10" Hoparlör Mü, 12" Kabin Mi?

Merhaba arkadaşlar.

Bir konuda bilen eden arkadaşlarımızdan bir konuyu danışmak istiyorum.

Elimde Laney VC 15 amfi bulunmakta. Amfinin stok hoparlörü 10" İtalyan yapımı Jensen Special Design diye geçen bir hoparlör.

Farklı tatlar denemek maksadıyla bu hoparlörü değiştirip Celestion G10 Greenback ya da G10 Alnico Gold hoparlörlerden birini takmak istiyorum.

Sorum şu:

Aynı hoparlörlerin 12" versiyonu da bulunmakta lakin, amfinin hoparlör kısmı 12" alamayacak kadar küçük tasarlanmış. 10" olması ne gibi eksiklikler meydana getirir?

Frekans aralığı ve tepki aynı modelin 10" ve 12" versiyonlarında değişiklik gösterir mi?

12" hoparlörler daha iyi gibi tavsiyeler okumaktayım yerel forumlarda, gerçeklik payı nedir?

Ayrıca yukarıda saydığım marka ve modeller dışında amfimle iyi anlaşabileceğini düşündüğünüz başka hoparlör tavsiyelerinizi de değerlendirebilirim.

Saygı ve sevgi ile,

Levent.

Bence ev ortamında, attenuator ile falan kullanınca çok çok büyük fark olmuyor aslında Levent. Bir ara babalanıp benim Dina'yı attenuatorsüz 12" hoparlör ile evde deneyince gördüğüm, genel olarak daha detaylı, bassları daha düzgün, daha güçlü geliyor. Marka ve modele göre bazı şeyler değişir tabii. Dinayı da saatlerce çalamadım, üst katıma ya çocuklu ya da yaşlı çiftler taşınıp duruyor :)

Bir ara da VC 15'i Serdar Abi'nin dükkanda biraz denedim. Bana koyu karakterli bir Vox gibi tınladı. Sen daha iyi bilirsin tabii. Ama Celestion deyince, bir ihtimal farklı bir hoparlör ile biraz daha Vox sularına çekilebilir gibi geldi bana. Kadıköy'de Celestion satan bir yer vardı. Orada hem 10 hem de 12" çeşitli modeller var. Deneyerek alma imkanı mevcut:

http://turkrock.com/konu/45328/

Son düzenleme:
biraz da tarz ile alakalı aslında.. daha clean tweed tonlar için bazen 10'' hatta bazen 15'' hoparlör bile iyi olabiliyor. ama sert ve modern tonlar için 12'' çok daha dengeli ve uygun

12lik her zaman daha cok tercih edilir. Ingiliz üretimi olanlarda fark coktur. Arkadaşin dedigi gibi eger sesi acamiyorsan farki hissetmek zor olabilir. Ben ses acamadigim icin ve kulaklarimi ağrısına sebep olduğu için lambalı anfiyi sattım. Lambali anfi için yalıtimli oda lazım. Birde 4-5 metre mesafeden çalmalisin. O şekilde olursa sağlikli ve anfiyi daha iyi duyuyorsun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar. 12" olunca mecburen harici kabin olarak almam gerekecek. Kabin olayını ayırıyorum bir tarafa, onunla ilgili ayrıca düşüneceğim.

Bence bir marangoza göstersen, belki zarar vermeden kesebilir. En fazla her kenarından 2,5 cm alması gerekecek. Yeni kesilen yeri de siyah boyayla boyarsan sıkıntı olmaz.

Bence bir marangoza göstersen, belki zarar vermeden kesebilir. En fazla her kenarından 2,5 cm alması gerekecek. Yeni kesilen yeri de siyah boyayla boyarsan sıkıntı olmaz.

