Gitarda Tel Ve Klavye Yüksekliği

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda estante tarafından 13 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

 1. Buna benzer konular var ancak benim aklıma takılan bunlardan farklı bu yüzden yeni konu açtım. Gitarımın tellerini klavyeye daha fazla yaklaşmasını istedim ancak 2mm yaklaştırdı götürdüğüm yer ve dedi ki daha fazlasına gitar izin vermiyor dedi, ben bunun belli ayarlar yapıldıktan sonra cızırtısız ses ve yakın tel yüksekliğini yakalanacağını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
   
 2. Kime göre neye göre. Hangi perdedeki fret için konuşuyoruz. Hangi tel için konuşuyoruz.
   
 3. o kadar detaylı bilmiyorum. ama benim genel olarak öğrenmek istediğim bahsettiğim durum gibi bir durumla herhangi bir fret veya tel ile karşılaşmak mümkün müdür?
   
 4. Yahu gider de son perdeyi baz alırsan cevap değişir, başka perdeyi alırsan cevap değişir. Bu gibi sorular için üstada yönlendireyim en iyisi ben sizi. Yetiş @CoolDoG
   
  estante bunu beğendi.
 5. Teknikte önemli, ton bir yana tarz biraz belirleyici ama referansın akustikmi yoksa amfimi mesela bu fark yaratır. Ne kadar güçlü penalandığı önemli...

  Bence, tel yüksekliğini bending belirler. Tam bend yaptığında susuyorsa işte o zaman gitar sınırına gelmiştir, gerisi kişisel beklenti.
   
  estante ve forbidden_city bunu beğendi.
 6. Ben de bending'e göre yapıyorum ayarlarımı açıkçası, ölçmüyorum biçmiyorum.

  Önce sap düzgün mü ona bakıyorum, düzgün değilse gereğini yapıp gerisini köprüden hallediyorum.
   
  mertay bunu beğendi.
 7. ben en iyisi daha iyi bi luthier araştırayım daha etraflıca anlatıyım ona durumu. yardımlar için eyvallah.
   
  mertay bunu beğendi.
 8. gitar sapı dümdüz olsa istediginizi tabiki yakalarsınız lakin gitar sapı kavislidir ve bu kavisi hesaba katmadığınızı düşünüyorum gitarın misal 12. perdesi x mm iken 1. perdesi x-1mm ,x-2mm gibi bir değer olabilir ve buda gitarın tel alçaltmak için sınır getiren sebeptir tabiki başka koşullarda vardır köprü ayarları vs. ama en aydınlatıcı cevabın bu oldugunu düşündüm.saygılarımla , Mertkan
   
  estante bunu beğendi.
 9. Mertkan gayet guzel yorumlamis. Ayrica ilave etmek istedigim konu gitarin isciligidir. Hani forumda surekli soyleniyor ya birsuru ayni model gitar arasindan secerek aldim diye. Sonucta bunlar el yapimi. Sap govde birlesiminde En ufak milimetrik bir zimpara hatasi bile tellerin cizirdamasina neden olur. Vs vs.
   
  estante ve braveblood bunu beğendi.
 10. Hangi fretten ölçüm aldınız tam olarak? Eğer E 17. fret ise 2mm normal zaten, alçak sınırında. Eğer e(ince mi teli) bile olsa normal. Yani daha zorlayacak bir durum yok ortada :) Tek tek saddle'a ayara izin veren gitarlarda bazen G teli istemeden yüksek kalabiliyor, belki sizi o rahatsız ediyordur.
   
  estante bunu beğendi.
 11. Beyler size de oluyor mu bilmiyorum ama bazen bir gitar resmen kendi ayarını buluyor. Ayarlamaya çalıştıkça tutmayan denge bir şekilde ufak ufak yerine geliyor, o noktadan sonra ise ne akortta ne de entonasyonda uzun süre üzmüyor. O yüzden bir gitarla vakit geçirmek lazım. Değişik tel, değişik manyetik... insan aklına geleni denedikçe, takıp söktükçe gitarla yakınlıkta artıyor, belkide ondan ne beklediğimize daha iyi karar veriyoruz.

  çıkarılacak sonuç:
  o tornavida, o alyan gitara değecek! :)
   
  forbidden_city ve SLASH123 bunu beğendi.

 12. Benim çok başıma geliyor..Saatlerce entenasyon icin kamburum çıkıyor,ertesi gün gitarı elime alıyorum bi bakıyorum düzelmiş.. o yüzden pek dokunmuyorum artik.. kendi ayarını kendi yapıyo hehe
   
  Kutay_ bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş