İnsan Neden Yaşamak İster?

'Forum Meydanı' forumunda thatanos tarafından 19 Temmuz 2006 tarihinde açılan konu

1. Yaşamak ölümden daha mı kolay birşey.Neden yaşıyoruz?Bunu gerçekten merak ediyorum

2. insan neden yaşar dogdugu ıcın yaşar bence dogdugu ıcınde kendı gecımını saglamak ıcın yasar yasaması ıcın calısması para kazanması gerekır yanı ınsan kısaca ölümün gelmesı için yaşar

3. bunların hiçbiri değil bence.bazen ölüm otobüse binip iş yerine gitmekten bile daha cezbedicidir.yani yaşamak için bir sebebimiz yok gibi geliyor bana.sanki bütün insanlık sözleşmiş bir şekilde kendini kandırıyor.

4. İnsan neden mi yaşamak ister? Bence asıl soru "İnsan yaşamak ister mi?" olmalıydı.

"Elimden gelseydi dünyayı küçümserdim,
    yuh derdim iyisine de kötüsüne de..
    Aslına bakarsak bu aşağılık yere
    Ne gelir, ne yaşar, ne de ölürdüm..."

5. zorunda olduğu için...
    dünyaya gelmişiz(istekli ya da isteksiz) önümüzde kendimizi öldürmek gibi de bir şans var (ki bence zayıflık)yaşamak zorundayız.hayatı sürdürmek dürümündayız.
    kendini kandırmakta olabilir. çünkü birşeyler için(para v.s.) çalışıyoruz. belki kullanamayabilirizde.
    sonuç olarak geldik ve çaba sarfetmeliyiz....

6. bence zayıflık değil hayatına son verme hakkını kullanmak,hatta bize verilmiş bir hediyedir bu.kısa süreli bir acıyla bütün ömür boyunca çekilecek acılara el sallama imkanımızdır intahar.ama bu yaşamayı beceremeyenlerin kabul edebileceği bir hediyedir.İntahar neden kötü dür?cevabını bilen varmı?

7. "Yaşam sadece ölümün bir başlangıcıdır..."

Neyse, daha bilimsel düşünün, insan biolojik bir canlıdır, bilimin önünde sadece bir "tür"dür.

Her tür kendi neslinin vrlığı, devamı, güçlülüğü ve bireysle canlılığı için yaşar.

Ölmek işini basite indirgeyenler için, size bir duvara doğru deli gibi koşup çarpmanızı öneririm. Eğer en ufak bir yavaşlama ve kendini koruma içgüdüsü göstermiyorsanız, sizin dediğiniz doğrudur ama sonnda bir yerini kanamamışsa, ölmekten korkuyorsunuz...

Yaşamak bir içgüdüdür...

CAJEMIR bunu beğendi.
  8. ^arkadaş doğru söylüyor, ölmek bir amaç değil, sadece sonuç olmalıdır, o bile olmamalıdır çünkü gözlerinizi sadece bir ömür boyu açabileceksiniz, güzel şarkıları sadece bir ömür boyu söyleyebileceksiniz, öldükten sonra, doğmadan önce neysek o olacağız, o yüzden madem bir kere geldik, en iyi şekilde ve hayatınıza sadece kendiniz sahip çıkarak yaşamayı bilin, nefes alabilmenin değerini bilin.

9. bence yaşamak için sebebi olmayan bir insanın yaşamını olmayacak beklentiler için sürdürmesi kısmen aptallıktır.

10. İşte sorun orda, yaşamak için sebebi olmayanın yaşaması değil, ölmek için sebebi olmayanın ölmesi aptallıktır...

Yaşamak için sebebi olmamak diye bir şeyden bahsedemezsiniz, biolojik canlıların yaşamak için sebepleri vardır. Ölmek için kendi varlığından daha önemli bir sebep bulursa bunu kabullenebilir. Bu da genellikle kahramanlık piskolojisidir.

11. aslında hiçkimsenin yaşamak için fazla nedeni yok bana kalırsa.Bunun için sebeb ne olabilirki,evlenmekmi?iş sahibi olmakmı?yada mutlu bir gelecek mi?Güzel şeylerin içinde küçük küçük çirkin şeyler gizli değilmi?

12. takılıyoz işte ya iyi gunde oluyo kotu gunde hayat boyle bişey keyfini çıkartmaya bakın zaten istesek te istemesek te ölücez

13. ben aslında yaşamın mı ölümün mü kolay olduğunu sormuştum?

14. Neden bu kadar karmaşıklaştırmaya çalışıyorsunuz olayı, gayet basit diyorum. Evlenmek, iş sahibi olmak, tercihe bağlı şeyler, yaşama amacıyla ne ilgisi var? Yaşamak olgusu, insanı bir hayvan gibi doğal koşullarında incelemeyi gerektirir.. İçgüdü..

Sen bi geyik neden aslandan kaçar sorusuna, çocuklarına bakması için yaşaması lazım mı dersin? Ya da o böcekleri yiyecek de doğal denge sağlanacak, onun kutsal bir amacı var o da farkında o yüzden yaşamak istiyor mu? Ya da bir bitki türü kendini korumaya ve çoğalmaya karşı adaptasyonlar geçirir?

Bu türlerin devamlılığı ile ilgili bir şey. Bireyin dışında tür kendinin geleceği ve varlığı için başkasını feda edebilir, eğer bilince sahipse kendini feda edebilir. Yaşam içindir. Yaşamak biolojik bir içgüdüdür, fazla felsefi düşüncelere gerek yok bence...

15. sen hiç bileklerini kesen bir aslan gördünmü?yada binanın üstünden atlayan.film izleyip ağlayan bir geyik gördünmü peki.insan hayvan değildir.hayvanlar düşünümez.biyolojide insan hayvanla kıyaslabilir ama insan hayvan değildir.Bunu sende biliyorsun,ben polomik yaratmak istemiyorum,çok basit bir soru sormuştum.

16. Anlamıyorsun, insan bilinçli olduğu halde, hayvani içgüdülerinden arınmış mı? Bunu iddia bile edemezsin. Ayrıca intihar eden hayvanların varlığı biliniyor. Sebeplerini bilemiyorum. Konunun onla ilgisi yok..

Ölmek mi yaşamak mı daha kolay.. Bileklerini kesmek ya da hap içmek intihar ya da ölmeyi seçmek değildir. Kurtulma umudunun var olduğu hatta özellikle kurtulunmak için yapılan piskolojik sorunlu insanların yaptığı harekettir. Tercih mercih gibi durumu haklı çıkartmaya çalışan fikirler öne sürülmesin.

Yaşamak zor olabilir, ölümü seçmek de kolay olabilir ama ölmek zordur. Çünkü yaşamak doğumla birlikte insana verilen emirdir, içgüdü... Ölmek ise bunu reddetmektir, daha güçtür... Daha önce dediğim duvara koşarak çarpma deneyini bir yapın isterseniz...

17. Aslında şöyle diyebiliriz: Yaşamayı seven insanlar için ölmek zordur, yaşamaktan sıkılmış ve yaşama sevincini kaybetmiş bir kişi için ise yaşamak ağır bir iştir, ölmek çok cazip gelir gözüne..

(Ayrıca hayvanlar da intihar eder örneğin balinalar toplu intihar edebilirler ya da akrepler tehlikeli bir ortamda kendi kendilerini sokarlar. sadece ufak bir bilgi :wink: )

18. İnsanlar neden yaşadığının kesin cevabını bulamayacağını anlayınca "din"(ler)i bulmuştur. Kimisi kendinden öcnekilerin bulduğu ya da kabul ettiği o dine inanır cevabı orada arar kimisi de dine inanmaz cevabı kendi aramaya devam eder...

Bence acı hissetmek hiçbişey hissetmemekten iyidir. Acının ardından sevinci yaşadığı zaman insan hiçbişey hissetmemiş olmayı ister mi? Bence istemez. Acı da sevincin değerini anlamak için gereklidir. Acı insanı hayata küstürüp ölümü cezbetmek yerine bu işe yaramalıdır.

19. valla ölmek isteyen ölsün bu sizin elinizde madem hayat ta yaşamak için sebep yok o zaman neden ölmüyorsun? bende bunu sormak istiyorum, zaten sen bunalımda gibisin yazılarından ve nick inden bunu hissettirdin bana (bu sadece düşüncem) kesin bileklerinizi yada gazla öldürün kendinizi uyuyarak acı duymadan ölmek isteyen varsa çeşitli tavsiyeler verebilirim.

20. bence insan hayal ettiği bir mutluluğu, aradığı bir güzelliği, hoşluğu bulmak için yaşar, gerisi yalandır. Belki hiç bulamaz aradığını. O zaman boşu boşuna yaşamışım der.

Bu Sayfayı Paylaş