Bu Sorunun Çözümü Var Mı?..

Evet kesinlike E ve e arasında belirgin fark var ve normal değil. Sorun sapta olup olmadığının anlaşılabilmesi için cetvel testli yapılması lazım, fabrikasyon çıkışlı doğru yapıştırılmamış olabilir. Truss rod sebebiyle gibi görünmedi bana, truss rod yanal etki yapmaz, zigzag, çarpılma yapabilir en fazla ama burada durum bundan farklı, sağa doğru homojen bir farklılık var.

Sapta ciddi bir problem yoksa her durumda FR ve nut'un tekrardan ayarlanmasıyla bu uzaklık sorunu çözülür. Her 2si de sola kaydırılabilir. Sapta ciddi bir kesim hatası var ise bence uğraşmaya değmez. Tabii olumlu düşünmek lazım, moral bozmaya gerek yok, belki dönemsel olarak hepsinin FR-nut açıları yanlış yapılmıştır.

Bu arada son perdede her durumda mesafe azalır, çünkü teller köprüye yaklaştıkça genişler ve 1. perdedekiyle aynı olmaz, yani o bir gösterge değil ama gitar konusunda bilgili birinin düzgün ekipmanlarla bakıp, test etmesi gerek. Yani sorun bakarak çözülecek gibi değil.

Evet kesinlike E ve e arasında belirgin fark var ve normal değil. Sorun sapta olup olmadığının anlaşılabilmesi için cetvel testli yapılması lazım, fabrikasyon çıkışlı doğru yapıştırılmamış olabilir. Truss rod sebebiyle gibi görünmedi bana, truss rod yanal etki yapmaz, zigzag, çarpılma yapabilir en fazla ama burada durum bundan farklı, sağa doğru homojen bir farklılık var.

Sapta ciddi bir problem yoksa her durumda FR ve nut'un tekrardan ayarlanmasıyla bu uzaklık sorunu çözülür. Her 2si de sola kaydırılabilir. Sapta ciddi bir kesim hatası var ise bence uğraşmaya değmez. Tabii olumlu düşünmek lazım, moral bozmaya gerek yok, belki dönemsel olarak hepsinin FR-nut açıları yanlış yapılmıştır.

Bu arada son perdede her durumda mesafe azalır, çünkü teller köprüye yaklaştıkça genişler ve 1. perdedekiyle aynı olmaz, yani o bir gösterge değil ama gitar konusunda bilgili birinin düzgün ekipmanlarla bakıp, test etmesi gerek. Yani sorun bakarak çözülecek gibi değil.
Maalesef bir konuda katılamayacağım, son perdeye doğru teller genişler ama aynı oranda klavyede genişler. Yani hangi perdeden bakılırsa bakılsın, iyi bir sapta mesafeler hep aynı olmalıdır. Yaklaşma yada uzaklaşma sözkonusu ise o sap zaten sap değildir.Yada sorunludur.

Maalesef bir konuda katılamayacağım, son perdeye doğru teller genişler ama aynı oranda klavyede genişler. Yani hangi perdeden bakılırsa bakılsın, iyi bir sapta mesafeler hep aynı olmalıdır. Yaklaşma yada uzaklaşma sözkonusu ise o sap zaten sap değildir.Yada sorunludur.

Bilginiz yanlış. İlk perde de her zaman 24. perdeye oranla mesafe daha çok olur. Bu gitar tasarımında özel bir tercih yoksa genel bir durumdur. Kendi gitarınızı ölçerek bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu hafta sonunu bu işe ayırmaya karar verdim. verdiğiniz bilgiler doğrultusunda Bursa'daki mağazaları gezeceğim. Bakalım ne diyecekler? Sonucu buradan paylaşırım. teşekkürler.

Mağzadan çok iyi bir usta daha yardımcı olur. Olmadı tavsiyem burada iyi bir ustaya kargolayın, gitarınıza baksın. İnan bazen mağzadaki anlamayan insanların faydadan çok zararı oluyor.

Bilginiz yanlış. Son perde de her zaman 1. perdeye oranla mesafe daha az olur. Bu gitar tasarımında özel bir tercih yoksa genel bir durumdur. Kendi gitarınızı ölçerek bakabilirsiniz.
Benim gitarlarımda durum yukardaki mesajlarda söylediğim gibi, ayrıca bu bilgiyi kendi gitarlarıma bakıpta söylemedim çok eskilerden beri bildiğim birşey. İncelemeniz için 3 gitarımın fotolarını çektim. İsterseniz diger gitarlarımında fotolarını eklerim.

Dosyalar

• esp eclipse_1.jpg
    esp eclipse_1.jpg
    95.7 KB · Gösterim: 187
  • esp eclipse_2.jpg
    esp eclipse_2.jpg
    142.5 KB · Gösterim: 193
  • ltd ec1000_1.jpg
    ltd ec1000_1.jpg
    110.4 KB · Gösterim: 347
  • ltd ec1000_2.jpg
    ltd ec1000_2.jpg
    161.2 KB · Gösterim: 184
  • schecter blackjack_1.jpg
    schecter blackjack_1.jpg
    113.6 KB · Gösterim: 209
  • schecter blackjack_2.jpg
    schecter blackjack_2.jpg
    125 KB · Gösterim: 192
Bursa'da tanıdığım en iyi ustaya götürdüm. (Her zaman o ustaya götürürdüm gitarlarımı) Adam yılların ustası burada. Kendi de yıllarca enstrüman yapmış. Yapcak bişey yok deyip kestirip atmıştı. Benim de bilgim olmayınca birşey diyemedim. Ama onunda bazen bi dediği bi dediğini tutmaya biliyor. Bu bilgilerle tekrar gideceğim yanına. eğer gene umursamazsa İstanbul'a iyi bir lutiyere kargolarım. Bu konuda da öneriye açığım açıkçası.

Bursa'da tanıdığım en iyi ustaya götürdüm. (Her zaman o ustaya götürürdüm gitarlarımı) Adam yılların ustası burada. Kendi de yıllarca enstrüman yapmış. Yapcak bişey yok deyip kestirip atmıştı. Benim de bilgim olmayınca birşey diyemedim. Ama onunda bazen bi dediği bi dediğini tutmaya biliyor. Bu bilgilerle tekrar gideceğim yanına. eğer gene umursamazsa İstanbul'a iyi bir lutiyere kargolarım. Bu konuda da öneriye açığım açıkçası.

Var birşey :) Yıllardır gitar tamiriyle iyi kötü uğraşırım, fotodan bile belli oluyor.

heh işte, 1. tel ile 6.tel klavye kenarları eşit değil benim gitarımda. Bu benim de kafamı kurcalamıştı. 6. telin klavye kenarı daha fazla ki, bana tam tersi olması gerekir gibi geliyor. Birkaç fotoğraf çektim; hem köprünün hem sapın.
37199 eklentisini görüntüle 37200 eklentisini görüntüle 37201 eklentisini görüntüle 37202 eklentisini görüntüle
Bunlar da sapın fotoğrafları:
37203 eklentisini görüntüle 37204 eklentisini görüntüle
Bu durumda sapta bir sorun olabilir ama sapta da herhangi bir atma ya da yamukluk söz konusu değil, dümdüz bir klavyesi var. Entonasyon da sorunsuz.... Köprü olması gerektiği gibiyse sap da sorunsuzsa, bu gitarın problemi ne o zaman?...

Maalesef tahmin ettiğim gibi, gövdeye (aşağıya, yani çalarken yere doğru) açılı yerleştirilmiş sap ve sökmeden düzeltilemez.

Ama bahsettiğim şekilde üst eşiği düzeltebilirsiniz, o da hafif (1mm var ya da yok) aşağıya doğru hizalanmış en azından üst perdelerde bu sorunu yaşamazsınız.

Benim gitarlarımda durum yukardaki mesajlarda söylediğim gibi, ayrıca bu bilgiyi kendi gitarlarıma bakıpta söylemedim çok eskilerden beri bildiğim birşey. İncelemeniz için 3 gitarımın fotolarını çektim. İsterseniz diger gitarlarımında fotolarını eklerim.

Hocam 1.perdeden 24.perdeye gidene kadar sap genişler dolayısıyla uzaklık artar.Fotograflardan bile belli oluyor.

Ölçerseniz kesin sonuca varırsınız

Anlad
Maalesef tahmin ettiğim gibi, gövdeye (aşağıya, yani çalarken yere doğru) açılı yerleştirilmiş sap ve sökmeden düzeltilemez.

Ama bahsettiğim şekilde üst eşiği düzeltebilirsiniz, o da hafif (1mm var ya da yok) aşağıya doğru hizalanmış en azından üst perdelerde bu sorunu yaşamazsınız.
Anladığım kadarıyla astarı yüzünden pahalı olacak. Sökme gibi bir durum olursa hiç uğraşmam herhalde. Böyle kullanmaya devam ederim, yeni bir gitar alana kadar. Bu da bana ders oldu. Bir daha iyi incelemeden bir gitar almam artık.

Hocam 1.perdeden 24.perdeye gidene kadar sap genişler dolayısıyla uzaklık artar.Fotograflardan bile belli oluyor.

Ölçerseniz kesin sonuca varırsınız
Cooldog da tam tersini söylüyor, teller genişler mesafe azalır diyor. (yukarıdaki mesajlarında)
Ben ise ikinizede katılmıyorum, düzgün ölçümlenmiş bir klavyede tellerin genişlediği oranda klavyede genişler, dolayısıyla mesafeler her perdede eşittir. Ha bunu alt yada orta seviye gitarlarda göremeyebilirsiniz çünkü düzgün ölçümlenmemiştir vs. Benim fotolara gelince dikkat ederseniz profesyonel fotolar değil. yani bazısı daha yakından bazısı daha uzaktan bazısı titreyerek çekilmiş. Yani gördükleriniz, fotodaki göz aldanması.Fikir versin diye çektim onları. Gerçekten gitarı elime aldığımda ben 1. perde ile 24. perde arasında fark göremiyorum (tellerin klavyeye olan mesafesi anlamında)

Cooldog da tam tersini söylüyor, teller genişler mesafe azalır diyor. (yukarıdaki mesajlarında)
Ben ise ikinizede katılmıyorum, düzgün ölçümlenmiş bir klavyede tellerin genişlediği oranda klavyede genişler, dolayısıyla mesafeler her perdede eşittir. Ha bunu alt yada orta seviye gitarlarda göremeyebilirsiniz çünkü düzgün ölçümlenmemiştir vs. Benim fotolara gelince dikkat ederseniz profesyonel fotolar değil. yani bazısı daha yakından bazısı daha uzaktan bazısı titreyerek çekilmiş. Yani gördükleriniz, fotodaki göz aldanması.Fikir versin diye çektim onları. Gerçekten gitarı elime aldığımda ben 1. perde ile 24. perde arasında fark göremiyorum (tellerin klavyeye olan mesafesi anlamında)

Ben tellerin klavyeye olan uzaklıgından bahsetmıyorum :) klavyenın ust kısmıyla alt kısmından bahsedıyorum (arkası değil) üst ucu ve alt ucu

Orada bir yazım hatası yaptım, yani yazdığımı okumadan göndermişim, onu düzelttim şu an. Özellikle FR'li sistemlerde her zaman köprü, sapa göre daha geniştir, klavyede giderek genişler, o sebeple tellerin arası tiz perdelerde daha açıktır, hatta bu durum solo da özellikle tercih edilir. Genelde gitarlar 41-43mm nut ile başlar ve 55mm'e kadar genişler.

Sizin elinizdeki LP tasarımı gitarlarda bu fark daha azdır, çünkü köprüler sabit ve tel genişlikleri az. Hatta daha özel durumlarda var, örneğin 44mm nut'lı gitarlar da bu durum daha az hissedilir ama klavyenin kesimi ve 21-24 perde olması da önemli fark yaratır.

Ben eskiden gördüğüm 2 telecasterda tersi durumu da hatırlıyorum bu arada, yani nut'ı nasıl boyutlandırıp, nasıl dar bir sap yapmışlarsa, 21. perde de neredeyse teller dışarı çıkıyordu ama genelde beklenen olabildiği kadar orantılı olmasıdır.

Orada bir yazım hatası yaptım, yani yazdığımı okumadan göndermişim, onu düzelttim şu an. Özellikle FR'li sistemlerde her zaman köprü, sapa göre daha geniştir, klavyede giderek genişler, o sebeple tellerin arası tiz perdelerde daha açıktır, hatta bu durum solo da özellikle tercih edilir. Genelde gitarlar 41-43mm nut ile başları ve 55mm'e kadar genişler.

Sizin elinizdeki LP tasarımı gitarlarda bu fark daha azdır, çünkü köprüler sabit ve tel genişlikleri az. Hatta daha özel durumlarda var, örneğin 44mm nut'lı gitarlar da bu durum daha az hissedilir ama klavyenin kesimi ve 21-24 perde olması da önemli fark yaratır.
Sanırım siz konuyu yanlış anlamışsınız, bahsettiğimiz tellerin biribirlerine olan aralıkları değil. 1. ve 6. telin klavye kenarına olan mesafesi. Bende diyorumki düzgün ölçümlenmiş bir klavyede teller arasındaki mesafe açıldıkça klavyede genişler (aynı oranda) dolayısıyla siz 5. perdeden 1. ve 6. tele baktığınızda klavye kenarına olan mesafe atıyorum 2mm ise, 24. perdeden 1. ve 6. telin klavye kenarına olan mesafeside 2mm olmalı.
Ayrıca fotolarda Schecter Blackjack SLS C1 FR de var. Yani FR li gitarda var fotolarda.

Tamam işte ben de aynı şeyi söylüyorum, o mesafe genelde aynı olmaz. dar ya da uzak olabilir. Genelde Fender Stratlarda ve Ibanez/Cortlar yakın olduğuna şahit oldum,elimdeki Birkaç farklı şey söylemiş gibi oldum ama sınırlandırmamak lazım 2 durumu da gördüm çünkü. Klavye kesimiyle ilgili bir durum ama genellikle mesafe azalıyor. (Yani klavye aynı oranda genişlemiyor.)

Geri