Amfi Konusunda Yardım (fender Deluxe 112)

Merhaba

Yakın bir süre içerisinde amfi almayı düşünüyorum, ikinci el bir Fender Deluxe 112 (plus sanırım) almayı düşünüyorum. Şu an elimde cube 20 XL bulunmakta, çok rahatsızlık çekiyorum kendisinden. Ya drive kanalı yeterince iyi, ya da clean kanalı düzgün ve pedallarla iyi anlaşabilen bir amfi alıp pedallarımla drive almayı düşünüyordum. Daha sonra solid state bir amfi olan Fender karşıma çıktı.

Şu an elimde ADD+ Mini Amp, MS Boogie Man ve MS Screamer bulunmakta, seçeneklerim arasında Laney Cub10 ve Fender Deluxe 112 var. İkisi arasında kaldım, birinde 12" speaker ve clean tonları çok cazip, birinde ise solid state değil de lambalı oluşu bir avantaj. Ayrıca ev ortamında çalacağım, 12" biraz fazla mı gelir; sesi kısık tutarsam tatmin olamaz mıyım? Metal de diyebileceğimiz sert tonlar almak istiyorum, daha başka pedallar alarak da farklı tarzlarda tonlar elde etmeyi düşünüyorum. Bu konuda yorumu olan herkese şimdiden teşekkür ederim, farklı seçeneklere açığım.

Serkan

Anladığım kadarı ile biraz esnek bir amfi istiyorsun. Yani hem güzel cleanler hem de güzek drive tonları derdin.

Laney'in sesini evde attenuatorsüz fazla açamazsın. Alacağın ton çok vızıltılı gelebilir. Huyları kuruyasıca tüm lambalıların derdi bu. Bazıları da pedal beğenmiyor. Evde kullanmak için en ideal lambalı 1-2 watt olanlar, Blackstar HT1 gibileri dışında kalanlar da genelde pahalı maalesef. Laney'e gönlün meyilli ise pedallarınla denemeden, kısık sesteki performansını görmeden alma. Lambalı amfide kısık seste evde 10" 12" çok ta farketmez.

Ama Deluxe vb. solid state amfiler ile kısık seste hele Sansamp tarzı preamplar ile performans alma ihtimalin daha fazla bence.

Anladığım kadarı ile biraz esnek bir amfi istiyorsun. Yani hem güzel cleanler hem de güzek drive tonları derdin.

Laney'in sesini evde attenuatorsüz fazla açamazsın. Alacağın ton çok vızıltılı gelebilir. Huyları kuruyasıca tüm lambalıların derdi bu. Bazıları da pedal beğenmiyor. Evde kullanmak için en ideal lambalı 1-2 watt olanlar, Blackstar HT1 gibileri dışında kalanlar da genelde pahalı maalesef. Laney'e gönlün meyilli ise pedallarınla denemeden, kısık sesteki performansını görmeden alma. Lambalı amfide kısık seste evde 10" 12" çok ta farketmez.

Ama Deluxe vb. solid state amfiler ile kısık seste hele Sansamp tarzı preamplar ile performans alma ihtim
halin daha fazla bence.

hocam attenuator tonu bozmuyor mu?
hakeyommmmmi.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkisini de kısık seste pedallarımla yakın bir zamanda deneyeceğim, solid state amfide pedallarla anlaşma sorunu, ton kaybı, performans/verim alamama gibi şeyler olmasından korkuyorum, herhangi bir sıkıntı çeker miyim sizce?

Asıl kafamdaki tube amfide daha iyi performans almaktı ama dediğinize göre bu işler pek de öyle değil

Ama Deluxe vb. solid state amfiler ile kısık seste hele Sansamp tarzı preamplar ile performans alma ihtimalin daha fazla bence.
ya aynı sitede oturuyoruz, insanlardan uzak bir yerdeyiz, ben 50 wattlık amfimi volume 10 da çalıyorum, sesi açması sorun değil yani

İkisini de kısık seste pedallarımla yakın bir zamanda deneyeceğim, solid state amfide pedallarla anlaşma sorunu, ton kaybı, performans/verim alamama gibi şeyler olmasından korkuyorum, herhangi bir sıkıntı çeker miyim sizce?

