Konservatuvar Okumadan Müzikte Ne Kadar Ilerleyebilirim?

'Müzik - Genel' forumunda Shag tarafından 28 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar, ağabeylerim. Ben lise son sınıfa geçmiş bir kardeşinizim, konservatuvarda müzik bölümü okumam için çok geç artık, çünkü müzikle sadece iki yıldır ciddi bir şekilde uğraşıyorum. Ama hiçbir arkadaşım gibi avukat, mühendis, doktor olmak istemiyorum(bütün arkadaşlarım bu gibi meslekleri yapmak istiyorlar). Kendimi on yıl sonra hayal edebildiğim tek konum müzisyenlik. Klasik müziği çok seviyorum ve daha çok bu alanda ilerlemek istiyorum. Ama elektro gitardan da vaz geçemem, ayrı bir tutku. Şu an besteler yapmaya da çalışıyorum, gerek orkestra için olsun gerek sadece piyano veya sadece elektro gitar için olsun. Azcık bir armoni bilgim var, nota bilgim de fena değildir. Teoriyi çok iyi öğrenmek istiyorum, şu an klasik keman eğitimi alıyorum, başlayalı altı ay oldu. Bir buçuk yıldan fazla bir süredir de elektro gitar çalıyorum. Sizce nasıl bir yol izleyebilirim? Bir kursa gitmeden müzik teorisini ne kadar iyi öğrenebilirim ve nasıl öğrenebilirim? Uzun vadeli olarak bakınca ne gibi aşamalardan geçebilirim? Üniversitede sizce hangi bölümlere gitmem benim için en yararlı olur?(Yani illa müzikle birebir ilgili olması gerekmez bölümün, ufkumu genişletebilecek, üretkenliğimi geliştirmede faydalı olabilecek bir bölüm de olabilir, yani tam alakalı olmasına gerek yok müzikle ama hukuk kadar da alakasız olmasın yani). Bir de herhangi bir bölümden mezun olup, bu arada o dört yıllık sürede kendimi en iyi şekilde geliştirip müzikoloji bölümünde master yapabilir miyim? Yoksa konservatuvar çıkışlı olmadığım için master yapmam çok mu zor olur? Yaparsam ne gibi yararları olur? Bilgili kişilerin tavsiyelerini, yardımlarını bekliyorum, şimdiden teşekkür ediyorum.
   
 2. Dostum ben de bu sene lise sona geçtim.Öncelikle sana şunu diyim.Burada yaratıcılığın üstadı yoktur diye düşünüyorum hani efsane bir rock,metal,ya da klasik müzik sanatçısı ne biliyim.Kısaca yaracılık seninle alakalıdır herhalde.Yani ben böyle tahmin ediyorum.Ama eğer teoriyi ilerleteceğim diyorsan bunun en kapsamlı dersini konservatuvarda alırsın.Ayrıntılı bir teori istiyorsan birinci hedefin konservatuvara girmek olsun başka bir şey düşünme bence.Eğer içinde varsa yaratıcılık zaten bir şekilde yaparsın bi şeyler.Hendrix konservatuvara gitse jimmy page in yaptığı besteleri yapamazdı (jimmy page de jimi olamaz tarz olarak) örnek verdim ya da malmsteen i bb king yapamazsın. Bu sıralama iyi kötü sıralaması değil sadece sen neysen zaten o çıkacaktır ortaya.Ama teorinin yaratıcılıkla alakası yok.Bildiğin çalışma dersi.İlla öğrenmen gerekiyor.Ha kendi kendine kasarsan öğrenebilirsin belki bilmiyorum ama teoriyi en rahat zorlanmadan öğreneceğin yer konservatuvardır diye düşünüyorum.Çünkü başkaları senin için ders programını çalışma programını vs. planlıyor.Öbür türlü bir hoca gibi kendine yol çizmelisin
   
 3. Öncelikle muzige bu kadar asik oldugun icin tebrik ederim.
  Egitim konusuna gelince, konunun uzmani olmamakla beraber, konservatuar yada akademik duzeyde muzik egiti almak icin gercekten artik gec oldugundan emin olman gerekir.
  Turkiye´de ki egitim sistemini cok iyi bilmiyorum ama arastir, yetenek sinavlari, vakif ve özel universiteler, yurtdisi imkanlari vs vs.
  Bunlari cok ama cok iyi arastir ve egerki gercekten bu yolda ilerlemek istiyorsan aileni al karsina ciddi ciddi konus.
  Eger egitim imkani buldun ne ala, zaten yolunu cizersin aksi halde illa universite ve cokta alakasiz bölum olmasin dersen, muzik ögretmenligi, sanat tarihi gibi bölumlerde var sanirim.
  Ama ben yerinde olsam isin daha da yakinina sokulurum, ses muhendisligi veya benzeri bu isin mutfaginda olacak bir meslek. Hem parasi iyi hemde isin tam ortasinda olursun.

  Bunlar disinda aklima ilk gelen eger ki akademik seviyede egitim imkanin olmazsa kendini cok fazla degisik muzik aletlerine bölmeden ki 2 tane bence yeterde artar bile (ki bir tane herzaman ilk seviyeler icin ideal), isin teori kismina iyice yönelip bu mevcud muzik aletlerin ile pratige dökmen en akillicasi, bunuda yaparken egitim kurumlarindan ama prefosyonel olanlardan yardim almani öneririm. Otur isin gercekten uzmani biri ile yol haritani ciz hayatina yön ver.
  Burdan benim gibiler genelde bu isi hobi olarak yapiyorlar, konunun ustasi, sektör adami kac kisi var sana cevap verir bilemem. O nedenle bu isin ustasini sektör kurdunu bul yardimini al...
  Bol sanslar....
   
 4. Konservatuvarlar lisans devresinde dışardan öğrenci almadıkları için(çok extreme bir durum olmadıkça) konservatuvara girmen zaten zor. Güzel sanatlar lisesi çıkışlılara da aynı yaklaşımları mevcut. Ailenin de kafasını rahat tutmak için müzik öğretmenliği düşünebilirsin. Bir şekilde müzikten para kazanamayıp öğretmenlik yapmaya karar verirsen ilerde yine müziğin içinde olmuş olursun. Elektro gitardan sonra kemana başlamak güzel bir seçim olmuş. Kemanda elektroya nazaran daha micro kaslar çalıştığı için ilerde gitarda çok ekmeğini yiyebilirsin. Asla kemanı bırakma derim. Herhangi bir bölümden mezun olup müzikoloji dalında master yapabilirsin. Benim tavsiyem müzik öğretmenliği olacaktır. Orda göreceğin seçmeli piyano dersiyle 3 enstruman çalan harbici bir müzisyen olabilirsin. Bu bilezikleri koluna taktığında ilerde eskileri deyimiyle aç kalmazsın. Bol şans
   
  Son düzenleme: 28 Haziran 2014
 5. Hocam yaratıcılık kesinlikle kişiye bağlı, eyvallah, ben kendimin az çok yaratıcı olduğunu düşünüyorum, o konuda kendime güveniyorum ama ben bir müzisyen adayı olarak teoriyi de çok iyi öğrenmek istiyorum. Tabii ki asıl olay kişideki potansiyeldir, ama potansiyelin de ortaya çıkmak için bilgiye ihtiyacı var diye düşünüyorum. Şimdi besteler yapmaya çalışıyorum kendimce ama teorik olarak kim bilir ne kadar çok kusuru var. Bir de konservatuvar teoriyi en rahat öğrenme yeri demeyelim de en iyi öğrenme yeri diyelim çünkü internetten edindiğim bilgilerle konservatuvar okumak hiç de rahat bir iş değilmiş. Oldukça kasıntıymış. Teşekkür ediyorum hocam fikirlerini söylediğin için.
   

 6. kasıntıymış derken herhalde sıkıyorlar anlamında dedin ya da tipler kasıntı her neyse şunu diyim sana:Bu kadar teoriye takılma adı üstünde teori kural değil.Kulağa hoş geliyorsa ve en güzel halini yakaladıysan güzeldir.Böyle böyle tamamlanıyor parça.Teori demiyor ki sana yaptığı bestede do yerine fa bas diye.Eğer besten güzelse do lar yerine fa basarsan mahvedersin.Teori sadece yol gösterir.Ama bi de şuna bak kaç tane konservatuvar mezunu çok büyük sanatçı oluyor?Tabii bu onların da suçu değil, imkanlar,şans,yetenek,doğru yerde bulunma,çalışma vs. hepsi senin geleceğini oluşturuyor.O kadar çok unsur bir araya geliyor ki kim olduğunla alakalı.Şimdi sen burada bunu okuduğunda ya sana etkisi olacak ya da olmayacak.Bir eyleme geçeceksin ve ne kadar düşünsende çıkacağın bir yol var.10 tane yolu da yaşayamıyoruz hayatta.Serüven gibi düşün keyfini çıkar.Bi şey beceremezsen de becerememişsindir herkes becerecek diye bir şey yok.Hayatın seni nereye çıkaracağını tahmin edemezsin şimdilik.
   
 7. Hocam teşekkür ederim tavsiyeler için. Ben direk müzik üretme konusunda uzmanlaşmak istiyorum. Yani öyle aman kemanı ya da gitarı virtüöz seviyesinde çalayım ya da insanlara bir enstrümanla ilgili ders vereyim değil de müzik üreteyim istiyorum yani. Ha, tabii ki enstrümanları iyi çalmayı da çok önemsiyorum ama önceliğim çalmak değil de üretmek yani, bu konuda da müzik öğretmenliğini tavsiye eder misiniz? Ama bir okulda müzik dersi vermek hedeflerimin arasında değil. Şöyle olabilir, özel ders veya özel, sadece müzik üzerine eğitim veren bir eğitim kurumunda eğitimci olmak da isterim açıkçası müzik yapmanın yanında.
   
 8. hocam üretmenin okulu olmaz.ben çook iyi bir gitarist değilim.Ama üretiyorum bi şeyler geçen bir single çıkardık.Bayağı eksiklerimiz oldu ama 4 aylık bir gruba göre yaratıcı bir şey yaptık.Ben mesela üretirken bi şeyler, hiç demem hadi buraya bunun yedilisini koyayım diye.
  Rastgele dolanırken çıkar her şey.İstersen virtüöz ol.Cover kasarsan habire e bi şeyler çıkarmazsan ortaya ürün çıkmaz.İlham falan farklı olaylar ama ben düşünmedim hiç ilhamı alır ve çalarım.Soyut bir şey sonuçta.Bilgin ne olursa olsun bi şeyler üretmeye çalış.Basitliğini karmaşıklığını sen pek belirleyemezsin.Ya riff çıkar(gitar için konuşuyorum) ya akorlu bi şey çalıp mırıldanırsın.Bol bol müzik dinle o yüzden.Her tarzdan alıştır kendini.Git new orleans jazz dinle git sonra neşet ertaşa atla.Oradan guthrie govan oradan klasik müzik dinle.Metal dinle ne biliyim bol bol dinle.Her gün bir parçayı anla mesela en kötü(En az yani sayı olarak).O parça aklına kazınsın hani mırıldanabilecek seviyede.Çünkü her parçadan kapacağın bi şeyler olur lick melodi geçişi.Sonuçta hepimiz etkileşimlerden oluşuyoruz.Sen hiç duymadığın bir şeyi yapamazsın.Hepsinden biraz biraz toplayacaksın.Benim anladığım böyle yürüyor işler :) Zaten ilgisi olan adam dinler müzik, müzisyen olabilir.Müzik dinlemeyen adamdan müzisyen mi olur yoksa? Bu yüzden herkes her şey olamaz.Ama herkesin bir ilgi alanı vardır. :)
   
 9. Müzik üretmek açısından müzik öğretmenliğini tavsiye etmem. Mezunlarının durumları da ortada. Tabii kendini geliştirip oraya gerçekten bir şeyler öğrenmeye gidip çok iyi yetişen müzisyenler de mevcut. Piyasada temel düzeyde armoni nota bilen müzisyenlerden çok da fazla bir artısı yok çoğu mezununun. Özel eğitim veren kurumlarda da kaç enstruman çaldığınıza bakarlar. Genelde ana enstrumanın yanında piyano çalabilen eğitmenler arıyorlar. Bunun da sebebi çok fazla müzik okullarına hazırlık için eğitim almaya gelen öğrenci olması. Solfej, dikte v.b. çalışmalar piyano üzerinden yürütülüyor. Müzik öğretmenliği bu tarz kurumlarda çalışmaya yönelik doğru bir adım olacaktır.
   
 10. Sağolun hocam tavsiyeleriniz için, konservatuvar işi falan geçti artık zaten de belki müzikoloji masterı için şansım olur diye düşünüyorum. Sonuçta dört yıl gibi bir süre olacak önümde ve azimle çalışırsam kendimi çok geliştirebilirim sanıyorum. İki enstrüman yeter demişsiniz ama ben piyano öğrenmeyi de çok istiyorum ve gerekli görüyorum. Özellikle armoni eğitiminde gerekli oluyormuş piyano ve beste yapacak olunca da bence en rahat piyanoyla çalışılıyor. Piyanom yok, orgum var ama bir şeyler bestelemeye çalışırken genelde orga çalışıyorum gitar veya keman yerine. Güzel sanatlar liselerinde falan temel enstrüman olarak öğretiliyormuş sanırım, önemli bir enstrüman yani ve piyanoyu da öğrenmek istiyorum, şu an başlayamıyorum çünkü dersane, keman kursu vs. bayağı masraf oluyor zaten aileme bir de aylık en az 150 lira da piyano derslerine vermek zor yani. Müzik öğretmenliği konusunda da yetenek sınavlarında solfej, tartım, müzikal hafıza vs. gibi şeyler soruyorlarmış ve bunlar da hiç eğitim almadan zor yapılacak şeyler. Bunun için de eğitim alabilir miyim bilemiyorum.
   
 11. Çoğu profesyonel müzisyen konservatuvar okumamıştır.orda cok ekstrem bir egitim vermiyorlar ve ordan çıkınca iş bulmak cok zor.ülkemizde issizlik sıkıntısı var.ortalik atanacak müzik ögretmeni kaynıyor.siz muzik yapmaya devam edin müzikle ilgili kitaplar alın konservatuvardakilerin aldiklari derslerinin dökumanlari mevcut.youtubeden videolar seyrederek kendinizi gelistirin.müzık sadece okulda ögrenilmez.pekcok yerden ögrenebilirsiniz.

  Ben uzun yıllardir klasik muzik ve flamenko muzik ile ilgileniyorum ama konservatuvar düsünmuyorum.hukuk okuyup avukat olmak istiyorum 1.meslegimi garanti edecegim sonra gitarimi kullanarak muzik yapacagim.yoksa bu ülkede müzisyenin istikbali yok gelecegimizi garanti altina almak lazim.
   
 12. müziğin kişisel olduğu konusunda seninle hemfikirim.

  Ama şunu da söyleyeyim ehehehe :D genelde geleceğini sağlama almak isteyen tipler sonra kendini mesleğine öyle bir kaptırıyor ki, risk benden geçti hobi olarak yapayım diyor ve çocuklarına ben sana yapma demiyorum yap ama hobi olarak yap diyen tipler oluyor :D dikkat et
   
  Kutay_ ve forbidden_city bunu beğendi.
 13. Hocam üretmenin okulu olur, sen teori bilmeden de üretirsin ama ne ürettiğini bilmezsin, tabii ki temel şey kişinin yaratıcılığıdır ama hiçbir şey bilmeden benim istediğim şekilde üretemezsin. Bir rock şarkısı veya blues şarkısı yazabilirsin, zaten rockçılar, bluescular genelde teoriyi çok iyi bilmez, onlar ayrı bir tutkuyla, kulakla şarkılar yazarlar. Ama ben Eric Clapton gibi değil de Strauss veya Bach gibi(yanlarına bile yanaşamam tabi ama) şarkılar yazmak istiyorum. Yani mesela bir füg yazmak istiyorum ama füg kurallarını çok az biliyorum ve bu bilgilerimle füg yazamam. Mesela bir vals yazmak istiyorum ama vals yazarken ne gibi şeylere dikkat edilecek bilmiyorum. Üretme konusunda şu an da "amaan, bir şey bilmiyorum, nasıl üreteyim" demiyorum, şu an 7-8 tane şarkım var tamamını kendi yazdığım. Şu an da 3 farklı parça üzerinde daha çalışıyorum. Daha 6 aydır gitar çalarken bile bir şeyler üretmeye çalışıyordum. Hatta bu üretme çabam gitar çalma konusunda gelişmemi de ciddi şekilde negatif olarak etkiledi çünkü ben başkalarının gitarda ustalaşarak yazdığı parçaları çalmaya çalışmak yerine, teknikler öğrenmek, metodlara çalışmak yerine bir şeyler üretmeye çalışıyordum ve bu yüzden çok iyi geliştiremedim kendimi çalma konusunda. Ama yazdığım parçaların teknik olarak da iyi olmasını istiyorum. Ayrıca teknik bilmeden çok sesliliği kullanmak da zor bir iş. Şimdi sen armoni bilmeden çellolara ayrı, 2. kemanlara ayrı, 1. kemanlara ayrı, kontrbaslara, viyolalara ayrı, piyanoya ayrı, obualara ayrı, basonlara ayrı, klarnetlere ayrı, tubalara ayrı partisyonlar yazabilir misin? Çok zor. Yazsan da kimin ne çaldığı belli olmaz zaten muhtemelen, karman çorman bir şey olur. Mesela teori bilmeyen biri şunu nasıl yazsın?
   
  forbidden_city ve blueorangeflames bunu beğendi.

 14. aslında her türün kendi içinde kısıtlanması vardır.Hepsini temizde çalarak,hiç distortion kullanmadan ben metal yapıyorum diyebilir misin diyemezsin.Adı üstünde bir türe ait olacaksan uyman gereken kurallar vardır.Ya da hepsini s*ktir edersin yeni bir tür oluşturursun.

  Senin istediğin iş fazlasıyla disiplin istiyor.Kuralları vs. öğrenmen gerekiyor.Kendin yapabilir misin? Bilemem, tüm kuralları,çalış tekniklerini çalarak,analiz ederek didiklenmedik yer bırakmaman lazım.Bunları da anlaman lazım.Bu adam niye bunu yapmış vs.

  Başkalarının çaldığı parçalar kısmına katılmıyorum.O üretmek değil ama çalarsın ne olacak ki? Hadi parçayı geçtim, metodlar vs. senin yaratıcılığını etkilemez, enstrüman kabileyetini arttırır.Pardon aslında etkiler de nasıl etkiler? Her çaldığın şeyden bir şeyler kapabileceğine göre.Çoooooooooooooooooooook az bile olsa belki bir nebze bi şey yerleşir aklına.Hani parça aralarında shred kasarsın elin hızlanırsa vs.İşte hepsi seni oluşturuyor.Kendi yolunu kendin çizeceksin


  Ha bi de, klasik müzik daha katı kuralları olan bir tür.
   
 15. Yanlış anlamışsın hocam dediğimi, ben başkalarının parçalarını çalmak, metod çalışmak yaratıcılığını azaltır demedim. Aksine bunlar kişinin enstrümandaki hakimiyetini ve bu nedenle dolaylı olarak da yaratıcılığını olumlu yönde etkiler. Ama ben üretme konusuna o kadar yoğunlaştım ki metod çalışmaktan, başkalarının parçalarını çalmaktan geri kaldım, enstrüman hakimiyetimi çok geliştiremedim dolayısıyla. Benim gibi daha yolun başındayken bu kadar üretmeye çalışmak iyi değil diye düşünüyorum yani, çünkü sen kendi sınırlarının müsade ettiği kadar bir şeyler yazabiliyorsun ve sürekli bu sınırlarda takılı kalmak da çalma konusunda ilerlemeni yavaşlatıyor demek istedim yani. Kişi ilk başlarda enstrüman hakimiyetine daha çok ağırlık vermeli bence yani, belli bir süre geçtikten sonra üretmeye ağırlık vermeli. Ben de şimdi başkalarının parçalarını çalmaya daha çok ağırlık verdim. Çünkü enstrümanda kendimi geliştirmem gerek.
   
 16. ben de sonradan girdim diyebilirim bi şeyler üretme işine.İkisi birbirini dengelemeli işte.
   
 17. En kötü ihtimalle, sıkı bir çalışma ile Eric Clapton, BB King kadar ilerleme şansın var. İşin teorisini de zamanla kapabilirsin. Sevme ve vakit ayırabilme meselesi sadece.
   
  antbalci bunu beğendi.
 18. Hocam ben onlar gibi olmak istemiyorum ama, tamam çok büyük sanatçılar, özellikle B.B. King'i çok severim ama ben, ne bileyim, Ludovico Einaudi, Bach, John Williams gibi olmak istiyorum.
   
 19. hakeyomi hocam, bb king gibi ilerleyemez herkes.Bb kingin tekniği inanılmaz iyi değil ama zaten bu işler inanılmaz teknik değil.Hiç bahsedilmez ama doğru yer doğru zaman, şans, kişilik de çok etkilidir böyle bir müzisyenlik için.sen bb kingden daha hissiyatlı bir gitaristsin diyelim.Kime göre neye göre ama neyse öylesin diyelim.Millet seni tanımadığı sürece sıkı çalışmayla eric clapton ya da hakeyomi gibi olursun demez.o yüzden bir sürü faktör etkili bunda
   
 20. Burası Türkiye o kadar büyük hayaller kurmamak lazım. Sen konservatuvarın kompozisyon bölümüne girsen bile ki hayvani derecede nota, solfej v.b. kasman lazım.(lavignac 3a misal) Sana vericekler ödevleri git bunları çalış gel yavrucum şeklinde. Öyle senfoni besteleyeyim yok şef olayım felan bunlar hikaye. Devlet orkestraları yetersiz, filarmoniler yeni yeni filizleniyor. Okul bitecek bekleyeceksin birisi ölecek ki yerine atanasın v.s.
   

Bu Sayfayı Paylaş