Ground Loop Için Çözüm Önerisi

bu konuyu bi ara @izzzyy ile baya tartıştık. izzzyy olmaz dedi ama ben hala olur diye düşünüyorum.
şimdi pedalları aynı adaptörden daisy chain ile beslediğimizi düşünelim. pedalların gnd leri beslemeden dolayı zaten birleşik. birde pedallarıı biribirne bağladığmız jaklarla gnd 2. defa ordada birleşiyor. bu da ground loopa ve gürültüye sebep oluyor. biz pedalları daisy chain ile besledikten sonra jaklar arasındaki gnd bağlantısını kesersek ground loopu engeleyemez miyiz ? şu şekil yani:
28838

böylece pedalların toprak noktası sadece besleme olacak. 2 defa bir yerde birleşmeyecek. ve bence ground loop engellenecek.

ha bide şey diyebilirsiniz. sen aradaki toprak bağlantısını yani aynı zamanda canlı sinyali taşıyan kablonun etrafındaki blendajın toprağını kestiğin için gürültü yapar diyebilirsiniz. onun için o toprak bağlantısını tamamen iptal etmek yerine 2 jaktan birine bağlayıp diğerine bağlamamak daha iyi olur. yani kablonun etrafındaki blendaj topraklanmış olur fakat 2 pedalın toprağı birleşmez.
sizce işe yarar mı bunlar ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
pedal kutuları zaten güç jakının negatif tarafına bağlı değil mi ? piyasadaki pedalları bilmiyorum ama ben yaptığım pedalların kutularınıda direk güç girişinden topraklıyorum .

bu konuyu bi ara @izzzyy ile baya tartıştık. izzzyy olmaz dedi ama ben hala olur diye düşünüyorum.
şimdi pedalları aynı adaptörden daisy chain ile beslediğimizi düşünelim. pedalların gnd leri beslemeden dolayı zaten birleşik. birde pedallarıı biribirne bağladığmız jaklarla gnd 2. defa ordada birleşiyor. bu da ground loopa ve gürültüye sebep oluyor. biz pedalları daisy chain ile besledikten sonra jaklar arasındaki gnd bağlantısını kesersek ground loopu engeleyemez miyiz ? şu şekil yani:
28838

böylece pedalların toprak noktası sadece besleme olacak. 2 defa bir yerde birleşmeyecek. ve bence ground loop engellenecek.

ha bide şey diyebilirsiniz. sen aradaki toprak bağlantısını yani aynı zamanda canlı sinyali taşıyan kablonun etrafındaki blendajın toprağını kestiğin için gürültü yapar diyebilirsiniz. onun için o toprak bağlantısını tamamen iptal etmek yerine 2 jaktan birine bağlayıp diğerine bağlamamak daha iyi olur. yani kablonun etrafındaki blendaj topraklanmış olur fakat 2 pedalın toprağı birleşmez.
sizce işe yarar mı bunlar ?
Pedalları bir birine bağladığınız jakların GND ucundan akım akmadığı için sonucu değiştirmez. Ground loop denen olay, toprak hattından veya dönüş yolundan akan akımla alakalı.

peki mesela aynı kutu içinde birden çok devre olan pedallar var.
mesela electro harmonix multi effects pedalları var . Veya butik üreticiler istek doğrultusunda bir çok pedalı aynı kutuya yerleştiriyorlar. Ve bunların hepsinde tek güç soketi var. burda nasıl engellenıyor ground loop ?

Piyasada ki güç kaynaklarında toprak yok. Diyelim ki sen öyle yaptın. Toprak yine ortak olacak, yine ground loop yapacak.
şimdi ben mühendislik eğitimi almadığım için kavramlar karışabilir. benim amfi prizdeki toprağa bağlı. ama pedalların güç kaynağı bağlı değil. kutuyuyu topraklamaktan kastım, metal kısmı güç kaynağının negatif kutbuna bağlamaktı

şimdi ben mühendislik eğitimi almadığım için kavramlar karışabilir. benim amfi prizdeki toprağa bağlı. ama pedalların güç kaynağı bağlı değil. kutuyuyu topraklamaktan kastım, metal kısmı güç kaynağının negatif kutbuna bağlamaktı

O topraklama olmaz. Prizinin toprak ucuna ulaştırman lazım pedal kutularını, aksi takdirde ground loop tan kurtulayım derken başka gürültü olur.

Daha önce de söyledim ozaman değişen birşey olmaz, topraklar yine birbirine bağlı, yine devrelerin arasında potansiyel fark oldumu, ground loop başlayacak.

peki mesela aynı kutu içinde birden çok devre olan pedallar var.
mesela electro harmonix multi effects pedalları var . Veya butik üreticiler istek doğrultusunda bir çok pedalı aynı kutuya yerleştiriyorlar. Ve bunların hepsinde tek güç soketi var. burda nasıl engellenıyor ground loop ?
Orda tek bir devre var toprak referansı tek. Ground loop oluşması için farklı toprak refrans noktaları gerekir. İki farklı ampli mesela; farklı toprak referansları vardır, bunları birleştirdiğinde toprak referansları arasında elektromanyetik gürültü veya başka bir sebeple bir potansiyel fark oluşursa, bu iki nokta arasında akım akmaya başlar. Ground loop dediğimiz bu. Yani iki toprak noktası var ise bunları ayırmaktan başka çaren yok bu döngüyü engellemek için.

2 Amplin varsa bu amplileri A/B box vasıtası ile kullanıorsan, yani topraklarını birleştirdiysen, iki toprak noktası arasında ground loop oluşabilir. Bunu kesmenin yolu, amplilerden birinin priz üzerinde toprak bağlantısını kesmektir. Hatta bazı amplilerin üstünde bunun için switch dahi var. Mesela ben notebook ile film izlerken şarja taktığımda, ground loop ile karşıkarşıya kaldım. Ampli ve bilgisayar toprağı birleştiğinden ground loop başladığını farkettim. Bilgisyarın şarj cihazının toprak bağlantısını kestiğimde gürültü tamamiyle yok oldu. Fakat pedal olayı biraz farklı ve açıkçası çok da net bir kaynak bulamadım bunun için. Senin ground loop sorunun var mı şu anda?

Daisy chain ile duy sonra dediğin şeyi yap bakalım işe yarayacak mı? Çünkü bu ground loop olaylarında shield'ın bir ucunu topraktan ayırarak da engelliyorlar bazen. Dene bakalım ben de merak ettim.

izzzyy nin dedikleri doğru.

Döngü şöyle oluşur, toprak potansiyelleri farklı olduğu için ekipmanlarının, bu potansiyel farkından dolayı haliyle akım oluşur trafolara yönlenir.Bbu da "cızz bıızz" olarak sana geri döner. Ama tabi bunun için ekipmanların şöyle bir döngü oluşturması lazım :

Ekipman --Ses kablosu--> Ampli
| |
elektrik -----aynı hat ------elektrik

Pedal-Ampli Toprak Döngüsünü Kesmek için: direk Voodoo Lab PP2+ gibi bir "Power Supply" al gitsin. İçinde "toroidal isolation transformer" ı bulunup senin aletlerinin çektiği akımı amplinin çektiği akımdan ayırıyor ve her pedal için izole çıkış veriyor. Dolayısıyla her türlü muhtemel döngüyü kırmış oluyorsun.

Ampli-Ampli Döngüsünü Kesmek için : Yine basit A/B kutularının, yani içinde izolasyon trafosu olmayan, işini görmesi için senin amplilerinin elektrik girişlerinin aynı hatta olmaması lazım ama evdekiler hatta türkiyede komple binanın çıkışı genelde aynı olduğu için sonunda fakrlı duvara da girsen yakalanabiliyorsun. bunu çözmek için

1 - Trafosuz A/B kutusu varsa ---> amplilerin hattını ayır, 220v->220v izolasyon trafosu mesela, ama onlar endüstriyel olup kendileri başka türlü noise generate edebilir. zole çıkış veren power conditoner daha iyi çözümdür.
2 - Trafolu A/B kutusu ----> "Radial JX-2 Switchbone" gibi yüksek kaliteli kutular.

Ben de iki ampli kullanıyorum. "Radial Jx-2" var, efektler için "Voodoo Lab PP2+" var. Radial JX-2 dan önce ben de bilmeyerek yıllar önce trafosuz A/B kutusu aldım. Çalarken ampli değiştirince çalmadığım ampli bildiğin (mayasırlı g.tün s.çması gibi ) çıldırıyordu gürültüden. Toprak döngüsü şu an mevcut değil sistemimde.

Bu döngü gürültünün bir tanesi, onun dışında döngüye girmeyip birbirini etkileme durumları da var. Mesela eskiden evde yüksek güç çeken (elektrik süpürgesi gibi) bişi çalıştığında analog tv de dalgalanma olurdu. Bu da gelen AC sinyalin, bir anda yüksek güç çektiği için, bozulmasına sebep verip (asimteriye sebep olup) tv de gürültüye sebep oluyordu. Şu an sende de aynı problem mevcut olabilir (eğer ki aynı hattan gidiyorsa evdeki cihazlar, farklı duvar prizi olması farketmeyebilir).

Son düzenleme:
Benim fazla bir bilgim yok ama rica etsem bilen birisi şu konuda bir açıklama yapabilir mi?:

Pedal yapan arkadaş negatif ucu toprakmış gibi metal kasaya bağladığından bahsetmiş. Bir kere nötr başka bir şey, toprak başka bir şey. Bu noktada sanırım herkes hemfikir. Peki ya nötr'den sinyal gelirse ne olacak? Burada DC gerilimden mi bahsediyorsunuz, AC'den mi onu da bilmiyorum ama AC ise durum bence çok vahim. Prize elektrik fişini ters taksanız nötr oldu size canlı uç. DC'de ne olur bilmiyorum ama şeytanın avukatlığını yapmak adına, oldu ya şebeke sinyalinde bişey oldu, başka bir şey oldu, cahillik işte, bir sebepten nötr üzerinden diğer yönde akım geçti. Mesela arada DC adaptör varsa diyelim ki adaptör kısa devre yaptı. Olamaz mı? Neden olmasın, olur olur, bilemeyiz. Sonuç: öbür taraf bile olabilir.

Hani bunun mühendislik çerçevesinde hiç bir olumsuz yönü olmadığının bir açıklaması varsa öğrenmek isterim. Ama cehalet mutluluktur hesabı ben yine de nötrü, metal kasaya bağlanmış bir aleti evime hayatta sokmazdım.

Geri