Gitardan Net Sound Alabilme?!

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda MakeMeSpinn tarafından 5 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

 1. 1 yıldır gitar çalıyorum ama amfi ve gitardan istediğim temiz sesi alamadığım için neredeyse bırakma noktasına geldim. Amfiyle adamakıllı cover çalmaya kalkışmak tam bir eziyet; sürekli bir dip gürültüsü, eller serbest bırakıldığında tellerden gelen saçma sustainvari gürültü, çalarken bütün seslerin birbirine girmesi... Amfisiz çalmak daha zevkli geliyor artık.

  Tüm bunlardan kurtulmak için neler yapmam gerekiyorsa çabalamaya hazırım. Dip gürültüsü için manyetik mi değiştirmek gerek? Veya bir pedal? Yada sağlam pahalı bir jak kablo? Priz topraklamasında bir sorun yok. Durumu biraz daha anlatabilmek amacıyla saçmasapan bir video çektim, zor ama umarım birşeyler anlatabilir.
   
 2. Amfi ve gitar nedir? Video nerde?
   
 3. Pardon ya, videoyu forumdan eklemiştim ama yüklenmemiş. Şu linkten izlenebilir;

  https://vidd.me/v0Y

  Gitar: LTD MH 250 FloydRose Special Köprülü
  Amfi: Line 6 Spider 15

  Herhangi bir pedal veya prosessor kullanmıyorum ama şu sıralar daha makul seviyede temiz sound alabilmek amacıyla küçük çaplı pedal toplama niyetindeyim. Bu konuda da önerilere ihtiyacım var.
   
 4. Once gitarini akord et. Sonra amfinin gainini kis. Ucuz bir amfi kullaniyorsun. 8' speaker'a gore gayet iyi. Daha iyi sound daha fazla para daha kaliteli amfi demek.
   
  Osxfang3 ve MakeMeSpinn bunu beğendi.
 5. Gördüğüm kadarı ile birinci sorun, henüz çalışının, tuşenin oturmamış olması. Gitarda veya amfide sorun yok. Henüz gitara hakim değilsin. Ellerin klavyeye egemen olmamış. Belki yanlış model bir gitar kullanmaktasın. Videoda gitarı çok mu yukarıda tutuyorsun bana mı öyle geldi bilemedim. Ama bazı şeyleri temelden alıp tekrar gözden geçirmen gerek gibi geldi bana.
   
  MakeMeSpinn bunu beğendi.
 6. Selamlar,
  Bence sıralamak gerekirse;
  1- Aldığın bu kirli tonun birinci ve önemli sebebi tuşen. (% 80-90 neden bu)
  2- Amfide gain çok yüksek, biraz azaltmalısın, böylece dip gürültüsüde azalacaktır.
  3- Gitarın akordu bozukmu tam anlamayamadım, çünkü tuşe sorunlu.
  4- Dip gürültüsü konusunda eğer bir pedal almayı düşünürsen, sakın ama sakın ucuz yollu birşey alma, tonun iyice berbatlaşır. Tavsiyem ISP Decimator almandır.
   
  MakeMeSpinn bunu beğendi.
 7. Ton büyük çoğunlukla tuseden gelir. Tuseni de biraz geliştirmen lazim. Caldigini duyman duyduğunu calmandan daha önemlidir diye düşünüyorum.

  Onun haricinde ton olarak berrak bir ses alman için tavsiyem önce kaliteli kablolar kaliteli ekipmanlar kullanan , tellerini düzenli olarak değiştirip özellikle klavyeni her calimdan sonra rutin olarak temizlenen.

  Bunları iki unsur oturduğunda zaten belli bir seviyenin üstüne olacak calimin. Ton olarak daha yüksek bir tavsiye ise amfini ve gitarini gözden geçirmek.
   
 8. Line 6 spider gecen kullandim driveı baya gurultulu. Belki noise gate işini görür. Amfiyi degiş derim. Yeni baslayanlar icin guzel amfi ama sonra kotu. Amfiyi değiş paran olunca.
   
  MakeMeSpinn bunu beğendi.
 9. Hackeiommi; 3-4 aylık aradan sonra henüz 1 haftadır elime alıyorum gitarı. Hakimiyetimde problem olduğunu ben de kabul ediyorum. Sadece sounddan memnun olamıyorum. Videoyu çekerken gitar üstte kalmış, amacım görüntüden çok sesi paylaşmaktı. Değerlendirmen için teşekkürler.


  Tunckk; Çevremde genelde noise gate kullananlar var. Ama ben de daha kaliteli birşey düşünüyorum.
   

 10. Başlangıç amacıyla almıştım ben de. Şimdilik çok fena değil. Zaten biraz daha ilerleme kaydettiğim zaman değişmeyi düşünüyorum.
   
 11. Videoyu simdi izledim. Tavsiyem daha dusuk tempoda sarkilari temiz cikarmaya bak. Sag elinle boş telleri sürekli kapat. Sol elin bos parmaklarida ayni sekilde kullanabilirsin. Öesela power chordslarda orta parmakla ustyeki telleri kpatıyorum ben. Duruma gore bu tarz yuksek gainde diğer telleri kapat.
   
  MakeMeSpinn bunu beğendi.
 12. Gaini kısmak kesinlikle çözüm değildir. Kişisel zevktir bu, kimisi low gain çalmaktan hoşlanır kimisi de hıgh gaini yetersiz bulur boostlar. Tuşe konusundaki yorumlara katılıyorum ama siz dip gürültüsünden yakındığınız için bunu es geçeceğim, high gain kullanımı noise gate gerektirir, aksi taktirde dip gürültüsünden kurtulamazsınız. Mxr Smart Gate'e bir bakın, tonda en ufak bir bozulma yapmadan dip gürültüsünü yok etmeniz mümkün.
   
  Son düzenleme: 5 Temmuz 2014
  MakeMeSpinn bunu beğendi.
 13. Tavsiyeler için teşekkürler. Tuşe konusunu gözardı ettiğim doğru. Üzerinde çalışmam gerek
   
 14. Çok daha beterleri de olmuştur başlangıçta herkeste.. Gitarı bıraktıracak kadar sıktıysa, amfi ve pedal al, o kadar sıkmadıysa idare et tuşen geliştikçe amfi yetmemeye başlayınca değiştirirsin. Ben hiç denemedim ama sapa toka takma mevzusu var, sanırım boş tel sesini kesmek için.. Sağ elini köreltebilir yalnız.
   
 15. Gate e o kadar para dokmektense eldeki amfiyi satip üste para koyarak daha güzide bir amfi tavsiye ederim.

  Hem o içteki hevesi dizginler hem de çalarken zevk alirsin boylece daha çok calisirsin 1300 liraya tm60 satiyordu birisi mesela. Hem higain işlerine gider zira drive kanali zaten gt2 kivaminda . Clean kanali da oldukça güzel dediğim gibi blues dan hi hain işlerine her turlu gider.

  Transistörlü olduğu için lambalinin getirdiği masraf ve dertlerdrn de kurtulursunuz. Misal drive pedali alma derdi yok. Evde ses acamama derdi yok gibisinden.
   
 16. bence hepimiz memur olalım bu ülkede ne müziği değilmi :D
   
  caramon ve MakeMeSpinn bunu beğendi.
 17. Evet gitarı bırakma noktasına herkes gelmiştir başlangıçta. Ama mesela atıyorum, üçlü alternate picking egzersizlerinde saatlerce aralıksız çalışıp, tekrar tekrar deneyip belli bir bpm nin üzerine çıkamadığını görünce insan yeter artık diyebiliyor. Motivasyon konusu gerçekten önemli ama bunun açık ve kesin bir çözümü yok sanırım.
   
 18. Ben bir sıkıntı göremedim. Tonda sadece gain biraz fazla olduğu için elinin en ufak sürtmesi ses yapıyor. Bunun en güzel çözümü master volume olan bir amfide drive kanalındaki volume düğmesini kısıp master volume düğmesini açmak istediğin kadar açmak. Master sonuna kadar açık ve ses haala yetersiz ise o zaman drive kanalındaki volume level düğmesini yükselt. (Ben böyle çözdüm daha iyi bilen arkadaşlar illaki daha basit çözümler sunacaklardır.) Bir de önerebileceğim büyük hoparlörlü amfi kullanman. Çünkü küçükler de bass net çıkmayınca gain aşırı kirliymiş gibi kalıyor.
   
 19. Hoparlörün küçük. Hani 12" kadar detay alamaman, tonunun birz tiz veya vızıltılı kaçması normal. Bence, elinde 12" hoparlörlü, kalite olarak da Ibanez TBX seviyesinde bir amfi, daha geniş ton yelpazesine ulaşmak için de Line6 POD V2 alsan tonlar o zaman daha ayrıntılı, daha hacimli gelebilir.

  Spider serisi bazı gitaristlere yaramıyor ama POD hemen her gitariste ilaç gibi gelir. Bu şekilde kullanımda tonlar bana Spiderlardan daha doğal ve iyi geliyor. Ki ben başlangıçta yerli transistörlü amfi ve ardından da Marshall MG15 ile kullandım.
   
 20. EKLEME: Bu şekilde yazdım ki, ton sorununa belki ekonomik bir çözüm olabilir. Kötü, hoşa gitmeyen tonla çalmak da gitaristi soğutur.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş