6v6'lı Marshall Projesi

Oncelikle kolay gelsin, proje oldukca ilerlemis vaziyette ve yakin zamanda bitecek gibi gorunuyor. Aklima gelen birkac birsey soyleyeyim.
Semayi gorsek daha saglikli olur fakat lambali amplilerde pasif ekolayzir oldugu icin ton katinin nerde oldugunun bir onemi yok. Demeye calistiginiz sey muhtemelen katot izleyiciden(cathode follower) sonraki ton kati.
-Orange drop kondansatorderlerde begenmediginiz sey nedir? Polipropilen dielektrik malzemeli film kondansator, toleranslarida yuksek degil, Audio uygulamalari icin gayet uygun gorunuyor.
-Katot bypass kondansatorleri, kuplaj kondansatorleri ile beraber alt kesim frekansini belirler. Eger cok dusuk secerseniz, alr kesim frekansiniz yukselir ve baslar traslanir.
-Lambali amplilerde regulator pek alisildik bir uygulama degil, regulasyon icin nasil bir devre hazirladiniz? Semaya bir baksak mumkunse boyle yorumlar biraz havada kaliyor. Bu arada gecmis olsun aman dikkat.

Anot üzerinden ton katının daha etkili ancak ton katının katot izleyici üzerinden olması durumunda daha çok gain elde edildiğine dair bir inanç var. Ama bu çok önemli değil. Benim derdim Marshall 18W / plexi tipi amplifikatörlerde ton katının katot izleyici üzerinden olması. Bu amplifikatörde biraz da lamba ve kondansatör tipinden bağımsız olarak devre şemasının tonu büyük ölçüde şekillendirdiğini görmek / göstermek istiyorum.

Benzer bir şema için: http://rh-tech.org/public/18-Watt/18_watt_tmb_vvr_pa_pi_198.gif

Doğru..Orange Drop 715P'ler diğerlerinden farklı olarak polypropylen. Benim görüşüm biraz daha tiz / mid yönünden zayıf oldukları yönünde. Hoş, bunlar subjektif hikayeler.. Çoğu insan tonal olarak pek bir şey fark etmeyeceği inancında. Bu arada 715P'ler büyüklükleri sebebiyle de çok kullanışlı değiller.

Kathot bypass konsansatörüyle derdim zaten basları traşlamak. :) Paralel olarak bağlı kondansatörü fat switch'ini kullanarak açarak zaten basları geri elde edeceğim. Bu tip hesapları yapabilmek / cut eğrisini görebilmek için de bir sayfanın linkini paylaşayım. Burada benzer başka hesap sayfaları da var. Diğer amplifikatörde deneyerek de gördüm ki yüksek basların çıkış tafosuna kadar gelmesine izin verirsen ecnebilerin "farty bass" diye ifade ettikleri bir hadiseyle karşılaşabiliyorsun. Baslarda istenmeyen çatlak / patlak bir distorsiyon olarak Türkçe'ye çevirelim hadi.

http://www.ampbooks.com/home/amplifier-calculators/cathode-capacitor/

Voltaj regülasyonu lambalı amplifikatörlerde neden pek kullanılmıyor ben de anlamıyorum açıkçası. Bu amplifikatördeki de en özel konu bence bu. Devre şeması aşağıda. Bu devreyi kullanarak ve diyotlarla güç katı+ PI ile preampliyi ayırırsan, güç katının voltajını %10'a kadar indirebiliyorsun(veya istediğin başka bir minimum değere kadar- direnç değeriyle ayarlanabilir). Ancak bu durumda preampli voltajı da artıyor. Test etmek ve preamplinin direnç değerlerini ona göre berirlemek lazım. Düşük voltaj ve yüksek voltaj için diğer amplifikatörümde yaptığım ölçümleri ve trinity 18W ile karşılaştırmamı da ekledim.

VVR in 18watt schem.png
high voltage.jpg
low voltage.jpg

Bir örnek:

VVR sonuçta elektronik bir attenuator gibi işliyor. Ben seviyorum ve kullanışlı buluyorum, ancak filtre kondansatörlerim çok sevmeyebilirler. :) (Trinity de electronic attenuator olarak pazarlıyor. Ancak bu arkadaşlar preampli voltajını ayırmıyor ve güç katı & PI ile beraber düşürüyorlar: http://www.trinityamps.com/Trin18Over.htm#18price )

Mosfet olarak NTE yerine IRFPC60 kullandım. Sorun çıkartmaması lazım.

Dosyalar

• ırfpc60.pdf
    165.4 KB · Gösterim: 148
Son düzenleme:
Ton kati burda pasif oldugu icin, anot veya katota baglanmasi birseyi degistirmeyecektir, zira burda ton kati dedigimiz kondasator ve direnclerden olusan sistemin bir transfer fonksiyonu degismez. Pasif ekolayzir istenmeyen frekanslari traslama mantiginda calistigi icin, nereye baglarsan bagla tasarlanan frekansi traslar.
Katot izleyici uzerinden daha cok gain elde edilme konusu bu noktada aslinda bir yanilgi. Cunku katot izleyici devresinin kazanci herzaman 1'dir. Yani ortada bir kazanc yok, zaten amacda cikis empedansini dusurmek. Empedans adaptoru, buffer, tampon, emiter izleyici, gibi isimlerle anilan devrenin lambali versiyonu. Bu devrelerin giris empedansi cok yuksek, cikis empedansi cok dusuk olur, bu sekilde guc katina daha cok gerilim transfer etmek amaclaniyor.
Bu site gercekten faydali zaman zaman bende bakiyorum, birkac problemi var bu hesaplayicilarin onlarida guncelleseler tam olacak. Katot bypass kapasitorunu degistirerek alt frekans cevabini degistirme yerine kat aralarina switch ile degistirilebilir kucuk degerli kondansator atarak bright-dark degisimi daha yaygin yapilan bir uygulama Ama tabi alt kesim frekansinin koklerinden digerinide kator bypass kondansatoru belirledigi icin onu degistirmekte siklikla uygulaniyor.
Voltaj regulatoru lambali amplilerde pekde gerekli degil. Gerilimi kondansator, akimi bobin ile filtreledikten sonra, herhangi bir gurultu sorunu ile karsilasilmiyor. Ayrica yuksek voltajda regulasyon maliyetli oluyor ve maliyetine degecek bir getirisi yok. Ayarli regulator ise, lambalarin calisma noktalarini degistirir, dolayisiyla anot direncleri, kazanclari vs... degisir. Bu noktada guc katinda sorun cikabilir. Cunku cikis empedansi degisir ve urettigi gucte degisir. Cikis empedansi degisim orani hesaba katilmadi ise cikis trafosuna zarar verebilir. Ayrica calisma noktalari degistiginde, ses kararkteristigide degistigi icin islevsel olarak tam bir attenuator gibi diyemem. Anlamsal olarak ise tamamen farkli, cunku power attenuate uretilmis bir gucu zayiflatmaya yararken burda yapilan daha dusuk guc uretilmesine sebep olmak.

Bilgi ve yorumlar için çok teşekkürler.

Cathode follower vs. anode driven tone stack konusunda benim derdim belirttiğim gibi Marshall şemasına bağlı kalmak. Sonra belki anot üzerinden de deneriz, farkı var mı görürüz.

Burada voltaj regülatörünün kullanımının gürültüyle bir alakası yok aslında. Tek olayım güç katının voltajını düşürerek lambaların daha erken kırılmasını sağlamak. Yoksa bu tip bir amplifikatörde evde drive pek alamıyorsun. Öte yandan VVR konusunda forumlarda bayağı bir araştırma yapmıştım. VVR ile çıkış trafosuna zarar verene rastlamadım. Teorik olarak ise mutlaka mümkündür. (Bu arada konuyla ilgili bir link daha ekleyeyim: http://ampgarage.com/forum/files/vvr3a_507.pdf )

Voltajı düşürünce ton tabii ki bir miktar değişiyor, ancak mevcut durumda VVR ile voltajı indirerek elde ettiğim Marshall tonları örneğin clean ampli + Carl Martin Plexitone'a göre çok çok daha iyi.

Son düzenleme:
Bilgi ve yorumlar için çok teşekkürler.

Cathode follower vs. anode driven tone stack konusunda benim derdim belirttiğim gibi Marshall şemasına bağlı kalmak. Sonra belki anot üzerinden de deneriz, farkı var mı görürüz.

Burada voltaj regülatörünün kullanımının gürültüyle bir alakası yok aslında. Tek olayım güç katının voltajını düşürerek lambaların daha erken kırılmasını sağlamak. Yoksa bu tip bir amplifikatörde evde drive pek alamıyorsun. Öte yandan VVR konusunda forumlarda bayağı bir araştırma yapmıştım. VVR ile çıkış trafosuna zarar verene rastlamadım. Teorik olarak ise mutlaka mümkündür. (Bu arada konuyla ilgili bir link daha ekleyeyim: http://ampgarage.com/forum/files/vvr3a_507.pdf )

Voltajı düşürünce ton tabii ki bir miktar değişiyor, ancak mevcut durumda VVR ile voltajı indirerek elde ettiğim Marshall tonları örneğin clean ampli + Carl Martin Plexitone'a göre çok çok daha iyi.
Ben tesekkur ederim, cok iyi arastirma yapmissiniz.
Bu konuda genel gecer bir kural olmadigindan tabiki dizayn farkliliklari var ama benim gordugum genelde son preamp katindan sonra ekolayzir blogu konuyor. Bu son kat bazen cogu zaman katot izleyici, bazen de normal kazanc kati oluyor. Amaciniz plexi yapmaksa Marshall topolojisine sadik kalmak tabi en uygunu.
Voltaj regulatorunun amaci dogrultulmus DC icerisinde filtrelemeden sonra bile bulunan AC bileseni yok etmek, zira gurultu sebebi kendisi. Yapilan aslinda ayarli guc kaynagi ama lambali ampli icin ilginc bir uygulama olmus, daha once hic gormemistim. Voltajin hangi aralikta ayarlandigini bilmiyorum ama dusuk lambanin nonlineer bolgesinin cok dar oldugunu biliyorum, rahatsiz edici bir distortion almakta olasi. Yinede ilginc denenmeye deger gorunuyor.
Kondansator olayini yazmayi unutmusum. Simdi kondansatorler bir sigaya sahip. Buda kapasitans yada kapasitif reaktans dedigimiz, empedansin sanal kisimini olusturan bilesenlerden biri. Fakat basitce frekans ile ters orantili olarak degisen direnc degeri denebilir. Formuluze edersek; Xc=1/2.pi.f.C Goruldugu gibi frekans ve siga payda da oldugundan, bu degerler arttikca akima karsi direnc dusuyor. Burda iki kondansatorun frekans cevabina baktigimizda, yani basslik, tizlik dedigimiz, frekans cevabini olusturan sey bu noktada siga degeri. Siga degeri ayni olan iki dusuk toleransli kondansatorun, frekans cevabinin farkli olmasi, diger bir degisle birinin daha tiz veya bass olmasi olasi degil.

Ben 50W'lık amplifikatöre takmazdım, ama sanıyorum mümkün. Bu dökümanda " http://ampgarage.com/forum/files/vvr3a_507.pdf" o şekilde ifade edilmiş..
amfilerin beslemesinde ayni hattan once power katinin beslemesi aliniyor. ayni hattan direncle deva edilip preamp beslemesi aliniyor. yani power katinin beslemesinin voltajini azalttigimiz zaman preamp ında voltaji bölünecek. buda tonun baya değişmesi demek. iki kismi birbirinden izole etmenin yolu var mi?

amfilerin beslemesinde ayni hattan once power katinin beslemesi aliniyor. ayni hattan direncle deva edilip preamp beslemesi aliniyor. yani power katinin beslemesinin voltajini azalttigimiz zaman preamp ında voltaji bölünecek. buda tonun baya değişmesi demek. iki kismi birbirinden izole etmenin yolu var mi?
Preamp beslemesini regulatorden once verirsin, regulator ile voltaji dusurdugunde sadece power katinin voltaji duser. Ama dediginde haklisin, amac dusuk sesde drive almak ise bu preamp voltajini dusurerek olmaz. Eger oyle olsaydi tum high gain amplilerin preamp besleme voltajlari dusuk olurdu ama aksine 350-400 V ile besliyorlar. Cunku nonlineer bolge yuksek voltajda calisirken daha genis ve burda daha fazla harmonik uretilebilir.

