Ibanez RG2550

bundan bir sene önce 2550 almaya niyetlendiğimde bu forumda 2550 ile ilgili hiç bişey bulamamıştım.iyiki bu başlık yoktu ozaman :D
gerçekten çok tatlı alet .aşık olmuştum zamanımda.umarım bide 2550 im olur :roll:

arkadaşlar ben de 2550 alıyorum-üzerine de seymour duncan sh-5 ve neck için sh-2 almayı düşünüyorum,sizce nası olur??genelde herkes evo takmış ama ben solo gitarist değilim sert tonlar arıyorm siz ne önerirsiniz?

Jem'le rg2550 ne alaka yahu.

2004'e kadar olan jemler'in saplari tek parca maple+abanoz. 2004 ve sonrasi 3parca maple+rosewood. klavye modelleri zaten en bastan farkli. rg2550'nin klavyesi daha dar ve arkasi-onu duz wizard prestige klavye, jumbo fret. jemin daha genis, ve oval jem prestige klavye, 6105 fret.
jem'in potlari ve switch'leri dimarzio.
rg'nin esiginin arkasi derin degil, esigin arkasinda elinizi sokabileceginiz bosluk da yok. klavyede 21 sonrasi scalloped yok. rg basswood govdeli, jem alder govdeli. tinilari ayirtedicidir bu iki malzemenin. evo takmakla jem olmuyor yani o gitar.

her iki gitari da kullanmis olanlar zart diye anlar zaten bu farklari. kucaginidaki hisleri bile o kadar farkli ki. aradaki fiyat farki da burdan geliyor.

bunlar bazi teknik detaylar. gorunus farklarina gecmiyorum bile.

edit: rg2550'nin kendi sinifinin en iyi gitari olduguna katiliyorum o ayri. hakkaten iyi gitar.

ya ben birşey sormak istiyorum ayrıca cevaplarsanız ÇÇçççoook sevinicem
ya bende de jem var ama tam verim aldııma inanmıorum ankarada caidden gönül rahatlaıyla ayar yaptırabilcem yer varmıdır?
hani böyle elinden bu tarz gitalar çok geçmiş ve harbi sallayarak yapan???
Cevaplarsanız gerçekten çok sevinicem
Herkese kolay gelsiinnn!!!!

Kenan Turgut'a güvenebilirsin her konuda, ne gibi bir ayar istediğini bilmiyorum ama Kenan Abi halleder diye düşünüyorum, ben açıkcası kendi gitarımı Kenan Abi dışında kimseye emanet etmem, gözüm arkada kalır... :)

İzmir Caddesi, Turtes Pasajı'nın alt katında, Evrensel Müzik'te bulabilirsin Kenan Turgut'u...

Kolay gelsin... :)

2550

İyi günler.bir 2550 sahibi olarak bi sorum var cevaplarsanız çok sevinirim.tremolo sistemiyle ilgili.rose umla sap yönünde istediğim gibi oynayabiliyorum, tellerin gevşediği pesleştiği yön.terim olarak ismini bilmiyorum anlamışsınızdır.ama ters yönde kullanamıyorum telleri gerip bıraktığım zaman akordu kaçıyor.tekrar boşalttığım zaman ancak akord kendine geliyor.bu sorunla ilgili bi çözüm bileniniz varmı acaba?benim kullanım hatalarımla alakalı olabilir mi?çünkü yabancı forumlarda bu gitarla ilgili öyle sorunların olmadığını okumuştum.benimkiyle aynı 2006 modelleri için yapılmış yorumlar...tellerin tamamını söküp yeni takım takıyorum bazı arkadaşlar tek tek sökülüp yada köprüyü gergin tutması için arkasına bi kütle koyupda takılması gerektiğini söylüyor.bunla alakalı olabilir mi acaba?şimdiden çok teşekkürler...

Re: 2550

niflheim demiş ki:
İyi günler.bir 2550 sahibi olarak bi sorum var cevaplarsanız çok sevinirim.tremolo sistemiyle ilgili.rose umla sap yönünde istediğim gibi oynayabiliyorum, tellerin gevşediği pesleştiği yön.terim olarak ismini bilmiyorum anlamışsınızdır.ama ters yönde kullanamıyorum telleri gerip bıraktığım zaman akordu kaçıyor.tekrar boşalttığım zaman ancak akord kendine geliyor.bu sorunla ilgili bi çözüm bileniniz varmı acaba?benim kullanım hatalarımla alakalı olabilir mi?çünkü yabancı forumlarda bu gitarla ilgili öyle sorunların olmadığını okumuştum.benimkiyle aynı 2006 modelleri için yapılmış yorumlar...tellerin tamamını söküp yeni takım takıyorum bazı arkadaşlar tek tek sökülüp yada köprüyü gergin tutması için arkasına bi kütle koyupda takılması gerektiğini söylüyor.bunla alakalı olabilir mi acaba?şimdiden çok teşekkürler...

Şimdi bu sorunun 2 sebebi olabilir

1-Ya kilitler tellerini tutamıyor
2-Köprün telleri gerdiğinde eski pozisyonuna dönemiyor.

Bunları şöyle anlayabilirsin.

1-Gitarını akordladıktan sonra, kilitler kapalıyken akord kollarını çevir, telleri sıkacak şekilde ama çok fazla çevirme kopartabilirsin. Sonra akorduna tekrar bak, akordunun değişmemesi lazım :) Eğer değişiyorsa dediğim gibi kilitler telleri tutamıyor demektir...

2-Gitarın arkasındaki yayların olduğu bölmenin kapağını aç, köprünün hareketini engelleyecek bir şeyler olup olmadığına bak, yayların arasında veya ordaki demir bloğun yolunda hareketi engelleyecek bir şey olup olmadığını kontrol et eğer yoksa gitarı kucağına dik bir şekilde oturt ve kolu geri çek, yani telleri ger. Bir ihtimalle yaylarının uçları ordaki demir bloğa olması gerektiği gibi girmediği için sen telleri gerdiğinde, yani yayları gevşettiğinde yaylar yuvalarından çıkıyordur ve tekrar köprüye bastığında da geri giriyordur (ters yönde hareket ettirdiğin zaman düzeliyormuş ya akordun ;) ) Eğer sorun buysa o yayların demir bloğa giren uçlarını hafif eğerek telleri gerdiğinde yerlerinden çıkmamalarını sağlayabilrsin. Ya da sırf bu iş için aparatlar bile var alabilir ya da kendin bir tane yapabilirsin yayları oraya sabitlemek için :)

Kolay gelsin..

Bir de istersen imzamdaki linke bir göz at, belki işine yarayabilir :)

Öncelikle çok sağol cevabın için.İlki değil kesinlikle kilit sisteminde bir problem yok.Yani mantıklı dediklerin ve başka birşey olamaz gibi geliyor banada.Ama yaylarda gözle görebildiğim bir hareket yok bahsettiğin türden.Yada dediğim gibi ben göremiyorum.Bunun için aparat dediğin tam olarak ne, nerde bulabilirim?Aslında ilk olarak bu işten gerçekten anlıyacak bir luthier a mı götürmeliyim?Ben Bursadayım açıkcası bilmiyorum kimse.Belki Ankara yada İstanbula gidebilirim bu iş için.Birde son olarak diğer 2550 sahiplerinin yorumlarınıda bekliyorum böyle bir sorun yaşıyorlar mı acaba?
DaveMustaine daha öncede okumuştum floyd rose la ilgili başlığını gerçekten çok faydalı tebrik ediyorum :)

Re: 2550

niflheim demiş ki:

Eşikte boşluk kavramını açıklayayım önce; aynen senin bahsettiğin gibi, relatif olarak akortta herhangi bir bozulma olmamasına rağmen (tüm tellerin aynı yöne doğru ton değiştirmesi, incelmesi ya da kalınlaşması)eşik bıraktığımız yere dönmez, elimizle götürüp eski yerine koyduğumuzda ise ideal yerinde durur. İncelen ya da kalınlaşan tonlar eski haline gelir. Bunun birkaç sebebi olabiliyor.

Eşiğin edge-pro'dur muhtemelen, öncelikle eşiğin yan taraflarında dikdörtgen şeklinde görülebilen bıçakların gövdeye paralel durup durmadığını kontrol et, eşiğin ideal pozisyonu o dikdörtgenin gövdeye paralel durduğu andır.

Hala boşluk(treshold) oluşuyorsa eğer yaylarını değiştirmeyi dene.

Eğer hala boşluk oluşmaya devam ediyorsa daha ciddi bir problemin var demektir; teller takılı iken eşiği çok fazla indirip kaldırdıysan, eşiğin gövdeye yaslandığı vidaya (telleri yüksekliği ayarını yaptığın vida) tutunan bıçakların aşınmış ve sivri halini yitirmiş, kütleşmiş olabilir. Bu bıçakların üstte olanı düz, alttaki ise ovaldir, eşiği yerinden çıkarttığın zaman rahatlıkla görebilirsin vidalara yaslanan kısımlarını. Ön taraflarını incelediğin zaman aşınıp aşınmadığını kontrol edebilirsin. Bu zamanla aşırı tremolo kullanımından da kaynaklanabilecek bir durum. O bıçaklar kütleştikçe eşikte boşluk oluşacaktır, eski konumunu sen müdahale edinceye kadar almamakta diretecektir eşik. Eğer problem bundan kaynaklanıyorsa bir luthier'e götür, o bıçakları zımparalayıp eski haline getirecektir.

aşınmadan vs önce aklıma gelen ilk soru: telleri takarken yeterince gerdirip havasını alıyor musun? gerdirmeyle akord kaçması için iyi bir neden yeterince esnetmeden tel takmak.

bir de şu tellerin tamamını kesip değiştirme alışkanlığı sakat. slash'in neden les paul kullandığını biliyor musun? appetite for destruction için kayda girerken tek gitarı olan charvel'in üzerindeki telleri eski bulan produktör mike clink telleri değiştirmesini istiyor, o da telleri kesiyor ama yenisini takacakken sap atıveriyor, bulabildiği tek gitar prova yaptıkları garajın arkasındaki dükkanında les paul kopyaları üreten max'in kendine yaptığı 59 kopyası oluyor, vs vs. olmaz olmaz oluverir :)

Telleri gerdiğim zamanki köprü pozisyonuyla, boşalttığım zamanki köprü pozisyonu arasında çok az bi fark var sanırım var la yok arası.eşiği indirip kaldıran vidalardan olabilir sanırım problem.kendim indirmiştim eşiği hata mı ettim acaba? PhoibosApollon zımpara filan demişsin açıkcası içim elvermiyor luthier olsada :( Herkesn luthier a mı yaptırıyor bu ayarlarını yoksa benim bir hatam mı oldu acaba? PhoibosApollon özele mesaj attım bu arada tanışıyoruz seninle :D

secks demiş ki:
aşınmadan vs önce aklıma gelen ilk soru: telleri takarken yeterince gerdirip havasını alıyor musun? gerdirmeyle akord kaçması için iyi bir neden yeterince esnetmeden tel takmak.
Tam anlıyamadım?Yayları germem mi gerekiyor takmadan önce?O zaman bütün telleri sökmeminda anlamı kalmaz tek tek değiştirmem gerekiyor dediğine göre sanırım?Ama tam anlamadım açıklayabilir misin?
Ayrıca bir iki kez eşik ayarlarıyla oynayınca aşınacak kadar kalitede malzeme kullanılıyorsa bu gitarlarda verdiğim paraya yazık.2000 öncesi ibanezlerin daha kaliteli olduğu son modellerin işçiliğinin iyi olmadığını çok duymuştum.Belkide doğrudur

Hayır yeni telleri ilk taktığın zaman telleri iyice gerdirmelisin. Bunu sapın değişik yerlerinde bend yaparak ve sağ elin ile tutup klavyeden uzağa doğru çekerek yapabilirsin.

Onun dışına yukarıda değinildiği gibi köprünün gövdeye paralel ayarlı olmasına dikkat et. Yaylar da biri diğerinden daha sıkı olmamamalı.

Birde köprünün gövdedeki vidalara dayandığı yerlere vazelin gibi br şey sürersen işe yarayabilir.

çok basit. telleri takıp akordu yaptıktan sonra telleri elinle çektire çektire (kopartmadan) esneteceksin. doğal olarak akordun kaçmış olacak. tekrar akordladığın zaman teller maksimum esnekliğine yaklaştığı için sorunun büyük ihtimalle çözülmüş olur.

evet, telleri tek tek değiştir. saptaki ani gerilim değişimi iyi değil.

Anladım yeni tel takımından bahsediyorsunuz.Yok onun farkındayım onunla alakası yok.Yani tellerimde çok yeni sayılmaz.Ama vazelin mantıklı deniyeyim onu.Ve birdahakine ayrı ayrı takacağım telleri.Çok sağolun arkadaşlar tekrardan umarım işe yarar zira can sıkan bir durum...

Ha şöyle birşey de var telleri bırakayım kendi kendine oturur deme oturmaz.
Bu işlemi yapman gerekli yani.
Telin oturmadığını şöyle anlarsın bend yaptığın zaman köprü öne gelir ya buraya kadar normal fakat tel yeterince esnetilmediği için hedef notaya çıkabilmek için normalden fazla bend yapman gerekir. Akordu yapıp kitlersin hiç kolu kullanma fakat sağlam bendler yap değişik tellerde eğer akord kaçmışsa tel oturmamıştır.

niflheim demiş ki:
secks demiş ki:
Tam anlıyamadım?Yayları germem mi gerekiyor takmadan önce?O zaman bütün telleri sökmeminda anlamı kalmaz tek tek değiştirmem gerekiyor dediğine göre sanırım?Ama tam anlamadım açıklayabilir misin?
Ayrıca bir iki kez eşik ayarlarıyla oynayınca aşınacak kadar kalitede malzeme kullanılıyorsa bu gitarlarda verdiğim paraya yazık.2000 öncesi ibanezlerin daha kaliteli olduğu son modellerin işçiliğinin iyi olmadığını çok duymuştum.Belkide doğrudur

Teller takılıyken eşik yükseklik ayarıyla oynanmaması tavsiye edilir normalde, o vidalara ve bıçağa çok büyük bir basınç uyguluyor çünkü teller ve yaylar. Vidalar dönerken bıçakların aşınması gayet doğal, metal sonuçta, her gitarda olacaktır bu problem. Kendi gitarımda bıçakları hafif makina yağıyla yağlarım, iyi sonuç veriyor ve ömrünü uzatıyor kesinlikle.

Ama için rahat olsun, bıçak törpüleme gitara zarar verecek bir işlem değil, iyi bir luthiere gösterirsen problem olmayacaktır. Gitar yeni sayılır olmasına rağmen bu kadar erken bu problemi yaşaman(eğer sorun bundan kaynaklıysa tabi, görmek lazım ne olursa olsun) garip aslında. Neyse büyütülecek bir problem değil için rahat olsun, sen yine önce yayları değiştirmeyi dene.

Bir de, gitarımı akort ederken genelde en az bir yarım saat harcarım ben(tremolo ile vahşice oynayarak). Arkadaşların da dediği gibi tel esnetmek de önemli. Ancak bu daha önce bahsettiğin gibi belirtilerle ortaya çıkmaz, telleri esnetirken genelde kilidi tekrar açmanı gerektirecek kadar pese kayar akort. Eşik de öne kayar zaten teller esneyip gevşekleşeceği için, eski yerinde de durmaz.

Geri