Gitara Eskitme Uygulandıktan Sonra Sesi/tınısı Değişir Mi?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda wwfordark tarafından 12 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba,

  Beginner seviye bir akustik gitar almak istiyorum, ikinci el fiyatı 300-500 tl olacak şekilde. Alacağım bu gitara da zımpara ve çeşitli ahşap boyama teknikleriyle eskitilmiş bir görüntü vermek istiyorum. Gövdesini çok zedelemeyeceğim sadece üst cila ve boyayı zımparalayıp, gövde çıplak kalacak şekilde zımparalayacağım. Tek endişem bu işlem sonrasında gitarın sesinde bir değişim oluşup oluşmayacağı. Bilgi verebilecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. O fiyatlardaki gitarların boyası ve malzemesini göz önüne alırsak pek bir değişim söz konusu olmaz. Fakat sizin istediğiniz şekilde görünen bir gitarı daha istekli çalacağınız için bence denemekten zarar gelmez.

  Eskitme konusunda google'da bol bol resimlere bakmanızı ve gitarların nasıl eskidiği konusunda sağlam bir fikir sahibi olmanızı öneririm.
   
 3. Değişmez.
   
  antbalci bunu beğendi.
 4. Teoride değişir pratikte etkilemez. Ayrıca 300-500 TL te kotu gitar alip eskitmektense o paraya çok güzel ve istediğiniz gibi eski bir gitar da alinabilinir.
   
  aiyiadam bunu beğendi.
 5. Bu işlerle çok uğraştım gitarının sesini etkilemez. Tabi ki zımpara ve cila işlemininde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Zımpara işlemi yaparken zımparanın her yerine eşit bir kuvvet ile oval şekilde işlemi yapabilirsiniz. Ve zımparanın numaralarına dikkat edin. Gelelim vernikleme işine. Vernik atarken çok aşırıya kaçmayacak şekilde atmanız gerekiyor. Fazla vernik gitarın tonunu etkiliyor.
   
 6. Zımpara yerine pasta da kullanılabilir mi acaba? Deneyen var mı? Sonuçta pastayı uygulamak nispeten daha kolay bir iş.
   
 7. Bence kullanılabilir. Şöyle olur gitarı gövdesini boyayı kaldırmayacak şekilde ince zımpara ile boyayı zımparalar. Daha sonra pastayı kullanır. Ama bu işlem cilalamanın veya yeni boya kullanmanın yerini tutmaz. Bu işlem ancak boyayı canlandırır ve parlaklık verir.
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 8. Direkt pasta ile zımparalasak olmaz mı? Zaten pasta denilen şey bir çeşit sıvı zımpara. Ağaçta nasıl sonuç verir onu merak ediyorum.
   
  Sweep Picking bunu beğendi.
 9. Bu pasta dediğiniz şey sadece cilayı mı söküyor? Araç sahibi olmadığımdan bilmiyorum.
   
 10. pasta boyayı kazımak içindir. yani mesela diyelim arabanın boyasında yüzeyel bir çizik vardır, sen pasta ve bir bez yardımıyla orayı ovalayıp çizikle boyayı aynı seviyeye getirirsin. Tabi boya incelmiş olur. Ağaç cilasında/boyasında nasıl bir sonuç olur, onu bende bilmiyorum.
   
  Sownroth bunu beğendi.
 11. Pasta ile zımparalanmaz. Pastanın amacı çizikleri gidermek ,boyayı parlatmak vb gibi işlemlerde kullanılır. Pastalar genellikle krem gibidir. Bence fazla güzel bir sonuç vermez ağaç pastayı emer. Yani boyaya verniğe cilaya göre pasta biraz daha hafif kalıyor.
   
 12. MyLesPaul'da böyle bir konu olacaktı, siyah Epi Custom'lara, Standart'lara ESP Eclipse'ler gibi mat bir görüntü veriyordu.

  edit: http://www.mylespaul.com/forums/epi...-dulling-poly-finished-guitars-pic-heavy.html
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 13. Yok cilayı sökmüyor. Aksine parlatıyor ve yeniliyor.
   
 14. Bu videoya bir göz atalım.
   
 15. Kutay_ bunu beğendi.
 16. Eski gitarlarımın birisinin arkasında bir cila çiziği var, acaba onu pasta ile onarabilir miyim diye düşünmüştüm, arkadaşın başlığını sabote etmemek adına tam soramadım. :) Ama matlaştırıyorsa @tugberkozdemir in dediği gibi, zaten söz konusu değilmiş.
   
 17. Ben acı yoldan öğrenmiştim.

  :D
   
 18. Çok geçmiş olsun. :D
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş