26 Yaşından Sonra Piyano Çalmayı Öğrenmek?

'Müzik - Genel' forumunda chipetpet tarafından 20 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar nerdeyse 10 yıldır hep aklımdadır piyano, klavye çalmak. Fakat hayat şartları, parasızlık, tembellik vs. derken hiç fırsat olmadı.
  Bazı arkadaşlarda bu işin çocukken başlanması gereken bir iş olduğunu söylediler. Yani ileri yaşlar için yok kemik yapısı, yok parmak falan derken hevesim kırılmıştı. Sizce herkes piyano çalabilir mi?
   
 2. rpm

  rpm

  Annem 41 yaşından sonra öğrendi, gayet güzel bir şeyler çalıyordu. Kendine sakın bariyer çekme, müzik ve öğrenme sınır tanımaz.
   
 3. Aynen bu işler sınır tanımaz, amacın Mozart olmak değil ise gayet iyi seviyelere gelebilirsin. Düzgün bir hocayla en baştan disiplinli şekilde çalışırsan 1 sene sonra geldiğin seviyeye sen bile inanamazsın.
   
 4. Çanakkale es müzikde torununa karne hediyesi gitar ve üç aylık ders alıp çocuk ilgilenmeyince inadına kendisi öğrenen bir nine biliyorum. 26 değil sadece 10 yıl geridesin. Ertelediğin için. Oda kapanmayacak bir fark değil. Saygılar
   
 5. bence bu iş için vaktin olması yeterli, gerisi her türlü gelir.
   
 6. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Sevgili dostum,

  Daha yolun başında bu kadar kendinizi hırpalamaya gerek var mı (yok parmak yapısı, yok kemik), bu saatten sonra resitallere mi katılacaksınız? Piyano mu çalmak istiyorsunuz, bırakın müzik sizi kucaklasın, keyif alın, güzel güzel çalın...

  Sevgiler ve saygılar...
   
  Son düzenleme: 20 Haziran 2014
  Wasp, aiyiadam ve customshop bunu beğendi.
 7. Katılıyorum. Zaman ayırabilirseniz bu iş olur.

  Nedense başlığı görür görmez aklıma geldi. Groundhog Day'de Phil böyle başlamış


  sonra da "zamanla" aşağıdaki hale gelmişti :) :
   
  Son düzenleme: 21 Haziran 2014
 8. Arkadaşların dediği gibi her şey zaman ve çalışma. Gitar çalmaya başlayalı yaklaşık 15 sene oldu . Çalışma , evlilik , askerlik , çoluk çocuk derken hiçbir şeye vakit ayıramamaz oldum. Yani ilk 5 sene gösterdiğim gelişme son on yıldan kat be kat daha fazla. Hatta eskiden çaldığım şarkıların bazılarını şu an çalamıyorum. Tekrardan yoğun çalışma yapmam lazım ama vakit bulmak mümkün değil. O vakti hevesi bulduktan sonra 5 senede öğrenilecek şey 1 senede bile öğrenilir.
   
 9. Ben de hep müziğe geç başladığımı düşünmüşümdür millet 5 yaşında başlıyor diye. Aynı zamanda hep şunu söylemişimdir "Müziğe geç başladık, e biz de geç ölürüz" diye. Bence kesinlikle başlamalısın. Ölene kadar vakit var. Öyle yaşın ileri filan da değil. Biraz yeteneğin varsa çalışarak geliştirirsin bence. Sev yeter ki. Hiçbir şey için geç değil.
   
 10. Elbette 16 yaşındaki birine göre avantajın daha az ki oda vakit konusunda olur.
  Hiç dert etme, keyfine bak, profesyonel bir yardım ile başla ve en önenlisi ciddi çalış...
  Aksini söyleyen hödüklerden de uzak dur moralin bozulmasın...
   
 11. Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Moral verdiniz..
  En kısa zamanda bir stage piano alıp derslere başlamayı düşünüyorum.
   
  coburn bunu beğendi.
 12. 26 yaş erken bile sayılabilir. =)
   

Bu Sayfayı Paylaş