Jazz Hakkında

'Müzik - Genel' forumunda tugrul6733 tarafından 20 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

 1. merhabalar arkadaşlar. jazz hakkında detaylı bilgilere ihtiyacım var. nedir ne değildir. burada üstünkörü anlatılacak hemen kavranılcak bir şey değilmiş gibi geliyor bana :)
  ve de sanki düzensizlikten düzen yaratmak gibi. :) jazz hakkında bildiğim tek şey blues'un jazzın atası olduğu, zenciler tarafından ortaya çıkarılmış ve zamanla dünyaya yayılıp çeşitli formlarda düzenlenmiş olduğu. internette bunların haricinde pek bilgi bulamıyorum. bulduklarım da çok üst seviye anlatımlar oluyor ve anlamıyorum.

  jazz türleri hakkında da merak ettiklerim var. bu aralar jazz fusion ve gipsy jazz'a kafayı taktım. nedir bu jazz fusion ile gipsy jazz ? şimdiden teşekkürler vereceğiniz bilgiler için :)
   
 2. J-P

  J-P

 3. teşekkürler. jazzın tarihi bu ve bu tarihi okuduğumuz zaman aslında jazz fusion denilen şeyin tee seneler önce ortaya çıktığı söylenemez mi ? yani swing dediğimiz olay ? bu jazz fusion denilen şey distortion ile yapılan jazz gibi bir şey herhalde ? ve son zamanlarda benim baya ilgimi çekiyor. keza gipsy jazz'da öyle. gipsy jazz da sanırım flamenco jazz karışımı. ve benim asıl merak ettiğim kısım armonik yapı.

  şimdi genellikle blues'da akor kalıbı olarak 12 bar blues major akorlar kullanılır. ve üzerine pentatonic minör solo atılır. tabi bu pentatoniğe arıza seslerde eklenir. bunlar da mavi nota oluyor herhalde ? peki bu durum jazz da nasıldır ? rock'n rollda nasıldır , funk da nasıldır ? değişen tek şey ritimsel özellikler mi ?
   
 4. J-P

  J-P

  cruiser_rider bunu beğendi.
 5. J-P

  J-P

  elbetteki en başta bi şarkının türünü ritimsel özellikler belirler
  solo da bu ritime göre şekil alır
  sonuç olarak her tarzın kendine özgü ritimsel ve solo açısından özellikleri var
  bu tarzlar üzerinde çalışmak gerekir
  çok teorik yazdım ama tavsiye sadece :)
   
 6. peki ben iyi çalmak için öncelikle iyi bir dinleyici olmak görüşündeyim. bunun için bol bol bol bol dinlemek gerekiyor. müzik kulağını geliştirmek gerekiyor. müzik kulağımı geliştirmem, iyi bir dinleyici ve ileride de iyi bir çalıcı olmam için önerebileceğiniz parçalar,sanatçılar,albümler vs. var mıdır ? her tarz olur fark etmez.
   
 7. J-P

  J-P

  dinlemek ve sonrasında şarkılar üzerinde yoğunlaşmak çalışmak gerek
  Tavsiye olarak turkrock forumu bu açıdan sizi yönlendirmek için doğru bi yer
  biçok arkadaş size gerekli album tavsiyelerinde bulunacaklardır
  Jimi hendrix
  Jimmy Page
  Ritchie Blackmore
  David Gilmour
  BB king
  Albert King
  John Mayall
  Buddy Guy
  SRV
  Eric Clapton
  gibi babalardan başlayabilirsin
   
 8. teşekkürler bu babaların çoğunu hatim ettim zaten :) daha farklı tavsiyeleriniz var mı peki ?
   
 9. J-P

  J-P

  bravo o zaman başka dicek bişey yok :)
   
  Son düzenleme: 20 Ağustos 2014
 10. aklıma gelenler
  Junior Kimbrough
  Ornette Coleman
  Miles Davis
  Robin Trower
  Robert Johnson
  Johnny Winter
  John Lee Hooker
  Black Keysin ilk albümleri
   
  J-P bunu beğendi.
 11. selamlar,
  çok fazla jazz'a ilgi duymamakla birlikte armonik yapısını ziyadesiyle ağır buluyorum. Ancak bir iki isim önerebilirim, nadiren de olsa dinlediğim ve yeteneğine hayran olduğum kişilerdir.

  barney kessel - videolarını izlediğinde göreceksin, melodiyi icra ederken her bir nota başına akor basmak gibi insanın ağzını açık bırakan bir yeteneği var.
  django reinhardt - gypsy jazz diyince aklıma geldi bu amca, sol elinde sadece 2 parmağını kullanıyor ve diğer 2 parmağı felçli. O nedenle dinlediğimde gerçek olduğuna çok zor ikna olduğum biri.
   
  Kutay_ ve MetalPose bunu beğendi.
 12. Frank Gambale'ye de bakabilirsin aslında.
   
 13. bunlar ağırlıklı olarak blues değiller mi ? gerçi ataları aynı şeylerdir dedik de şimdi mesela muddy waters blues'un babası olarak bilinir. ama muddy waters'ın müziği bir frank sinatranın yaptığı müzik arasında çok farklar var bence. ( jazzcı hiç bilmiyorum aklıma ilk sinatra geldi autumn leaves'den dolayı :) son günlerde jazz'a merak saldım )
   
 14. benimde kafam karisti hem caz hem blues yaziyim dedim
   
 15. Biraz muhalif bir yorum olsun bir tane de. Caz benim için çok iyi müzisyenlerin yaptığı çok sıkıcı bir müzik türüdür. Daha önce başka bir başlıkta da belirtmiştim bu yorumu. Ara ara denk geldikçe yine bir şans veriyorum kendime, artık caz seviyorum diyebilmek için. Olmuyor.
  Caz müziğinin müdavimleri yine caz müzisyenleri oluyor gözlemlediğim kadarıyla. Temel olarak emprovizasyona dayalı bu müzik türü de, bir çeşit iletilşm, ve atışma. Ancak dinleyici ile kurulan bir iletişim değil. Yine müzisyenler arasındaki bir konuşma. Caz müzisyeni akorları armoniyi ve formu eğip bükerken coşku doluyor ama bu coşkunun ne kadarını dinleyiciye aktarabildiğinden emin değilim.
   
  patlakkulak, barrios ve MetalPose bunu beğendi.
 16. "burada üstünkörü anlatılacak hemen kavranılcak bir şey değilmiş gibi geliyor bana" dediğiniz halde böyle bir soruyu sormanız ilginç:)

  Sizi biraz fazla heyecanlı gördüm. Unutmayın, cahil cesareti insana hata yaptırır: ) O yüzden biraz ağırdan almanızı ve iki şeyi birbirinden ayırmanızı tavsiye edeceğim:
  1)Caz müziği konusunda genel kültür sahibi olmak
  2)Teknik anlamda caz ve alt türlerini ve armonik yapılarını öğrenmek.

  Mevcut bilgilerinizi nereden aldığınızı bilmiyorum, ama bunlara biraz eleştirel bakmanızı öneririm. İçinde Ornette Coleman ve Miles Davis'in olduğu bir listeye bakıp "bunlar daha çok blues değil mi ? " demek 1 numaralı madde konusunda kendinizi bir hayli geliştirmeniz gerektiğini gösteriyor. Ornette Coleman free cazın kurucularındandır. Miles Davis ise birden fazla caz alt türünü neredeyse kendi başına yaratmıştır:)
  Çok kısa ama temel olduğuna inandığım bir kaç bilgi vereyim, ama bu iş aslında buradan olmaz:)

  1) BLUES, caz müzisyenleri için sadece bir FORMdur. Blues formu üzerinde emprovize çalınır, araya blues motifleri de eklenebilir. Ama asla bir blues gitaristi gibi başından sonuna pentatonik ile caz blues çalınmaz. Diğer taraftan, cazın en popüler formların biri blues kökenlidir (12 ölçülük blues özellikle). Ancak caz müzisyenleri bluesun tipik 3 akoru üzerinde tansiyon seslerini, kromatik yaklaşım seslerini, bebop dizilerini ve şimdi detayına girmeyeceğim akor yedeklemelerini kullanırlar.

  2)Caz alt türleri konusunda anlaşılması gereken belki en önemli kavram BEBOP'tır . BEBOP türü bir kilometre taşıdır ve milat kabul edilir. Çünkü bebop türü ortaya çıkmadan evvelki caz, daha çok eğlence ve dans müziği formatında iken, bebop ve sonrasında (post-bop, hard-bop, sonrasında fusion vb...) caz "müzik için müzik" felsefesiyle, entellektüel ve teknik boyutu ağırlık bir müzik haline gelmiştir. Bugün "caz" dendiğinde anlaşılan şey ve caz emprovizesinin temelini oluşturuan klişe cümleler hemen tümüyle bebop ve sonrasındaki akımlar ile ortaya çıkmıştır. O yüzden caz dinlemeye heves eden herkesin mutlaka büyük bebop müzisyenlerini dinlemesi tavsiye edilir. Ancak bu müzisyenler gitarist DEĞİLDİR. Cazda gitarın prestij kazanması çok daha geç olmuştur. Bebop devrinin ağırlı olarak "yıldız" müzisyenleri saksafon, trompet ve piyanistlerden oluşur. Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Clifford Brown vs... gibi

  3)"Caz gitaristi" denilem kimliğin ortaya çıkışı özellikle iki önemli gitariste bağlanır. Bunlardan biri Django Reinhardt (Avrupa kıtası), diğeri ise Charlie Christian (Amerika kıtası)dır. Bunlardan etkilenen adamlar da 1940-50lerden itibaren özellikle gitarın cazda ön plana çıkmasını sağlamıştır. İlk saydığım iki gitariste ek olarak aşağıdaki isimleri araştrırıp dinlemenizi tavsiye ederim:
  Wes Montgomerry (kimilerine göre halen en büyük caz gitaristidir)
  Joe Pass (anlatılmaz...)
  Tal Farlow
  Jim Hall
  Kenny Burrell
  Pat Martino...

  Hatta iyisi mi siz şu sayfaya bir göz atın. Caz gitarın altın çağı bu adamlardır:
  http://www.classicjazzguitar.com/artists/artists.jsp

  60lar ile birlikte caza çok daha modern unsurlar girmiştir. O noktadan itibaren burada detayına giremeyeceğim kadar çok dallanıp budaklanır caz. Ama yazdığım isimler iyi bir başlangıç noktası sayılır.
   
  olcygktp, CAJEMIR, antbalci ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 17. İşin aslı hiçbir zaman sıkıcı olarak görmedim ama uzun süre dinlemekten hoşlanmazdım. Fon müziği kıvamında dinlemek değil tabi kastım. Ta ki; Mafia oynayana kadar :D O oyundaki müzikler o kadar efsane gelmişti ki ondan sonra çok daha keyifli gelmeye başladı. Bir de Take Five'daki saksafon solosundan çok etkilenmiştim.
  Sonra bir baktım Wes Montgomery'le birlikte Jazz benim için zevkle dinlediğim ve analizine kafa yorduğum bir tür oldu.
   
 18. Ant, formunu çok iyi bildiğin ve akor dizisini kafanda kolaylıkla duyabildiğin bir parçanın üzerine çalan cazcılar ile başlangıç yapmayı deneyebilirsin. Çok modern çalan adamları dinlerken kaybolmak çok kolay olur, özellikle de akor dizisine ve formuna aşina olmadığın bir parçada.

  Ama mesala aşağıdaki parçada (herkesin bildiğine eminim bu şarkıyı) Montgomery üstadın nasıl adeta gitara şarkı söyletir gibi emprovize çaldığını bir dinle. Bir yandan parçanın melodisini de zhininde canlandır. Bakalım ne düşüneceksin ?
   
  Sownroth ve J-P bunu beğendi.
 19. Al di meola ve John McLaughlin i Paco de luciayla beraber dinlemeni tavsiye ederim.


   
 20. dediğim gibi buradan üstünkörü anlatılacak bir konu olmadığını biliyorum ama 1 bilgi öğrensem yine kafidir benim için :) evet biraz fazla değil baya fazla heyecanlıyım , özgür abbak dinlemeye başladıktan beri içimde bir heyecan var. hayatım yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor diyebilirim :) onu anlatmama gerek yoktur herhalde siz benden daha iyi bilirsiniz özgür abbak'ı :) türk makamlarından bir anda jazz atlıyor falan ve ben gerçekten çok etkilendim bundan. youtube'da da kendi paylaştığı videolardan ve çeşitli yerlerde çaldığı videolarda greg howe çaldığını gördüm. hemen nedir bu greg howe diye araştırayım dedim. türkçe bir kaynak çıkmadı. wikipedia da türler kısmında jazz fusion yazınca tamam dedim. yıllardır benim de sıkıcı gördüğüm hatta dilimize" jazz yapma " diye yerleşmiş olan müzik türü yavaş yavaş çekici gelmeye başladı. zaten basılan akorlar her zaman ilgimi çekmiştir. ben de kendi düşüncemle "bu jazz fusion artık jazzın en son noktası en modernize hali sen temelden al bu işi" diye burada konu açıp alabildiğim kadar bilgi alayım dedim.

  vallaha açıkcası dediğim gibi önceden bende sıkıcı görürdüm bu müziği o yüzden oturup adam gibi jazz dinlemişliğim yok fazla caz sanatçısı da bilmem yukarıda gördüğüm bazı isimler blues sanatçısıydı o yüzden bu sanatçılar genelde blues çalan sanatçılar değil mi diye yazdım :) bu arada şu ağır arada sırada piyanonun akor bastığı genellikle baterinin süpürüldüğü ve kontrbass sesinin ön plana çıktığı caz hala sıkıcı geliyor. :) ama insanın müzik kulağı geliştikçe, o müziği tanımaya başladıkça o müziğe alıştıkça ondan zevk almaya başlıyor. benim şahsi düşüncem böyle. zamanında blues da sıkıcı geliyordu bana :)
   

Bu Sayfayı Paylaş