:)

Bitti sayılır.. Fena olmadı kerata. Her şeyi yerleştirdikten sonra 47mF'lik bir kondansatör ve dirençlerini unuttuğumu fark ettim.. Neyse.. Biraz zor oldu ama her şeyi yeterince güvenli bir şekilde saşiye sığdırdım.

Yukarıda preampliye düşük voltaj vermekle ilgili soru gelmişti..VVR tipi bir devreyi flaman voltajı dışında tüm amplifikatörün voltajını düşürmek için kullananlar var. Ben de denedim. Hiç beğenmedim. Çok "brown" oldu ve (DC'yi kesmek için) kondansatör eklemediğimden potlardan ve pedal switchlerinden sinir bozucu sesler çıkıyordu. Uygulama linkini vermiş olduğum dökümanda da detaylı anlatılıyor. (Bu arada Ken Fisher Master Volume nedir bilmiyorum.. :))

Benim amplifikatörümdeki uygulama aşağıdaki şekilde. VVR'nin en düşük ve en yüksek olduğu durumlardaki voltajları da yazdım. Amplifikatör maksimum voltajda 20W üzeri verebilecek. Yanlış hesaplamadıysam 500 Ohm'luk kathod direnciyle bias seviyesi %87 civarında. 330 ohm'dan başlayıp yükselttim ve hala yüksek..

11.09.2014 inside.jpg

low voltage 11092014.jpg
high voltage 11092014.jpg

Bu arada amplifikatöre switchle devreye sokulabilen "corrective / conjunktive filter" veya "snubber" olarak bilinen bir filtre yerleştirdim. Çıkış lambalarının anotları arasına yerleştirilen basit bir devre..

Detaylı bilgi için örneğin:

http://www.guitarplayer.com/miscellaneous/1139/smooth-your-sonic-ride/13905
http://www.tdpri.com/forum/amp-cent...o-rca-conjunctive-filtering-design-guide.html

Amplifikatör şu an çalınabilir durumda ve dış görünüşü aşağıdaki şekilde.. Bir ara ses örneği almaya çalışacağım.

Daha yapılacak işler var tabii:

- Voltajlar üzerinde biraz daha oynayacağım.
- Bir seri send return loop eklenecek.
- Genel olarak kablolama ve lehimleri tekrar kontrol edeceğim. Belki yamalı bohça gibi olan farklı güç değerlerindeki dirençler de değiştirilecek.
- Amplinin arka kısmının etiketi hazırlanacak. Kaplanacak..
- Kabin hazırlanacak. Çam iskelet üzerinde 6mm'lik lamine ceviz düşünüyorum şimdilik.. Bakalım..

11.09.2014 out.jpg

Son düzenleme:
acaba high gain amfiler için bu vvr olayı mı daha iyidir yoksa gevurların 'ken fisher master volume' dediği olay mı daha iyidir ?
Yazmistim postlamayi unutmusum. Preamp voltajini dusurerek high gain elde edilseydi, tum high gain ampliler dusuk voltajda calisirdi. Ama aksine dahada yuksek voltajda calismaktalar. Cunku yuksek voltaj operasyonda nonlineer bolge daha genistir. Yani daha cok harmonik uretmeye musaittir.
Ote yandan high gain icin MV olayi tamamen gereksiz zira power ampliden alacagin kompresyonlu cimcik kadar distortiona hic mi hic ihtiyacin yok.

:)

Bitti sayılır.. Fena olmadı kerata. Her şeyi yerleştirdikten sonra 47mF'lik bir kondansatör ve dirençlerini unuttuğumu fark ettim.. Neyse.. Biraz zor oldu ama her şeyi yeterince güvenli bir şekilde saşiye sığdırdım.

Yukarıda preampliye düşük voltaj vermekle ilgili soru gelmişti..VVR tipi bir devreyi flaman voltajı dışında tüm amplifikatörün voltajını düşürmek için kullananlar var. Ben de denedim. Hiç beğenmedim. Çok "brown" oldu ve (DC'yi kesmek için) kondansatör eklemediğimden potlardan ve pedal switchlerinden sinir bozucu sesler çıkıyordu. Uygulama linkini vermiş olduğum dökümanda da detaylı anlatılıyor. (Bu arada Ken Fisher Master Volume nedir bilmiyorum.. :))

Benim amplifikatörümdeki uygulama aşağıdaki şekilde. VVR'nin en düşük ve en yüksek olduğu durumlardaki voltajları da yazdım. Amplifikatör maksimum voltajda 20W üzeri verebilecek. Yanlış hesaplamadıysam 500 Ohm'luk kathod direnciyle bias seviyesi %87 civarında. 330 ohm'dan başlayıp yükselttim ve hala yüksek..

38220 eklentisini görüntüle
38221 eklentisini görüntüle
38222 eklentisini görüntüle

Bu arada amplifikatöre switchle devreye sokulabilen "corrective / conjunktive filter" veya "snubber" olarak bilinen bir filtre yerleştirdim. Çıkış lambalarının anotları arasına yerleştirilen basit bir devre..

Detaylı bilgi için örneğin:

http://www.guitarplayer.com/miscellaneous/1139/smooth-your-sonic-ride/13905
http://www.tdpri.com/forum/amp-cent...o-rca-conjunctive-filtering-design-guide.html

Amplifikatör şu an çalınabilir durumda ve dış görünüşü aşağıdaki şekilde.. Bir ara ses örneği almaya çalışacağım.

Daha yapılacak işler var tabii:

- Voltajlar üzerinde biraz daha oynayacağım.
- Bir seri send return loop eklenecek.
- Genel olarak kablolama ve lehimleri tekrar kontrol edeceğim. Belki yamalı bohça gibi olan farklı güç değerlerindeki dirençler de değiştirilecek.
- Amplinin arka kısmının etiketi hazırlanacak. Kaplanacak..
- Kabin hazırlanacak. Çam iskelet üzerinde 6mm'lik lamine ceviz düşünüyorum şimdilik.. Bakalım..

38223 eklentisini görüntüle

Goruntu gayet guzel, artik Turkiye'de de boyle seyler yapan insanlari gormek nekadar guzel, videolari sabirsizlikla bekliyoruz.

Bu arada tabloya baktim biraz karmasik geldi. Fakat anot akimi 48 mA ise eger cok sicak biaslanmis, neredeyse A sinifi calisiyor. Normal sartlarda besleme 420 V iken akim 25 mA civari, katot voltaji ise -37 V civari olmali.

Bu arada tabloya baktim biraz karmasik geldi. Fakat anot akimi 48 mA ise eger cok sicak biaslanmis, neredeyse A sinifi calisiyor. Normal sartlarda besleme 420 V iken akim 25 mA civari, katot voltaji ise -37 V civari olmali.

Evet.. Tablolar biraz karışıkça.. O tablodaki aslında 4,8 mA ve bu da iki lamba için.. 40V civarı olan minimum voltaj değerinde.

Diğer tabloda ise 395V'luk plate voltajı ve iki lamba için 62mA var.. Kathod voltajı da 31V. Lamba başına 31mA ve 12W gibi bir değere denk geliyor. JJ 6V6S'ler pentot olarak maksimum 14W'lık sınırı var. Buna göre biraz yüksekçe tabii..

Çok ciddi bir sorun da değil aslında. Çalarken voltajı çok açmassın, olur biter.. Ya da 550 ohm'a çıkacağız.. Millet 270 Ohm ile yapıyor bu işi.. Hayret..

Dosyalar

• JJ-6V6-S.pdf
    157.7 KB · Gösterim: 137
Voltaj tablosunu düzelltim/düzenledim.Tekrar ekliyorum. Formülasyonda da hata varmış. Screen currrent'ı çıkartmak gerekiyor. Bu durumda 30mA ve %83'e iniyoruz..

11092014 yüksek çıkış durumunda voltajlar.jpg

Son düzenleme:
Evet.. Tablolar biraz karışıkça.. O tablodaki aslında 4,8 mA ve bu da iki lamba için.. 40V civarı olan minimum voltaj değerinde.

Diğer tabloda ise 395V'luk plate voltajı ve iki lamba için 62mA var.. Kathod voltajı da 31V. Lamba başına 31mA ve 12W gibi bir değere denk geliyor. JJ 6V6S'ler pentot olarak maksimum 14W'lık sınırı var. Buna göre biraz yüksekçe tabii..

Çok ciddi bir sorun da değil aslında. Çalarken voltajı çok açmassın, olur biter.. Ya da 550 ohm'a çıkacağız.. Millet 270 Ohm ile yapıyor bu işi.. Hayret..

395 V plate voltaji icin akim 24 mA civari akim olmali, bu sekilde 14 watt guc uretirsin. Ama su haliyle hem dusuk guc uretirsin hem de guc lambalarini kiramazsin cunku baya sicak biasli ve A sinifi calismaya oldukca yakin bu sekilde. 395 V plate voltaji ile surulen 6v6 push-pull guc katinin katot direncinin 270 ile cold olmasi mumkun degil. 270 ohm tahmini olarak, ancak 300-310 V a kadar cold kalabilir.

395 V plate voltaji icin akim 24 mA civari akim olmali, bu sekilde 14 watt guc uretirsin. Ama su haliyle hem dusuk guc uretirsin hem de guc lambalarini kiramazsin cunku baya sicak biasli ve A sinifi calismaya oldukca yakin bu sekilde. 395 V plate voltaji ile surulen 6v6 push-pull guc katinin katot direncinin 270 ile cold olmasi mumkun degil. 270 ohm tahmini olarak, ancak 300-310 V a kadar cold kalabilir.

30mA maksimum değer.. VVR ile voltajı indirdiğin an düşüyor zaten.. Ayrıca lambalar mevcut durumda da çatır çatır kırılıyorlar. 6v6s'leri 30mA %83 gibi değerlerle kullananlar var. Ancak %70 civarı tavsiye ediliyor tabii. O da sanıyorum senin 24mA'ya yakın bir değer.

550 Ohm ile denerim bugün..

30mA maksimum değer.. VVR ile voltajı indirdiğin an düşüyor zaten.. Ayrıca lambalar mevcut durumda da çatır çatır kırılıyorlar. 6v6s'leri 30mA %83 gibi değerlerle kullananlar var. Ancak %70 civarı tavsiye ediliyor tabii. O da sanıyorum senin 24mA'ya yakın bir değer.

550 Ohm ile denerim bugün..

Voltaji dusurdugunde tabiki akim dusuyor fakat voltajda dusuyor, yani calisma noktasi yine lineer bolge ortalarinda kaliyor ve bias yine hot oluyor. Kirilmaz dedigime bakma illa kirilir hatta A sinifi calismada bile giris sinyal genligi buyuk ise kirilir, fakat daha cok volume ister kirilmak icin. Hot bias kullananlar var tabiki fakat amplinin tasarlandigi gibi AB sinifi calismasi icin %70 biaslanmasi gerekir. Ayrica farkli biaslamak sadece kirilma karakterini degil ayni zamanda frekans cevabini da degistirir, zira anot devresi direnci degisecek, dolayisiyla damping faktor degisecek. Sonuc olarak aktarilan sinyalin frekans cevabi degismis olacak. Ama switch ile degistirilebilir direncler koyup cesitlilik yapilsa mesela, o da olabilir.

Geri