Gitar Askısı Hk.

Hee :D Sabbath fanı olmak zor :D Bunlarla askıyı kitlersin, beri yanda pinni de sıkıca yakalarlar ve askı pinden kurtulmaz böylece.
Aslında benim askının gitardan çıkma sorunu yok, yani şuana kadar olmadı. Benim istediğim; mesela gitarın duruşu fotoğraftaki gibi olacak ve askı hiç kaymadan gitarı o pozisyonda tutacak. Hani pürüzlü bir yüzey gibi. Böyle birşey var mıdır bilmiyorum ama umarım vardır :D

Son düzenleme:
şöyle ki :D tahmin yürütücem sadece.Askıyı tak sırtını yere paralel dursun sapıyla gövdesi aynı hizada.Sırtına gelen yeri aşağı çek.Önü havaya kalkınca öyle durur.Kaymamasını sağla sonra.Çok zor olmamalı.

şöyle ki :D tahmin yürütücem sadece.Askıyı tak sırtını yere paralel dursun sapıyla gövdesi aynı hizada.Sırtına gelen yeri aşağı çek.Önü havaya kalkınca öyle durur.Kaymamasını sağla sonra.Çok zor olmamalı.

Yaa, yaaa!! Di mi ama? Nasıl aklımıza gelmedi? Ben de diyorum benim SG niye yerçekimine kapılıp duruyor? Yalnız önerinde ilginç noktalar var:

1- Askıyı aldık omuza tamam.
2-Lakin "sırtımızı" nasıl yere paralel getireceğiz? İnsan fiziği buna müsait değil.
3-Sırtımızın sapı neresi, gövdesi neresi? Bir de bunlar nasıl aynı gizaya gelir? Yoksa sap gövdeyi başka şeylerle mi karıştırdın?
4-Sırtımıza gelen neyi aşağı çekiyoruz?
5-Neyin önünü havaya kaldırıyoruz ve nereye kaymamasını sağlıyoruz?

İyi de SG gibi hafif bir gitarda o dediğini yapınca sap aşağı aşağı kayıyor. Hem bırakın, bu adam bir vida ile bile oynamasın, aklına girmeyin. Elindeki gitarı satacak daha.
Bc Rich Iron Bird ve çeşitli Jackson kv-rr larda denediklerimiz bu dediğimi,gitarın ne olduğunu bilmiyorum yoksa,fakat yapısal ve ya fiziksel hiç bir şekilde sıkıntı yaratacak bir işlem değil, en azından geri dönüşü var ve denemesi bedava :)

Bc Rich Iron Bird ve çeşitli Jackson kv-rr larda denediklerimiz bu dediğimi,gitarın ne olduğunu bilmiyorum yoksa,fakat yapısal ve ya fiziksel hiç bir şekilde sıkıntı yaratacak bir işlem değil, en azından geri dönüşü var ve denemesi bedava :)

SG'lerde pin bolt on bağlantı yerinin tam ortasına gelecek şekildedir ama, yine de sap kayar aşağı. işin garibi pini yukarı boynuza takınca bu sorun olmuyor. Teoride SG'nin pin yeri doğru ama pratikte yanlış işin garibi :)

Hoş, eger GRG Ibaneze takılmayacaksa ortada daha uygulayacak gitar da yok ya aslında :D

heads+up+strap+before+after+pic.jpg

Şimdi internette böyle birşey gördüm de, olay ne burda tam olarak :D

Gitarın o şekil durması gitarın tasarımı ile alakalı diye biliyorum. Mesela Esp Viper'da gitarı serbest bırakınca sap yere paralel olmuyor. Askıdan pek bir şey farkedeceğini sanmıyorum. Ağırlık merkezi ile alakalı. Ve çok ehemmiyetli bir olay.

Burda adam açıklamış.

Arkadaşımın LTD Viper'ında da aynı sorun vardı. (SG'lere çok benziyor) Askının pini söktük, sap ile gövdenin birleştiği vidalardan birine taktık. Şu an gitar nerede bıraksan orada duruyor.

Yaa, yaaa!! Di mi ama? Nasıl aklımıza gelmedi? Ben de diyorum benim SG niye yerçekimine kapılıp duruyor? Yalnız önerinde ilginç noktalar var:

1- Askıyı aldık omuza tamam.
2-Lakin "sırtımızı" nasıl yere paralel getireceğiz? İnsan fiziği buna müsait değil.
3-Sırtımızın sapı neresi, gövdesi neresi? Bir de bunlar nasıl aynı gizaya gelir? Yoksa sap gövdeyi başka şeylerle mi karıştırdın?
4-Sırtımıza gelen neyi aşağı çekiyoruz?
5-Neyin önünü havaya kaldırıyoruz ve nereye kaymamasını sağlıyoruz?

:DDDD hocam yanlış yazmışım.Askıyı tak sırtını değil, askıyı tak sırtına olacaktı :D Gitar yere paralel olacak yani herhangi bir ucu yukarı ya da aşağı bakmayacak.
askıyı iki parça gibi düşün.Bir bölümü vücudunun ön tarafında oluyor bi bölümü arkasında.O iki bölüm arasında omuzdan geçiş var.Yani kısaca bildiğin askı vücudunu sarıyor ya.Arkadaki bölümünü aşağı çekince ön tarafı havaya kalkacak işte :D

Ben 1 yil once 60 liraya deri aski aldim. Bir kac ay oncede kilitli burdu aldim. Bir kere okulda dusurdum ve headstock ta kirik olustu. Bende kilit aldim. 120 lira masrafla omurluk aski. Biraz soyuluyor sadece o kadar :D

Geri