Bir Amfinin Gücünü Artırmak

Şimdi yapılabilir bu tasarıma bağlı ama bu iş deveye hendek atlatmak kadar zor da olabilir. Amfini tasarımı çok önemli, tam verimle çalışan bir ampli ise sıfırdan tasarlamak gibi olacak. Amacın nedir bunu istemekte ki 20 watt zaten çok ciddi bir güç, dogru speaker kullanımıyla her ortamda yeter.

1) Adamın amplifikatör transistörlü. O yüzden tüplülerden örnek vermeyin veya paralel tüp ekleme gibi tavsiyelerde bulunmayın. En basitinden tüplü bir P/P devresinde çıkış tüplerine paralel birer tüp daha eklerseniz çıkış empedansı değişir. Trafoyu da değiştirmezseniz 8ohm çıkışlar 4ohm çıkışlara dönüşür. Ayrıca MESA'lardaki trafo tasarımı da farklı. Bunu daha önce Furkan ile tartışmıştık çıkışlara farklı yükler takma konusunda.

2) 120W modelin şemasını buldum (buradan veya buradan) ve çıkış katı entegreli değil, yani ayrık transistörler ile yapılmış. 20W modelinde de öyle olacağı kanaatindeyim. Ayrıca çıkış gücü 20W olacak diye 20W transistörler seçilmez. Emin olun, adamlar en az 40-50W lık transistörler ile yapmıştır (En azından kendi tasarımlarımda öyle yapıyorum).

3) Çıkış katı push/pull olduğu zaman gerilim kazancı yaklaşık 1 olduğu için, bu devreyi süren VAS (Voltage Amplifier Section) değiştirilerek çıkış gücü belirlenir (Buraya giren gerilimin maksimum değeri biliniyorsa tabii). Ama daha önce de dediğim gibi, burada besleme gerilimi çok önemli. Mesela 2. maddede verdiğim şemada besleme ±40V gibi bir değer. Dolayısıyla 8ohm yük için 150W çıkış bile almanız muhtemel. Eğer 20W modelde de böyle geniş bir marj varsa, neden mümkün olmasın?
Eğer dediğin gibi ise olabilir fakat besleme gerilimini arttirdin teoride daha çok güç uretiyorsun ama gerilim amplisinden gelen sinyalin genligi hala aynı ?? Bir de besleme trafosu her halükarda değişecek güç mevzusu yüzünden, 2 kattan fazla toleranslı trafo koymamislardir herhalde.

Eğer dediğin gibi ise olabilir fakat besleme gerilimini arttirdin teoride daha çok güç uretiyorsun ama gerilim amplisinden gelen sinyalin genligi hala aynı ?? Bir de besleme trafosu her halükarda değişecek güç mevzusu yüzünden, 2 kattan fazla toleranslı trafo koymamislardir herhalde.
İşte ben de onu söyledim ta ilk mesajda. Pre katına dokunulmayacak ve oradan gelecek maksimum gerilim belli. O yüzden, güç katındaki sürücünün (VAS) çıkışı değiştirilerek yük gerilimi -dolayısıyla güç- artırılabilir. Bunun için de besleme gerilimi uygun olmalı elbette. Çünkü mesela 8ohm yükün 20W güçteki gerilimi yaklaşık 13Vac, 40W için ise yaklaşık 18Vac olacak. Güç katının besleme gerilimi ±25V olsa bile yeterli. Tabii bir de besleme trafosunun gücü mevzuu var. 50W trafo sardırılmış olsa...

20W gücün yetmeyişi mevzuunu ben de dile getirdim ama adam anlamıyor :D Derdini anlatmış burada: http://turkrock.com/konu/51407/#post-942237 "Sesi açıyorum, bayağı yükseliyor ama gen az" demiş. Amplifikatörde bir dert olmasın?

arkadas sanirim sesi arttirdikca sesin kirilmasinda ve yuksek seste clean alamamaktan sikayetci.
bence hic amfinin icini bozmayin. bilen birine istediginiz gucte poweramp yaptirip onu send ve hoparlor arasina baglayin.

Drive kanalı ile clean kanal arasında fark olması normal kazanç farkı var ama clean kanal sesi yetmiyor diyecek kadar fark olması garip geldi bana da. Tabi tasarımla da alakalı ama sıkıntı da olabilir.

Drive kanalı ile clean kanal arasında fark olması normal kazanç farkı var ama clean kanal sesi yetmiyor diyecek kadar fark olması garip geldi bana da. Tabi tasarımla da alakalı ama sıkıntı da olabilir.
arkadas sanirim sesi arttirdikca sesin kirilmasinda ve yuksek seste clean alamamaktan sikayetci.
bence hic amfinin icini bozmayin. bilen birine istediginiz gucte poweramp yaptirip onu send ve hoparlor arasina baglayin.

Valla şöyle ki benim amfininin distortion knobunu çevirmeden asıl cleanini volüme'u açarak son ses elde edince aldığım ses düşük.
Distortion'ı 4-5 civarında açarak amfiyi drive'a sokmadan hala clean kalarak headroomun içinde olarak :D ses yüksekliğini baya artırabiliyorum o yeter bak sahneye.
Ama bu seferde asıl cleanle gain katılmış clean arasında bir karakter farkı oluyor.
İşte ben asıl cleani yani sadece volüme knobunu açarak distortiona dokunmadan aldığım cleani daha bi çok seviyorum asıl jazz chorus cleani o çünkü.
Bilmem anlatabildim mi? :)

Neyse ne.

Sadece şunu sorayım çünkü bu iş beni aşacak.

Beslenme gerilimidir falan ben okudum yorumlarınız anlayabildim az buçuk :D

Tamam 40 watta çıkaracak gerilim şeysi yok ona bi girdik mi zaten olay pek zahmetli gibi gözüküyor.

Ama basit bi işlemle en azından 5 watt kadar artırılabilir mi gücü?

Simdi olayi anladim amfiye de baktim fakat yanlis bir cozum uzerinde durmaktasin. Cunku:
1. Oyle bir amfi ki amfinin birak semasini, manual bulmak bile neredeyse imkansiz. Bu sekilde birak uzerine islem yapmayi fikir belirtmek bile vakit kaybi.
2. Amfinin speaker capi 8' belki 8 den bile kucuk, manual bulamadigimdan net soyleyemiyorum. Bu sartlarda ses seviyesinin ve hacmin yetersiz olmasi gayet normal.

Cozume gelirsek su sekilde: enerjini bu ampliye uyacak 12' speakerli guzel bir kabin bulmak icin harciyorsun, daha sonrasinda ampliyi kabine nasil baglayacagini ogrenmek icin burda baslik aciyorsun ve sorunun cozuluyor.

Simdi olayi anladim amfiye de baktim fakat yanlis bir cozum uzerinde durmaktasin. Cunku:
1. Oyle bir amfi ki amfinin birak semasini, manual bulmak bile neredeyse imkansiz. Bu sekilde birak uzerine islem yapmayi fikir belirtmek bile vakit kaybi.
2. Amfinin speaker capi 8' belki 8 den bile kucuk, manual bulamadigimdan net soyleyemiyorum. Bu sartlarda ses seviyesinin ve hacmin yetersiz olmasi gayet normal.

Cozume gelirsek su sekilde: enerjini bu ampliye uyacak 12' speakerli guzel bir kabin bulmak icin harciyorsun, daha sonrasinda ampliyi kabine nasil baglayacagini ogrenmek icin burda baslik aciyorsun ve sorunun cozuluyor.
2x6 inc hoparlorleri var hocam. 2x10 watt. İki ayri power amp.
Elbette 1x12 daha hacimli olacaktir zaten yukarda konustuk benim vox 1x12 nt var icindede celestion greenback var.
Benden onceki sahibi 2x12 ye bagliyormus.
Dedim ben ugrasmam arkadan kabloyu sök cikar falan.
Satin almadan once cihan dusmez hocami aradim.
Amfi hakkinda konustuk.
Kabin cikisi da yaparim dedi bana :)
Ay sonu ankaradan istanbula donerken eskisehirde evine ugrayayim diye dusunuyorum
Veya kargolayacagim 15 gun sonra. :)

Beni 4x12yle studyoda mikrofonsuz (davul davul davul)
1x12yle de mikrofonlayarak universite konserlerinde cleande ses yuksekligi olarak karsilasa yeter.
Hatta studyoda olmasada goturmesemde olur sart degil.

Son düzenleme:
Benim bahsettigim seyde tam olarak kabin cikisi. Rahat 12' speakerlar ile rahat rahat istegini karsilar. 6' nedir ya, ses ciktigina sukret :D
Hehehe :D
Sen suna cevap verebilirmisin sayin hocam bu konu kafami kurcaliyor:
Simdi ben ayni 1x12 speakerle, cleani 15 watt blues juniordan mi daha yuksek seviyede alirim yoksa 20 watt jazz chorustan mi? Size gore ss de olsa benim amfi olmali. Ben cozemedim bu bilimselligi? :D

Bu dedigin tamamen mumkun, cok da dusundugun kadar zor bir is degil.
Ben yapiyorum zira bunu su an gelistirdigim bir urun sayesinde, her turlu amfide kullanilabiliyor.
Yanliz cok ucuz olmayacak, en az bi $400 gozden cikartman lazim.
Ilgilenirsen ozel mesaj atabilirsin bana.

Evwt yapilması çooooook zor veya imkansiz olmasi muhtemel bir soru ile karsinizdayim.
Elimizde oyle dunyada bile arasak zar zor denk gelebilecegimiz 20 wattlik bir solidstate amfi oldugunu varsayalim. (Soracagim soruyu lambali amfiler icinde cevaplarsaniz genel kulturumuz artar :) )

Biz bu amfinin bir modifiye ile en usta kisilere vererek her turlu paraya kiyarak, gerekirse amfinin kozmetigini hice sayarak, gucunu artirabilir miyiz?
20 wattlik amfiyi tonunu hic bozmadan 40 watta cikarabilir miyiz?

(Amfi icin bknz: Roland Jazz Chorus 20)

Bu dedigin tamamen mumkun, cok da dusundugun kadar zor bir is degil.
Ben yapiyorum zira bunu su an gelistirdigim bir urun sayesinde, her turlu amfide kullanilabiliyor.
Yanliz cok ucuz olmayacak, en az bi $400 gozden cikartman lazim.
Ilgilenirsen ozel mesaj atabilirsin bana.
Üstat iyi de 400 dolar verdikten sonra sadece ses doygunluğu için sizin aleti neden alsın? Bunu bir eleştiri olarak algılamayın lütfen ama 400 dolara amfi alarak da sorunu çözebilir. Sizin elektronik bir proje geliştirmeniz adına saygım sonsuz fakat günümüzde maliyeti düşünmeden bir girişim yapmak pek doğru gelmiyor bana. Ayrıca sorunu yada başlığı açan arkadaş en başta amfisinin speaker'ının çapını belirtse daha uygun olurdu.

Üstat iyi de 400 dolar verdikten sonra sadece ses doygunluğu için sizin aleti neden alsın? Bunu bir eleştiri olarak algılamayın lütfen ama 400 dolara amfi alarak da sorunu çözebilir. Sizin elektronik bir proje geliştirmeniz adına saygım sonsuz fakat günümüzde maliyeti düşünmeden bir girişim yapmak pek doğru gelmiyor bana. Ayrıca sorunu yada başlığı açan arkadaş en başta amfisinin speaker'ının çapını belirtse daha uygun olurdu.
Abi lutfen, yapma.

Geri