El Yapımı Wah

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda du riechst so gut tarafından 26 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

 1. Evet arkadaşlar uzun zamandır el yapımı wah olayıyla uğraşıyordum. Diğer tür pedalları kopyalamak kolay olsa da wah yapmanın kendine has zorlukları var. Çünkü wah mekanik bir aksamda bulunduruyor. Ayrıca her adam akıllı bir wah devresinin içinde bir bobin var. Ev ortamında ne o mekanşk sistemi yapmak mümkün, nede Türkiye'de o bobini bulmak mümkün. Daha öncede wah yapmayı denemiştim. İlk önce internette 'light wah' diye aratınca bulabileceğiniz projeyi yaptım. Ancak devre sanki bir wah değil de treble booster gibi çalışıyordu ve ayağı algılarken pek iyi sonuçlar gösteremiyordu. Yani sonuç hüsran olmuştu. Ardından morleyin çok eski bir pedalını yaptım fakat onunda ilkinden hiç bir farkı yoktu. Geçen hafta ise başka bir devre keşfettim. Önceki yaptıklarım hep opamp üstüne kuruluydu. bu ise transistor kullanıyordu. Bende denemekten zarer gelmez dedim.Fenada sonuçlar almadım.Devre bu:
  DIY Proximity Wah | DIY Guitar Freak

  Bunun üstünde biraz daha çalıştım. Devre normalde insanı algılayacak şekilde tanıtılıyor ama pilin + kutbunuda algıladığını fark ettim. Sonuçta anten kısmına bir bakır plaket bağlayıp pedalın gövdesine, pilin + kutbuna bakır plaket bağlayıp onuda ayakla bastığımız yere ekledim. Sonra bildiğiiz çamaşır mandalının ne kadarda waha benzediğini fark ettim [​IMG] Ve gövdeyle, ayak bastığımız yeride mandalla birbirine tutturdum[​IMG]
  devre üstündede bir kaç yere pot, komitatör falan ekleyip modifiye yapmaya çalıştım ama pekde hoş olmadı bunlar. Dolayısıyla bunların ayrıntısına girmiyorum. Orjinal haline sadık kalın bence. Pedalı bypass etme işini röle ile hallettim. o röleyi ise gövdeye bağlı olan bir reed röle ile kontrol ettim. Reed röle mıknatıs ile tetiklenen bir anahtar. ayak bastığımız yerin altınada bir mıknatıs yerleştirdim. pedala hiç basmıyorken mıknatıs reed röleyi tetikliyor ve röle bypass olacak şekilde anahtarlanıyor. pedalı birkaç milim ittirince mıknatıs reed röleden ayrılıyor ve pedal devreye giriyor. Wahımız switchless bir wah yani. Aşağı bir tanede video atıyorum fakat çalım kötü kusura bakmayın. Çünkü hayatımda wahı adam akıllı ilk kez o videoyu çekmeden bir gün önce kullandım[​IMG]

  Bu arada neden metal kutu kullanmadın diyenler olabilir. Devreyi metal kutuya yerleştirdiğimde devre kutudan etkilendi maalesef. Bende mecburen ahşaptan yaptım.

  https://drive.google.com/folderview?...nM&usp=sharing   
  wolkN, halililkay, izzzyy ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 2. hocam cok saglam olmus elinize saglık benim gibi öğrenci arkadaşlara cok yardımcı olacak bir kaynak olmus ne zamandır arıyodum boyle bişey lütfen yardımlarını eksik etme :D ingilizcem yok denecek kadar az o yüzden linktekinden bişey anlamadım ama elektronik öğrencisiyim yapabilirim bunu bana devresini verebilirmsiniz
   
 3. sounds good...
   
 4. onceki yaptığın wahlar ın potu 50k ise, 100k deneyebilirsin. Ben wh10umda 100k kullanıyorum.
   
 5. linkteki yaziyi tekrar okudum. önemli olan ksimlari şöyle :
  layoutta gösterilmiş olan 22 nf yanlis. yerine 2.2 nf gelecek. ayrica devrenin anten ucu gnd den mümkün olduğunca uzakta dursun diyor.
   
 6. evdeki kısıtlı imkanlarla malesef potlu wah yapamadim.
   
 7. Ustam ben bu devreyi yapacam gercekten helal olsun size ama nerden baslayacam bilmiyorum
   
 8. daha once devre kurdunuz mu hic? kurmadiysaniz bundan once biraz daha basit devrelerle baslayin bence. tonepad Sitesindeki beginner projelerden başlayabilirsiniz.
   
 9. Elektronik teknolojisi okuyorum devre kurdum elektronige hakimim
   
 10. o kadar zor bir devre degil zaten
   
 11. 2devre kolay halledilir bana pedal kismini anlatirsan cok memnun olurum mesela role falan demissin ya onu anlamadim
   
 12. türkiyede 9 bacaklı switch bulmak zor, muhtemelen onu çözmek için yaptı (pedalı açıp kapamak için).
  bakır plağı anten gibi kullanıyorsun, yani theramin gibi bir şey oluyor. aynı mantık zvex wah probe da var. zaten internette wah probe klonu diye geçiyor. aynı olayı fuzz factory nin stab kontrolünü led ve ldr ile değiştirerek yaparsan fuzz probe oluyor etc etc.
   
  smonCristo bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş