Egmond Gitarlar

Evet arkadaşlar geçenlerde biri bu gitarı bana dedi yapabilir misin falan.Dedim parçası kopmuş işte yapamam.Nereden bulacağımı bilemiyorum dedim.İyi çöpe atıyorum o zaman diyince ben de ver bana bende kalsın dedim :D

Evet arkadaşlar bu gitarlar nedir ne değildir hiç bir fikrim yok.Aşağısının fotoğrafını çektim.Normalde ortasına kadar bir parçası daha oluyormuş.Kim naptıysa artık.

Evet arkadaşlar bu gitar adam olur mu? Adam edersem buna değer mi? Kaç senesinde yapılmış falan hiç bilmiyorum.Çöp gibi gözüküyor.

Beni de aydınlatırsanız sevinirim.

Seri numarası 30320090 yazıyor. Ne anlama geliyor olabilir?Sene olarak belirtir mi böyle?

Bir de yapımcısı şu an o kadar emeğinin böyle çöpe atılacak kıvama geleceğini görseydi hiç bu işe bulaşmaz lanet ederdi doğduğu güne herhalde :D

Amma çok evet arkadaşlar demişim :D

Dosyalar

• 20140624_010238.jpg
    20140624_010238.jpg
    102.8 KB · Gösterim: 291
  • 20140624_010248.jpg
    20140624_010248.jpg
    111.3 KB · Gösterim: 415
  • 20140624_010326.jpg
    20140624_010326.jpg
    112 KB · Gösterim: 251
Egmond, Hollanda yapımı, alt orta segmente oynayan yani bütçe gitarı denilebilecek gitarları üretmiş bir firmadır. İhracatının çoğunu ingiltere'ye yapıyorlardı. Eko gibi markalarla denktir. Amerikanlardan aşağıda, doğu bloğu ve sovyet gitarlarından ise üstte değerlendirilebilir. 70'ler başına kadar olan japon gitarlarından ise belki biraz daha iyi denilebilir.

Toptancıların isteğine göre Egmond'dan başka isimlerle de satıldıkları da olmuş ama model gamı aynıdır. Sadece isim değişir.
Güçlü oldukları yönler, manyetikleri başta olmak üzere çoğu parçayı kendileri üretmişlerdir. Tasarım konusunda özgün ve estetik fikirler ortaya koymuşlardır, boya konusunda efsaneler.

Gitarı tabi görmek gerekir ama ben önceki tecrübelerime göre pek hoş ve ayarlanabilir bir sapla karşılaşacağını zannetmiyorum.
Perdeler ne durumda? Yeniden perde çakılması ucuz bir iş değil. Kulaklar iyi durumdadır diye tahmin ediyorum fakat değilse Kluson gibi bişeyler hoş olabilir. En azından sırıtmaz.

Gövdenin ön kapağında içeri doğru çökme var mı? Eğer bu kısımları değerlendirebilecek bir yetkinlikteyseniz ve bir sorun yoksa
ihtiyacınız olan şey bir adet trapezoid köprü sistemi. Fakat tuhaf olan trapezoid köprü yaptıysa neden alt eşik kısmı gitara sabit?
Belki köprü kısmı sizden önceki sahibi tarafından değiştirilmiş olabilir. Orjinal olmama ihtimali var. Belki şu haliyle tel takılabilir. Görmeden bişey demek zor.

Uğraşmaya değer mi? Uğraşırsanız bu gitar size hocalık yapar çok şey öğretir ama satma planınız varsa değişecek orjinal parçaları da düşünürsek maddi yönden size birşey kazandırmaz. Ses olarakta orta karar birşey olur en iyi ihtimal ama kötü de olacağını sanmıyorum. Bu açıdan değerlendirilebilir belki.

Geri