Gitarınızı Hangi Ürünler Ile Koruyorsunuz ?

Merhaba. Başlıkta belirttiğim gibi gitarınızı hangi ürünler ile bakım,onarım, cila vb gibi işlemleri, hangi ürünler ile yapıyorsunuz ? (Gitarın gövdesi- sapı- klavyesi-burguları-potansları-switch-telleri-köprü vb)

Gövdesi: Mobilya cilası
Klavyesi: Planet Waves Hydrate ve Lemon Oil
Potans-Switch: WD40
Fret parlatmak için: Met-Par

Teller için de temizleyiciler mevcut ama ben azıcık karardı mı direk değiştiriyorum. Köprülerin paslı yerleri için de silah yağı kullanıyorum.

Teller için Dunlop'un mavi renkli 65 şeysi (tel için bir tane vardır herhalde)
Klavye için Planet Waves Hydrate
Gövde için yer yer Gibson'ın luthiyelerin seçimi diye çıkardığı serinin cilası (ben bu seriyi niyeyse sevmedim pek), Dunlop'un Carnauba cilası
Telin temas ettiği noktalarda akort kaçması için Dean Markley'nin Tuba Luba'sını almıştım ama gereksiz pahalı olduğunu düşünüyorum ufacık yağ tüpü için. İşe de öyle pek yaramadı gibi sanki.

Onun dışında uzun zaman aralıklarında, Potans ya da Switch'lerde sorun çıkarsa Wd40 ya da Perfects az yağlı kontak sprey kullanıyorum.

Gibson Luthier's Choice

AILC975-large.jpg

Ayrıca her çalımdan sonra tellerin üstünü mikrofiber bezle geçiyorum.

Gitarlarım mat gövdeli olduğu için cila kullanmıyorum. Fakat;
- Gövde temizliği ve günlük bakım için: Dean Markley Love Potion
- Klavye bakımı ve temizliği için: Dunlop 65 ve Planet Waves Hydrate
- Tel bakımı ve temizliği için: Fast Fret

Tabii tüm bunları Stotch-Brite mikrofiber bez ve Difaş sert dış fırçası ile destekliyorum :)

Diş fırçası lazım ya :) Ben de 2 tel değişiminde bir hafifçe fret diplerini vs temizliyorum. Bunun dışında bazen de penayı mikrofiberle sarıp, arka tarafıyla fret diplerini temizliyorum.
@DeathDrain bu Met-Par'ı buralarda temin edebileceğimiz bir yer var mı? Ya da bu Met-Par'dan ilk bahseden @tugberkozdemir 'di sanırım. İstanbul'da nerelerden temin edebiliriz acep?

Diş fırçası lazım ya :) Ben de 2 tel değişiminde bir hafifçe fret diplerini vs temizliyorum. Bunun dışında bazen de penayı mikrofiberle sarıp, arka tarafıyla fret diplerini temizliyorum.
@DeathDrain bu Met-Par'ı buralarda temin edebileceğimiz bir yer var mı? Ya da bu Met-Par'dan ilk bahseden @tugberkozdemir 'di sanırım. İstanbul'da nerelerden temin edebiliriz acep?
Ben yakınlardaki ilk hırdavatçıya girdim ve Met-Par var mı dedim, farklı marka bir ürün verdi fakat hepsi aynı işi görüyor. Hırdavatçılara sorabilirsin ki eminim vardır, yoksa yapı marketlere bakacaksın bence :)

Ben normal diş fırçası kullanıyorum. Dişleri yumuşak ve daha önce kullanılmamış :)

Gitarımın gövdesi için: Dunlop Bodygloss 65 Cream of Carnauba Wax
Gitarımın klavyesi için: Dunlop Fretboard 65 Ultimate Lemon Oil
Gitarımın telleri için: Ürün kullanmıyorum.(Telleri sık değiştiririm)
Ve her gitarı elime aldığımda veya çaldığımda mutlaka ''Dunlop Polish Cloth 5400SI'' mikrofiber bez ile silerim.

Yazmayı unutmuşum

Tel değişimlerimde fretboard conditioner'ı diş fırçasıyla uyguluyorum sertçe, yuvarlak çizerek, daha sonra aynı işlemi bezle gerçekleştiriyorum, bu işlemde ise özellikle fretlerin üstünü temizliyorum, tahta kısım değil tellerimizin değdiği metel kısım diyeyim :) şunu farkettim ki gerçekten çok büyük bir etkisi oluyor parlaklığı artıyor, fretlerin üstünden beze geçen siyah lekeleri tahmin bile edemezsiniz :)

1- Ruger P85 ile koruyorum başta. Rızam dışında gitarıma el süreceklere küçük sürprizler hazırlıyorum :p

2- Planet Waves Hydrate muhteşem bir ürün. Perde diplerinde kalan yosun küf gibi şeyleri temizlemede birebir, ancak gitarlarımı Hydrate kullanacak kadar kirletmiyorum. Diş fırçasıyla uygulanmasında, çok bekletmeden silinmesinde fayda var.

3- 404 Met-Par. Zillerini bununla temizleyen bir davulcu arkadaşım sayesinde tanıştık, uzun süreli bir birlikteliğimiz var. Dikkatli ve kararında kullanmak gerekiyor zira aşındırıcı etkisi var. Köprü, kapaklı manyetik, neck plate ve perde temizliği konusunda iş görüyor.

4- Gövde ve cilalı maple sap temizliği için Ernie Ball Polish + Bim'de satılan mikrofiberler. Fazlasıyla yetiyor. Nitroda ya da poly'de henüz bir falsosunu görmedim. Kokusu da çok güzel.

5- Köprü, headstock gibi ulaşılması zor yerler için ise bu hayat kurtarıyor. Pazarda bile bulabilirsiniz.

6- Telleri sık sık değiştirmekten yanayım. Bas gitar telleri için bazı ürünler hakikaten iş görüyor, ama elektrik gitarda "telleri dirilten" bir ürüne ben daha denk gelemedim. Fast Fret ya da Wonder Wipes'tan hiç memnun kalmadım.

Bende limon yağı dışında hiç bir şey yok.

Japon rg520 kullanıyorum. Köprüsü edge pro ve yeni takılmış durumda.. Açıkçası deniz kenarında yaşadığım için çok korkuyorum. Çünkü hayvan gibi nem var. Köprünün üstüne gözlük silme beziyle örtüp yanına 2 tane slika jel koydum. Belki bir işe yarar diye ama bilmiyorum..

Tavsiye var mı?

Bu konu çok iyi oldu. Herkes kimin hangi ürün kullandığını veya en çok hangi ürün tercih ediliyor konusunda bilgi sahibi olacak . Yorumlarınız için çok sağ olun.

Geri