Sadece Kendi Gitarımızı Çalabilmek

Bende başka gitar ile çaldığımda kasıyorum. Ama klavyesinin özellikleri benim gitara yakınsa kasmıyorum. Hatta bazı gitarlala çok daha güzel çalıyorum. O yüzden ömürlük bir gitar aldığımda elime alıp rahat bir 20 dk çalıp denemem lazım. Ondan sonra alırım.

ben de bir 7 tel schecter c7 hellraiser bir de dk2 var 2 sap ve köprü birbirinden bu kadar farklı olabilir. oncelerı jacksonuma asıktım ulan ne guzel incecik klavye falan derken c7 hayatımı değiştirdi iri elli bir insan olarak ben elime cuk diye oturan bu sapa hasta oldum... ve şimdi jacksonumdan soğudum artık elime aldığımda oyuncak gibi geliyor bir türlü rahat edemiyorum. pena tekniği bile değişiyor tellerin gövdeye uzaklığı yüzünden.

5 milyarlık gitar da çalsam, kendi gitarım kadar rahat gelmiyor, ama çalamıyor değilim elbette diğerlerinide, kedni gitarımda gösterdiğim performans kadar olmasa da, başka gitarlarlada çalarım yani, ama her şeye rağmen kendi gitarımı tercih ederim.
Aslında bu kendi gitarından başkasında rahat edememek durumu için bazı kanılarım ve gözlemlerim var, o da şudur ki, uzun süre boyunca, kendi gitarınla çalmaki çalışmak vs elinizin yapısını da kendi gitarınıza göre değiştiriyor, hatta belki de genleşiyor, parmaklar olsun, klavyeyi kavrayışta, tutuşta, elleriniz yapısı, o sürekli çaldığınız kendi gitarınıza göre biçim alıyor diyebilirim, tam net ifade edemesem de belki, anlaşılmıştır herhalde söylemek istediğim. :)

Şu ana kadar strat ve RR tipi gitarlarım oldu sadece, elime bi les paul aldığımda insanlar kaçışıyo resmen :) hiç çalamıyorum, RR bile daha rahat geliyo.

D-Sonic demiş ki:
Şu ana kadar strat ve RR tipi gitarlarım oldu sadece, elime bi les paul aldığımda insanlar kaçışıyo resmen :) hiç çalamıyorum, RR bile daha rahat geliyo.

Fender Strat veya ince klavyeli bir gitardan sonra LP gerçekten çalması güç bir sap profiline sahip. Ben LP aldığımda başlarda çok zorlandım hatta strat a dönmemin sebeplerindendir o kalınca kalın sap.

Her gitarda çalarım diye bişey yok ya. Sadece durumunuzu iyileştirebiliyorsunuz.

George Benson bile eğitim vidyosunda "bu benim gitarım değil, ondan böyle" diye yakındıktan sonra istediğin kadar egzersiz yap, illa ki farklı gitarın etkisi oluyor.

7 telli çalıyorum ben yaklaşık üç senedir, tellerim de 0.11, bunun epey pozitif bir etkisi oluyor, o narinliğiniz gidiyor, elinize aldığınız gitarı kendiniz şekle sokuyorsunuz. Eskiden elime başka gitar alınca problem olurdu, zamanla birbirinden öküz gitarları çaldıkça güçleniyorsunuz.

Bu sorunları aşmak için zamanında akustik gitar almıştım ben.. Elektroda yaptığın her şeyi yapmaya çalışıyorum hala.. Akustik gitarın sert telleriyle elektroda yaptığınız bütün o mithiş numaraları nasıl yapamadığınızı da görmüş oluyosunuz ayrıca.. :D

Kendinizi tanımanıza neleri gerçekten çalabildiğinizi görmenize de yardımcı oluyo akustik gitar.. Hani koşucular ayaklarına ağırlık takar koşar sonra çıkarınca daha yüksek verimle koşar ya aynı hesap.. ;) Bunu yaptıktan sonra elektro gitar klayesi türü ne olursa olsun oyuncak gibi geliyo insana ve çok rahat çalabiliyosun.. Bu çalamama sorunu da ortadan kalkıyo haliyle.. :)

musonari demiş ki:
Bu sorunları aşmak için zamanında akustik gitar almıştım ben.. Elektroda yaptığın her şeyi yapmaya çalışıyorum hala.. Akustik gitarın sert telleriyle elektroda yaptığınız bütün o mithiş numaraları nasıl yapamadığınızı da görmüş oluyosunuz ayrıca.. :D

Kendinizi tanımanıza neleri gerçekten çalabildiğinizi görmenize de yardımcı oluyo akustik gitar.. Hani koşucular ayaklarına ağırlık takar koşar sonra çıkarınca daha yüksek verimle koşar ya aynı hesap.. ;) Bunu yaptıktan sonra elektro gitar klayesi türü ne olursa olsun oyuncak gibi geliyo insana ve çok rahat çalabiliyosun.. Bu çalamama sorunu da ortadan kalkıyo haliyle.. :)

hakkaten musonari dogru söylemiş...ben bu şekilde kepaze oldugumu bilirim...akustik gitarda sert teller yüzünden ne bend atabiliyosun ne düzgün vibrato yapabiliyosun... ama akustikte yapmaya başladıgın zaman elektro gitarı catır catır calıyosun parmakları güçlendiriyo... farklı gitar olayıda bence şu şekil...performansı etkiler ama öyle rezil olacak düzeyde etkilememeli...eger gercekten bu şekilde etkiliyosa bile bunu aşmanız en fazla 10 dk sürmeli yoksa problem sizdedir... bunu kendim yapabildigim için söylemiyorum iyi gitaristlerin bunu yapabildiklerini bildigim için söylüyorum...

Ben gitarlarımda 0.10'luk tel kullanıyorum + olarak da tel direnci normal bir gitarlara göre fazladır (köprüdeki yaylardan, floyd rose'dan vs. dolayı( Bu yüzden diğer gitarlarların telleri bana pamuk gibi geliyor :D Rahatça atraksiyonumu yapıyorum. Zorlanma olmuyor.

Bunu şey gibi düşünebilirsiniz. Örneği son model bir BMW ile araba kullanmayı öğrenen birisi Renault Toros'a bindiğinde zorlanır, hatta süremez, ama Toros ile araba kullanmayı öğrenen kişi BMW'yi havada karada sürer. O hesap :D

Geri