Perdelerin Kalınlıklara Göre Farklı Dizilimi ???

bu videodaki gitarın perde dizilimi tel kalınlıklarından dolayı düz olarak değil çok farklı bir şekilde çakılmış. Bunun neye göre yapıyorlar ? 8 tel gitarlarda bunu görmedim ancak bu gitarda bariz bir yamuk dizilim var perdelerde ?

Skala üst eşik ve köprü arasındaki mesafedir.

Strat ve tele'lerde 25½ inç, Les Paul'larda 24.75 inç, bariton gitarlarda 27"-29" arası, Jazz Bass'larda 34" gibi uzunluklara sahiptir. 24,75'lik Strat yapılamaz mı? Yapılabilir tabi, ancak ne kadar malzemeyi ve işçiliği aynı tutarsan tut, 25,5 strat gibi tınlamaz. Gitar seçimi yapılırken ilk bakılması gereken yerdir bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
peki bu ölçüyü 27" aldık 8 tel bir gitar olacak düşük akortlarda kullanmaya , o zaman bu perde yerlerinin hesabı yani tel boyu * bir sayı şeklinde oluyordu. bu tellerin hesinin boyu aynı ancak perdeler farklı. nasıl bir hesaplama yapılıyor burada ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
multiscale gitar diye bir şeyin varlığını bilsem zaten aratmaz bilirdim. insan açar bakar al bak demeye gerek yok bence ne aratacağını bilmioyrsan googleda nasıl bulayım bu başlığı ? neyse öğrendik artık.

multiscale gitar diye bir şeyin varlığını bilsem zaten aratmaz bilirdim. insan açar bakar al bak demeye gerek yok bence ne aratacağını bilmioyrsan googleda nasıl bulayım bu başlığı ? neyse öğrendik artık.
Eyvallah haklisin skala olayini da bilmedigin icin aratamamis olabilirsin fakat resmini de mi gormedin, yani koprusunu falan hic gormedin mi bu gitarin, hersey bu videodan mi ibaret?

aynen o videoda biraz izledim ama skala kısmını bugün öğrendim üst eşik dediğin gibi yamuk ancak bunu farketmek için az bilmek lazım sen bakınca hemen görüyorsun çünkü bilginin verdiği bir algı farkı var. o şeklin bundan kaynaklandığını yeni öğrendim. Tel uzunluğundan perde hesaplamayı biliyorum ancak eşiklerin de yamuk olduğunu bilmeyince o perdelerin yamukluğu anlamsız kalıyordu. neyse artık sağol yinede alt eşikler işin çine girince gayet net oluyor hesap da zaten

aynen o videoda biraz izledim ama skala kısmını bugün öğrendim üst eşik dediğin gibi yamuk ancak bunu farketmek için az bilmek lazım sen bakınca hemen görüyorsun çünkü bilginin verdiği bir algı farkı var. o şeklin bundan kaynaklandığını yeni öğrendim. Tel uzunluğundan perde hesaplamayı biliyorum ancak eşiklerin de yamuk olduğunu bilmeyince o perdelerin yamukluğu anlamsız kalıyordu. neyse artık sağol yinede alt eşikler işin çine girince gayet net oluyor hesap da zaten
Eyvallah, dogru diyorsun. Neyse kafandaki soru isaretleri aydinlandi ise sorun yok.

7 Telli bir gitarı multiscale yapmak tercih edilen bir durum mu ? yani standart dizilim yerine bu şekilde yapılması standarda göre her zaman bir artıya sahip oluyor mu ?

Son düzenleme:
Ust tellerde uzun skalanin soundu daha basarili cunku ozellikle dusuk akort sistemlerinde kisa skalada tel tansiyonu cok dusuyor ve gitar motor gibi bir ses cikarmaya basliyor. Alt tellerde ise kisa skala daha hacimli, daha sicak bir ton veriyor. 7. telin tansiyonu dusuk oldugundan evet tercih edilen bir durum, artisi soyledigim gibi ama eksisini bilmiyorum.

:) bu biraz neşat ertaşın bağlamasındaki perdelere benzemiş :) biraz araştırınca en büyük sıkıntı eşik bulabilmek sanırım. 450dolar civarı kahlerusa de bu tarz eşikler. El yapımı dahi olsa o para o eşiğe aşırı pahalı

Yanlış hatırlamıyorsam bu fret dizilimleri daha iyi entanasyon ve akortlama için kullanılıyor.
True temprament fretleri ureten firmanin iddiasi duz fretler ideal ortamda dogru sonuc verir. Yani teoride dogru fakat pratikte, tel yukseklikleri ve farkli sebepler yuzunden duz fretler ile notalari kusursuz almazsin. Yani dedigin gibi daha iyi entonasyon ve akord icin uretilmis fakat ilk ornegin amaci tamamen farkli.

Geri