Amfi Önerisine Ihtiyacım Var.

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda YouGuysSuck tarafından 5 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

1. Gitarım Schecter Hellraiser c-1 special. Genelde metal çalmaya çalışıyorum. Bundan önce line 6 spider 30w, roland micro cube gibi amfileri kullanabildim. Artık bir lambalı amfi düşünüyorum ama pek bilgim yok açıkçası.

Blackstar ht1r düşünüyorum. Ama internet her ne kadar yardımcı olsa da bir o kadar da köstek oluyor. Nedense her aleti övenler kadar bir de yerin dibine sokanlar var. Bunun için bilir kişilerden yardım istiyorum.:D

2. Metal yapıyor olsam fiyat performans blackstarı tercih ederdim. Butçenide yazda ona göre arkadaşlar tavsiyede bulunsun :)

Son düzenleme: 5 Ağustos 2014
  3. evet butce nedir?

4. Bütçem 400-450. Şimdilik en azından. İkinci el blackstar bu fiyatlarda sanırım?

5. Bahsettiğiniz fiyatlarda blackstardan başkası sizi paklamaz gibi. Fiyatın 10 katları ciğvarına çıkabilseniz ton sevme durumunuza göre mesa mini recto yada engl ironball tam ömürlük olurdu gerçi...

patlakkulak bunu beğendi.
  6. Ht1 iyidir id15tvp yede bakın dijital ama bence piyasadaki en iyi digital amfi lamba tonlarını taklit edebiliyor

7. Fiyatinin on katlari civarina cikabilse zaten ikinci el triple rectifier alir hatta bir de kabin bulur, mini rectifieri ne
    yapsin ustadim? Bu arada bir aydir @J-P ile mini rectifiera kabin begendirmeye calisiyoruz denemedigimiz kabin kalmadi hala icimizi pirpir ettirecek bir ton elde edemedik o bakimdan asla omurluk bir amfi degil, omurluk amfi dedin mi Peavey JSX gibi olmasi lazim her kanalinda bulbul gibi sakiyacak Mini Rectifier fena degil ama hepsi o kadar. Bir de 400 lira butce ile ilan acip 4000 liraya cikabilen kimse dunya tarihinde daha olmamistir haliyle forumda da olmaz. Blackstarlar da tam olarak lambali amfi sayilmaz bu arada; icinde solid state phase inverter mi ararsin opamp destekli drive kati mi hepsi girla...

Son düzenleme: 6 Ağustos 2014
    doyle35 bunu beğendi.
  8. 3-5 tane lambali amfi modelini bir kenara koyarsak Tech 21 tm30 veya 60 her zaman lambalilara gore daha iyi secim olacaktir hele hele metal calmak icin. Lambali amfi bakacaksan da bence alabildigin en yuksek wattli olanini al en dusugu degil ki senin butce ile pek mumkun degil. 100watt ev icin de studyo icin de gayet ideal daha mantikli bir karsi arguman bile duymadim. Neyse ozetler isek biraz daha bekleyip Tech21 pesine dussen en iyisini yaparsin.

9. 100w fazla fazla geldi. Hem bütçe olarak da uymuyor

10. Sana zaten dual rectifier onermiyorum dikkat edersen senin pesine dusecegin cihaz tech21 TM 30 olmali. Uzun yillar kullanabilirsin cok ozel olanlari haric lambali amfilerin ayni lezzeti verecegini de sanmiyorum deneyimle de sabit.. Bu alet hakkinda ne soylesem az. 100 watti one surmekten kastim eve 100 cok gelir evde buyuk amfi olmaz tad alamazsin asil ev icin maksimum 10watt olmali diyenlere bir cevap olsun diye. Biz de apartmandayiz ve hep buyukbas besliyoruz lakin tadi daha guzel.

Grundar bunu beğendi.
  11. vox anfilerede bakmanizi oneririm.

12. Önerdiğiniz modeli var mı?

13. vt serilerine bakabilirsiz ,vt 20 ve vt 40 var. Bulabilirsen vox ad50 vt modelinede bi bak eskilerdendir ama hi gain modellemesi metal calman icin idealdir.

14. Yani üstat elinize dilinize sağlık bu konu benim de çok dikkatimi çekiyor. Lambalı amfi deniliyor birçok transistör, bir yığın entegre vs. dolu ama adı lambalı amfi. Sadece Blackstar amfiler de değil meşhur bir çok lambalı denen amfilerde aynı vaziyette. (Marka bildirmek istemiyorum zira hemen bir tartışma çıkıyor). Hatta biraz ilgilendiğim için dikkatimi çekiyor devrelerinin resimlerini inceliyorum öyleki zamanla değişmesi gereken filtre kapasitörleri bile değiştirlmesi son derece güç (devre boardının tamamen sökülmesi gerekiyor bir çok alakasız devre eşlemanlarının lehimleri ile beraber) bir şekilde monte edilmiş. Tabi herhangi bir arızalanan devre elemanının değişimide aynı güçlükle karşı karşıya. Benim bildiğim daha doğrusu Lambal Amfi denildiğinde devre elemanlarının noktasal bağlantılarla yada plexi denen bağlantılarla devresi yapılmış amfiler geliyor.

Bu Sayfayı Paylaş