Mydukkanda Gitar Tanıtımı Yapan Vatandaşın Başka Şarkı Bilmiyor Oluşu

Amacım kimseyi kötülemek değil ama hangi tanıtım videosunu açsam Yavuz Çetin - Benimle Uçmak İster Misin ile başlayıp sürüp giden repertuar aklımda bu düşünceyi uyandırdı.

Ekipman tanıtımı güzel bir hizmet ama hem ürünü almak isteyen hem de araştırma yapanların daha iyi fikir sahibi olması için farklı birşeyler denemek gerekir diye düşünüyorum.

Şarkıdan ziyade tanıtım süreleri çok kısa ve hiç bir fikir vermiyor. Cayır cayır her gitardan aynı tonu alıyorlar :) Nası bi ekiipman kullanıyorlarsa.

Elektrik gitarları ben çalıyorum orda elimden geldiği kadar, her gitardan aynı ton çıkmıyor emin olun. Ancak her gitar için de ayar yapmıyoruz (hb vs single'daki ses seviye farkları için), hepsi neredeyse 12'de ayarların, olabildiğince flat. Ekipman listesi her videonun sonunda sunuluyor, ayrıca ham kayıt alıp reamp imkanı da sağlıyoruz, hatta en çok satan amfilerden mg15 ile kendimiz reamp yapıp koyuyoruz. Böylelikle 5000TL'lik amfiyle 500TL'lik gitar mı tanıtılır diyen arkadaşlarımızı da tatmin etmeye çalışıyoruz.

Bence aslında her gitarın aynı tınılarla tanıtılması gerekli, fakat farklı tonlarda, farklı tekniklerle gösterilmeli gitarlar. Mesela tamamen atıyorum, Cort x2tanıtılacak, önce cleande neck manyetiğinde bir arpej, sonra birkaç akor, sonra ufak bir solo parçası, sonra aynıları bridge vb. gibi.

Osman abime yüklenmeyin :) Ekipmanın iyi tanıtılması için güzel bir tuşe gerekli diye düşünüyorum. Kendisinin tuşesi de yeterince iyidir. Ben şahsen izlediğim tanıtımların çoğunda 'doyuyorum'.

Bunun dışında gitarla ilgili bilgiler zaten rahatça bulunabilir.

Bence karşılaştırmayı bu şekilde yapmak daha mantıklı. Ha olur çok özel bir gitar tanıtılır; pahalıdır, signaturedir vs. o zaman o gitara özel ton, riff, teknik ile çalınır. Onun dışında düşük ve orta seviye ekipman için özel ton ayarlamak alacak kişide akıl karışıklığına sebep olabilir. Bu işe parasını dökecek adam zaten tek bir videoyla ve denemeden kalkışamayacağı için sade ve fikir veren bir tanıtım daha doğru bence.

son yorumları okuyunca yanlış anlaşıldığımı ya da sadece başlığın okunup mesajımın okunmadığını düşünüyorum. Tanıtım yapmalarına lafın yok, yabi ki yapacaklar sonuçta bu ürünü satıyorlar. fakat demek istediğim şey atıyorum jacksonlada aynı parça çalınıyor fenderle de. ikisi de karakter olarak zıt ürünler. ama aynı parçalar ve aynı ekipmanla her gitarda aynı tonla çalınıyor.

Diyelim ki internetten değil de, bir dükkandan gitar almaya gittin. Gözüne kestirdiğin üç farklı gitar var. Her birini ayrı efektlerle, ayrı amfilere takarak, her gitarla farklı şeyler çalarak mı denersin? Yoksa aynı amfide, aynı efektlerle, aynı şarkıları çalarak mı? İlkini yaparsan gitarlar arasındaki farkı hiçbir zaman anlayamazsın. Gitarları ancak aynı ya da benzer koşullarda yarıştırırsan farkı görebilirsin.

eleştiriyi milletimiz neden kotu bir sey diye algılıyor? eleştirilmeyen şey, nasil gelisir? kisi kendi yanlislarini objektif bir bakis acısıyla gormeden nasil kendini bir ileri aşamaya taşır? arkadasa öneride bulundugu icin kizanlar neden elestiriden bu kadar korkuyor?
mydukkanin boyle bir ise kalkismasi gerçekten cok hos. videolari biraz daha detaylandirirlarsa bizi daha da mutlu ederler.

