Akustik gitarla sert ton almak

Merhaba arkadaşlarım,
Benim bir derdim var. Fighter marka dünyada nadir bulunan güzellikte bir akustik gitarım var. Şimdi aklıma şöyle bir soru geldi. Ben akustik gitarın ortasındaki deliğe hambakır yerleştirip distorjın tonları alabilir miyim? Alabilirsem nasıl tonlar olabilir? Yani EMG manyetik olsa ve arpejleri akustık gitarla attıktan sonra yine akustik gitarın orta deliğine manyetik bağlayıp gitarı ona göre modifiye etmem mümkün mü? Özellikle akustik şhred için...Akustik det grubu projem var. Bir arkadaşım bunu yapabileceğimi söylemişti ama benim aklımda da sorular var hala. Yardımcı olursanız sevinirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir arkadaşım bunu denemiş ve o tok,dolgun ve jınjınlı tonları aldıgını belirtti bana. Ama onun amfisi mesa bugiymiş. Ben de şimdi pevey amfi ile denesem bu tarz bir şeyi olabilir mi mesela? Yakında bir pevey 5150 alma olasılıgım var da...

ozibozi demiş ki:
Bir arkadaşım bunu denemiş ve o tok,dolgun ve jınjınlı tonları aldıgını belirtti bana. Ama onun amfisi mesa bugiymiş. Ben de şimdi pevey amfi ile denesem bu tarz bir şeyi olabilir mi mesela? Yakında bir pevey 5150 alma olasılıgım var da...
Bu düşünce çok güzel, bir arkadaşım bana daha öce bu işi yapan birkaç isveç ve finlandiyalı grup olduğunu söylemişti. Bunun için gitarın orta deliğine tahtadan bir parça ekletmen gerekiyor, fidbek sorununu da bu tahta blokla halletmiş olursun. Çok jınjınlı ve gümbür gümbür kıvrak tonlar ortaya çıkması lazım. Bi de siviç takarsın gerekirse akustik gerekirse elektro gitar olarak kullanırsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Minocan demiş ki:
Bizim gitaristte vardı Dean Markley, humbucker akustik manyetiği. Deliğinin içine takıyorsun. Sert tonlar almanı sağlıyor.

Harika bir proje. Peki arkadaşınla bu konuda görüşmem mümkün mü? Catlak,kıvrak ve dolgun tonları almak için iyi bir fikire benziyor. Akustik şred için olabilir. Bir de bir sorum daha var, akustik gitarıma kurukafa inley yaptırabilir miyim? İstanbulda bunu yapan bildiginiz birisi var mı?
Pevey 5150 anfisi için ne dersiniz. Akustikle iyi ikili olur mu? Yoksa marşal mı denememi tavsiye edersiniz?

ozibozi demiş ki:
Minocan demiş ki:
Bizim gitaristte vardı Dean Markley, humbucker akustik manyetiği. Deliğinin içine takıyorsun. Sert tonlar almanı sağlıyor.

Harika bir proje. Peki arkadaşınla bu konuda görüşmem mümkün mü? Catlak,kıvrak ve dolgun tonları almak için iyi bir fikire benziyor. Akustik şred için olabilir. Bir de bir sorum daha var, akustik gitarıma kurukafa inley yaptırabilir miyim? İstanbulda bunu yapan bildiginiz birisi var mı?
Pevey 5150 anfisi için ne dersiniz. Akustikle iyi ikili olur mu? Yoksa marşal mı denememi tavsiye edersiniz?
Yeni side projectim Katastrophic Prugatory ile yapmayı düşündüğümüz tarz brutal vokal eşliğinde akustik det. İsveç detine yakın bir tarz olacak. Bu konuyla ilgili açıkçası ben de Minocan'ın arkadaşıyla görüşmeyi isterim. Hatta bence gelip birikimini burda tüm forum üyeleriyle paylaşırsa mutlu oluruz, hem de çok mutlu oluruz. Ozibozi, kurukafa inley olayına gelince, benim bir arkadşım kobra yaptırmıştı gitarın üzerine. Çok seksy bişey oldu. Amfi konusunda amerikan behringer çok güzel tonlar veriyor bence marşala o kadar para saymana gerek yok.

dıostum bunu deneyen oldumu acaba? benimde bir akustik gitarım var castella marka üzerinde sviçi falan olan emg taksam olurmu dersin?

akustik gitara deth çalmak ses olarak belki ilginç olabilir ama görüntüsü dethe göre olmalı yabni gitar siyah ve fretbord eboni olmalı. ;)

Abi ben öyle bir akustik gitar biliyorum eger biraz araştırırsan bulursun ama Gibson :) Daha dogrusu gitarında orjinalinde mi var o manyetik bilemiyorum.Ortada akustik gitarın delik olduğu yerde orayı tamamen kaplayan siyah bir manyetik var aktif.Sesi etkilemesin diye de pil yuvasını arkaya ama dışarı bir ekle koymuşlar.Çalan birini görmüştüm bir barda ama gidipte sormadım "nasıl bir cihaz lan bu" diye öyle dikkatimi çekti pil yuvası filan.Eger bulursan emg ile filan hiç ugrasma hem bu dahada orjinal duruyordu :) Kolay gelsin...

janmoreye demiş ki:
ozibozi demiş ki:
Minocan demiş ki:

Yeni side projectim Katastrophic Prugatory ile yapmayı düşündüğümüz tarz brutal vokal eşliğinde akustik det. İsveç detine yakın bir tarz olacak. Bu konuyla ilgili açıkçası ben de Minocan'ın arkadaşıyla görüşmeyi isterim. Hatta bence gelip birikimini burda tüm forum üyeleriyle paylaşırsa mutlu oluruz, hem de çok mutlu oluruz. Ozibozi, kurukafa inley olayına gelince, benim bir arkadşım kobra yaptırmıştı gitarın üzerine. Çok seksy bişey oldu. Amfi konusunda amerikan behringer çok güzel tonlar veriyor bence marşala o kadar para saymana gerek yok.

çok iyimiş ahjaha

janmoreye demiş ki:
ozibozi demiş ki:
Minocan demiş ki:

Peki bu Amerikan Behringer'lerin lambalı modelleri nasıldır acaba? hiç denedin mi? Bir arkadaşım üstündeki sıtok lambaları değiştirip, Osram marka ekonomik olanlardan takınca daha jınjınlı, etli ve ziyadesiyle dolgun sesler elde edebildiğini söyledi. Acaba doğru mudur?

lambalı amfideki "lamba" üzerindeki preamp yada power tüplerden gelmiyor muydu?
(ECC 83 / 12 AX 7 gibi kodları olan??)

osram direk evlerde falan kullanılan ampul değil mi yaw? :D

yoksa ben mi tamamen yanlış anladım??

ekinozan demiş ki:
lambalı amfideki "lamba" üzerindeki preamp yada power tüplerden gelmiyor muydu?
(ECC 83 / 12 AX 7 gibi kodları olan??)

osram direk evlerde falan kullanılan ampul değil mi yaw? :D

yoksa ben mi tamamen yanlış anladım??

Osram son yıllarda amfiler içinde lambalar üretmeye başladı. yalnız iki farklı seçenek sunuyor kullanıcılara uzak doğu üretimleri ve rusya üretimleri . rusya üretimleri biraz daha pahalı oluyor ama ben rusya üretimlerini tercih etmekte fayda görüyorum .

padawan01 arkadaşım çok teşekkürler bilgi için.. ;)

hala bütçemi toparlayıp lambalı bi amfi alamadığımdan ne yazık ki hala uzağım bu bilgilere.. :(

tekrar teşekkürler...

Geri