Asıl kafamdaki tube amfide daha iyi performans almaktı ama dediğinize göre bu işler pek de öyle değil

Maalesef aksine. Transitörlü amfiler düşük seste iyi performans vermek için dizayn edilmişlerdir. Lambalı amfi sesini açmadan olmuyor. Bu yüzden evde 1-2 watt üstü sakat. Ha, bazı amfilerde master volume olayı var, durumu kurtarıyor ama ne nedir ne değildir anlamak için ses açmak şart.

vay maşallah :D ben cleande çaldığımdandır belkide :D amfi driveını pek sevmiyorum

Benim amfide master volume falan yok. Tek bir volume var, cleanda bile ses yüksek geliyor. Hele ilk kanal bir seviyesinde direk overdrive olarak başlıyor.
Senin amfi ne yahu? Volume 10'da clean ton? Hangi amfinin cleanheadroomu bu kadar yüksek merak ettim.

Maalesef aksine. Transitörlü amfiler düşük seste iyi performans vermek için dizayn edilmişlerdir. Lambalı amfi sesini açmadan olmuyor. Bu yüzden evde 1-2 watt üstü sakat. Ha, bazı amfilerde master volume olayı var, durumu kurtarıyor ama ne nedir ne değildir anlamak için ses açmak şart.

Benim amfide master volume falan yok. Tek bir volume var, cleanda bile ses yüksek geliyor. Hele ilk kanal bir seviyesinde direk overdrive olarak başlıyor.
Senin amfi ne yahu? Volume 10'da clean ton? Hangi amfinin cleanheadroomu bu kadar yüksek merak ettim.
ma50 benimki, pek kırmıyor lambaları, alltube falan da diyor ama bi sinsilik var içinde ondandır, zaten ismi okuyunca amfi driveını neden sevmediğimide anlamışsınızdır :D

Herşeyden önce 3 band eq ton genişliği ve detay demektir. Tek tone olması işi biraz sınırlandırır. Hoş, drive hariç ton ayarlarını da pedaldan yapacaksan ekolayzeri zaten flat bırakman iyi olur.

Ama yüksek seste kullanma imkanın varsa ve pedallarınla iyi anlaşırsa Laney bir iki tık öne geçebilir tabii. Bunu da belirteyim.

Bazı konularda biraz muallak konuşuyor gibiyim farkındayım. Bu işler zevk renk. Her lambalı her transistörlüyü döver diye bir kural yok. Tersi de olabiliyor.

Cub 10 degilde 8 alırsan o performansı evde alirsin bence.
Onun dışında onereceklerim crate palamino var forumda biri satiyor onu dene derim,
Ibanez tsa5
Blackstar ht5 (pedallarla anlaşmiyor sana onermiyorum)
Boston classic gibi ufak lambalilari denemen.

4 watta Vox ac4c1 öneririm ki ben tadindan yenmez.

Cub 8 veya 10" speakerlı ac4c1 diyorum veya büyük amfi + attenuator en makbulunden :)

Dene hocam hersey senin zevkin :))

Her iki amfiyede sahibim. Cube 10 ve deluxe. Yalnız bence iki amfiyi karşılaştırmak doğru değil.Herşeyleri çok farklı. Bence siz kullanım amacınıza göre karar vermelisiniz. Sadece evde ise Deluxe fazla gelir. Yinede bu model olsun derseniz Blues J. düşünebilirsiniz. Her iki amfininde pedallara tepkisi çok iyi. Yalnız Cube 10,8 ve 12 pedallara farklı tepkiler verirler. Ben alırken üçünüde pedallarımla deneyip buna laney vc15 de dahil aralarında cube 10 u seçmiştim. Tabi kullanıma göre değişir. Fx loop yok reverb yok eq yok vs..
Cube 10 nun sesini pedallarlada ayarlayarak rahatça saat 10 yönüne kadar açabilirsiz. Deluxe te böyle bir şey mumkun değil. Ancak milim açılabiliyor.

