Elektro Gitar Tavsiyesi

'Elektro Gitarlar' forumunda silversorfer tarafından 25 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. Tahmin ediyorum ki bu konu hakkında çok başlık açan vardır ben elektro gitar almayı düşünüyorum ben çok araştırdım bütçe 500 ama 650 ye kadar çıkartırım sıkıntı yok ama 650 ye amfi falanda olması lazım içinde öyle anlatıyım sadece elektro gitar ve amfi alıcam metal çalmayı düşünüyorum böyle metallica benzeri çalarım heralde o yüzden cort öneriyorlar bikaç yerde başlangıç için uygunmuş 50 tl falan farketmez sıkıntı yok cort cr100 aklımda fakat onun manyetikleri kaliteli mi hiç bilmiyorum ağacı falan kaliteli fakat manyetikden pek anlamıyorum h-h yada h-s-h olursa manyetiği iyi olur önerilerinizi bekliyorum.Bu arada eklemek isterim cort x6 da hoş bi gitara benziyor bi karşılaştırırsanız sevinirim

2. cr100 yaramaz, onu boşver. 2. ele bak, en az cr280 veya x11 öneririm. Bu seviyede temiz bir gitarı 450-500 arasına bulursun. Örneğin x11 kamyon gibi gitardır, X-custom öncesi en üst gitarlardı eskiden, sonradan 2. sıraya düştü. Kısa süreliğine elimden geçmişti, memnun kaldığım bir gitardı. Genelde coil-tap oluyor üstlerinde HSH ve SSS olarak kullanılabiliyor. cr280 de Les Paul kopyası. Özellikle Gibson seviyorsan şiddetle öneririm. Tonal açıdan x-11'de 2. ve 4. pozisyon avantajın olur. Özellikle strat seviyorsan önemini biliyorsundur.

Tercih ederken özellikle dönemlerine bakmanı tavsiye ederim. Kore üretimiyse direkt kap gitsin, şu an Endonezya'da üretiliyorlar, Kore üretimler genelde 2005'e kadar oluyor ama kalite olarak belirgin şekilde öndeler. Gerçi cr280'nin Kore üretimini bulacağından emin değilim çok.

3. Bi özel mesaj attım bakarsan sevinirim.

4. cr100 gerçekten işe yaramaz mı köprüden dolayımı dedin hep akoru kaçıyormuş öyle diyorlar x6 ya ve
    Ibanez GRG170DX e ne diyiceksin bi yorumun var mı

5. Köprüyle alakası yok genel olarak dedim. x6 hakkında bir şey söylemedim, x2-x5-x6 gibi alt modelleri tavsiye etmiyorum, alacaksanız x11 veya x-custom'a yönelin. Yalnız basit bir yorum yapacak olursam gitarı bilmeyen adama Ibanez Jem de versen, floyd rose'dan anlamadığı için akortu kaçırtır, tutturamaz, ayarlayamaz, sinirlenir. Floyd Rose ve benzeri sistemlerin kendileriyle anlaşmak bile bir yaşam şeklidir. Kısaca x6'ı da düzgün kullanırsan akort filan kaçırmaz, kaliteli bir gitar değil ama iş görür. Zaten üstten alttan kilitli sisteme sahip. En kötü arkaya blok koyar kilitlersin, istesen de nota oynamaz.

grg170dx'den de bir cacık olmaz. Ayrıca büyük yazmamaya dikkat edersen seviniriz.

6. Bence biraz daha bekle biriktir ve daha iyi birseyler bak.
    O butce ile alacagin gitar neyse de amfiye ayiracagin para ile alacagindan cokta birsey beklememek gerekiyor.

Ikinci ellerde aklima hem sert hemde hemen hemen her turlu muzige biraz giden Les Paul geldi.
    Ikinci el temiz epiphone bulursan bir bak bence...

7. büyük kasıtlı değildi kopyala yapıştır sonrası oluşan bi hata özür dilerim şimdiden :D . ben şu an 2. el x11 almayı düşünüyorum bi hambucker bi single varmış ve ses yelpazesinin çok geniş olduğu söyleniyor.Single ile normal hambucker ile metal şarkılarda güzel ses alrım gibime geliyo.Bu cuma paramı alıp bi gidip dolaşıcam bi arkadaşımda gelicek hemde.Bu arada bende çok iyi gitar çalmayı bilmiyorum bende floyd rose dan korkuyorum sence halledebilir miyim?

8. Halledersin, 3-5 sefer tecrübe ettikten sonra sistemi anlarsın zaten. Arkadaşın da yardım eder. Bol bol sahibinden.com'a bak düzgün bir Kore üretimi x11 düşürmeye çalış.

9. Bu arada para sıkıntısı yok o fiyatlarda olursa iyi olur sadece yani problem yok

10. bide ucuz ve kaliteli bi amfi önerisi alabilir miyim?

11. Line6 Spider 15W.

12. amfiye baktım 450 tl çok pahalı geldi ya ona bi çözüm bulmak lazım bi süreliğine jak ile bilgisaara taksak nasıl ses alırım acaba?

13. Ibanez GRG270B bide bu gitar nasıldır bide buna baksanız gerçekten çok iyi olur bu arada şimdiden herşey için çok sağolun

14. GRG serisi hiçbir Ibanez işe yaramaz. Dikkatimi çeken ilan olursa ben de özel mesaj atarım size.

15. peki neden ben ok ucuz b fiyata buldum 450 ye 2. el temiz bi tane değmez mi ne diyosun sonuçda ibanez de kötü bi marka değil

16. Hocam merhaba. İşe yaramaz dediğiniz gitarı uzun süredir kullanıyorum, X5 X6'dan çok daha iyidir. X11'le de çok fark olduğunu düşünmüyorum. Cort'ların çok akort kaçırdığını duymuştum. Bu gitar gerçekten akort kaçırmıyor, genelleme yapmıyorum bütün 270ler böyledir diyemem ama bendeki böyle. Ses olarak da birçok tona çok rahat gidiyor. Sonuçta fiyat olarak da X11le 50 lira civarı bir fark var sanırım.

17. bana sorarsan les paul la ise baslayabilirsin yada sg lerle tabi eger daha yeni basliyorsan. les paul ile sg diyorum cunku ikiside gercekten her tona ayak uydurabilen gitarlardir. yok ben uzun zamandir caliyorum diyorsan biraz daha para biriktip flying v alabilirsin. Not; epiphone'nda saydigim bu modeller gayet kaliteli ve ucuz

18. O zaman son olarak sorumu sorup gidicem aklıda sadece 2 model kaldı cort x11 mi ibanez grg270b mi?

19. X11 alırsan ne kadara alacaksın?

20. Ibanez kötü diye kim dedi? grgler serileri kötü sadece. grg270 ile x11 arasında fersah fersah mesafe var. 2si de aynı fiyatsa düşünmeden x11 alman gerekir. Hele ki Kore üretimiyse. Bir de x11 Türkiye'de ucuz, yurt dışında grg270'in 2 katı pahalıdır.

@frknkzlyl Cortlar akort filan kaçırmıyor. Üstte açıklamasını yaptım, gitardan anlamayan yeni başlayan biri çat diye floyd roselu gitar alıyor, sonra sızlanıyor, yani biri kuyuya taş atıyor, sonra modele yapışıyor, böyle birşey yok. 2sini de bilen biri olarak grgler inanılmaz tırttır. X11 hele ki x-custom ile kıyas kabul etmez. Ayrıca X6lar ile de kıyaslamadım, onlar da iyi değil, hatta X2ler rezalet, bana sorarsan. X2/X5 mi grg270 mi diye sorarsan, 2sini de alma derim.

Ayrıca neye göre bu yorumu yapıyorsunuz? Söylemeyeyim diyorum ama daha geçen gün Les Paul'a tipi benzesin içindekiler önemli değil konuşmasını bizzat yaptık. Burada Jay Turser Les Paul'ün kötü bir gitar olduğunu bütün forum ahalisi olarak size anlatamadık, en son ebay'den abinizin paypal'i ile epiphone les paul getirmenin saçma olduğunu ve gümrüğün nasıl işlediği konusunda sizi bilgilendirmiyor muyduk? Elinizde bir grg var iken bu kadar iddialı konuşmanız doğru mu? Hani bu ne perhiz ne lahana turşusu demezler mi adama?

Kısaca değmez. x11 ya da cr280ler çok daha iyidir. Tabii dersen ki rg570 Japon alacağım, rg2550'i zorlayacağım veya s570 alacağım o zaman işler değişir ama bütçeni arttırman gerek.

Bu Sayfayı Paylaş