Diyelim ki internetten değil de, bir dükkandan gitar almaya gittin. Gözüne kestirdiğin üç farklı gitar var. Her birini ayrı efektlerle, ayrı amfilere takarak, her gitarla farklı şeyler çalarak mı denersin? Yoksa aynı amfide, aynı efektlerle, aynı şarkıları çalarak mı? İlkini yaparsan gitarlar arasındaki farkı hiçbir zaman anlayamazsın. Gitarları ancak aynı ya da benzer koşullarda yarıştırırsan farkı görebilirsin.
Bu dediğine katılmıyorum. Her gitarın kendisine has bir karakteri var ve bu karakteri yansıtacak farklı amfiler. Ben gitarın gerçek karakterini yansıtacak ekipman neyse onda denerim. Yoksa senin dediğin gibi olunca bu mydukkanda ki gibi her gitardan aynı ton çıkıyor. Gitarları aynı ya da benzer koşullarla yarıştırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bir caz kasa gitar ile jackson ı engl amfiyle denemezsin herhalde ?

karşılaştırma yaparken bir konu baz alınarak yapılması, daha doğru fikir verir. portakal suyu taze sütten daha ekşidir olgusu yanlış değil, fakat doğru bir karşılaştırma tarzı değil. bu yüzden aynı şeyler üzerinden gitmek daha doğru.
fakat karşılaştırmasını yaptığımız nesnelerin çok fazla farkı varsa ve bu farklar seçim konusuysa, konu, yaptığınız nesnenin yeteneklerini tamamen göstermelidir. yani birbirine göre eksileri ve artılarını görmemiz lazım. gitarların sadece en iyi olduğu tonları kullanırlarsa yanılabilirsiniz.
konuyu değiştirmek çok problem olmayacaktır ama sık değiştirmenin kişileri yanıltabileceği kanısındayım, özellikle de çok fazla örnek sunacak zamanınız yoksa.

bu duruma örnek olarak dpreview adlı sitenin, fotoğraf makinesi sınırlarını ve farklarını göstermek için kullandığı nesne topluluğunu verebiliriz.

vlQCuv7.jpg

Söylediğin şeydeki mantıksızlığı anlatmak ve sana yanlışlığını göstermek için bir sürü şey yazmam gerekecek. Sen elmalarla armutları toplamaya çalışıyorsun. Ben ise elmaları objektif olarak karşılaştırmak için aynı tat endeksini kullanmanın, objektif test prosedürünün bir zorunluluğu olduğundan söz ediyorum. Maalesef ilk mesajınla son mesajın arasında aldığın yol bir arpa boyu bile olmadığı için de daha fazla açıklama yapmama değmeyeceğini düşünüyorum. Yine de ola ki yanılmışımdır umuduyla sana iki soru sorup burada bırakayım. Yanıtlamasan da olur, önemli olan düşünmek.
1- Ibanez S, Ibanez RG, Jackson ve Schecter arasında kalmış biri (kabul et, senin örneklerinden daha gerçekçi oldu) için her gitarın ayrı biçimde test edilmesi mi anlamlıdır yoksa her birinin farklı tonlarla, farklı testlerden geçmesi mi?
2- http://www.seymourduncan.com/support/audio-samples/humbuckers_and/ adresinde Seymour Duncan'ın ürettiği humbucker'ların bir tablosu var (aralarında caz gitarlar için vintage çıkışlı humbucker'dan, en sert aktif "metalci" manyetiğine, blues'cuların çok sevdiği P90 single coil'lere kadar her şey bulunuyor). Hepsini neden aynı amfide, aynı gitarı ve aynı riff'leri kullanarak test etmiş olabilirler?
Sağlıcakla kal.

2- http://www.seymourduncan.com/support/audio-samples/humbuckers_and/ adresinde Seymour Duncan'ın ürettiği humbucker'ların bir tablosu var (aralarında caz gitarlar için vintage çıkışlı humbucker'dan, en sert aktif "metalci" manyetiğine, blues'cuların çok sevdiği P90 single coil'lere kadar her şey bulunuyor). Hepsini neden aynı amfide, aynı gitarı ve aynı riff'leri kullanarak test etmiş olabilirler?
Sağlıcakla kal.
Tam da bunu yazmak için girmiştim ki yazılmış :)

Geri