sistemleri), zaten ekstrem düşük frekansları üretemez, haliyle siz de duyamazsınız. Şu anda bildiğimiz bas gitar ve kick seslerinin mixinde ve hatta duyumunda bile sorun yaşarken, hangi düşük frekanstan bahsediyoruz?

  Örneğin 30-40 hz arası zaten kick'dir, 30'un altını nominal desibelde üretebilecek sistemler ciddi pahalı sistemler, hatta çok da gerek yok. Genelde de eli yüzü düzgün bir sistemde 45-50 hz altına üstel şekilde hızla azalarak yok olur. Üretir ama flat şekilde üretemez.

  Kısaca o frekansları duymak için öncelikle düzgün bir sisteme ihtiyacınız var. Yoksa dert etmenize gerek yok, zaten duyamazsınız. :D Açın cubase'i 45 hz üstündeki bütün frekansları basit bir eq programı ile yok edin. Altını da yükseltin.
   
  Sownroth bunu beğendi.
 4. Diyelim ki 2 hz e indirmişler duyamayalım diye. Saniyede 2 salınımlık hale gelmiş artık, ya zilyon kere yavaşlatmışlar, ya da artık nasıl bir sample rate varsa...o teknolojiden ben de istiyorum. :D
   
 5. İnsan kulağı teorik olarak 20hz ve aşağısıni duyamaz. Yoktur o sesler bizim icin. Öyle bir bilinçaltı mesajı olmaz. Sistem başka türlü çalışıyordur. Eq ile aç,kıs,kes hiç farketmez.
   
 6. J-P

  J-P

  Duyamadığım bir şey nasıl telkin olabiliyor anlamıyorum bu işin altında bi iş olmasın
   
 7. Telkin olmuyor olabilir mi peki??:):) belki de yoktur öyle bir şey. "Evrenin frekansı 3000 bilmem kaç hertz" veya "rus bilim adamları cehennemin sesini kaydetti" zirvalarini hatirlatirim:):)
   
 8. J-P

  J-P

  440 hz frekans vardı bide pardon 430 mu ne ama biz 440 hz de akor ediyoduk!!!!??
   
 9. Telkin melkin bilmem de, kulak duymasa da vücut hissedebiliyor duyum eşiğinin altını, hava vuruyor bünyeye sonuçta. :D Yapılmış deneyler var bu konuda. :) Şiddetine göre kusan mı dersin, "ay bana bişeyler oluyo" triplerine giren mi dersin. :D

  Böyle subliminal olmaz olsun. (Yok zaten.)
   
 10. La sesi günümüzde 440 hz kabul ediliyor. Bu rakam beethoven zamanında 432 hz idi. Hertz bu hesaplamayi yapan kişi. Dalganın saniyedeki dip ve pik sayısı. Kısaca, titreşim sayısı. Günümüzde saniyede 440 kez titresen sesi la notası kabul ediyoruz yani. ..

  Bu arada biz 20hz ile 20000 yani 20k arasını duyuyoruz. Bunun üstüne ultrasonic deniliyor. Bizim icin yoklar. Bu sayı her hayvanda farklı. Mesela kediler 40k duyabiliyor.
   
  J-P bunu beğendi.
 11. Telkin vs gibi hayali konular yerine tarih boyu la sesinin sürekli inceliyor olması durumu enteresan bence.

  Adını hatırlamadığım bir şef buna takıntılıydı. 9. Senfoniyi Beethoven'ın 432 hertz için bestelediğini ve partisyonlarin bu akort ile çalınması gerektiğini iddia ediyordu. Kayıtları böyle yapıyorlardı.
   
 12. Kulak 5 duyudan sadcece birisi. Şuna bizim için yok değil de duyamıyoruz de anlaşalım. :) Yoksa "uygun" bir hoparlörden çıkan 10hz lik bir ses (hava titreşimi)'in rüzgarında serinlemek olası bir senaryo. :)

  La sesinin sürekli inceldiğinden emin misin? 432 den önce neymiş mesela?
   
 13. 431?? :):) şaka yapıyorum:)

  Bu arada 16 hz bizim icin yok:) duyamiyoruz ve 16 hz veren bir sub bass in rüzgarini da hissedemeyiz sanırım. kasmak lazım:)
   
 14. Tamam da ben zaten 20hz altı için söylemedim. Varsayalım 30 hz'de bir insan sesi modüle edildi ve şarkıya iliştirildi, arkada düşük bir genlikte tınlıyor. Bu durumda bahsettiğim metodla, daha duyulur hale gelecektir.

  @Sownroth haklı, duymasan bile vücudun hissettiği daha düşük frekanslar da mevcut.
   
 15. Aynen. Bu arada orkestralar genelde 444hz olarak akortlaniyor çünkü konser sırasında flutler isindikca tizlesiyor:) onlarla aynı akortta kalmak için böyle bir formül bulmuşlar
   

 16. Hz birimi cinsinden ifadeler pitch ifade eder. yani 30 hz ile kaydedilen bir ses insan sesi olamaz. Bir ihtimal pitch shift edilmiş olabilir. Tekrar 3000 kusur hz lere çekilmesi gerekir. Fazla bozulma olur. Anlaşılamaz
   
 17. Ben kayıt edilen mi demişim peki?
   
 18. Bilmem ki:)
   
 19. J-P

  J-P

  la'nın frekansı mı referans alınmış akor etmek için doğru mu anladım
  Ama bu frekans zamana göre yani devirlere göre değişiklik göstermiş (ölçümden dolayı) !!!?
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Subliminal Lerdeki Telkinleri
 1. Gknozcn
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  200
 2. n_m
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  3,473

Bu Sayfayı Paylaş