Floydroselu Gitarın Tel Yüksekliği Köprüden Mi Yoksa Sap Ayarından Mı Yapılır ?

Yalnız başlık aşırı mühendislik yüzünden komaya girmek üzere. :) Ya sap ayarı sap ayar vidasından yapılır, tel yüksekliği köprüden. Allaşkına hanginiz telleri yükseltmek için sap ayarına saldırır? (Eğer gitarın ekstrem bir problemi yoksa)

Maalesef bu konuda sizinle anlaşabilmemiz mümkün değil. Daha anlaşılır olabilmek adına size örneklerle açıklamaya çalıştım fakat bunda da başarılı olamadım. 1 mikron birşeyi değiştirmez yazmışsınız, son bir örnek vererek ifade edeyim. eğer standart durumu 1 ile ifade edecek olursak ve 1 micronluk sapmayıda hesaba katarsak bakalım aynı şey olacakmı ?
1+0,001=? sizce 1 micron değişiklik yapıyormu yapmıyormu, yapmıyor diyorsanız ilimi bilimi matematiği inkar etmiş olursunuz. Sizin demek istediğiniz "1 micronluk sapma gözardı edilebilir bir değerdir" mantığıysa, bu sizin tercihiniz ve görüşünüzdür. Fakat bunu, böyle olsada olur olmasada olur diye diye burada yazarsanız, insanları yanlış bilgilendirmiş ve yanlış yönlendirmiş olursunuz. Burada yeni başlayan arkadaşlarımızda mevcut onların yanlış bilgiler ile donanması hoş olmaz. Ayrıca micronluk sapmalar önemli değilse hiçbir etkisi yoksa sağlam firmalar neden bunun üzerinde kafa patlatıyor, milyon dolarlar harcıyor ? Neden hep daha iyisine ulaşmaya çalışıyor ?
Bütün bunları inkar etmek, ben o firmanın tüm mühendislerinden daha iyi biliyorum bu işi anlamına geliyor. O zaman gerçekten bu firmaların yöneticileri aklından zayi. Hiç o kadar özen göstermelerine gerek yok, o kadar mühendis çalıştırıp milyon dolarlık yatırım yapmalarına gerek yok. Özetle aptallar yani.
Bakım konusuna gelince, 25 yıldır bende gitarlarımın bakımlarını ve ayarlarını kendim yapıyorum. fakat bazı işlemler varki bunları yapabilmek için birtakım ekipmana cihaza ve o konuda ayrı bir tecrübeye ihtiyaç var. Örneğin leveling, ben bu işlemi kendim yapamam, bu nedenle bu tarz bir ihtiyacım olduğunda luthier e giderim. Ha siz bunlarıda yapabiliyorsanız o zaman sözüm yok, ama sizde benim gibi yapamıyorsanız, affınıza sığınarak tavsiyemi yinelemek isterim. Yeni bir gitar aldığınızda mutlaka bir luthier e gösteriniz. Takdir edersinizki bakım ve ayar konusu, limon yağı ve Floyd Rose ayarından ibaret değil.

Hangi sağlam gitar üreticisi 1 mikron hassasiyetle gtar üretiyormuş söylerseniz biz de bilelim... 1 mikron göz ardı edilebilir dediğimde yanlış birşey söylemiş olmadığım gibi, kimseyi de yanlış bilgilendirmiş olmam...

Öte yandan "Aslında her gitar aynı kalitede olsa micron seviyesinde ölçümlendirilerek imal edilse böyle bir sorun olmaz. İşte kaliteli gitarların farkı bu noktada ortaya çıkıyor. Kaliteli gitarlarda perde yükseklikleri vs. micron hassasiyetinde ayarlandığı için tel yüksekliği konusunda çok daha kararlı sonuçlar ortaya çıkıyor" demek insanları yanlış bilgilendirmek oluyor... Ben bunun yanlış olduğunu belirttim ve kendi tecrübemi yazdım... Tekrar soruyorum, hangi gitar üreticisi 1 mikron hassasiyetle gitar üretiyor? Yazın bilelim... Ona göre de aptal olup olmadıklarını konuşalım...

Hangi sağlam gitar üreticisi 1 mikron hassasiyetle gtar üretiyormuş söylerseniz biz de bilelim... 1 mikron göz ardı edilebilir dediğimde yanlış birşey söylemiş olmadığım gibi, kimseyi de yanlış bilgilendirmiş olmam...

Öte yandan "Aslında her gitar aynı kalitede olsa micron seviyesinde ölçümlendirilerek imal edilse böyle bir sorun olmaz. İşte kaliteli gitarların farkı bu noktada ortaya çıkıyor. Kaliteli gitarlarda perde yükseklikleri vs. micron hassasiyetinde ayarlandığı için tel yüksekliği konusunda çok daha kararlı sonuçlar ortaya çıkıyor" demek insanları yanlış bilgilendirmek oluyor... Ben bunun yanlış olduğunu belirttim ve kendi tecrübemi yazdım... Tekrar soruyorum, hangi gitar üreticisi 1 mikron hassasiyetle gitar üretiyor? Yazın bilelim... Ona göre de aptal olup olmadıklarını konuşalım...
Tavrınızın gereğinden fazla agresif olduğunu ve bilgi paylaşmak yerine kendi doğrularınızı ve hatalı tecrübelerinizi baskıladığınızı görüyorum. Bu nedenle daha fazla tartışmayı uygun bulmuyorum. Eğer sizi tatmin edecekse; ayar, klavye, perde vs. konularını ben yanlış biliyormuşum siz beni aydınlattınız teşekkür ederim.
Şu, perdelerin hassasiyetle yerleştirilmesi konusunda ciddi yatırım yapan firmaları sormuşsunuz, yatırımlarının ne kadar olduğunu bilmiyorum doğal olarak ama örnek isterseniz MC, Suhr, Vigier sonrasında ESP ve Gibson diyebilirim. Tabi bunlarıda yanlış biliyor olabilirim siz şimdiden kusura bakmayın.
Ek olarak; micron seviyesinde ayar yapılırken genelde lazerli sistemler kullanılıyor ve bu cihazlar oldukça pahalı. Yatırımları nedir diye belki örnek istersiniz onuda yazmış olayım.

Son düzenleme:
Tavrınızın gereğinden fazla agresif olduğunu ve bilgi paylaşmak yerine kendi doğrularınızı ve hatalı tecrübelerinizi baskıladığınızı görüyorum. Bu nedenle daha fazla tartışmayı uygun bulmuyorum. Eğer sizi tatmin edecekse; ayar, klavye, perde vs. konularını ben yanlış biliyormuşum siz beni aydınlattınız teşekkür ederim.
Şu, perdelerin hassasiyetle yerleştirilmesi konusunda ciddi yatırım yapan firmaları sormuşsunuz, yatırımlarının ne kadar olduğunu bilmiyorum doğal olarak ama örnek isterseniz MC, Suhr, Vigier sonrasında ESP ve Gibson diyebilirim. Tabi bunlarıda yanlış biliyor olabilirim siz şimdiden kusura bakmayın.
Ek olarak; micron seviyesinde ayar yapılırken genelde lazerli sistemler kullanılıyor ve bu cihazlar oldukça pahalı. Yatırımları nedir diye belki örnek istersiniz onuda yazmış olayım.

Benim amacım tatmin olmak değil ki... Tecrübemi yazdım... Sizin sorularınıza gayet acık ve net cevap verdim, ama siz vermediniz... "1 mikron önemli mi?" dediniz "hayır" dedim... Siz de, "1 mikron bile önemli, sağlam firmalar bu hassasiyetle gitar üretiyor, bunun için milyon dolar harcıyor, aptallıklarından mı?" derseniz, insanın aklına ister istemez "hangi firma" sorusu geliyor...

Benim sorum da zaten, "Şu, perdelerin hassasiyetle yerleştirilmesi konusunda ciddi yatırım yapan firmalar" değildi... Direk 1 mikron hassasiyetle üretim yapan firmaları sordum çünkü benim bildiğim böyle bir firma yok ve siz olduğunu iddia ettiniz... Bu sorum da sizi gücendirdiyse kusura bakmayın... Ben de başka birşey yazmayacağım... İyi bayramlar...

Benim amacım tatmin olmak değil ki... Tecrübemi yazdım... Sizin sorularınıza gayet acık ve net cevap verdim, ama siz vermediniz... "1 mikron önemli mi?" dediniz "hayır" dedim... Siz de, "1 mikron bile önemli, sağlam firmalar bu hassasiyetle gitar üretiyor, bunun için milyon dolar harcıyor, aptallıklarından mı?" derseniz, insanın aklına ister istemez "hangi firma" sorusu geliyor...

Benim sorum da zaten, "Şu, perdelerin hassasiyetle yerleştirilmesi konusunda ciddi yatırım yapan firmalar" değildi... Direk 1 mikron hassasiyetle üretim yapan firmaları sordum çünkü benim bildiğim böyle bir firma yok ve siz olduğunu iddia ettiniz... Bu sorum da sizi gücendirdiyse kusura bakmayın... Ben de başka birşey yazmayacağım... İyi bayramlar...
Mesajımda "Aslında her gitar aynı kalitede olsa micron seviyesinde ölçümlendirilerek imal edilse böyle bir sorun olmaz" şeklinde yazmıştım. 1 micron sözü sonradan ortaya çıktı konu ilerleyişine göre. 1 micron bile değişikliğe neden olur demiştim sonraki mesajlarımda ve örneklemeye çalıştım. Siz 1 micron sözüne takılmışsınız. :) Ama örnek verdiğim firmalar gerçekten micron seviyesinde çalışıyorlar.
Sizede iyi bayramlar...

Geri