Müzik Işinde Tecrübeli Kişilerin Tavsiyesi Gerekiyor

P

Panic Station

Merhaba arkadaşlar.

2-3 ay kadardır elektro gitar öğrenmeye çalışıyorum. Fakat çalıştığımdan dolayı gitara fazla vakit ayıramıyorum. Gitar ise bolca vakit ve azim isteyen bir alet. En azından diğer çoğu enstrümanlara göre bu şekilde. Gitara yeteri kadar veremiyorum kendimi. Ama yine de müzikle uğraşma isteği var içimde. Gitar yerine ne yapmamı önerirsiniz? Tabi ki her enstrüman belli bir zaman ve emek ister ama elektro gitar bir kaç tık önde.

Bass gitar düşünüyorum aslında. E. gitara göre daha kolay ve parçalarda daha az yetenek istiyor. Az bulunan bir enstrüman oldğundan grup bulma olasılığım da yüksek.
Bunun dışında en çok aranan bateri var. En azından nota bilgisinden kurtulmak beni bateriye çekiyor. El ayak kondisyonum da gayet iyi. Evde elektro bateri ile aldıktan sonra bununla çalışıp, grupla da stüdyo ve ya sahnede akustik ile çalabilecek miyim bunu düşünüyorum. Bu şekiilde çalanlar afalladıklarını söylüyorlar galiba.
Solistlik de olabilir. Sesimin iyi olduğunu düşünüyorum. Şan dersi de aldığımda bir tek grup kurmak kalıyor.

Ne yapmalıyım tam karar veremedim. Daha çok tecrübeli kişilerin tavsiyeleri gerekiyor.

Hevesinizi kırmak istemem ama bence boş verin.

"Ben şu enstrümana gönül verdim, bu alanda kendimi ilerletmek ve gelişmek istiyorum" demedikçe olmaz bu iş. Sizin cümleleriniz ise bunun tam aksi istikamette, "neye gönül vereyim" minvalinde. Ayrıca kimsenin grup bulma ihtimaline göre enstrüman seçimi yapan birisiyle çalışmak isteyeceğini sanmam. "Bas gitar daha kolay ve daha az yetenek istiyor" cümlesi de acemiliğinizden kaynaklanıyor sanıyorum.

Hocam her enstrumanin kendine ozel teknikleri var sonucta, eger uzmanlasmak istiyorsaniz belli bi sure harcamaniz gerekiyor. Davul ve bas gitarda giris seviyesinde calmak kolay olsa da ilerletmenin elektro gitardan zor oldugunu dusunuyorum. En iyi secenek san dersi gibi gorunuyor :)

la istediğin bi enstrüman olur başlarsın.Yani bir çoook teknik olmadan duygu katarak çalıp çok iyi bir müzisyen olmak var en basit örnek david gilmour.Tanıyorsundur.
Bi de Andy James, Yngwie Malmsteen vs gibi shredder olmak var. Bob dylan gibi akorlarla ve mızıkayla müzisyen olmak var var da var.
Sen bir enstrümana başlarsın.Bi b*k olamasan da, çok iyi bir müzisyen olsan da hiç beklemediğin yerlere çıkarsın müzikte.Bir serüven gibi düşün.
Mesela ben de şu an müzikle ilgileniyorum.Çoğu gün gitarı alıp çalışırım ama bazen ciddi çalışmam bazen hiç elime almam koy dötüne derim.Zorla mı yapıyoruz bu işi arkadaşım?
En çok kendini neyde ilerlemiş görmek istiyorsan zorluk düşünme,bir hedef belirle ve o yolda ilerle.

İlla derdin en kolay yoldan müzik ise blok flüt en rahatı... :)
Müzikle uğraşmak isteyen insan müziğin koca bir deniz derya olduğunu bilir ve ömrünün herşeye yetmeyeceğini de bilir.
Bu nedenle gönlünde müziğin en çok hangi parçası geçiyorsa ona yönelir.
Sonra diğer parçalar ile bunu biraraya getirir...
Bu parça solistlik, sözyazarlığı, aranjörlük, müzik enstrümanı icraa etmek vs vs olur...
Aynı anda birçoğu da olur ama madem vaktin kısıtlı ozaman önce karar ver ne yapmak istediğine sonra işe koyul.
Yani önce düşün sonra harekete geç...

Bu kararsızlıkla sen müzik diye başlar sonunda ahşap boyama kursuna yazılırsın... :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hevesinizi kırmak istemem ama bence boş verin.

"Ben şu enstrümana gönül verdim, bu alanda kendimi ilerletmek ve gelişmek istiyorum" demedikçe olmaz bu iş. Sizin cümleleriniz ise bunun tam aksi istikamette, "neye gönül vereyim" minvalinde. Ayrıca kimsenin grup bulma ihtimaline göre enstrüman seçimi yapan birisiyle çalışmak isteyeceğini sanmam. "Bas gitar daha kolay ve daha az yetenek istiyor" cümlesi de acemiliğinizden kaynaklanıyor sanıyorum.
Benim aslında tüm enstrümanlarda gönlüm var :D Amacım müzik yapmak. Müzik yapayım ama enstrüman benim için önemli değil. Her enstrümanın kendine özgü güzelliği var. Gönül ister ki yazdığım tüm enstrümanları çalayım.

Bass gitar neredeyse tüm parçalarda elektroya göre çooooooooook daha pasif ve bu yüzden daha az vakit istiyor. Yani bir parçaya çalışırken elektroya verdiğin zamanın çok daha azını bass gitara vererek her türlü 10 tane o parçadan çıkarırsın. Ve sanırım bu yüzden bass gitarı seçeceğim. Ama aklıma vokallik de çok takılıyor.

Bir durun la, çoğunluğu bir kısım kenarından köşesinden vicdansız ahali!! Adamcağız iyiki de kararsız kalmış ha, bazılarınız utanmasa "At kendini çatıdan" diyecek.

Azizim, içinden gelen sesi dinle ama mümkün mertebe mantığı da koyalım ortaya. Muhtemelen çalışma tempon, hayat derdi zaten grup kurma, beste yapma gibi işler için sana vakit tanımayabilir anladıüım kadarı ile. Hani gitara ayıracağın vakit ile vokale, davula vb. ayıracağın vakit arasında pek fazla fark olmayacak. öyle de böyle de bir takım organlarını müziğe adapte etmeye çalışacaksın ki el, kol, gırtlak, hiçbiri diğerinden kolay değil. İçinde müzik yapma isteği varsa, ne yaparsan yap, nota işine öyle de böyle de girmen gerekecek.

Neyi istediğine net karar ver derim. Öyle ki o yola girince için ayrılmaya el vermesin. Ama beri yanda da kesin çizgilerle "Ben ille de grup kuracağım, sahne alacağım" diye kendini şartlama. "Nasip kısmet" de işin o tarafına. Memlekette müziğin, sanatın, sanatçının ederi, verilen kıymet belli zira.

Benim aslında tüm enstrümanlarda gönlüm var :D Amacım müzik yapmak. Müzik yapayım ama enstrüman benim için önemli değil. Her enstrümanın kendine özgü güzelliği var. Gönül ister ki yazdığım tüm enstrümanları çalayım.

Bass gitar neredeyse tüm parçalarda elektroya göre çooooooooook daha pasif ve bu yüzden daha az vakit istiyor. Yani bir parçaya çalışırken elektroya verdiğin zamanın çok daha azını bass gitara vererek her türlü 10 tane o parçadan çıkarırsın. Ve sanırım bu yüzden bass gitarı seçeceğim. Ama aklıma vokallik de çok takılıyor.

Bas gitar diger enstrumanlara göre kolay değil her enstrumanın kendine has teknikleri ve zorlukları var.

Anladığım kadarıyla armut pis agzima düş istiyorsunuz

müzik yapmak kolay degil bas gitarda kolay degil vokallikte kolay degil.çalısmadan olmaz

Geleceğin DJ'ini mi görüyorum yoksa aramızda?

:D

Madem ne yapacağın belli değil, al bi midi klavye, kemandan bas gitara, 300-500 den 10500-1500'e kadar ne istersen çalarsın(!). :D

Bence bas gitar çok daha geniş bir müzik vizyonu istiyor. Yani yazılmış bir bas partisyonunu çalmak belki daha kolay gelebilir, ama gerçekten hakkını vererek bas gitar çalmak, çok emek isteyen bir şey. Davul konusu ha keza öyle, sürekli pratik isteyen bir şey. Eğer 1 hafta çalışmazsan ciddi anlamda geriliyorsun. Sadece teknik açıdan değil, bagetlere hakimiyetin açısından da. Vokal konusu ise ayrı bir şey, yetenek faktörü çok ön plana çıkıyor bence. Sesini ne kadar eğitirsen o kadar iyi bir vokal oluyorsun ama ses rengin insanların hoşuna gitmeyebilir. Şöyle düşün, bütün bu enstruman dallarının lisans bazında 4 yıl çok ağır bir şekilde eğitimi veriliyor. Yani bu da aslında ne kadar engin bir deniz olduğunu gösteriyor.

Benim önerebileceğim yegane şey; gerçekten en çok keyif aldığın şeyi bulmak. Hepsini seversin, ben de hepsini seviyorum ama gerçekten böyle kendini yaparken hayal ettiğin bir şey vardır mutlaka. Örneğin, ben gitara Gary Moore'un Still Got The Blues parçasını dinledikten sonra başlamaya karar vermiştim. Öğrenme konusunu, nota konusunu kafana hiç takma derim. Sen bir şekilde başla, bırak yavaş yol al, bırak yavaş yavaş geliş, zamanla zaten gelişiyorsun. Örneğin nota okumayı bilmezdim ben, hiç ihtiyaç da duymadım. Bir gün armoni çalışmaya başladım o zaman lazım oldu. Çok gözümü korkuttuğu halde öğrendim ve o yanıma kâr kaldı.

Eğer profesyonel olmak gibi bir hayalin yoksa -ki dünyadaki en zor, en adaletsiz mesleklerden biridir müzisyenlik- keyif almaya bak. Çok iyi olacağım diye dert etme kendine, zaten imkanın neyse o kadar olacaksın. Tadını çıkar sadece.

Bence bas gitar çok daha geniş bir müzik vizyonu istiyor. Yani yazılmış bir bas partisyonunu çalmak belki daha kolay gelebilir, ama gerçekten hakkını vererek bas gitar çalmak, çok emek isteyen bir şey. Davul konusu ha keza öyle, sürekli pratik isteyen bir şey. Eğer 1 hafta çalışmazsan ciddi anlamda geriliyorsun. Sadece teknik açıdan değil, bagetlere hakimiyetin açısından da. Vokal konusu ise ayrı bir şey, yetenek faktörü çok ön plana çıkıyor bence. Sesini ne kadar eğitirsen o kadar iyi bir vokal oluyorsun ama ses rengin insanların hoşuna gitmeyebilir. Şöyle düşün, bütün bu enstruman dallarının lisans bazında 4 yıl çok ağır bir şekilde eğitimi veriliyor. Yani bu da aslında ne kadar engin bir deniz olduğunu gösteriyor.

Benim önerebileceğim yegane şey; gerçekten en çok keyif aldığın şeyi bulmak. Hepsini seversin, ben de hepsini seviyorum ama gerçekten böyle kendini yaparken hayal ettiğin bir şey vardır mutlaka. Örneğin, ben gitara Gary Moore'un Still Got The Blues parçasını dinledikten sonra başlamaya karar vermiştim. Öğrenme konusunu, nota konusunu kafana hiç takma derim. Sen bir şekilde başla, bırak yavaş yol al, bırak yavaş yavaş geliş, zamanla zaten gelişiyorsun. Örneğin nota okumayı bilmezdim ben, hiç ihtiyaç da duymadım. Bir gün armoni çalışmaya başladım o zaman lazım oldu. Çok gözümü korkuttuğu halde öğrendim ve o yanıma kâr kaldı.

Eğer profesyonel olmak gibi bir hayalin yoksa -ki dünyadaki en zor, en adaletsiz mesleklerden biridir müzisyenlik- keyif almaya bak. Çok iyi olacağım diye dert etme kendine, zaten imkanın neyse o kadar olacaksın. Tadını çıkar sadece.

hocam ağzımdan aldın lafı.Teşekkürler.

Ne çalmak istiyorsan ona ÇALIŞ ! Çalışmadan olmaz, blok flüt üzerine konçerto var,bıcır bıcır malmsteen çalan arkadaşların yarısı okuyamaz o notaları, ama nota öğrenmek herşeyi çözmüyor tabi oturup zaman ayırmak lazım, nota emeklemene yardım eder yürümek koşmak sana kalmış.

Bas gitar, elektro gitar a göre daha kolaydır, buna katılıyorum (basçılar şarlamasın lütfen) , ama enstrumanları kolay - zor diye ayırmak yerine, en çok zevk aldığınız enstrümana yoğunlaşın, sonuçta bu iş yıllar sürecek, şu kadar zamanda olayı bitiririm gibi bakmamak lazım.
Hangi enstrümanı seçerseniz seçin 10 yıl sonra hala öğreniyor olacaksınız. Öğrenme kısmı bitmiyor.

la istediğin bi enstrüman olur başlarsın.Yani bir çoook teknik olmadan duygu katarak çalıp çok iyi bir müzisyen olmak var en basit örnek david gilmour.Tanıyorsundur.
Bi de Andy James, Yngwie Malmsteen vs gibi shredder olmak var. Bob dylan gibi akorlarla ve mızıkayla müzisyen olmak var var da var.
Sen bir enstrümana başlarsın.Bi b*k olamasan da, çok iyi bir müzisyen olsan da hiç beklemediğin yerlere çıkarsın müzikte.Bir serüven gibi düşün.
Mesela ben de şu an müzikle ilgileniyorum.Çoğu gün gitarı alıp çalışırım ama bazen ciddi çalışmam bazen hiç elime almam koy dötüne derim.Zorla mı yapıyoruz bu işi arkadaşım?
En çok kendini neyde ilerlemiş görmek istiyorsan zorluk düşünme,bir hedef belirle ve o yolda ilerle.

Senin sorularına biz bu üslupla mı cevap verdik bugüne kadar? Lütfen birbirimize karşı biraz daha saygı.

Gitar ve bas çalmayı seviyorum ve ikisini de yeri geldikçe çalmaktan büyük mutluluk duyuyorum faka şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; bas kesinlikle gitardan daha kolay değil. Birçok orkestranın müzik direktörü basçılardır. Nedeniyse hem ritmik, hem armonik hem de melodik bir enstrüman olmasıdır. Davulcu kadar tartım ve metronom hakimiyeti ister. Piyanist kadar akor bilgisi ister. Herhangi bir tek sesli enstrümanın yapabileceği melodileri üretebilmek ve hakim olmak gereklidir aynı zamanda. Her enstrüman çalan kişiye göre zordur bana göre. O yüzden sadece müziğe nasıl bir katkı sağlayacak enstrümanı seviyorsan ona yönel. İster sipsi ister keman olsun. Önemli olan ne "hissettiğin". Kolay gelsin.

Geri