Müzisyenlik ve İş Hayatı

Merhabalar, ufak bir sorum var.

Görüyoruz bir sürü müzisyen var. Kimileri görmeye alıştıklarımız. Konserler etkinlikler albümler vs vs...

Peki müzik dışında herhangi bir işleri yokmu bu adamların? Albüm yada konser çalışmaları olmadığı zaman nasıl para kazanıyorlar. ( bir konserde 4 yıllık masrafını çıkartanlardan bahsetmiyorum. Türkiye şartlarında...) Müzisyenlik dışında nasıl bir iş hayatları var bir bilgi sahibi olan varmı? Yada iş ve müzik birlikte nasıl ilerliyor?

Yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler...

:arrow:

1 Haftada 3 barda çıkan gruplar var.Gecelik kişi başı 50YTL alsalar bu da ayda bir kişi için 600YTL ediyor. Saati 20YTL'den de haftada 8 saat enstrüman dersi verse toplamda:

1240 YTL ediyor.Bunun 240YTL sini gider olarak hesaplarsak da tek başına 1000YTL ile geçinmek sanırım çok zor değil.

Daeron gayet güzel anlatmış sadece müzisyenlik yapan kişilerin geçim kaynağını. Bar programları ve diğer sahne çalışmalarından başka, mzüisyenler verdikleri derslerden de gelir sağlamaktadırlar, hem de iyi bir gelir. Bunun dışında, yine müzikle alâkalı olarak, aranjör ya da prodüktörlük yapanlar da var ki, bu durumda gelirleri büyük bir miktar daha artıyor. :)

Müzisyenliğin yanında başka bir meslek grubuna daha dahil olan kişiler de yok değil. Başka bir meslek edinmiş olmasına karşın müzikten kopamayan kişilerin müzik ve iş hayatlarını birlikte götürmelerinin zor olduğunu sanmıyorum. Haftanın beş günü düzenli olarak iş yerine gidip çalışan, mesai sonrası ya da hafta sonlarını da prova ve sahneye ayıran birinin bu iki işi bir arada götürmesi pek zor değildir diye düşünüyorum ben.

Saygılar...

ewet haklısın pek zor olmuyor.bence hayatta iş-eğitim ve sosyal aktivite olmassa iyi bir yaşam yoktur.ben bir işte çalışıyorum we ünv.de okuyorum.ayrıyetten müzikle uğraşıyorum.hala derim ki bi şeyler daha yapmalıyım.o yüzden geçenlerde ney üflemeye karar werip ney aldım :D para konusuna gelirsek parayı önce başka sektörde kazan sonra müziğe dönüştür derim....daeron haklısın ülkemizde o kadar çok müzisyen we grup olmasına rahmen iyi para kaldırıyoruz ;)

Müzik ve iş hayatı çok kolay yürüyor.Tabi __Haftanın beş günü düzenli olarak iş yerine gidip çalışan, mesai sonrası ya da hafta sonlarını da prova ve sahneye ayıran birinin __banyo yapmaya ,egzersiz yapmaya ,nışanlısıyla buluşmaya, tuvalete gitmeye zamanı da oluyor.Tabi bi dünya para kazanıp sahnede elektrik şoku olduğu zaman bar sahibi çıkarıp size 1500 dolar zararınızıda öder.Yani biz parayı alır bankaya koyarız çünkü yeni çıkan bir takım cihazları takibe falan gerek de yok.Zaten aranjörlük falan parayı yuttuk.Al bir kaç milyarlık bilgisayar kaydet gitsin 8 kanal tık demez bu aletler.Hatada 4 gün barlarda çal hep aynı repertuarı yaparsın ne olacak ki. Grupla prova gerekmez zaten.sahnede 4 saat doğaçlama herkes seni dinlemeye gelir.Gece yarısı bardan çıkarsın elinde bi bas klavye sehpası klavye nota sehpası çantalar processor.atla taksiye gece tarifesi karşıya geç.Kalan parayıda sahab erken işe giderken bankaya yatırıyorum.

bugatay aynı zorlukları paylaşıyoruz :( şu ülkede emeğinin karşılığını alamayan tek meslek grubu müzisyenlik olsa gerek... yalnız arkadaşlar yanlış anlamayın ünlü olmak deil müzisyen olmaktan bahsediyorum torpille iki kanalda çıkıp bi konsere 5000 ytl isteyen zengin evlatlarından deil ;)

bugatay demiş ki:
Müzik ve iş hayatı çok kolay yürüyor.Tabi __Haftanın beş günü düzenli olarak iş yerine gidip çalışan, mesai sonrası ya da hafta sonlarını da prova ve sahneye ayıran birinin __banyo yapmaya ,egzersiz yapmaya ,nışanlısıyla buluşmaya, tuvalete gitmeye zamanı da oluyor.Tabi bi dünya para kazanıp sahnede elektrik şoku olduğu zaman bar sahibi çıkarıp size 1500 dolar zararınızıda öder.Yani biz parayı alır bankaya koyarız çünkü yeni çıkan bir takım cihazları takibe falan gerek de yok.Zaten aranjörlük falan parayı yuttuk.Al bir kaç milyarlık bilgisayar kaydet gitsin 8 kanal tık demez bu aletler.Hatada 4 gün barlarda çal hep aynı repertuarı yaparsın ne olacak ki. Grupla prova gerekmez zaten.sahnede 4 saat doğaçlama herkes seni dinlemeye gelir.Gece yarısı bardan çıkarsın elinde bi bas klavye sehpası klavye nota sehpası çantalar processor.atla taksiye gece tarifesi karşıya geç.Kalan parayıda sahab erken işe giderken bankaya yatırıyorum.
Senin yaşadıkların gerçekten de pek iç açıcı değilmiş, neyse ki, mutlu müzisyen azınlığı var ve neyse ki, benim tanıdıklarım bu azınlıktan. :D Açıkçası haftanın her günü işten çıkıp provaya gitmiyor bu insanlar ve eminim ki, kendilerine ve "nişanlılarına(?!?)" ayıracak vakitleri de oluyordur. Elektrik şoku talihsiz kaza olmuş bence, yani her müzisyenin başına gelmez herhalde. :D Her önüne gelen aranjörlük, prodüktörlük ya da prodüksyon yönetmenliği yapamayacağı için bütün müzisyenleri değil, yetenekli olanlarını kastetmiştim ben. :) Bu eşya taşıma, sabaha karşı eve taksiyle gitme konusunda da sadece "tercih sizin" diyorum ve ekliyorum, "gülü seven dikenine katlanır..." ;)

Sevgiler...

Muzik yapipta parasal acidan berbat durumda olan cok insan gordum.Ama bu insanlar butun gun kiclari uzerine oturup bir dukkani bekleyerek kazancaklari paraya(ki cogunlukla muzikten kazancaklari paranin birkac misli olur...)istemeyerek zevk alacagi isi yani muzigi tercih ediyorlar.
Ama tabiiki isin ehli olanlar muzikten gercekten yuksek miktarda para kazanabiliyorlar.
Ozel ders bu sektorde cok buyuk bir kazanc...

Benim gibi amator olarak muzikle ugrasan biri icin baska bir meslegin diplomasi sart diyorum:)
O yuzden universite okumaya calisyorum zaten...

Bir kere eğer öğrenciyse 3'ü bir arada çok kasar. Öğrencilik bittikten sonra iş ve müzik çok iyi gider. Fakat ya evlendikten sonra. O zamanda iş ve müzik iyi gider. Örneklerini çok biliyorum. Fakat sadece müzik ile gelen parayla hemde evlisin eve bakıcaksın biraz zor. Türkiye'de zor. Çünkü Türkiye'de insanlar müziğe verdikleri parayı boş masraf olarak görüyorlar. Ancak en iyisi ayagını yere sağşam baskmak. Müzik ve ayrı ve düzenli bir işe sahip olmak. Öbür türlü müzikten bişey anlamassınız. Müzikten anlasanız hayattan anlamazsınız. Yani diyelim ki hayatını müziğe adadın, iyide kardeşim ya yaptıgın müzik tutulmazsa. Maddi anlamda demiyorum. Manevi anlamda destek alamazsan yıkılırsın ve çok büyük bir boşluk ve üzüntü oluşur. O yuzden bana göre iş ve müzik çok iyi gider.

Bu arada bunların hepsi bir yana Müzik'siz hiçbir halt olmaz ;)

Başlık kişisel sataşma içeren mesajlardan temizlenmiştir.

Lütfen mesaj yazarken forumun "kişisel düşünceleri açıklama" platformu olduğunu unutmayalım, kişisel tartışmalara girmeyelim....

zorlukları olsa da, iyi bir zaman planlaması her şeyin öncüsüdür derim. işiyle müziği bir arada çok iyi götüren çok insan tanıyorum (başta Mavi Sakal gitaristi Taylan Dedeoğlu olmak üzere. ayrıca Derya Köroğlu da mimarlığıyla müziği uzun süre birarada götürmüştür.). olay her şeyde olduğu gibi insanın kendisinde, müziğe ve işine olan sevgisinde bitecektir. kendisine angarya gelen bir iş yapan insandan sonra bir de müzikte verimli olması beklenemez. ama birarada götürülebilir, iyi zaman ayarlayarak. hiç olmadı, ofise bir adet elektrogitar götürülür (malum amfisiz ses de çıkarmaz, ne güzel), öğle yemeğinden sonra 10-15 dakika çalınır, bu bile insana huzur-mutluluk verir. diyorum.

Acaba ne oldu? Ne karar aldın da uyguladın? Gerçekten meraklandırıcı bir şekilde bitmiş:) Müzikle uğraşmak denenler gibi zor evet tuzun kuru olucak eğer pop vs herkesin ilgi gösterdiği bişey yapmıyorsan pek bu forumlarda öyle insanlar da çok yok bence. Demek ki iş gelir gelecek vs olucak bi yerden. Sen feriştahın feriştahı da olsan, yaptığın iş tutmazsa seni kimse iplemezse veya şimdiki gibi arkanda dayılar ayılar partiler vs yoksa işin zor.Şu son dönenmde ortalıkta gezinenler ya zenginlerin çocuğu ya da siyasi destek almış tipler.

bir gitar hem güzel hem ucuz hem de kaliteli olamayacağı gibi. bu işler de genelde hayat şartlarından :poop: gibi oluyor. bu konu açıldığı zamanlar liseye başlamışım bu adam şimdiye rockstar olmuştur :cool:

13.07.2005 tarihinde memur oldum öncesinde haftanın 6 günü sahne vardı işe girdiğim günden bu yana devam ediyorum arada dalgalandı ancak şu son 2 senedir kesintisiz haftanın 5 günü sahne var eşim iki çocuğum birde kedim var ve vakit konusunda beni en çok üzen gitarla daha fazla vakit geçiremiyor olmam

rock müzisyeniyim diyebilmek için; zengin ailedir, mirastır, kiradır bi şekilde bir yerden sabit bir gelir dayanağı şart.. pop müzikten para kazanabilmek içinde ya kopartacak bestelerin olacak yada alımlı çalımlı hatun olacaksın :).. ben şahsen bir insanı geçindirebilen tek bir müzik tarzı gördüm o da ankara düğünleri :) o tarzdan anlarım diyen varsa bassın istifayı :D pavyon ekstrasıdır filan derken bi memur maaşı bırakır her ay :) .. şaka bir tarafa türkiye şartlarında söylediğim şanslı durumlar dışında iş hayatı olmayan birinin müzik hayatı imkansızla eşdeğerdir..

13.07.2005 tarihinde memur oldum öncesinde haftanın 6 günü sahne vardı işe girdiğim günden bu yana devam ediyorum arada dalgalandı ancak şu son 2 senedir kesintisiz haftanın 5 günü sahne var eşim iki çocuğum birde kedim var ve vakit konusunda beni en çok üzen gitarla daha fazla vakit geçiremiyor olmam
Dikkat et şikayet etmesinler benim sahne hayatı böyle bitti

Geri