Hadi yahu? Ciddi misin? Sen bu amfiyi hiç kullandın mı hatta gördün mü? Ben amfi ararken Whiskey'den Serdar Abi'nin dükkanında kullandım. Gözlerimin gördüğünden hariç, başlığı açan cahil zındık arkadaş da:

Aynı hoparlörlerin 12" versiyonu da bulunmakta lakin, amfinin hoparlör kısmı 12" alamayacak kadar küçük tasarlanmış.

demiş. Bir de üstüne:

Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar. 12" olunca mecburen harici kabin olarak almam gerekecek. Kabin olayını ayırıyorum bir tarafa, onunla ilgili ayrıca düşüneceğim.

diye yazmış. Yahu @LeoRequentin Levent! Bizi kandırmaya utanmıyor musun sen? Haydi benim gözlerim bozuk, sen niye yalan söylüyorsun? :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
:D Estağfurullah, kimseyi kandırmak gibi bir niyetim yok. Lakin benim kafamdaki asıl soru greenback ya da gold hoparlörlerin 10" versiyonlarının 12" versiyonlarıyla olan farkları. Aynı model iki hoparlör biri 10" diğeri 12" aynı tınlar mı? Eğer farklılık yoksa kabin olayı zaten sonraya bıraktığım bir seçenek olduğu için bendekini çıkarıp bu ikisinden birini takmak istiyorum.

:D Estağfurullah, kimseyi kandırmak gibi bir niyetim yok. Lakin benim kafamdaki asıl soru greenback ya da gold hoparlörlerin 10" versiyonlarının 12" versiyonlarıyla olan farkları. Aynı model iki hoparlör biri 10" diğeri 12" aynı tınlar mı? Eğer farklılık yoksa kabin olayı zaten sonraya bıraktığım bir seçenek olduğu için bendekini çıkarıp bu ikisinden birini takmak istiyorum.

Dediğin modeller de marshallah yani Levent :) Hele Alnico Gold hem 10" hem de 12"'ini kullanmış adam bu forumda zordur zannımca :) Benim de verebildiğim genel bilgi. Ama dediğim gibi, 10" de alsan, teoride biraz daha klasik Vox AC15'e doğru kayma ihtimali az değil. Ama benim dediğim de sadece ihtimal.

Valla memlekette ne JCM800 ler, ne R9 lar, ne butik amfiler dolaşıyor. İlla birinde vardır da, bizi adam yerine koyup yazar mı orası ayrı. Amfinin tonuna gelince; üzerindeki bright switch ile baya baya bir İngiliz, ama adından anlaşılacağı üzere Vintage yani High gain hadisesine pek uymuyor. Switch kapalıyken de amerikanlara benzetiyorum bu aleti. Hani daha bir tweed amfilere benzer şekilde tonları var. Her halükarda benim gibi çok kasmayan birine göre oldukça versatil. Ha bir de eq olayını iyi ayarlamaktan geçiyor. Ayrı ayrı hem strat hem LP ile çalışmalarımda her biri için ayrı ayrı eq ayarı yapmam gerek. Senin aldığın koyu Vox tonunun sebebi bu olabilir.

Valla memlekette ne JCM800 ler, ne R9 lar, ne butik amfiler dolaşıyor. İlla birinde vardır da, bizi adam yerine koyup yazar mı orası ayrı. Amfinin tonuna gelince; üzerindeki bright switch ile baya baya bir İngiliz, ama adından anlaşılacağı üzere Vintage yani High gain hadisesine pek uymuyor. Switch kapalıyken de amerikanlara benzetiyorum bu aleti. Hani daha bir tweed amfilere benzer şekilde tonları var. Her halükarda benim gibi çok kasmayan birine göre oldukça versatil. Ha bir de eq olayını iyi ayarlamaktan geçiyor. Ayrı ayrı hem strat hem LP ile çalışmalarımda her biri için ayrı ayrı eq ayarı yapmam gerek. Senin aldığın koyu Vox tonunun sebebi bu olabilir.

Senin mesajını görüp de yazmayan taş olsun Levent'im :)
Ben amfiyi Standart Epi LP ile çaldım, bunu ekleyeyim. Aklımda bayağı yer etti ama 10" hoparlörü bana geri adım attırdı. Hikayenin sonrası malum, kelle amfi peşindeydim, olay da Ceriatone ile bitti zaten.

Geri