Amfideki Volume Düğmeleri Sonuna Kadar Açık Olduğu Halde Az Ses Çıkıyor

Merhaba arkadaşlar. İlk gitarımı amfiye bağladığım zaman bütün volume düğmeleri sonuna kadar açık olsa bile az ses çıkıyor :(. Eskiden hiç olmamıştı. Yardım ederseniz sevinirim.

Madem böyle başlık açılmış, yenisini açmayayım.
Aaaynı sorun bende de var hocam, solid state randall bir amfi. Evvelinde gitara çok sert tuşeyle vurma denemelerinden sonra kendine geliyordu amfi - baya arabayı vurdurma sistemi :D - şimdi hiç gelmiyor. Master ve kanal volume'leri sonuna kadar açık olsa dahi çok az, doğru düzgün seçilemeyecek bir ses çıkıyor. 1x12 Randall, modelini tam bilemiyorum.

Zaten return katından preamp bağladığım için sorun etmiyorum ama sizce ne yapabilirim? Tek çözüm bilen birine götürmek midir?

Madem böyle başlık açılmış, yenisini açmayayım.
Aaaynı sorun bende de var hocam, solid state randall bir amfi. Evvelinde gitara çok sert tuşeyle vurma denemelerinden sonra kendine geliyordu amfi - baya arabayı vurdurma sistemi :D - şimdi hiç gelmiyor. Master ve kanal volume'leri sonuna kadar açık olsa dahi çok az, doğru düzgün seçilemeyecek bir ses çıkıyor. 1x12 Randall, modelini tam bilemiyorum.

Zaten return katından preamp bağladığım için sorun etmiyorum ama sizce ne yapabilirim? Tek çözüm bilen birine götürmek midir?

Wd-40 ile potanstları temizlemeyi denedin mi? Benzer bir problemim vardı, fakat ben de volume ve gain ile oynayınca da ses gidip geliyordu, ardından tamamen düzeldi. Basit fakat işe arayan bir çözüm olabilir. Bu çözmezse elektronik bir problem var demektir, ona açıp bir bakmak gerek.

Wd-40 ile potanstları temizlemeyi denedin mi? Benzer bir problemim vardı, fakat ben de volume ve gain ile oynayınca da ses gidip geliyordu, ardından tamamen düzeldi. Basit fakat işe arayan bir çözüm olabilir. Bu çözmezse elektronik bir problem var demektir, ona açıp bir bakmak gerek.
potlar için pek wd40 önermiyorlar, tozların yapışacağı ortam hazırladığı için ileride cızırtı meydana gelir diyorlar.

Malesef ilk işim onu yapmak oldu zaten abi, amfinin içine boca ettim gerçi içini açıp özenle yapamadım belki hedefe ulaşamamıştır ama sıkmadığım yer de kalmadı yauv.

potlar için pek wd40 önermiyorlar, tozların yapışacağı ortam hazırladığı için ileride cızırtı meydana gelir diyorlar.

Kim diyor onu yahu? wd40 içinde oksitleri ve hidratları kısmi halde çözen ve yüzeyi yağlayan bir solüsyon mevcut.

Bahsettiğiniz düşünceyle, en basitinden hiçbir yüzeyi toz yapışır diye yağlamamamız gerekir, çünkü toz yapışır. Büyük mekanik dişlilerde de yağlanır, burada da amaç dişlilerin kendisinin veya çeşitli tozların bölgesel olarak yüksek direnç oluşturmasını engellemektir. Tabii bir de fretaj korozyonunu engellemektir. Gereğinden fazla kir-pas olursa önce fırçalanır, ondan sonra tekrardan süspansiyon uygulanır. Zaten wd40 da minimal düzey de kullanılır, yüzdürmemek lazım.

Bazı arkadaşlar wd40 neden komple okstilenmeyi yok etmiyor diyor. Onu da burada kısaca not düşeyim, artan oksit çözücülüğü yüksek iyon ihtivasını gerektirir ve uygulama sonunda durulamayı hatta yağlamayı gerektirir. wd40 da amaç, işe yarayacak kadar çözücülüktür, bu sebeple güçlü oksitleri çözmez, eğer çözebilseydi yüzeyi zamanla iyice dağlayacağı için daha fazla aktif eder ve daha fazla okstilenmesine sebep olurdu. Yağlayıcı etki de zaten hafif dağlama sonrası yüzeyi savunmak içindir, yani toz filan tutmasıyla ilgili bir durum yok. Biriken en leş toz bile zaten koruyucu yüzeyin üstünde kalacaktır. Olay zaten orada toz birikmesinden de kaynaklanmıyor,

@forbidden_city çok sürmen farketmez. Bahsettiğin spreyin de çözmesi gerekirdi. Genelde azı karardır bu durumlarda. Olmadıysa potansla ilgili değildir.

Son düzenleme:
Kim diyor onu yahu? wd40'da içinde oksitleri kısmi halde çözücü ve yağlayıcı bir solüsyon mevcut.

Bahsettiğiniz düşünceyle, en basitinden hiçbir yüzeyi toz yapışır diye yağlamamamız gerekir, çünkü toz yapışır. Büyük mekanik dişlilerde de yağlanır, burada da amaç dişlilerin kendisinin veya çeşitli tozların bölgesel olarak yüksek direnç oluşturmasını engellemektir. Tabii bir de fretaj korozyonunu engellemektir.

Bazı arkadaşlar neden komple okstilenmeyi yok etmiyor diyor. Onu da burada kısaca not düşeyim, artan oksit çözücülüğü yüksek iyon ihtivasını gerektirir ve uygulama sonunda durulamayı hatta yağlamayı gerektirir. wd40 da amaç, işe yarayacak kadar çözücülüktür, bu sebeple güçlü oksitleri çözmez, eğer çözebilseydi yüzeyi zamanla iyice dağlayacağı için daha fazla aktif eder ve daha fazla okstilenmesine sebep olurdu. Yağlayıcı etki de zaten hafif dağlama sonrası yüzeyi savunmak içindir, yani toz filan tutmasıyla ilgili bir durum yok. Biriken en leş toz bile zaten koruyucu yüzeyin üstünde kalacaktır. Olay zaten orada toz birikmesinden de kaynaklanmıyor,

@forbidden_city çok sürmen farketmez. Genelde azı karardır bu durumlarda. Olmadıysa potansla ilgili değildir.
wahlarımın potları cızırdayınca araştırmıştım, kesinlikle uzak durun sakın ellemeyin diyordu yabancı forumlarda onlarca kişi, o yüzden dedim, öyle okuyuncada potlarımda kullanmadım.

Geri