Ben randall v2xnm kullanıyorum(transistörlü) üzerinde hem potans olarak bass midd treble var hem de grafik olarak var o tek tone düğmeli amfi çok basit kalıyor bu tür ekolayzırın olduğu amfilerin yanında çünkü tek düze ayar yapıyorsun aynı anda 3 kanalı arttırıp veya azaltamıyorsun ya bass açacaksın ya treble. 12'hoparlör kullanımında ise tonlar gayet dolgun geliyor keşke sesi biraz daha açıp kullanabilsem diye üzülüyorum malum apartman dairesi. Ama bu master volume olayı dedikleri gibi bir nebze açabilmenize izin veriyor sesi. Mesela master volumu kısıp normal volume düğmesini sonuna kadar açıp kullanabiliyorsun. Marshall Avt-50 kullanmıştım onda sesi böyle açamadığım için ses cılız kalıyordu.

12'hoparlöre sahip + master volume bulunan düz bir amfi işini görecektir bence. Tabi hoparlör kalitesi de önemli. Kullandığım amfi mesela prosesörle de pedal kombinasyonlarıyla da çok uyumlu. Üzerinde reverb bile yok amfinin. Fx send return olması çok önemli pedal kullanımı için. Bence sadece tone düğmesiyle tatmin olmak zor.

Her iki amfiyede sahibim. Cube 10 ve deluxe. Yalnız bence iki amfiyi karşılaştırmak doğru değil.Herşeyleri çok farklı. Bence siz kullanım amacınıza göre karar vermelisiniz. Sadece evde ise Deluxe fazla gelir. Yinede bu model olsun derseniz Blues J. düşünebilirsiniz. Her iki amfininde pedallara tepkisi çok iyi. Yalnız Cube 10,8 ve 12 pedallara farklı tepkiler verirler. Ben alırken üçünüde pedallarımla deneyip buna laney vc15 de dahil aralarında cube 10 u seçmiştim. Tabi kullanıma göre değişir. Fx loop yok reverb yok eq yok vs..
Cube 10 nun sesini pedallarlada ayarlayarak rahatça saat 10 yönüne kadar açabilirsiz. Deluxe te böyle bir şey mumkun değil. Ancak milim açılabiliyor.

Haklısınız arada çok farkı olan iki amfiden bahsediyorum aslında, sanırım performans alma açısından cub 10'u tercih edicem, düşününce ve dediğinizi de göz önüne alınca, deluxe hem biraz fazla gelecek hem de bir lambalı almak yerine tercih etmemem gereken bir amfi.

Herşeyden önce 3 band eq ton genişliği ve detay demektir. Tek tone olması işi biraz sınırlandırır. Hoş, drive hariç ton ayarlarını da pedaldan yapacaksan ekolayzeri zaten flat bırakman iyi olur.

Ama yüksek seste kullanma imkanın varsa ve pedallarınla iyi anlaşırsa Laney bir iki tık öne geçebilir tabii. Bunu da belirteyim.

Bazı konularda biraz muallak konuşuyor gibiyim farkındayım. Bu işler zevk renk. Her lambalı her transistörlüyü döver diye bir kural yok. Tersi de olabiliyor.

Eq'yu pedallardan ayarlamayı düşünüyordum ben de, yazın istediğim kadar sesini açabileceğim için zevkini çıkarmak amaçlı laney kafamda daha önde.

Tüm yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Amfileri denedikten sonra da son durumu burada belirteceğim.

Geri