Bas Gitarımın Tellerini Değiştiriyorum Ne Önerirsiniz?

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda coburn tarafından 9 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

 1. Uzunca aradan sonra bas gitarımın tellerini değiştirmeyi planlıyorum. Ama bu sefer önceden yaptığım gibi en ucuz teli almayacağım. 100 TL'ye kadar bütçem var. Özellikle de yumuşak bir tel istiyorum. Gitarımın marka ve modeli Fender Jazzbass V String. Tecrübeli bascı abilerimden tavsiyelerini bekliyorum. "Şu teli kullandım", "bu tel müthiş" dedikleriniz varsa, tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim :)
   
 2. Parlaklık, netlik ve uzun ömür istiyorsan Elixir. Ernie Ball'larda çok güzel ama çok kısa ömürlü bir "punch" var. Fender'in kendi telleri de iyidir, insanlar mağazalarda Custom Shop'ları, Amerikan'ları Fender tellerle deneyip de beğenerek alıyor.
   
  coburn bunu beğendi.
 3. Parlaklık ve uzun ömürlü diğer bir tercih Dean Markley Blue Steel serisi. Elixirin tonunun bir zaman sonra kapandığını hissettim ben , Daddarionun tonu kapalı ama rahat gelmedi bana. Ernie Ball sık sık deiğiştireceksen güzel tercih. Nasıl tonlar istiyorsun ona göre tel önermek daha doğru olur. O paraya ucuz olan 3-4 takım tel alıp sık sık değiştirirsen parlaklığı korumuş olursun , kayıtla uğraşıyorsan ve slap seviyorsan bu da iyi bir tercih olabilir.
   
  tugberkozdemir ve coburn bunu beğendi.
 4. Daha çok yumuşak rahat bir tel istiyorum slap kasmak için daha ideal oluyorlar, çok yormuyor. Ton çok da önemli değil çünkü parlaklığını koruduktan sonra amfiden duruma göre istediğim tonu alabiliyorum. Ama şöyle bir durum da var, ince ve yumuşak tel slap açısından rahat olsa da üst teller groove açısından pek iyi olmuyor deneyimlediğim kadarıyla, doğru mudur? Bana bu ikisini de verebilecek bi şey lazım. Umarım derdimi anlatabilmişimdir (n)
   
 5. Fenderin Marcus tellerine ve Deanlara bakmanızı tavsiye ederim. Zevkine uyar mı bilmem ama ben groove ve slap tonunu Deanda buldum.
   
  coburn bunu beğendi.
 6. Çok teşekkür ederim ona da bakayım :)
   
  Son düzenleme: 10 Temmuz 2014
 7. Bir de özellikle low action kullanıyorsanız tel numarasını biraz daha yüksek seçmenizde fayda var fret buzz dan kurtulmak için (Azaltmak için) :)
   
  coburn bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş