Kompozisyon Bölümü Yetenek Sınavları Hakkında Soru, Bilgililer Baksın Lütfen.

'Müzik - Genel' forumunda Shag tarafından 3 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar, bir hafta önce bir konu açmıştım üniversitede müzik bölümü seçmek için çok mu geç kaldım diye. Öncelikle 12. sınıfa geçtim, onu belirteyim. Birkaç gündür epey araştırdım ve hâlâ ümit olabilir gibi geldi. Yetenek sınavında ilk aşamada, eleme sınavında duyma testi yapıyorlarmış 2,3 ses, melodi tekrarı, ritim tekrarı soruyorlarmış. İkinci aşama, seçme sınavında ise kompozisyon bölümü seçecek kişiler eserlerini sunuyorlarmış. Asıl olay burada bitiyor, duyma sınavından 100 üzerinden en az 50 alan kişi 2. aşamaya geçmeye hak kazanıyormuş. Ama bu eser sunma konusunda nasıl bir şey yapabilirim bilmiyorum. Nasıl bir eser sunmam gerekir acaba? Bildiğim kadarıyla çok seslilik kurallarına uyduğum birkaç kompozisyonum var ama bunlar hiç de yeterli olabilir gibi gelmiyor. Rondo, sonat, konçerto, füg gibi formlarda bir eser sunmam mı gerekir acaba, bir de sadece piyano için yazılmış bir eser mi, orkestra için yazılmış bir eser mi, yoksa her türlü besteyi kabul ediyorlar mı? Yani neo klasik denebilecek tarzda bir elektro gitar eserini bile sunsam faydası olur mu? Bu konuda hiçbir şey bulamadım internette. En geç 1-2 ay içinde işi bilen hocalarla konuşacağım, muhtemelen onlar yardımcı olur zaten ama size de bir sorayım dedim o kadar beklemeden önce. Son olarak da, şu an YGS denemelerinde fena sonuçlar almıyorum. Matematikten özel ders falan da alıyorum. YGS'de ham en az 350 gibi bir puan alabilirim inşallah. Bunun ne kadar etkisi olur yerleştirme puanı üzerinde? Bazı yerler en az yetenek sınavı kadar önemli diyor, bazı yerler çok da önemli değil diyor. Kafam çok karışık yani. Biraz aydınlatırsanız çok sevinirim.
   
 2. Dostum üst kısma karışmam ama alt kısma yorum yapayım :) mesleki açıdan sanatsal bölümler öncelikle yeteneğe bakar ;) ama ressamlık mimarlık müzisyenlik , tiyatro sinema dışındaki sanatsal olmayan bölümler önce puan der ;) geçen dönemde sınavı kazanamayan puan ı tutturamayan alt komşumun oğlu istanbul aydın üni. Yetenek sınavına girdi ;) öncelik yetenekte
   
 3. Bence de öyle olması lazım ama bir üniversitenin kılavuzunda YGS'nin ağırlığı yeteneğin ağırlığından %7 fazlaydı. Başka bir üniversitenin kılavuzunda da yenetek %75, Ygs %25 etkiliyor yazıyordu. Sanırım her üniversite kendi kafasına göre ağırlık verebiliyor ve verdikleri ağırlık farkı bu kadar fazla olabiliyor. Birinde yetenek, YGS'den %50 fazla, diğerinde YGS, yetenekten %7 fazla, ilginç bir şey.
   
 4. Gireceğin yere göre değişiyor üniversite sınavından aldığın puan sanırım. Müzik öğretmenliği seçsen Ygs çok etkili olurdu ama bahsettiğin bölümler için bilemiyorum. 300 iyi bir hedeftir, daha fazla ygs'ye ağırlık verip müzikten geri kalma derim. Hedefini belirlediysen eğer bence de hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın. Gerekirse 1 senen gidiversin.

  Ben verdiği deşifreleri ezberleyemediğimde 'hocam ygs çalışıyorum artık biraz daha' dediğimde çok sinirlenirdi hocam, haklıydı da.
  Eser seçimi kritik olabilir ancak şunu unutma ki ne çaldığından ziyade nasıl çaldığın önemli böyle sınavlarda, vurgulara dikkat ederek, gerekirse daha yavaş çal ama hatasız çalmaya çalış. Bir de bildiğim kadarıyla elektrik gitarla gitmemen yararına olur. Ben olsam Bach seçerdim :)
   
 5. Eser dediğim öyle değil hocam, kompozisyon bölümünde kendi bestelerini sunuyormuşsun. Marmara üniversitesinin kılavuzunda şöyle yazıyor "
  3- Alan performansı 200 (iki yüz) puan üzerinden değerlendirilir (bu kısımda
  enstrüman alanından sınava girecek adayların enstrüman performansları, kompozisyon
  alanından sınava girecek adayların ise eserleri değerlendirilir)."
  Yani benim sanırım enstrüman çalmam gerekmiyor, ama bazı üniversiteler kendi bestelerini piyanoda çalmanı da istiyormuş. 2 yıl hazırlanıp girebileceğimi bilsem öyle de yapabilirdim ama aileme de çok masraf olmak istemiyorum, dersaneye zaten 3000 küsür lira ödüyoruz yıllık. Keman kursuna da aylık 170 lira veriyoruz. Muhtemelen yetenek sınavına hazırlanmak istersem kemanı da bırakmam gerekecek çünkü en az 240 tlye bulabildim kurs. Aylık toplam 410 lira da müzik için verebilecek durumumuz yok yani. Tanıdık birkaç hoca varmış, onlarla bir konuşacağım "yapabilirsin" derlerse başlayacağım kursa. Keman kursuna da 1 yıl gitmeyeceğim bu yüzden, pek istemiyorum kemana ara vermeyi ama, yapacak bir şey yok.
   
 6. Cidden zor iş.

  Açık konuşayım mı? Bana kalırsa ne yapıp ne yapamayacağını en iyi sen bilirsin. Ne tarz bir şey yazacağını bir bilenden öğrendikten sonra umutsuzluğa kapılmadan düşün. Her bölümün kendine göre zorlukları var tabi ama bana göre üretmek, hali-hazırda bir şeyi çalmaktan bir tık daha özveri isteyen bir şey. Yani ciddi bir durum var ortada, o yüzden kimselere aldırış etmeden yeteneğine göre sen karar ver. Bana öğretmenlik sınavı için gittiğimde (6 aya yakın zaman vardı) 'şaka mısın, oraya kimler giriyor, sen sıfırdan başlayacaksın imkansız?' demişti konservatuar mezunu bir hoca -kurum ismi vermeyelim-. Ancak zamanla anladım ki bu iş kesinlikle doğru bir hedef belirleme, vakit kaybettirmeyecek bir hoca ve en çok da kişinin kendisinde bitiyor. 6 ay yeterince fazla bile.

  Ha seninkiyle çok çok farklı bir durum belki. İşte daha uzun bir zamanın var, kompozisyondan gireceksin, eser yazman gerekiyor vs. Ancak benim bahsettiğim, gerçekten güvenebileceğin insanları dinle. Her yorumun peşinden gitme. Gördüğüm kadarıyla araştırmaya fazlasıyla meyilli birisin ve inanıyorum ki ne yapıp ne yapamayacağına kısa sürede karar vereceksin.

  Yardımcı olamadım kusuruma bakmayasın hocam :/ Gönülden kazanmanı istiyorum sınavı ama bilesin. Yolun açık olsun.
   
 7. Teşekkür ederim yorumunuz için, böyle yorumlar da önemli. Eniştemin tanıdığı sağlam bir hoca varmış, enişteme beni görüştürmesini söyleyeceğim o hocayla, kendisi de müzikle uğraştığı için çevresinde birkaç tane de konservatuvar mezunu var. Onlarla da görüşmeyi düşünüyorum. Bir de gittiğim keman kursunda yetenek sınavına hazırlık da var. Orayla da bir konuşacağım, olur mu, nasıl olur vs. diye. Önceki mesajda dediğim gibi, kulak sınavı pek zor gibi durmuyor açıkçası. 2 seste şu an fena değilim, 3 sesi de çalışarak yapabileceğimi düşünüyorum. 1.5 yıldır enstrüman çaldığım için melodi tekrarında da iyi sayılırım, aşinalık var yani, ritimde melodi kadar iyi değilim ama 50'yi geçerim diye umuyorum bu sınavda. Eser yazma konusunda da, şu anda zaten sürekli bir şeyler yazmaya çalışıyorum. Şu an 9-10 tane kendi kompozisyonum mevcut. Duruma göre onları biraz geliştirip de sunabilirim jüriye eğer istedikleri net bir form falan yoksa. Çok istiyorum bu bölümü ama olmayacaksa da ailemi bir ton masrafa sokmayayım diyorum yani, gerçi hiç olmadı bir sene daha beklerim, bu yıl girmem üniversiteye ve seneye daha büyük bir ihtimalle girebilirim sanıyorum.
   
 8. Okuldan okula farklar var ama bunu akademik değilde kimlik olarak algılamalısın, yani yazdığın bir eser bir öğretmenin dikkatini çekerken bir diğerinin çekmeyebilir. Caz yapsan mesela kimi okul gıcık olur kimisi kulak kesilir.

  Eseri ama çok yönlü inceleyeceklar yani form duygusu varmı (illa standartlaşmış bir form olmayabilir, yeterki cümleler eseri bir yere taşısın), armoni olgunluğu varmı, klasik müzikse yapısı bir dönemi yansıtıyormu veya ne derece iyi yansıtıyor...sen zaten oraya öğrenmeye gidiyorsun bunun farkındalar, onlar algı gücüne bakacaklar yani -biz bu çocuğu eğiteceğiz ama verdiğimizin ne kadarını yansıtabilir?...gibi bir ruh halinde irdeleyecekler.

  Yani müziğin tarzı falan gibi düşünme, senin birikimini yansıtmalı. Dengen ama önemli yani hayatında çağdaş dönem dinlemeyip armonik estetiği bu şekilde kurmaya çalışırsan çuvallarsın, o nedenle kulak aşinalığının olduğu yönleri seç.

  Ben kabul edildiğimde klasik gitar için bestelemiş ve sınavda çalmıştım ama bu nadir ve riskli bir olay. Çalabilseydim piyanoya beste yapardım zaten girdikten sonra gitarı elime bile almadım sürekli piyano çalışıyordum. Sen o kemanı hemen bırak ve piyanoya başla, zaten sırf komposizyon değil girdiğinde eşlikli solfej, armoni, orkestrasyon...do anahtarında bile akıcı piyano çalmayı öğrenmen gerekecek "o" derece önemli yani piyano.
   
 9. Değil 3 ses bol bol pratik yaptıktan sonra 4 ses dahi kolay geliyor. Yalnız melodi tekrarını tahminen uzattıkça uzatırlar. Benim en belalı olduğum konu oydu. Yine de hiçbiri korkulacak şeyler değil sen kompozisyon işine yönel şimdiden ve bence de piyanoya başla bir an önce :)
   
 10. Hocam barok ve romantik döneme en çok aşinayım, klasik ve modern bunlar kadar aşinalığım yok (aşinalık dediğim de kulak aşinalığı, dinlemişlik yani, yoksa öyle oturup eser incelemişliğim falan yok), bir de eserleri yazılı olarak ve kayıt olarak sunsam olmaz mı acaba ya, çalmak sıkıntı çünkü. Piyanoya başlamak da çok masraf, dersanenin zaten özel açık lise programına geçtim, oraya bir sürü para ödedik, bir de yetenek sınavı hazırlık kursu aylık 240 lira, piyanoya da durumumuz yeter mi bilmiyorum, bir yandan ekonomik olarak da düşünmem lazım yani. Üniversiteye piyano öğrenmeden girsem, sonra piyano öğrensem olmaz mı ki acaba yani. Bir de hocam size yarın özelden bir eserimin garageband ile kaydedilmiş versiyonunu atsam bir dinleyip ne kadar yeterli olduğunu bir değerlendirseniz olur mu? Zaten kısa, 3 küsür dakika bir şey. Olmaz derseniz de anlarım, çok zahmete sokmak istemem sizi. Teşekkür ederim yorumunuz için.
   
 11. Piyanosuz olmaz diyorsunuz yani he, :(. O kötü işte ya, neyse, hocalarla konuştuktan sonra babamla da bir konuşayım da, kabul eder belki de.
   
 12. Sen bence gireceğin yerin hocalarıyla temasa geçmeye çalış. Ya da içeriden tanıdık birileriyle. Piyano aşinalığı her türlü avantaj diye söyledim ben -diğer enstrumanlara kıyasla- ama @mertay hocam -bu da çok Adnan Oktar oldu- ne derse onu düşün sen asıl beni boşver :)

  Kurslar da pahalı gerçekten. Ben de 300 veriyordum geçen sene. Değdi mi dersen, gönül rahatlığıyla da değdi diyemem. Bana astronomik geliyor epi topu -salt ders süresi- 45 dk için. Enstrumanı da koyarsan iki katına çıkıyor. Çok. Ancak asgari düzeyde çalmayı bilmek için belki internetten faydalanabilirsin evde de güzel bir org varsa belki. Ne bileyim... Dediğim gibi ben en iyisi susayım :)
   
  mertay bunu beğendi.
 13. Evde 6 oktav bir orgum var, az çok bir şeyler çalmaya da çalışıyorum ama. Piyano aşinalığı önemli, onu çok kişiden duydum ama üniversiteye girme konusunda kilit bir konu mu acaba işte. Piyano + yetenek sınavı 10 aylık minimum 4100 tl yapıyor toplam, ki bizi çok aşar yani, dersaneyle bunu birlikte karşılamam olanaksız. Neyse ya, sizi de alıntılayıp duruyorum. En iyisi bu işi en iyi bilenlerden, bu işin öğretmenlerinden akıl alayım, buraya da yazarım sonra sonuçları.
   
 14. Hadi bakalım.
   
 15. Ben girdiğimden beri 15 sene olacak neredeyse, benim dönemimde (öys görmeyen ilk nesilim :) ) geçsek yetiyordu şimdiyi bilmiyorum. Elbette sınav notu iyi olsa etkilidir ama müziğin yanında da önemsiz kalıyordu.

  Eğer kararında ciddiysen bence ailenle konuş, ardından girmek istediğin okul ve bölüm başkanı ile konuş ve bırak dershaneyi piyanoya başla. Müzik dediğinde "puanım nereyi tutarsa" lüksü artık kalmıyor kendini deli gibi vermen lazım, üstüne bırak konservatuar güzel sanatlar lisesinde bile okumamışsın. Gireceğin sınavın bir geçer notu yok sadece rakiplerin olacak, bu gerçi hayatın bir gerçeği ama işte bu psikolojiye bu ülkede müzik okuyan maalesef daha erken adapte olabilmeli.

  Yazdıklarımla seni etkilemek istemem, bunu gidip tanışacağın bölüm başkanı yapmalı ama keman çalacaksan sınavda en azından biri veya bir müzikseti falan piyano eşliği vermeli (elbette eseri yazılı da vereceksin, hatta 10 tane falan bastır ciltlet ve sınav sırasında dağıt jürideki herkese bunlar önemli detaylar ;) ) yani besteni buna göre yapmak bir fikir mesela. Sonuçta armoni bilgini tartmak isteyecekler ve keman bilmen sadece orkestrasyonda işine yarayacak öğretmenlerin bakış açısı bu yani...

  Piyanoyu önemse, benim zamanında bilmiyor olmam cesaretlendirmesin seni girdikten sonra canıma okudular hatta imzamdan belli oluyordur bak gitar öğretmeniyin piyano çalabiliyorum ama gerekmedikçe elimi sürmüyorum çalışmaktan o derece bezmiştim. Yani bu derece eksikle kabul edilmekte iyi birşey değil zaten Bilkent'e giripte Bilgiden mezun olmamın temel sebebide budur.

  Parçayı elbette istersen yolla ama pek faydam olmayacaktır, zaten burada sana yardımcı olanlar iyi niyetlerinden fazlasını veremezler @forbidden_city 'nin dediği gibi öyle herhangi biri değil sadece girmek istediğin okulun öğretmenleri ile temas kur ve beklentilerine göre hazırla kendini. Unutmadan kulak sınavı 4 sese kadar %50 falan filan değil kulak sınavını kusursuza yakın tamamlaman lazım bunu konservatuarda piyano okuyan ortaokullu çocuk yapabiliyor sende yapabilmelisin :)

  Germiş olabilirim seni yazdıklarımla ama bunu hırsandırma olarak algıla ve ne yapacaksan şimdiden yapmaya başla ertelersen faydası olmaz.
   
  forbidden_city bunu beğendi.
 16. Dersaneye parayı ödedik işte, sorun orada. Ben zaten kemanla çalamam bestelerimi, keman daha 6 aydır çalıyorum. Yeterli olabileceğini sanmıyorum. Direk kayıt dinletmek gibi bir niyetim vardı ama saçma düşündüm, öyle bir şey olmaz heralde. Neyse, teşekkür ediyorum yorumlarınız için, ben hocalarla irtibat kurayım, en sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirim. Teşekkür ediyorum cevaplarınız için.
   
  mertay bunu beğendi.
 17. Hocam merak ettim okul/bölüm nedir? :)
   
 18. Bilgi Müzik :) Gitardan kopardı beni lanet okul :D
   
  koray7 bunu beğendi.
 19. İtü bende, koparmaya çalışıyorlar (elektrik gitardan) ama ben direniyorum :):D
   
 20. Koparmalarına izin vermeyin...
   

Bu Sayfayı Paylaş