Elektro Gitarda Cızırdama Sorunu

forumlarda bunun gibi bir sürü başlık açılmış olabilir.sap ayarı falan denmiş düzelmesi için ama ben iki gün önce önerilen bir luthiere götürüp bütün ayarlarını yaptırdım.telleri değiştirdim.şimdi 12. perdeden sonraki perdelere basınca bir cızırdama oluyor amfide daha denemedim.sizce tekrar luthiere götürmeli miyim gitarımı?yoksa birkaç gün daha beklemeli miyim?

Genelde tam tersi ilk perdeler ve kalın tellerde ufak tefek cızırdamalar olur(Genelde 5-8. perdeler arası). 12. perde sonrası G teli hariç(o klasiktir), genelde cızırdamaz. Siz de nerelerde cızırdama var?

Eğer taktığınız yeni telin kalınlığı değişik ise sap ve entonasyon ayarlarının yeniden yapılması gerekebilir. Ama fret level'ının ayarlanmasını gerektiren bir sorun olmamalı dediğinize göre

perdelere ufak bir tesviye işlemi gerekiyor anladığım kadarıyla.

12 perde sonrasında çok fazla salınım yok zaten sap ayarından fazla etkilenmez, elden geçiren de yapmıştır zaten ayarını, güvenmiyorsan kendin tekrar sap ayarını kontrol edebilirsin. o yüzden sorun perdelerdedir çok büyük ihtimal.

amfiye gitmiyor deyip kulak arkası da etmemek lazım, gitarın sustain'ini olumsuz etkiler o perdelerdeki sorunlar.

2008'den beri yazdığım ilk mesaj da buraya olsun :)

Geri