Gitarın Klavyesine Hangi Cila Sürülür ?

'Müzik Endüstrisi' forumunda Line 6 tarafından 16 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba. Klasik gitarımın klavyesine cila sürmek istiyorum. Gitarın klavyesine hangi cila veya vernik kullanmam gerekir ? Şu video da cila mı vernik herhangi bir şey kullanılıyor ama bilimiyorum.
  Bu video daki gibi parlamasını istiyorum veya ona yakın.

  Öyle bir cilası olsun ki sesi fazla etkilemesin ve ince olsun. Bu konular hakkında bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mi ?
   
 2. Klasik gitarınızın klavyesinin ağacı nedir?

  Videoda tru-oil sürülmüş, saf makine yağı da denebilir fakat bizdekileri çok saf değil, bunun için özel yağlar mevcut. En pratiği kaliteli sprey akrilik verniktir. İnce ya da kalın olması sizin tercihinize bağlı. Az sürerseniz ince olur fakat çabuk yüzeyden çıkar. Dengeyi bulmak gerekir.
   
  Son düzenleme: 16 Temmuz 2014
  Line 6 bunu beğendi.
 3. Gitarımın klavyesi ıhlamur ağacı. Gitarımın tonununu fazla etkilemesin, sizin bildiğiniz bir ütün var mı ? Veya ahşap cilası mı kullanayım yoksa vernik mi veya sizin dediğiniz gibi yağ mı ?
   
 4. Klasik gitar? Ihlamur ağacı? Emin misiniz? Markası modeli nedir gitarınızın?
   
 5. Yağ farklı bir şey, vernik başka bir şey, klavyeye sürdüğünüz vernik tondan götürmez. Sadece dokunma hissiyatı değişecektir.
   
 6. Evet klasik gitar ,ıhlamur ağacı, eminim. Çok kaliteli bir şey değil gitar çalmaya yeni başladığım zaman almıştım. Bazı klasik gitarların klavyesinde ince bir boya vardır belki bilirsiniz o boya aşınmaya başladı bende klavyeyi zımparaladım. Şimdi de klavyeyi korumak amacıyla vernik,cila veya yağ gibi ürünler hakkında bilgi topluyorum. Bu konular hakkında sizin bilginiz var mı ?
   
 7. Eğer tona ve sese az bir etkisi olacak ise vernik kullanırım o zaman.
   
 8. Peki vernik kullanırken kaç kat atayım ve hangi vernik türünü kullanayım ? (Mat,Saten,Parlak)
   
 9. Keyfine göre at. Mat ya da parlak tercih edersen iyi olur. Diğeri zamanla alacalı bulacalı olabilir. Bazıları yapışkan olabiliyor, onu iyi araştırıp al. Kaliteli bir laquer olursa iyi olur. Birkaç kat atabilirsin. Önce 1 kat, 20 dk bekle 2. bir kat at. Sonra 24 saat kurusun, aynı işlemi tekrarla. Tamamdır.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş