Axe Fx 22 Vs Apogee Jam 96k(for Bias) Vs Kemper Profilin Amp

Sevgili arkadaşlar ,
60 yaşına merdiven dayamış ve hala bu işlerden kopmamış bir insan olarak diyorum ki ; lütfen bu dijital işlerine fazla bulaşmayın ve analog'dan kopmayın.
Çünkü unutmayın ki gerçek müzik akustik ve analog temelli müziktir.
Bu arada ; Apogee , kendi kategorisinde üst düzey ürünler üreten seçkin bir firmadır. Ama kendi segmentindeki firmalarla karşılaştırıldığında karekter olarak daha
dijital sound verdiği, bu işi bilenler tarafından her zaman belirtilmiş bir gerçektir.
Dolayısıyla ( mesele Apogee meselesi değil ) ; prensip olarak , her ne kadar pratiklik ve esneklik sağlıyorsa da dijital teknolojiye hayır dememiz lazım.
Yoksa sonunda o güzelim müzik mahvolacak. Mahvolduğunu anladığımızda da iş işten geçmiş olacak.

Şöyle bir test yapma şansım oldu.
Bu tamamen işlemci gücüyle alakalı birşey.
Iphone 5. iPad 2 ve iPad air e Aynı programı yükledim sonuçlar inanılmaz farklı iphone 5 te aldığım ses yolculukta kenarda köşede ıdare edecek bir ses yani çok hoşuma gitmedi. Aynı ayarlarda iPad 2 biraz ben burdayım dedi.
Fakat iPad air e taktığım zaman işin rengi değişti.
Boss gt 100 pedal kullanmış biri olasak o aleti aratmadı diyebilirim

Merhabalar,
Yukarıdaki msjınızı okuduktan sonra Ipad air ve ipad 4. nesil işlemcilerine bakındım. Pek çok özellikleri benzer olmasına rağmen farklı işlemciler tercih edilmiş. Ipad Air A7 (64 bit mimariye sahip A7 çip ve M7 hareket yardımcı işlemci) işlemci kullanıyorken, Retina Ekranlı Ipad A6X (Dört çekirdekli grafik işlemciye sahip çift çekirdekli A6X çip) işlemci kullanmakta. Bazı sitelere göre A6X bazılarına göre ise A7 çok daha iyi bir işlemci.
http://cpuboss.com/cpus/Apple-A7-vs-Apple-A6X-(APL5598)
http://versus.com/tr/apple-a6x-vs-apple-a7
(işlemci karşılaştırmaları için yukarıdaki linklere bakabilirsiniz).

Ayrıca bende dün Irig HD almış bulunmaktayım ve şuanda bir Ipad modeli almak peşindeyim. Ama sizin bu mesajınız tamamen düşüncelerimi yeniden gözden geçirmeme sebebp oldu. Aklımda ipad retina ekranlı mini modeli ya da standart model retina ekranlı ipad almayı düşünüyordum. Fakat demeniz sonucunda air düşünmeye başladım.
Malesef internette Irig ya da JamUp için ipad / iphone / imac karşılaştırmaları bulunmuyor.
Ayrıca şunuda düşünüyorum acaba bu bahsettiğiniz fark JamUp için geçerli olup, irig hd için geçerli olmayabilir mi?

Video'da anlatıldığı gibi film izlerken de kullanabilirsin, salonda dururken evin hanımının yadırgamayacağı bir tasarıma da sahip aslında kabin+yazılım satıyorlar. Hadi ondan biraz daha hallice diyelim.

Bu aletler belki axe fx türevlerine fiyat/performans açısından rakip olabilir ama bir soldano,road king,powerball,jcm 800 ile yine alakası yok. 40 yıllık tüp işi ile yine aynı tadı ver(e)miyor. Bu cihazlar tuşeyi de öldürüyor aslında " dijital dijital bu, olmaz bununla " derken anlatılmak istenen de bu sanırım. Videodaki gitarist ile atıyorum x kişisi ünlü gitaristi,virtüözü her neyse alın aynı şeyi çalın desen aradaki fark dağlar kadar olmaz ama iş lambalıya gelince fark ortaya çıkıyor. Yahu ben her saniye virtüöz ile kıyas edecek kadar çalmıyorum tele biraz yamuk bassam da ses düzgün gelsin, penanın tele sürtünme sesini de duymayı vereyim pinch harmonik vs ile işim olmaz dersen yine bir çözüm düşük volume'da çalışabilmen de bir avantaj. Hele ki ipad,iphone yazılım ile cepte her yere taşıyabiliyorsun eyvallah o da güzel de işte fast food yiyecekle ev çorbası, anne pilavı karşılaştırması gibi oluyor. Tuşeni, o andaki ruh halini tamamen gitara,sound'a aktaramıyorsun gibi geliyor bana. Bilmiyorum belki sorun bende :)

Şu firmalar evinizin odanızı pratik olarak yapıştırma olmadan, takmalı-geçirmeli yalıtım malzemesi ile nasıl en ucuza mal ederiz de satarız işine niye girmiyorlar ki ? Bizi de lambalı keyfine daha ucuza tattırırlar fena mı ? şu axe fxlere 3000 tl vereceğime aynı paraya 20 m2 odayı fıstık gibi yalıtırsın biraz daha biriktirir güzel bir lambalı alır keyfine bakarsın. Evi kiralık olanlara da yalıtım malzemesini yapıştımadan takmalı geçmeli nasıl yapacaklarsa onlar düşünsün şöyle 100 tane ürün program var bir tane buna kafa yoran yok yahu. Çok mu eski kafalıyım bu konuda bilemedim ??

Son düzenleme:
Şartlar da bazı şeylere zorluyor ama. Benim gibi evcil gitaristin lamba, ton peşinde koşması ne kadar mantıklı diye kendimi sorguluyorum. "10 metrekarede çalan adamım, 30-40-50-100 watt amfi neyime?" diyerek Ceriatone'dan Blackstar HT-1'e döndüm. Belki bir gün Peavey Transtube'e de dönebilirim veya POD ile de devam edebilirim. O yüzden dijital çözümlere de soğuk bakmıyorum. Gilmour veya Vai gibi çalsam bile, kime pazarlayacım ki tuşemi sonuçta?

Ha, manyaklığım, GASım tutar, mangırım olur, 100 watt ENGL falan alabilirim. Kendimi hemi ayıplar hemi de çalarım ama :D

Tabi tüplü amfilerin yeri ayrıdır ama ben dijital teknolojiyede çok sıcak bakıyorum. Zamanında Apartman katında akustik bateri sevdasına tüm odayı akustik strafor ve piramit süngerler ile yalıtımlamış biri olarak malesef bir süre sonra yalıtım işi yalan oluyor :) Evinizin odası, stüdyo gibi pencerisz olmadığı için illaki pencere açılıyor, pencere açık kaldıkça da o piramit süngerler öyle bir toz tutuyor ve temizlemesi o kadar meşakatli ki bi süre sonra sağlığınızın bozulması içten bile değil. Yazın odanın cehennem gibi olması ayrı mevzu. İşin içine klima mlima dahil olması gerek. Ben kendim artık toz yüzünden astım olmaktan korkup bi süre sonra mecburen söktüm. Hala 5 koli piramit sünger ve akustik strafor yıllardır büromuzda duruyor, Çürümüş bile olabilir. Kısaca yalıtıma harcadığım para çöpe gitti. Şimdiki aklım olsa "akustik baterinin yeri ayrı yaaa" diye diretmez yalıtıma harcadığım parayıda ekler roland yada yamaha dijital davul alır paşalar gibi çalardım. Akustik sevdasına mort olduk anlayacağınız :) Lambalı amfi olayıda birebir aynı şekil. Bu sefer geçmişte düştüğüm hataya düşmedim, düşmemde...

Öte yandan axe fx, kemper gibi cihazları steve vai'den tutun metallica'ya, petrucci'den tutun dave mustain'e kadar birçok gitarist ve grup kendi stüdyolarında, albüm kayıtlarında hatta büyük açık hava konserlerinde dahi kullanıyor. Bu adamlar 50.000 kişi karşısında yada yüzbinlerce sattığı albümlerinin kayıtlarında tuşe hissiyatını dert etmiyorda, benim gibi grammy peşinde koşmayan, apartman dairesinde oturup, bi göz odada olabildiğince kısık sesle kendi kendime gitar çalan biri niye dert ediyim :) akustik bateride düştüğüm hataya düşüp dijitale hayır deyip yalıtım + lambalı kafa kabin e 6000 7000 tl (belki daha fazla) harcamak, içinde bulunduğum koşulda yapabileceğim en büyük yanlış olur. Müstakil evim vardır, garajı vardır, bodrumu vardır alırım istediğim güçte istediğim soundu veren kafaları kabinleri takılırım. Ama kaçımızın sosyal ve maddi açıdan böyle bi imkanı var? En azından benim yok ve seçim yaparken ilk planda bu durumumu düşünmem gerekir. Benim elime geçen ay deneme amaçlı bir bugera 6262 + 2x12 kabin geçti, attenuator falan fayda etmedi. Amfi normal pedalsız attenuatorsuz kullanıldığında istediğim soundu veriyordu. Fakat apartman dairesinde oturduğum için attenuator ile kullanmak zorundaydım ve ne denersem deniyim attenuatorsuz yakaladığım tonun yanına bile yaklaşamadım. Attenuator ile istediği tonu alan varmıdır? Tabiki vardır, zevkler ve renkler sonuçta.

Şimdi referans monitörü + vst/ir ile apartman dairesinde 10 numara sonuç alıyorum. Kemeri bikaç ay daha sıkıp ilerde bi axe fx 2 alabilirsem benden iyisi yok :)

Son düzenleme:
Merhabalar,
Yukarıdaki msjınızı okuduktan sonra Ipad air ve ipad 4. nesil işlemcilerine bakındım. Pek çok özellikleri benzer olmasına rağmen farklı işlemciler tercih edilmiş. Ipad Air A7 (64 bit mimariye sahip A7 çip ve M7 hareket yardımcı işlemci) işlemci kullanıyorken, Retina Ekranlı Ipad A6X (Dört çekirdekli grafik işlemciye sahip çift çekirdekli A6X çip) işlemci kullanmakta. Bazı sitelere göre A6X bazılarına göre ise A7 çok daha iyi bir işlemci.
http://cpuboss.com/cpus/Apple-A7-vs-Apple-A6X-(APL5598)
http://versus.com/tr/apple-a6x-vs-apple-a7
(işlemci karşılaştırmaları için yukarıdaki linklere bakabilirsiniz).

Ayrıca bende dün Irig HD almış bulunmaktayım ve şuanda bir Ipad modeli almak peşindeyim. Ama sizin bu mesajınız tamamen düşüncelerimi yeniden gözden geçirmeme sebebp oldu. Aklımda ipad retina ekranlı mini modeli ya da standart model retina ekranlı ipad almayı düşünüyordum. Fakat demeniz sonucunda air düşünmeye başladım.
Malesef internette Irig ya da JamUp için ipad / iphone / imac karşılaştırmaları bulunmuyor.
Ayrıca şunuda düşünüyorum acaba bu bahsettiğiniz fark JamUp için geçerli olup, irig hd için geçerli olmayabilir mi?
Bende apogee jam var by cihaz posltlve grld ile mukenmel anlasiyor.
Fakat irigin urunu olan amplitubeden hic iyi verim almadim o yuzden positive grid tercih ederim islemcl cok onemli ne kadar Ekmek o kadar kofte air almaya calisin. Keske cihaz olarak apogee jam96 k alsaymissiniz ama irig hd de cok iyi dir bu aklini celmesin.

Aradaki fark kolay kolay anlaşılmaz, ama kesinlikle mikrofon girişinden girilenleri tercih etmeyin her yerde yorumlarda dip gürültüye sebep olduğu söyleniyor. iRig Pro var bende de Jamup ve bias şeklinde ufak tefek sahne işlerimi onla görüyorum hatta o kadar abarttım ki pedal bile yok elle geçiyorum patchleri çalmayı bırakıp alet edevat taşımayayım diye.

Aradaki fark kolay kolay anlaşılmaz, ama kesinlikle mikrofon girişinden girilenleri tercih etmeyin her yerde yorumlarda dip gürültüye sebep olduğu söyleniyor. iRig Pro var bende de Jamup ve bias şeklinde ufak tefek sahne işlerimi onla görüyorum hatta o kadar abarttım ki pedal bile yok elle geçiyorum patchleri çalmayı bırakıp alet edevat taşımayayım diye.
Bu aleti deneyen varmi bilmiyorum ama apogee gercekten bu iste basarili ilk aldigimda kulaklikla denedim cok hosuma gitti
Ertesi gun deli cesarti gosterip g system I almadim programa iPad Air ve apogee ile gittim;) o gece ayiptir soylemesi bir tip aldik akillara zarar :) apogee nin parasi cikti ;)) apogee in g system out artik :p saka maka g system ile kiyaslama terbiyesizligi yapmayacagim AMA tonlar I kadar iyiki farki ancek Müzik kulagi cok Sağlam olan insanlar alir. Alin bu aletten Dursun kosede harika ten cok tatli aletler fena is goruyor

Bende apogee jam var by cihaz posltlve grld ile mukenmel anlasiyor.
Fakat irigin urunu olan amplitubeden hic iyi verim almadim o yuzden positive grid tercih ederim islemcl cok onemli ne kadar Ekmek o kadar kofte air almaya calisin. Keske cihaz olarak apogee jam96 k alsaymissiniz ama irig hd de cok iyi dir bu aklini celmesin.

Aslında benimde ilk tercihim Apogee 96K idi fakat sadece mydukkan üzerinden ürünü bulabildim ve tam alacakken Irig Hd'yi amazon fiyatına satan birisine rastlayınca hemen atladım :) Açıkcası gerek internetten yorumları okuyarak gerekse videolara bakarak Apogee 96K'nin daha iyi olduğu kanısı bende de uyandı fakat aradaki fark şu aşamada benim için büyük bir fark ifade etmeyecek. Sonuçta şanslıysam ayda 1 2 gün gitarımı elime alabiliyorum ve gittiğim yerlere gitarımı götürsem dahi amfi vs götürmek imkansız oluyor. Bende bu sebeple gitarla birlikte taşıyabileceğim bir sistem arıyorken tanıştım.
Sonuç olarak tüm bunlar göz önüne alınınca Irig / Apogee gibi alternatifler bana oldukça makul göründü... Ürünü aldım fakat 2-3 ay sonra Türkiye'ye döneceğimden o zamana kadar kutusunda bekleyecek :/
Bir an önce denemek ve kullanmak istiyorum. Ayrıca sizden de kayıt konusunda yardımlarınızı isteyebilirim ileriki zamanlarda :)

Aslında benimde ilk tercihim Apogee 96K idi fakat sadece mydukkan üzerinden ürünü bulabildim ve tam alacakken Irig Hd'yi amazon fiyatına satan birisine rastlayınca hemen atladım :) Açıkcası gerek internetten yorumları okuyarak gerekse videolara bakarak Apogee 96K'nin daha iyi olduğu kanısı bende de uyandı fakat aradaki fark şu aşamada benim için büyük bir fark ifade etmeyecek. Sonuçta şanslıysam ayda 1 2 gün gitarımı elime alabiliyorum ve gittiğim yerlere gitarımı götürsem dahi amfi vs götürmek imkansız oluyor. Bende bu sebeple gitarla birlikte taşıyabileceğim bir sistem arıyorken tanıştım.
Sonuç olarak tüm bunlar göz önüne alınınca Irig / Apogee gibi alternatifler bana oldukça makul göründü... Ürünü aldım fakat 2-3 ay sonra Türkiye'ye döneceğimden o zamana kadar kutusunda bekleyecek :/
Bir an önce denemek ve kullanmak istiyorum. Ayrıca sizden de kayıt konusunda yardımlarınızı isteyebilirim ileriki zamanlarda :)
Ayda 1-2 gun cok az dostum :/

Malesef yapacak bir şey yok :/ İş güç sebebiyle ayda 1-2 gün zaman ayırabiliyorsam şanslı hissediyorum kendimi...
Bakalım belki gittiğim yerlere gitarımı alırım artık. Ne de olsa Irig Hd ile sound'umu yanımda taşıyabileceğim :)

Ayrıca müsait bir zamanınızda Apogee hakkında video ve detaylı yorumlarınızı bekliyorum :)

Malesef yapacak bir şey yok :/ İş güç sebebiyle ayda 1-2 gün zaman ayırabiliyorsam şanslı hissediyorum kendimi...
Bakalım belki gittiğim yerlere gitarımı alırım artık. Ne de olsa Irig Hd ile sound'umu yanımda taşıyabileceğim :)

Ayrıca müsait bir zamanınızda Apogee hakkında video ve detaylı yorumlarınızı bekliyorum :)
Bugun jamı alalı 1 ayı geçti bu arada apogee jam96k modeli yanlış olmasın.
Öncelikle uygulama olarak pozitive grid kullanıyorum 3-4 exp paketinin ve jam up Pro paketini aldım yetiyor artıyor bile.
Ilk tecrübem şu oldu.
Bi kere apogee irigin uygulaması olan ikmultinedia ile inanılmaz uyumsuz.
Şahsen ben ikdan hiç randıman alamadım.
Zaten adamlar demiş. Irıg HD için tam verim diye.
Sergey golovin in videosunda bile apogee bias kullanıyor.
Gelelim bias a.
50 lik referans aktif monitörler ile tam duyumda sonuc müthiş.
O soldano orange bogner mesa vb gibi amfı modellemelerini inanılmaz hissettiriyor.
Ben çok keyif alıyorum.
Seyahate giderken diğer evde 2+1 sistem var jamı tableti ve gitarı alıp aynen devam:)
Ikinci tecrübem iphone 5 ve iPad air farkı.
Dağlar kadar fark vAr.
İşlemci çok önemli. Şu an dünyada iPad air tablet olarak öncü ve en verimli soundu ondan alıyorum.
Apogeeye verdiğim para helal hoş olsun hiç bu kadar beklemiyordum.
Dip ses sıfır ayrıca posırıve grıdın uygulaması o kadar zevkli ve kullanımı rahatki.
Jam track olayına bitiyorum.
Buradan kendime şu özeti çıkardım.
Ben sahne müzisyeniyim ve gidip bir stüdyoda albüme çalmıyorum.
Axe fx gibi cihazları programa götüremeyiz.
Yazık günah.
Çünkü apogee beni öyle bir aldıki gercekten çok doğru bir karar verdıgımi düşünüyorum.
Bence bu işle uğraşan herkes edinmeli.
Apogee yada irig HD mutlaka ıyı kötü deneyin.
Ama imkan varsa kesinlikle apogee jam96k.

Son düzenleme:
Sevgili arkadaşlar ,
60 yaşına merdiven dayamış ve hala bu işlerden kopmamış bir insan olarak diyorum ki ; lütfen bu dijital işlerine fazla bulaşmayın ve analog'dan kopmayın.
Çünkü unutmayın ki gerçek müzik akustik ve analog temelli müziktir.
Bu arada ; Apogee , kendi kategorisinde üst düzey ürünler üreten seçkin bir firmadır. Ama kendi segmentindeki firmalarla karşılaştırıldığında karekter olarak daha
dijital sound verdiği, bu işi bilenler tarafından her zaman belirtilmiş bir gerçektir.
Dolayısıyla ( mesele Apogee meselesi değil ) ; prensip olarak , her ne kadar pratiklik ve esneklik sağlıyorsa da dijital teknolojiye hayır dememiz lazım.
Yoksa sonunda o güzelim müzik mahvolacak. Mahvolduğunu anladığımızda da iş işten geçmiş olacak.
Dijitaldir bunun adı, şeytan bunun neresinde ?

Analoğa tabıkı hiçbirşey yetişemez ama bu kadar ufak bir aletin bu kadar genıs yelpazesı ve ton yakınlıgı olması artı bu kadar taşınabilir olması bence gerçekten kullanılabılır yapıyor.
Son birkaç haftadır programlarımı apogeeyle yapıyorum ve çok keyıf alıyorum.
Programa goturdugum bır gıtar bır tablet bu kadar.
Size bır sahne kaydı koyacagım ve tonu duymanızı sağlayacagım.O zaman birçok kişinin bazı soruları cevaplanacaktır umuyorum.

Geri