Elektro Gitar Manyetik Değişimi Hakkında Yardım

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda tee tarafından 24 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

 1. tee

  tee

  Öncelikle bütün herkese merhaba.Foruma yeni kayıt oldum ve bu da ilk konum.Konu daha önceden açılmış mı diye araştırdım fakat bulamadım.Fakat yine de bir hatam varsa affola.Gelelim konumuza.
  Yaklaşık 2 senedir elektro gitar çalmaya çalışmaktayım.Bütçem buna uygun olduğu için 2 sene önce Squier Bullet Strat HSS aldım.Açıkçası gitarımı çok seviyorum.İşçilik vb. konularda eksileri var tabi ki ama engel yaratmıyor açıkçası.Tek takıldığım konu distortion modunda humbucker ın hoşuma gitmemesi.Bu yüzden yeni bir humbucker arayışına girdim.Bu yüzden araştırma yaptım ve çaldığımız tarz gereği Seymour Duncan SH-4 JB modifiyesi yapmayı düşünüyorum.Yeni bir gitar almaya durumum yok o yüzden böyle bir işe giriyorum.Manyetik hakkında görüşleriniz nelerdir ? Başka verebileceğiniz tavsiyeler var mıdır? Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Gitarınız tremolo sahibi olduğu için SH4 değil TB4 modelini almanız icab edecektir. JB güzel bir manyetiktir, her yola gelir tabiri caizse. elinizdeki gitarı sonuçta bir deluxe strat yapmayacaktır ama belirli bir kalite artışı gerçekleşir. Yine beklentiyi çok yüksek tutmamak icab eder. SD SH4 yerine, Dimarzio super distortion da bir alternatif olabilir. IronMaiden gazı misal.
   
  Son düzenleme: 24 Ağustos 2014
  Grundar bunu beğendi.
 3. Kesin emin olmamakla birlikte JB de uyabilir. Çünkü Squier'ın köprüsü tam TB/F-space(54-56mm) ölçüsünde değil. Uzakdoğu gitarlar genelde sabit tremolo gibi 52mm olur. Yani oldukça dardır. JB de uyar gibime geliyor. Araştırmak lazım.

  JB güzel, mid tonları yoğun bir manyetik, Dimarzio Super Distortion'a da birçok açıdan tonal olarak benzer. Nette karşılaştırmaları mevcut. Yani hangisi ucuz ise ona da yönelebilirsiniz. İstediğiniz tonu anlatırsanız daha iyi yardımcı olunur gibime geliyor. Çünkü manyetikler arasında baya fark oluyor.
   
  Son düzenleme: 24 Ağustos 2014
 4. tee

  tee

  Öncelikle ilgileriniz için teşekkür ederim.Grup 3-4 aylık bir grup ve daha kesin bir tarz var diyemem.Fazla sert tonlara kaçmadan bizi geliştirebilecek şarkıları çalıyoruz denebilir.Ben şahsi olarak punk ile ilgileniyorum.JB'ye yönelme sebebim ton aralığının geniş olduğunun belirtilmesi.Manyetik bana bir aile dostumuz aracılığıyla Kanada dan getirilecek.Fiyat konusuna gelince JB 80 dolar civarı. Dimarzio Super Distortion' ın fiyatına şimdi internetten baktım.O da 90 dolar civarı bir rakama denk geliyor.Eğer Dimarzio daha iyi sonuç verecekse 10 dolar gibi bir fark sıkıntı yaratmaz.Şimdiden teşekkürler.
   
 5. Daha iyi sonuç vermez, aralarında ufak-tefek tonal farklılıklar var. 2si de iyidir. Tonal aralığın geniş olması diye bir şey yok bence. Tam tersi JB oldukça sert ve yüksek dirençli bir manyetiktir. Tonal olarak bol midlidir dediğim gibi. JB, 80ler sounduna iyi gider diye düşünüyorum. Daha düşük çıkışlı, tonal olarak daha dengeli manyetikleri de düşünebilirsiniz. Örneğin SD Pearly Gates ve "59, Dimarzio Paf Pro. Pearly Gates'i Fender uzun süre gitarlarında kullandı bu arada.

  Tabii manyetik konusunda tam birşey için çok spesifik tonlardan bahsetmeniz ve biraz daha tecrübe sahibi olmanız gerek. Burada söylediğim şeyler biraz havada kalabilir. Belki de Alnico-2 tipli APH-1 gibi bir manyetik size daha iyi gelir. Daha zarif tonlar, biraz daha az tiz... Bilemiyorum. :)
   
  Son düzenleme: 24 Ağustos 2014
 6. tee

  tee

  Bilgisizliğime verin ama kafam tamamen karışmış durumda.Sanırım biraz araştırma yapmam gerekecek..
   
 7. Buyursunlar:


  Bence mükemmel bir manyetik.
   
 8. tee

  tee

  İlginiz için teşekkür ederim.Tonlar kulağa hoş geliyor fakat JB benim için hala çekiciliğini korumakta.Konuyu saptırmak gibi olacak ama belirtmek istediğim bir şey var.Distortion tonlarında humbucker ın çok parlak tonlar vermesinden şikayetçiyim.Konusu geçen manyetiklerde aynı konu söz konusu olur mu?
   
 9. JB'de olur. JB hi-midleri yoğun verir. Sizin alnico-2 gibi, tizleri biraz az manyetiklere yönelmeniz gerekir. Üstte videosunu ekledim zaten. Tabii farklı ucuz çözümlerde üretilebilir. Örneğin 250k potans+0,063 um kapasitör gibi. Tizler direkt yok olur. Bazı Squilerda 1m-ohm potans oluyor çünkü, tonlar bir hayli parlak geliyor.
   
 10. tee

  tee

  İlginiz ve önerileriniz için teşekkürler
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş