Ismail Yk'nın Hepimizden Iyi Bir Müzisyen Olması (!)

Arkadaşlar sanatçı demiyorum çünkü ürettiği şeylerin sanat olup olmadığı tartışılır.Ha pop dinleyen biri hiç değilim.Buradaki herkes kadar blues,rock ve metal ile haşır neşirim şimdi İsmail Yk diyince garip bakmayın ha ben de beklemiyordum böyle bir adamdan bunun çıkacağını.

Kısaca özet geçeyim videoyu sonra izlemeye başlayın.Adam yaylı tamburu iyi çalıyor,piyanoyu,kanunu,bağlamayı,kemanı iyi çalıyor.Yani bu adamın bu enstrümanların başında bu seviyeye gelebilmek için bayağı zaman harcadığı göz ardı edilemez.Arkadaşlar ben bu adamın bu kadar enstrümanı çalabildiğini gördükten sonra, kimseyi yaptığı müzikte küçük görmemeyi bir kez daha öğrendim.Girişte biraz oyalanıyorlar o yüzden biraz geçebilirsiniz.

Ki şunu düşünün gitara başlayıp bırakan onlarca maymun iştahlı, benim gibi bir,iki enstrümanla yetinen insanlar varken(maymun iştahlı ben değilim :D ), böyle adamlara saygı duyulur.Helal olsun ne diyeyim.İmrendim doğrusu.Bu adam ozan olabilecekken saçlarını geriye yatırıp bas gaza demeyi seçmiş.Saygı duyuyorum :)

Önemli olan birçok enstrumanı çalabilmek değil ,bir dalda uzmanlaşmak

Ve bu adam ve bunun gibiler müzigi istismar ediyor ve oldukça kalitesiz olan pop müzigi yapiyorlar ve üretken degiller.

Örnegin serdar ortacın veya demet akalının albumlerine bakın o kadar dandik , kalitesiz ki sarkılarin altyapilari ayni sadece sözler degisik ve tema hep aşk ,sevgi

Çok kalitesiz muzik yapiyorlar sahnede playback yapiyorlar ,birde kendilerine müzisyen diyorlar !

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Önemli olan birçok enstrumanı çalabilmek değil ,bir dalda uzmanlaşmak

Ve bu adam ve bunun gibiler müzigi istismar ediyor ve oldukça kalitesiz olan pop müzigi yapiyorlar ve üretken degiller.

Örnegin serdar ortacın veya demet akalının albumlerine bakın o kadar dandik , kalitesiz ki sarkılarin altyapilari ayni sadece sözler degisik ve tema hep aşk ,sevgi

Çok kalitesiz muzik yapiyorlar sahnede playback yapiyorlar ,birde kendilerine müzisyen diyorlar !

sanat sanat için midir yoksa toplum için mi

Olay zaten yaptığı müzik ile değerlendirilmemeli. Bu ülkede birçok sağlam müzisyen para kazanmak için dandik ötesi şeyler yaptı. Fatih Erkoç'dan Sertab Erener'e bitmek bilmeyen bir liste mevcut. Bunlar iyileri ve bilinenleri. Bir bu kadar da iyi müzisyen bu insanların arkasında enstruman çalıyor. Baya baya Bach, Mozart çalan, klasik eğitim almış insan, rezalet müzik yapan insanların arkasında çalıyor, kayıta giriyor filan. Dünyada da böyledir. Herkes idialist olamıyor malesef. Bir de çıkış parçalarına göre değerlendirmemek lazım, albüm parçaları çok daha dolu olabilir. Sonuçta popüler kültüre oynuyor, farklı, absürd ve dikkat çekici olmalı. Düşünün biz bile konuşuyoruz.

@Flamenco abi çok alakasız bir noktadan girmişsin. Adam zaten o enstrumanlarda belli seviyede olduğu için çalıyor. Hiçbirinde amatör bulmadım ben. Bu seviyedeki birinin illa ki uzmanlaştığı bir enstruman da vardır. Ayrıca diğer bahsettiğin isimlerin hepsi müzisyen bile değil. Aynı özellikleri de taşımıyor. Demet Akalın müzisyen olmadan adam çarpan biri. İsmail Y.K müzisyen ama para için adam çarpan biri.

Olay zaten yaptığı müzik ile değerlendirilmemeli. Bu ülkede birçok sağlam müzisyen para kazanmak için dandik ötesi şeyler yaptı. Dünyada da böyle oldu. Herkes idialist olamıyor malesef. Bir de çıkış parçalarına göre değerlendirmemek lazım, albüm parçaları çok daha dolu olabilir. Sonuçta popüler kültüre oynuyor, farklı, absürd ve dikkat çekici olmalı. Düşünün biz bile konuşuyoruz.

@Flamenco abi çok alakasız bir noktadan girmişsin. Adam zaten o enstrumanlarda belli seviyede olduğu için çalıyor. Hiçbirinde amatör bulmadım ben. Bu seviyedeki birinin illa ki uzmanlaştığı bir enstruman da vardır. Ayrıca diğer bahsettiğin isimlerin hepsi müzisyen bile değil. Aynı özellikleri de taşımıyor. Demet Akalın müzisyen olmadan adam çarpan biri. İsmail Y.K müzisyen ama para için adam çarpan biri.

bana kalırsa kötü bir politikacı olmasından iyidir ;) yine bir yere vurdum mesajı :)
Müzik sonuçta kişisel bir şey.Etrafta pop var diye bu senin flamenco dinlemene engel olmadı değil mi? Nickinden flamencoya ilgin var diye düşünüyorum.@Flamenco İnsanlar müziğe kendileri ulaşabilirler.Dinleyeceğin tarz sana bağlıdır zevk meselesi.Bence bu adam iyi bir müzisyen.Bas gaza şarkılarını dinlemem sevmem ama eğer bir şey üretmeden sırf barlarda rock çalsaydı yine aynı durumda olurdu müzisyenlik açısından çünkü ikisi de üretkenlik açısından kofti durumda.Ama bu adam hiç bir şey üretmeden barda çalan adamlardan da, kendi kaliteli müzik dinlediğini söyleyenlerden de hakaret alıyor.Bence bunu hak etmiyor.

Olay zaten yaptığı müzik ile değerlendirilmemeli. Bu ülkede birçok sağlam müzisyen para kazanmak için dandik ötesi şeyler yaptı. Fatih Erkoç'dan Sertab Erener'e bitmek bilmeyen bir liste mevcut. Bunlar iyileri ve bilinenleri. Bir bu kadar da iyi müzisyen bu insanların arkasında enstruman çalıyor. Baya baya Bach, Mozart çalan, klasik eğitim almış insan, rezalet müzik yapan insanların arkasında çalıyor, kayıta giriyor filan. Dünyada da böyledir. Herkes idialist olamıyor malesef. Bir de çıkış parçalarına göre değerlendirmemek lazım, albüm parçaları çok daha dolu olabilir. Sonuçta popüler kültüre oynuyor, farklı, absürd ve dikkat çekici olmalı. Düşünün biz bile konuşuyoruz.

çok doğru söyledin.Ben bu forumdan 100 kişiden 90 ının bu kadar enstrümana bu kadar hakim oluğunu ha belki kendi enstrümanına bile hakim olduğunu zannetmiyorum.Müzik kulağı kötü olsa öyle piyano çalacağını da zannetmiyorum üstelik

Müzik 2 tarafı boklu değnektir. İyi yaparsın kimse bakmaz, satmaz, dikkat çekmez, kötü yaparsın, piyasa yahu denir. Düşünün rock-metal olaylarında bile yok pop-rock, soft-metal, ne kadar sert ise o kadar iyidir filan gibi yerleşmiş doğru-yanlış kavramlar var. Mainstream-pop olayı ise bambakşa bir dünya, direkt kurtlar sofrası. Orada direkt Sony Müzik, Kral Tv, MTV filan var. Satış odaklı müzik var. 1,5 milyon satışın az olduğu durumlar var. Ciro var, zarar var. Oysaki iyi, kendi halinde bir rock grubu için 100-200 bin satış bile iyidir.

Muzisyenlik Turkiye'de nedense at yarisi, sidik yarisi, otomobil yarisi gibi bir sey olarak algilaniyor.
Gerci neyde oyle degil ki, online ortamda illa birilerinin yerin dibine sokulmasi gerekiyor.
O zaman rahatliyoruz, stresimizi atiyoruz. Desarj oluyoruz.

Müzik 2 tarafı boklu değnektir. İyi yaparsın kimse bakmaz, satmaz, dikkat çekmez, kötü yaparsın, piyasa yahu denir. Düşünün rock-metal olaylarında bile yok pop-rock, soft-metal, ne kadar sert ise o kadar iyidir filan gibi yerleşmiş doğru-yanlış kavramlar var. Mainstream-pop olayı ise bambakşa bir dünya, direkt kurtlar sofrası. Orada direkt Sony Müzik, Kral Tv, MTV filan var. Satış odaklı müzik var. 1,5 milyon satışın az olduğu durumlar var. Ciro var, zarar var. Oysaki iyi, kendi halinde bir rock grubu için 100-200 bin satış bile iyidir.

Hocam idealist olmak da ne biliyim ya bak öyle bir girdin ki konuya hem içimi dökesim var hem de kafam karman çorman.
Popüler olmak gerekli mi,kaliteli müzik yapmak falan bi anda çok karamsarlaştım harbiden :D Niye bilmiyorum bi hüzün çöktü üstüme.
Tabii amaç kaliteli müzik yapmak ama ben forumlarda (rock forumları vs.) bile en entel geçinenlerde(kimse üstüne alınmasın lütfen)
ne kadar sert o kadar iyi vs. dediğin gibi bir çok şey duyunca gittikçe daha çok karamsarlaşıyorum.Ha hiç birimiz bir bok değiliz illa önyargılarımız oluyor fakat insanların arasındaki iletişim garip.Birinin anlattığını diğeri ne kadar anlayabilir.Metalci tayfa poser kaynıyor.Pink Floyde vs tapan tayfada sadece bi kaç müziğini bilip artistlik yapan dolu gördüm.Grup tişörtleri,klonlanmış gibi aynı hareketler,toplululuk etkisi vs.Ama bundan sonra pop günah keçisi oluyor.İnsan doğası gereği ne kadar red etsede hepimiz kabul edebiliriz ki sürüyüz.Ben hiç zannetmiyorum ki eğer fırsatlar karşıma çıkmasaydı,dini sorgulamasaydım adım gibi eminim müslümandım ve oruç tutuyor olurdum buna eminim.Eğer şartlar oluşmazsa kimse farklı olamaz,insanın kendisi diye bir şey yoktur ki zaten karakterimiz genlerimiz ve çevresel faktörlerdir.Biz kimiz ki? Hocam kafam çamur oldu yeminle.Bazen böyle kısa devre yapıyor.Böyle durumlarda keşke hayatım sonlansa bi anda hiç düşünemesem diyorum.Ama o kadar garibiz ki bi kaç gün bekleyince aa düşündüklerim ne kadar da aptalca diyoruz.Öyle yani :D Uzun yazdım neden yazdım bilmiyorum ama yazasım vardı yazdım.Teşekkürler :)))

Yurtsever Kardeşleri hayal meyal Almanya'dan hatırlıyorum. Ben çocukken dayımların komşusuydular Duisburg'da. Evleri öyle bir evdi ki aklınıza gelebilecek her türlü enstruman var, böyle bir evde yetişen biri ister istemez herşeyden biraz bilir. Şarkılarına baktığımızda bir çoğumuz dalga geçeriz, yok feysbuk yok bomba bomba falan. Adam da zaten işin eğlencesinde. Ama yetenek olarak tartışılamayacak bir pozisyonda.

Yurtsever Kardeşleri hayal meyal Almanya'dan hatırlıyorum. Ben çocukken dayımların komşusuydular Duisburg'da. Evleri öyle bir evdi ki aklınıza gelebilecek her türlü enstruman var, böyle bir evde yetişen biri ister istemez herşeyden biraz bilir. Şarkılarına baktığımızda bir çoğumuz dalga geçeriz, yok feysbuk yok bomba bomba falan. Adam da zaten işin eğlencesinde. Ama yetenek olarak tartışılamayacak bir pozisyonda.

Bunları geçtim kemençe, sitar bile çalıyor.Zaten klasik gitar falan hayli hayli.Çok isterdim bu kadar enstrüman çalabilmek hani tek enstrümanla sınırlı kalmıyorsun istediğini al çal.Hani biz tahminle falan gitara başladık ama keşke fırsatım olsaydı da tüüm bunları kurcalayıp en hoşuma gideni,elimin en yatkın olduğunu çalsaydım.ha gitar da çok güzel fakat belki trompete daha yatkın olacaktım ya da perküsyon aletlerine.Biraz yatkınlığım var bateriye ama ana enstrüman olarak gitara devam edeceğim.Tabii yine söylüyorum isterdim ki hepsi evde olsun.Ama malesef öğrenciyim,alabildiğim enstrüman belli.Param da neredeyse hiç yok şu sıralar :D Ama bi ara 250 lira falan birleştirip kendime bağlama alacağım.Benim de elim yaktındır enstrümanlara.Mızıkayı falan kendi kendime çözdüm vibrato az çok da bend falan,parçaları çıkarıp çalabiliyorum(kulaktan).Zevkli ya enstrüman çalmak çok zevkli bir şey :)

Adamın işin eğlencesinde olması ise belki öyle düşünüyordur sadece cıstak cıstak eğleneyim falan.Ne diyebilirsin ki.Bizi ilgilendirmez.Kimse kimseye dayatmıyor benim müziğimi dinleyeceksin diye.

Aslında kanun da çok iyi olur ha :D Ama kaç para hiç bilmiyorum.Bi bakmak lazım

Bu arada İsmail YK yanlıs hatırlamıyorsam 5 yada 6 yaşında Aşık Veysel çalacak kadar bağlama çalan biri imiş.
olabilir bilmiyorum :D asyalı çocuklar gibi küçük yaşta kapmış o zaman desene :D

Ha benim kanun işi yaş 1300 liradan başlıyor en ucuzları.Çantası bile 300 lira.Veririm 250 lira başlangıç bir kısa sap bağlama alırım herhalde.Çok zevkli olur be :D Tabii bir yandan da pentatonikler,gamlar :D Caz gitardan hazırlanıyorum da üniversiteye bakalım :)

Muzik gg yahu. En sevdigim albumler hep 70s 80s ve 90ların başlarında çıkmış. Sonrada iyi şeyler çıkmış ve çıktı ama o kadar efsane albumler çıktıysada ben bilmiyorum. En son Accept'in albumunu o kıvamda bulmustum. Piyasa önemli ya, belkide hala öyle guzel albumler çıkıyor biz bilmiyoruz çok kuytu köşeye itildikleri için.

Konu hakkında da yorumum yok Ismail YK'ya slmlar :)

Geri