Cort Akustik Gitar Fabrikası (çin)

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda kogan tarafından 20 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu 1. Şu sıralar bir tane Cort Akustik gitar için diş bilemeye başladım. Kağıt üzerinde oldukça iyi görünüyor ve fiyatı da makul. Cort'la olan münasebetim bir adet Cort x-6 ve yine bir adet giriş seviyesi Cort akustik gitarla sınırlı. X-6 bence acayip dandik bir gitardı ama fiyatı da ucuzdu, bu nedenle yorum yapmayacağım. Ne kadar ekmek o kadar köfte işte. Akustik gitar ise 500TL bandında çok iyi bir ses sahipti, tek sıkıntısı gitarın aşırı derecede ayarsız çıkmasıydı. Bu özensiz işçilik Cort'un üst düzey gitarlarında mevcut mudur? İşin aslı yukarıdaki videoyu izleyince "Çin fabrikası çokta kötü değişmiş yahu!" diyorum ama sonuçta bunlar raslantısal çekilen kayıtlar değil. E ne diyorsunuz Cort'un Çin'deki akustik fabrikası için?
   
  Synthbeyi bunu beğendi.
 2. Benim bildiğim kadarıyla aşırı kötü değil çünkü bir kez bir tane yeğenime hediye almıştım :) Güzel de aletti aslında.Tabii ki fiyat performans bazında
   
 3. Alt segmentte dediğim gibi "Ne kadar köfte, o kadar ekmek." ama üst segmentte nasıllar? Asıl merak ettiğim nokta bu. Örneğin üst segment sadece daha kaliteli malzeme kullanıldığı için mi pahalı, yoksa bunda gösterilen işçiliğin de alakası mevcut mu?
   
 4. Cort Mr Custom elektro akustik kullandım uzunca zaman. Çok farklı markaların akustik gitarları elimden geçti ama cort mr custom'ın yeri ayrıdır. Tonu gerçekten çok dolgun ve sustain iyi. Üzerindeki fishman premium blender'ın kalitesi bana göre tartışılmaz. Hele o büklüm büklüm grover burgular.. Hem göze hitap ediyor hem kulağa.Satılık, gören eden olursa lütfen haber etsin.
  Eski gitarım:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  CAJEMIR, Synthbeyi ve CoolDoG bunu beğendi.
 5. Akord burguları güzelmiş :)
   
  taureN bunu beğendi.
 6. @taureN
  Gitarınız çok güzel görünüyor. Gitarınızda karşılaştığınız herhangi bir hata var mıydı?
   
 7. İşçilik hatası adına hiç bir durumla karşılaşmadım. (Bu enstruman Kore üretimi.) Gitarla ilgili söylenebilecek "fiyat/performans oranına göre iyi bir gitar" ibaresi bence hakaret olur. Fiyatından çok fazlasını hak ediyor.
  Bir ara Tünelde gitar denerken bir bilge "Ultra seri üretim ve ucuz insan gücü nedeniyle, Çin'de imal edilen çoğu gitarda dört vidadan birinin yıldız/düz kombinasyonu ile satıldığını söylemişti. " Ne zaman çin malı gitarlardan bahsedilse hatırıma, manyetik kutularını monte ederken; elini vidalarla dolu kutuya daldırıp denk gelenleri üstüne bakmadan vidalayan çekik gözlüler geliyor. Böyle bir enstruman da görmedim henüz.Sanırım şehir efsanesi.
   
 8. Benim aklımda elektrik techizatı olmayan Dreadnought sade bir akustik var. Sanırım böylelikle preamp kutularının montesini dert etmeme gerek kalmaz. :D Şaka bir yana en iyisi gidip denemek gibi görünüyor. Sanıyorum gitar üretimindeki makineleşme ve teknoloji kullanımının artışıyla birlikte bir süre sonra üretim yerleri çoğumuzun umurunda olmayacak, çok özel istekler haricinde. :)
   
 9. Earth Le 2 md vardı bir de Cort Mr Custom'ın üst segmenti hep denemek istemişimdir ama fırsat bulamadan satıştan kaldırıldı. Sesi uzaktan hoş geliyor. :)

   
 10. Bu gitarı Türkiye'de bulabilmem artık zor görünüyor ama ihtiyacım olmasa da alabileceğim gitarlar listesine girer rahatlıkla. Cidden bayıldım, çok güzel görünüyor. Özellikler abalone'lara bayıldım. :)
   
  taureN bunu beğendi.
 11. Alttaki detayı paylaşır ve koşarak uzaklaşırım

  [​IMG]
   
  Synthbeyi ve kogan bunu beğendi.
 12. O kadar konuştuk en azından yukarıda paylaşılan gitarın PremierGuitar'da yazan fiyatını belirteyim;
  MSRP for the EARTH-LE2 MD $2225.00 USD
   
  CAJEMIR bunu beğendi.
 13. Abbaaooovv :eek:
   
 14. Cort'un Master Piece serileri de oldukça tuzludur. Dünya üstünde sayılı miktardalar. Kore'den 2000 dolara gitar satılabileceğine örnek. :)
   
  Synthbeyi bunu beğendi.
 15. Yakın zamanda almış olduğum Cort Earth Le 2 md modelinden gerçekten memnunum. Tüm ağaçlar masif ve işçilik çok iyi.
   
 16. Güle güle kullanın, şöyle az biraz inceleme alsak güzel olur aslında. :)
   
 17. Bende yaklaşık 1 yıldır cort earth 150f kullanıyorum fiyatına göre iyi gitaralar bende ne kadar doğrudur bilmem ama üstünde hand made in china yazıyor fishman preampi olsun severim kendisini :D
   
 18. Merhaba. Akustik gitar olarak değil de, genel olarak markayı ele almak istiyorum. Ben Cort kx5 kullandım 2 yıl. Akustiklerinin 2 3 modelini hem sahne hem kayıtta denedim, çok güzel sesleri vardı. Ancak tercihim aynı sesin üzerine sağladığı çalım konforundan ötürü gretsch olmuştu (fiyat farkı 350 tl civarı idi iki gitar arasında). Bahsettiğiniz olay alt modellerde mevcut. Ancak kx custom ve kx5 katana modelleri fiyatlarına göre çok güzel gitarlar, özellikle kx custom :) [kx5 de gayet güzeldi]. Cec5-Cec7 de kullanmışlığım var onlar da çok güzel. Ha bir de cr250 elime geçmişti, epiphone gitarların %85' inden iyi diyebilirim çok net. Cort firmasının, manyetikleri, köprüleri ve elektronik aksamları çok kötü. Onlar ile ilgilenebilirseniz çok güzel gitarlara dönüşebiliyorlar. Belirli bir modele kadar iyi gitarları yok ancak zaten o fiyatlara kadar iyi gitar almak mümkün değil sıfır alım baz alınırsa :). Nitekim, bahsettiğim modellerin tamamının fiyat/performans olayları çok çok iyi. Hele günümüzde hemen her markanın alt modellerinden uzak kalmakta fayda görüyorum her şart altında :) Çok aşırı bir beklentiniz yoksa cort akustik gitarların bazı modelleri çok güzel[Denediğim modellerin hangileri olduğunu hatırlamıyorum]. Memnun etmeyeceğini düşünmüyorum ses ve ton anlamında.
   
  kogan bunu beğendi.
 19. Cort AD810E elektro akustik gitar kullanıyorum. Çok parlak tonu yok , sert ve tok bir tonu var . Tellerini henüz değişmedim , tellerden kaynaklandığını düşünüyorum ama genel olarak güzel ve fiyat/performans bakımından iyi bir ürün :D
   
 20. En kısa zamanda detaylı bir inceleme yazarım tabi ki. Bu gitarı almadan önce Martin (Amerikan) ve Taylor ile mukayese ettim. Onlardan aşağı kalır bir yanı yok.
  Üşenmeyip sertifika bile yazmışlar gitar için :) Bir de LE2 nin SKULL GROSS diye bir modeli var. 6000 Euro gibi fahiş bir fiyatı var. Söylediklerine göre Brazilya gülü kullanılmış arka ve yanlarda. Tabi bunu farklı bir isimle yazmışlar, şuan dünyada bildiğim kadarıyla gitarlarda Brezilya Gülü kullanmak yasak ancak bendeki LE2 MD nin arka ve yanları madagaskar gülü, bu ağacında Brezilya gülüne en yakın sesi verdiği söyleniyor.

  Eklemiş olduğum videoda ki arkadaşın birçok gitar tanıtımı var. Nedense LE2 MD yi çalarken daha bir mutlu :))
   
  kogan bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş