Engl Gigmaster 30 Vs. Mesa Mini Rectifier

Selamlar,
Başlıkta göreceğiniz gibi bu 2 amfi ve karşılaştırmaları hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. Heavy için sizce hangisi daha iyidir, gerçi sonuç olarak bu zevk meselesi ama sizlerinde fikirlerini merak ediyorum.
Yakında zamanda amfimi değiştirmeyi planladığım için bilgi ve tecrübe toplama amacındayım. (birçok amp arasında son olarak bu 2 si arasında kaldım)

Engl Gigmaster 15 head var elimde ve çok memnunum. Bassı tizi midi çok dengeli bir cihaz. Belki Mesa Mini daha hoşunuza gider ama arada ciddi fiyat farkınıda unutmayın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Engl Gigmaster 15 head var elimde ve çok memnunum. Bassı tizi midi çok dengeli bir cihaz. Belki Mesa Mini daha hoşunuza gider ama arada ciddi fiyat farkınıda unutmayın.
Bilgi için teşekkürler.
Uzun sure kullanacağım beni tatmin edecek birşey olsun istiyorum bu nedenle fiyat konusuna takılmıyorum açıkçası. Yani son kez amp alayım oda iyi olsun modundayım. Bir daha arayış içine girmeyeyim diyorum. (sonuçta ben yıllardır zevki ve tarzı değişmeyen biriyim. Beni tatmin edecek iyi birşeye sahip olduğumda pek arayış içine gireceğimi sanmıyorum :) )

Anlamadığım bir şey var. Engl gigmaster neredeyse 2. eli satılıkta hiç görmedim kullanan sayıya orantılı olarak baya az 2. elde. Ama mesa mini çok var 2. elde gigmaster'a göre. Millet neyini beğenmiyor da satıyor anlamadım ? acaba watt'ı mı güçlü geliyor ev için ? yoksa gigmaster, mesa'ya oranla daha az bilindiği için mi 2. eli yok ? İlginç bir durum.

Anlamadığım bir şey var. Engl gigmaster neredeyse 2. eli satılıkta hiç görmedim kullanan sayıya orantılı olarak baya az 2. elde. Ama mesa mini çok var 2. elde gigmaster'a göre. Millet neyini beğenmiyor da satıyor anlamadım ? acaba watt'ı mı güçlü geliyor ev için ? yoksa gigmaster, mesa'ya oranla daha az bilindiği için mi 2. eli yok ? İlginç bir durum.

Belki de hepsi. Bir ihtimal Gigmaster kullanıcıları amfilerinden memnun oldukları için satmıyorlar.

Gigmaster 30 demişken, amfiyi kullandığı için bir @diabolique demek ve ona da fikrini sormak gerek tabii.

mini rectifier'ı deneme fırsatım oldu. O boyuta göre hem çok ayarlanabilir, hem de çalma isteği yaratan bir amfi. elimde mesa dc3 olmasa ben de düşünebilirdim.

Mini recto daha iyi bende gigmaster 15 var ama fiyat farkı da fazla aralarındaki. ayrıca ev için alınıyorsa 15 öneririm. 30 lukta attenuator yok. Yalnız engl ın iron ball u gigmaster dan daha iyi onu öneririm ve daha küçük boyutta

Bilgi için teşekkürler.
Uzun sure kullanacağım beni tatmin edecek birşey olsun istiyorum bu nedenle fiyat konusuna takılmıyorum açıkçası. Yani son kez amp alayım oda iyi olsun modundayım. Bir daha arayış içine girmeyeyim diyorum. (sonuçta ben yıllardır zevki ve tarzı değişmeyen biriyim. Beni tatmin edecek iyi birşeye sahip olduğumda pek arayış içine gireceğimi sanmıyorum :) )

Yıllar yılı metal grubunda gitar/vokal işiyle uğraştım. Şimdi daha soft şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Engl gigmaster 15 metal yapmak için gayet elverişli. Hem lead kanalının gaini var, hem de input gaini var. İkisinin birden açınca iyi bir seviyeye geliyorsun. Üstüne birde mid boost düğmesine basınca daha solo çalınacak ortama geçiyorsun. Mid boost'u pedal ile de yapabiliyor, yani sahnede kullanılabilir.
input gain sadece clean kanalında değil, 2 kanalda da çalışıyor.
input gaini ayrıca 0 noktasında sesi kesen bir potans değil, gaini kesen bir potans. Temiz ve güzel bir clean almak mümkün. Bu input gainini çok açıp, lead gainin 1 seviyesine falan çekince de sanki overdrive pedal bağlamış ve hafiften gain vermiş bir noktaya da gelebiliyorsun. Yada Clean kanalında input gaini sona getiriyorsun, hafif kırılmış bir ton elde ediyorsun.Kanımca amfi kuru metal amfisi değil, iş görür. Bende var diyemi bilmiyorum, amfiyi çok beğendim.
Birde gigmaster15 8ohm direnç ile 1watt da çalışabiliyor. Arkasında ayarlanabilir bir çıkış vanası var.
Not; Lambalı amfiler konusunda çok alternatif tecrübeli değilim, sadece elimdeki malı anlattım.

Son düzenleme:
@Babbazulla 'nın dediği gibi aralarında sıklet farkı var. Mini Recto'nun muadili Ironball'dur, mevzu Ironball vs. Mini Recto ise kişisel tercihim Ironball'dan yana olur. Gigmaster 30'un sıfır fiyatıyla Mesa Mini'nin ikinci eli aynı fiyat olduğu için sanırım arkadaş ikisi arasında bir karar vermeyi planlıyor.

Diğer taraftan son 1 senedir forumda satılan Gigmaster 15 sayısı 3, Mini Rectifier sayısı 3, Gigmaster 30 sayısı sıfır. Bu demek değildir ki herkes Gigmaster 30'dan memnun, ama diğerlerini alanlarda bir değişiklik arayışı devam ediyor diye yorumlanabilir. Gigmaster 15 (reverbsüz) + 12" kabin fiyatı ben alırken gigmaster 30 komboya (reverblü) denk geldiği için ben bunu tercih ettim. 30'un üstünde 15'deki gibi attenuator devresi yok ama ben Alan Geere 100 ile kullanıyorum gayet memnunum. 30'un kendi gain ve mid boostu var, 15'in @BuzzLightyear 'ın dediği gibi sadece mid boostu var. Ben 30'un gain boostu yerine modlu SD-1 kullanıyorum.

Bu şekilde bakınca Gigmaster 15 head, kendi başına fazlasıyla tatminkar ve ev için yeterli bir ampli. Gigmaster 30 kombo, ev için fazla fazla güçlü, dizginlenmesi ve zevke göre şekillendirilmesi gereken bir ampli.

Mesa Mini Recto denemediğim için yorum yapmam doğru olmaz ama sonuçta 10-25w seçeneği, EL84 lambaları ve diğer özellikleriyle Gigmaster 15'ten çok da uzak durmuyor diye düşünüyorum. Daha önce de yazmıştım, ev ortamında yüksek watt hi-gain amplileri attenuator ile dizginleyerek tonlarını alabilirsiniz. Ama düşük watt ampliler zaten benzer karakterlere sahip oluyor ve hepsinin boostlanması gerekiyor, boostlayınca da zaten benzer olan tonları iyice birbirine yaklaşıyor. O nedenle en az paraya en iyi performansı veren, kalitesi de dravdan olmayan amplileri tercih etmenizi öneririm.

Şu da var: "Evde Mesa besliyorum" gibi bir cümleyi kurmak da bazı kişilerin "babayiğitlik" katsayılarını 2'ye çarpma potansiyeline sahip:)

Ironball ile Mesa Mini Rectifier arasında kalıp, Ironball aldım ben. Herhalde 9 ay kadar oldu. Ironball'ı da evde bırakın 15 watt modunu, 5 watt olarak bile kullanamıyorum. Sadece 1 watt modunda, o da volume seviye 3-4 seviyesinde. Dolayısıyla evde çalacaksanız Ironball (bütçe daha düşükse Gigmaster) benim için daha mantıklı bir seçim oldu. İlaveten daha geç saatte çalacaksam, 0 Watt'a alıp, ses kartına bağlayıp hoparlörden veya kulaklıktan çalışma imkanım oluyor. Mesa'nın minimum 10 watt olması evde çalım açısından sıkıntı yaratabilir.

Mini Rectifier'i bir kez Do-re müzikte bir kez de stüdyoda kullanma imkanım oldu. Do-Re'de keyif almıştım çalarken, tonlar iyi/hoş; yalnız stüdyoda grup müziğinin içinde kaybolmuştu. O yüzden Ironball aldığıma bir kez daha sevinmiştim.

Babbazulla ironball ile ilgili bende bir şey sorayim. Amfi 20 watt, ev için fazla düşürüldüğü için üzerinde evde de kullanılabiliyor. 20 watt olarak sahnede yeterli gelir mi? Fender bj 15 watt ve bazı yorumlarda okudum duyum konusunda problem olabiliyormuş sahnede. Ondan merak ettim. İronball iki kanallı mı?

Bir önceki yorumumda yanlışlıkla 15 watt yazmışım Ironball için, haklısınız doğrusu 20 watt. Kullanmaya kullanmaya unutmuşum o kısmını. : )

Ya Blues Junior 15 watt tamam da, clean headroom diye bir hadise var sonuç olarak. Bildiğim kadarıyla bundan dolayı, belirli bir volume seviyesinin üstünde kullanamıyorsunuz Blues Junior'u, saat 12 hizasından sonra yavaş yavaş drive'a geçecektir.

İlk soruya gelirsek, sahne için fazla fazla yeterli. O konuda en ufak bir sıkıntı olmayacaktır.

İkinci soru, Ironball 2 kanal evet, ayrıca master volume var. Clean kanalda preamp gain saat 12'den sonra hafif crunch'laşıyor, ama master volume olduğu için, saat 10 seviyesinde tutup master volume'dan arttırarak clean bırakabiliyorsunuz. İkinci kanali için ise ayrı bir volume knobu var, bu sayede, clean kanalda ayarladığınız volume seviyesine yükseltebiliyorsunuz drive kanalını da. Yani sizi bilmem ama, benim için şukela.

Geri