amfi kabini yaptırmak

Ya kardeşim sen nedir böyle bilmeden konuşuyorsun.. Norton abi kusura bakmada lafına karışıyor gibi oldu ama çok komiğime gitti ve ayrıca kendini otorite sanıp buraya kayıt olup ortalığa laf sokanlardan bıktım.. Siteye madem göbekten giriş yaptın bari azcık forumu okusaydın kimin ne kadar burda aktif ve tecrübeli olduğunu anlardın.. Bilmeden atlıyorsun.. Ben bu siyete kayıt olalı 2 sene oluyor sessiz ve derinden takip ediyorum.. Bu arada senin ne kadar ENGİN ve DİNGİN bilgilere sahip olduğun yazdıklarından belli oluyor.. Gereksiz polemiklere girme öncelikle açılan başlıklara bir göz at derim niyetim sadece sana yardımcı olmak ve burdaki tecrübeli insanlara laf atmamanı sağlamak.. Bu arada senin DİSTÖRŞIN dediğin şeyin pedallarını norton abi yapıyor ve kullanıyordu hafızam beni yanıltmıyorsa.. Bu alanda senden tecrübeli olduğuna ben eminim eğer referans istiyorsan bu forum yeterli olacaktır..

Saygılar iyi çalışmalar..

sitede fazla duran yada bu sitede eski olan daha iyi mi gitar çalıyo yada daha mı tecrübeli oluyor bana laf sokmayana ben hiç sokmam anlıyon dimi kaşıntı meselesi oke siz büyüksünüz tanrı gibi bişeee!!!

deadpaning demiş ki:
sitede fazla duran yada bu sitede eski olan daha iyi mi gitar çalıyo yada daha mı tecrübeli oluyor bana laf sokmayana ben hiç sokmam anlıyon dimi kaşıntı meselesi oke siz büyüksünüz tanrı gibi bişeee!!!

kardeş bakıyorumda forumda kirlilikten başka birşey yapmıyorsun burda kabin kafa olayları tartışılıyor.. senin dediklerinle milletin dediklerini bir eşleştirip yanlış/alakasız şeyler söylediğini göremiyormusun? lütfen bira daha aklı başında olalım...

-Cevap vermeyin hiç takılmayın bu tip insanlara,yok sa boşuna kendinizi üzer,gerersiniz ;)

-Ayrıca Ankara'da olsan konya sokak ta gayet uygun fiyatlara birçok ölçüde ve değişik kalitelerde hoparlorler var.Yanlız inch hesabı bilmez konya sok. esnafı cm hesabından konuşun onlarla.Ayrıca her celestiona ucuz diye yapışmayın uzakdoğu celestionları alabilirsiniz allah korusun,heryere sormak lazım bıkmadan usanmadan.

-Kabin için de yine konya sokaktaki müzik teknolojileri mağazalarından detaylı bilgi alınabilir,Yine farkılı kalite ve kalınlıkta kabin malzemeleri var ve ölçüleri kafanızda belirleyip birçok yerden fiyat alabilirsiniz. Sanırım bu işler İstanbulda çok daha rahat olur ama Bursa'da nasıl olur onu bilemiyorum.Sana tavsiyem acele karar verme,kabin malzemeleri hakkında biraz bilgi topla,ben yine değişik bişeyler duyar,görürsem sana aktarırım.

Arkadaşlar münakaşaya mahâl vermeyelim lütfen.

Mevzuya dönersek; Kendi kabinini yapma fikri benim de ilgimi çekiyor. Tek eksiğim kabin ölçüleri ve para :LOL: Hadi para işi hallolur da kabin ölçülerine ihtiyacım var. Misâl, Marshall'ın popüler kabinlerinin ölçülerini elinin altında bulunduran bir vatandaş şöyle 4 adet 12" hoparlör için mesela paylaşırsa büyük sevap işlemiş olur.

Hoparlör olarak Eminence'lerin Celeston kalitesinde olduklarını duyudum. Malum memlekette Celeston kolayca bulunmuyor ama Eminence bolca mevcut.
Eminence'ler için ece elektronikten alınmış fiyat listesi şöyle;

"Eminence hoparlor fiyatları asagidaki gibidir…

Legend 105 $52 + kdv
Legend 121 $74 + kdv
Legend v 12 $74 + kdv
Legend GB 12 $79 + kdv
Legend 125 $73 + kdv
Legend-122 $91 + kdv (16-ohm only)
Swamp Thang $117.50 + kdv
Ragin' Cajun $85 + kdv
Texas Heat $ 89+ kdv

eceelektronik
"

Arkadaşlar münakaşaya mahâl vermeyelim lütfen.

Mevzuya dönersek; Kendi kabinini yapma fikri benim de ilgimi çekiyor. Tek eksiğim kabin ölçüleri ve para :LOL: Hadi para işi hallolur da kabin ölçülerine ihtiyacım var. Misâl, Marshall'ın popüler kabinlerinin ölçülerini elinin altında bulunduran bir vatandaş şöyle 4 adet 12" hoparlör için mesela paylaşırsa büyük sevap işlemiş olur.

Hoparlör olarak Eminence'lerin Celeston kalitesinde olduklarını duyudum. Malum memlekette Celeston kolayca bulunmuyor ama Eminence bolca mevcut.
Eminence'ler için ece elektronikten alınmış fiyat listesi şöyle;

"Eminence hoparlor fiyatları asagidaki gibidir…

Legend 105 $52 + kdv
Legend 121 $74 + kdv
Legend v 12 $74 + kdv
Legend GB 12 $79 + kdv
Legend 125 $73 + kdv
Legend-122 $91 + kdv (16-ohm only)
Swamp Thang $117.50 + kdv
Ragin' Cajun $85 + kdv
Texas Heat $ 89+ kdv

eceelektronik
"

Kabinin içinde herhangi bir devre olmaması lazım. Hiç kabin içini açıp bakmadım ama mantıksız bir durum olurdu. Sonuçta Preamp ve poweramp dışarda kafa diye tabir edilen kısımda bulunuyor. Kabine tek bir iş kalıyor o da hoparlörleri taşımak ve düzgün akustik sağlamak. İşçiliği ve tasarımı düzgün olursa sonuç da profesyonel aletlere taş çıkartır bence. Keşke etrafta Gitar kabini olan bir arkadaşım olsaydı. Hemen alırdım ölçülerini :? Elindeki kabinlerin ölçülerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

deadpaning demiş ki:
o zaman bende sana şunu sorarım sen ne kadar biliyorsun tecrübelerin nee hayatında bu işten hiç kazık yemediysen sen tecrübessizsin

müzik enstrumanları hakkıdan bilgi edinmek için okumak ve görmek lazım kazıklanmak değil.kredi kartı ekstresindeki miktar senin tecrübeni belirlemez.ve olabildiğince az kazık yemişimdir buna da eminim.çünkü temkinliyim.sen kazık yemeyi normal birşey olarak kabul edip olmazsa olmaz şeklinde yaklaşmışsın.senin ne kadar "mantıklı" olduğun da aşikar.lütfen oradan buradan duyduğun kulaktan dolma bilgilerle insanlarla teknisyencilik oynama ki insanların siniri bozulmasın.distortion amfin ve muhteşem rp80'inle mutluluklar diliyorum sana.

serkann demiş ki:
-Cevap vermeyin hiç takılmayın bu tip insanlara,yok sa boşuna kendinizi üzer,gerersiniz ;)

-Ayrıca Ankara'da olsan konya sokak ta gayet uygun fiyatlara birçok ölçüde ve değişik kalitelerde hoparlorler var.Yanlız inch hesabı bilmez konya sok. esnafı cm hesabından konuşun onlarla.Ayrıca her celestiona ucuz diye yapışmayın uzakdoğu celestionları alabilirsiniz allah korusun,heryere sormak lazım bıkmadan usanmadan.

-Kabin için de yine konya sokaktaki müzik teknolojileri mağazalarından detaylı bilgi alınabilir,Yine farkılı kalite ve kalınlıkta kabin malzemeleri var ve ölçüleri kafanızda belirleyip birçok yerden fiyat alabilirsiniz. Sanırım bu işler İstanbulda çok daha rahat olur ama Bursa'da nasıl olur onu bilemiyorum.Sana tavsiyem acele karar verme,kabin malzemeleri hakkında biraz bilgi topla,ben yine değişik bişeyler duyar,görürsem sana aktarırım.

tavsiyelerin içni teşekkür ederim ama hoparlör almam sorun değil.amerika'dan ablama aldıracağım zaten celestionları.kasım ayında gelecek hoparlörler.o zamana kadar da kabini tamamlarım gelince de hoparlörü monte ederim diye düşünüyorum.

şu anda da sürekli internetten yapımla ilgili bilgiler okuyorum.

bu arada aklınızda bulunsun arkası açık olan kabinleri yapmak çok daha kolay.eğer arka tarafı kapalı bir kabin yapmak istiyorsanız gereken bir takım akustik hesaplamalar var.adam gibi öğrenince buraya yazarım onları.bu arada sizler de araştırın eğer kendiniz için gerekli şeyler varsa :)

arkadaşlar marshalın veya cratenin veya fenderin veya herhangi bi kabin satan firmanın sitesinden 4x10 veya 4x12 bir kabinin ölçülerini alabilirsiniz. Hatta music123 gibi bunları satan sitelerdede genişlik yükseklik ve derinlik özellikleri var. Tek yapmanız gereken 4 adet speaker bulmak tabi birde kabini yapıcak ağacı bulmak. Ne yazıkki speakerları bulmak zor enazından celestion çünkü ankarada satılanların hepsi sahte yada gitar için değilde pa için üretilen düşük modeller. En kullanışlıları vintage 30 ve G12T yaklaşık 100$ civarındalar. Kabinin içinde hiçbir elektronik devre yok sadece stereo veya mono giriş için 2 jack girişi ve basit bir kablolama var. (bende marshall 4x12 var içine bakmıştım). Kabinin ağacı tıpkı gitarlardaki gibi çok önemli, burda hazır kabinleri suntadan yapıyorlarki bu meret galiba akustik için rezil bişey, biraz para ve yalvarmayla sitelerde ucuza ahşap bir kabin yaptırabilirsiniz. Ayrıca makyaj malzemelerinide ulusta kolayca temin edebilirsiniz.

walla izmirde kabin yapan çok usta var sadece ses sistemi için değil hre türlü gitar amfisi için kabin yapılıo ama şöyle bi durum var ki 4*12 bi marshall kabinden almak istediğin tonu celestion diyafram kullansan bile alamazsın.nasıl gitarda ağaç fark ediyorsa kabin içine geçerli.gidip suntadan veya mdfden kestirip monte ettirirsen speakerları hiç bi ton alamazsn.sağlam bi ağaç kullanılması lazım ve zaten sipariş üstüne olacağı için marshalla aynı fiyata gelir.

ama evde takılmak için kullanılacaksa ztn celestion diyafram falan yalan,12" lik çok güzel diyaframlar var piyasada max 50 ytl.iyi bi kutu da bulursanız 80 ytl civarına çıkıyor herşeyi dahil.

Ya benim içini açıp baktığım bazı amplilerde mdf kullanıldığını gördüm hep; mg serisi (made in india) marshall, rad serisi (made in usa) fender, hardcore serisi (made in chine) laney, ve gene çin üretimi ampteq. Bunlar hep mdf idi. Masif ağaç kullanmak hem pahalı olacak hhem de kabinin aşırı titremesine neden olacak.

abi 2 sene bu işte çalıştım elektronik mezunuyum bakmadığım kabin tamir etmediğim amfi kalmadı dediklerinizi anlamadım yuh yani herkez bişi sallamış abi hoparlör üzerindeki watt hoparlörün çalışma maxsimun gücüdür bazılarında fazla yazar buda anlık güçtür hoparlörün çapıda önemli tabi kabin dersen kabin dediğin şeyin stereosu olmaz ne bu 2 yemi bölecen stereo dediğin şey 2 ses tir sağ sol yani 2 kabin bu 2 kabin i mono bi amfiye takayım stereo olsun dersen oda olmaz 2 sindende aynı ses geliyosa stereo denmez ona aç st anger i dinle sağa sola çekince gitarlar gidiyomu gitmiyomu gör bu sistem mixerden lead gitarı sağa ritimi sola vermekle felan oluyo böle garip garip şeyler öğrenmeyin stereo sistem için 2 hoparlör stereo power ve stereo mixer gerekir . kabin dersen kabin 2 yollu 3 yollu olur
2 yollu bass ve twiter 3 yollu bass mid twiterden oluşur daha açıklama istersen 1 ay konuşurum ben ama herkezi dinleme diyim sana millet ordan burdan duyuyo konuşuyo gidip satıcıya da sen dersen bana stereo kabin lazım yok bizde demez oturup kursta vermez senin saf olduğunu anlar 2 yollu kabini bi güzel geçirir sana

Geri